User:Kleesman

From ICO wiki
Revision as of 20:48, 18 October 2016 by Kleesman (talk | contribs) (→‎Essee)
Jump to navigationJump to search

Erialatutvustuse aine arvestustöö

Autor: Kristo Leesmann

Esitamise kuupäev:

Essee

  • Sissejuhatus

Enne IT-ga olles kokku puutunud, olin väga huvitatud tunni "Õpingukorraldus ja erialatutvustus" ainest. Oli olemas ka mingi ettekujutus milline aine võiks välja näha aga ei osanud ette kujutada, et iga nädal käib erinev esineja loengut pidamas. See tekitas suure huvi kuna külalisesinejaid on alati põnev käia kuulamas kuna nad on oma eriala spetsialistid kes oskavad oma kogemustest anda nõu.

  • Sissejuhatav loeng - Merike Spitsõn, Merle Varendi, Juri Tretjakov ja Andres Septer [1]

Kooli alguse puhul toimus uutele õppuritele sissejuhatav loeng kus räägiti lähemalt ÕISsist, ainete deklareerimisest, üldiselt õppekorraldusest, stipendiumitest ja lõpuks ainest "Õpingukorraldus ja erialatutvus" endast.

  • Esimene loeng - Andres Kütt: "Sinna ja tagasi. Arhitekti lugu" [2]

Esimest loengut tuli pidama riigi infosüsteemi arhitekt Andres Kütt. Alates esimesest kokkupuutest arvutiga tekkis suur huvi ja see aina kasvas aja möödudes. Kõik algas arvutite kokkupanemisest ja oma esimese koodi kirjutas ta valmis assembleris. Andrese peamine sõnum meile õpilastele oli see, et õppige nii palju ja nii kaua kuni suudate. Andres ise oli õppinud nii mitmes ülikoolis ja lõpetanud lausa mitu magistrikraadi, märkimisväärseim neist oleks MIT, kus ta käis kaugõppes ja õppis IT arhitektiks (samal ajal elas Eestis). Peale eluloost rääkimist hakkas lahti seletama kes tegelikult see IT arhitekt siis on. Arhitekt on keegi kes võimaldab tiimis head koostööd luua, aitab seletada töökulge ja kelle põhiülesandeks on välja mõelda kõige paremad lahendused projektiks. Kõige olulisem arhitekti töös on kommunikatsioon, kui arhitekti sõnum ei pääse läbi teistele siis tekib tülisid ja projekt võib läbi kukkuda. Mainis ka seda, et arhitekt kutsutakse alles siis appi, kui projekt on nihu läinud ja on vaja ümber korraldada/korda teha.

  • Teine loeng - Kristel ja Marko Kruustük: "Testimine ja startupid" [3]

Teist loengut tulid pidama firma Testlio asutajad Kristel & Marko Kruustük. Eelkõige rääkisid nad mõlemad endast - kust nad tulid, mida nad õppinud olid ja kuidas nad tutvusid. Lühidalt rääkisid ka teiste idufirmade edulugudest ning panid rõhku sellele, kui raske tegelikult on luua edukas startup, mis läheks massidele peale ja jääks ka püsima. See võtab aastaid planeerimist ja tohutult palju tööd ja unetuid öid. Testlio algus sai Londonis, kui Marko liitus Kristeliga hackathonil "AngelHack". Kuigi nad said 3. ja jäid finaalist välja, kutsus "AngelHack"-i korraldaja neid ikkagi finaali, kui Marko ja korraldaja olid juhuslikult kohtunud ja vestelnud. San Franciscos võitsid nad 25.000$. Hiljem liitusid TechStars programmiga Austinis kuhu üldjuhul pääseb ainult 1% kandideerijatest. Muidugi nad pääsesid sinna ja see andis neile vajalikku tagasisidet, et edendada nende platvormi. Firma osutus edukaks ja nad jõudsid ka kasumisse, praegusel hetkel on riskikapitali juba 6 miljonit dollarit koos kontoriga Tallinnas ja San Franciscos.

  • Kolmas loeng - Lembitu Ling: "Süsadminnimisest"[4]

Kolmandat loengut pidas Lembitu Ling ehk Snakeman. Erinevalt teistest esinejatest lõpetas Lembit oma haridusteekonna juba keskkoolis. Algselt oli huvitatud hoopis keemiast mitte IT-st. Arvutite puutus kokku algselt Nõmme noortekeskuse elektroonikaringis, hiljem asus tööle elektroonikuna. Seletas kuidas tol ajal olid enamus arvutid ebakvaliteetsetest juppidest kokku pandud, mis olid sisse toodud Soomest ja Rootsist, arvutite müümisega teeniti kuni 40% kasumist enne, kui turg normaliseerus. Järgmiseks töökohaks sattus süsteemi administraator kus ta sai aru, et ta pigem ta süsteem hallata, kui programmeerida. Aga siiski koodi kirjutamisest ei pääse, kasvõi tuleb ise mingeid valmiskirjutatud skripte muuta vms. Mainis 3 reeglit mida kasutab tänapäevani administreerimisel: üle kolma korra pole käsitsi mõtet teha, targem oleks skriptida; hea süsteemihaldaja on majas, kui vaja; hea süsteemihaldaja töö on nähtamatu(töö on tehtud hästi ja pole tihti katkestusi). Arendajatele ütles nii palju, et tuleb õppida süsteemi hästi tundma ja hea arendaja näeb mitu käiku ette.

  • Neljas loeng - Andres Septer: "IT tööturg" ja Einar Koltšanov: "Karjäärikäänakud" [5]


  • Viies loeng - Merike Spitsõn, Merle Varendi, Juri Tretjakov Andres Septer [6]
  • Kuues loeng - Merike Spitsõn, Merle Varendi, Juri Tretjakov Andres Septer [7]
  • Seitsmes loeng - Merike Spitsõn, Merle Varendi, Juri Tretjakov Andres Septer [8]

Vastused õpingukorralduse küsimustele

Viited


Kategooria