User:Jtallo

From ICO wiki
Revision as of 07:09, 9 November 2012 by Jtallo (talk | contribs) (→‎Essee)
Jump to navigationJump to search

Erialatutvustuse aine arvestustöö

Autor: Jaanus Tallo
Esitamise kuupäev: 09. november 2012

Essee

Paljud meist kolavad päevi ja öid ringi interneti avarustes ja puutuvad seal kokku www-lehtedel kasutatava FLASH tehnoloogiaga. Siinkohal ei hakka ma rääkima FLASH tehnoloogiast ega selle ajaloost vaid kavatsen antud essees lahata hoopis infotehnoloogia alast uudist, et tarkvarafirma Adobe kavatseb edaspidi oma Flash Player'i turvauuendused siduda Microsoft Windows'i igakuiselt ilmuvate turvaaukude parandustega. Tegemist on minu arvates väga positiivse sündmusega IT maastikul, mis peaks soodustama tehnoloogia arengut, kergendama tavakasutajate elu ja muidugi tõstma arvutisüsteemide turvalisuse taset.

IT-väljaande ComputerWorld sõnul teatas Adobe teisipäeval (november 6, 2012), et seob oma programmile Flash Player ilmuvad turvaaukude uuendused Patch Tuesday-ga. Siiani oli Adobe oma turvauuendusi välja andnud juhuslikel aegadel. Microsoft seevastu väljastab Windows turvaaukude parandusi regulaarselt, iga kuu teisel teispäeval. Internetiavarustes kõneldakse sellest kui legendaarsest protsessist ja tuntakse kui Patch Tuesday nime all. Nimevaliku põhjused on küll suhteliselt kergesti aimatavad aga legendaarsuse kohapealt peab väheke fantaseerima. Üks võimalus oleks, et kuna Microsoft on viljelenud seda meetodit juba päris mõnda aega ning Windows'i kasutajad on harjunud iga kuu pingsalt ootama uuendusi programmide toimivuse ning jätkusuutlikuse tagamiseks. Tekib surematut kuulsust ja legendaarsuse oreool ikka.
Siit jõuangi esimese positiivse asjani. Windows'i kasutajad saavad harjumuspärase uuenduse raames nüüd mugavalt lahendada ka Flash Player'i turvaaukude paikamise. Kaob ära vajadus uuendusi spetsiaalselt eraldi installeerida või internetist otsida. Ainuüksi ajavõit ja uuenduste lihtsam paigaldus peaks minu juba arvates tagama, et vajalikud turvavead saavad paigatud palju rohkemates arvutites.
Turvaaukude paikamine võimalikult paljudes arvutites on äärmiselt oluline. Tänapäeval on palju isikuid, pean peamiselt silmas kräkkereid, kes üritavad turvaaukusid ära kasutada ning süsteeme rünnata või enda kontrolli alla võtta. Kasutaja võib küll eeskujulikult kõrvaldada operatsioonisüteemi turvaaugud aga jättes tähelepanuta abiprogrammide paikamise, võimaldatakse pahatahtlikul indiviidil ikkagi OS enda võimusesse saada. Ei tasuks alahinnata arvutis oleva informatsiooni omastamisega tekkida võiva kahju ulatust. Identiteedi vargusega kaasnevate asetatatakse ohtu kogu ssarvtekib olukord kogu süsteem on üks nendest onSeega süsteemne uuenduste paigaldamine omab minu arvates olulist osa vähendamaks nende võimalusi ära kasutada programmide puudujääke arvutisüsteemide ründamiseks. Kriitilise tähtsusega on samuti ajaline reageering. Mida rohkem arvuteid suudetakse ära paigata, seda kindlamalt saab arvuti kasutaja ennast tunda. Kuna Seega nüüd jõuame võimaliku ainukese miinuse juurde mida näen selles uues plaanis. Kuna süsteemse lähenemisega ei reageerita enam turvaugu leidmistele koheselt vaid parandus antakse tõenäoliselt välja alles vastavalt tsüklile. See jällegi jätab süsteemid mõneks ajaks rünnakuteks avatuks . Sellele probleemile vihjas ComputerWorldi artiklis ka Wolfgang Kandek, Qualysi firma chief technology officer (CTO).

Mida rohkem arvuteid turvaaugu avastamisel saavad Muidugi on programmi turvaaukude kõrvaldamine äärmiselt tähtis faktor turvalisuse tagamisel.

Ühesõnaga kokkuvõtvalt saab öelda, et Adobe plaan siduda oma tarkvarauuendus Microsoft Windows operatsioonisüsteemi uuendustega , teeb Flash programmi turvaaukude parandamise kasutajale lihtsamaks. See võimaldab ka laisematel või vähemteadlikumatel kasutajatel programm ära uuendada. Mis omakorda peaks vähendama turvariskidele avatud süsteemide hulka ning vähendama kräkkerite võimalusi halba teha. Adobe ei tohiks muidugi unustada, et vajadusel tuleks valmis olla uuendusi endiselt välja laskma ka väljaspool ajakava. Usun, et lähitulevikus läheb sama teed ka mõni teine tarkvarafirma.

Kasutatud kirjandus:

http://www.computerworld.com/s/article/9233342/Adobe_now_married_to_Microsoft_moves_Flash_updates_to_Patch_Tuesday

Õpingukorralduse küsimused

Küsimus B

Kukkusid arvestusel läbi. Kuidas edasi? Kaua on võimalik arvestust teha? Kellega kokkuleppida, et arvestust teha? Kuidas toimub järelarvestusele registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigieelarvelisel (RE) kohal? Palju maksab, kui oled riigieelarvevälisel (REV) kohal?

Vastus

Eksami uuesti sooritamiseks pean tegema järgmised tegevused ...

Küsimus 3

Millised võimalused on minna akadeemilisele puhkusele esimesel õppeaastal? Mis tegevused tuleb selleks teha? Kui pikk on maksimaalne puhkuse aeg? Kuidas toimub puhkuse lõpetamine? Kas puhkuse ajal saab deklareerida õppeaineid? Kas saab teha järele eksameid ja arvestusi?

Vastus

Selleks, et minna akadeemilisele puhkusele, pean .