Windows HPC Server

From ICO wiki
Revision as of 19:08, 29 November 2010 by Jmarjama (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

High-performance Computing

High-performance computing (HPC) – kõrgjõudlusega arvutamine kasutab superarvuteid ning arvutite klastreid eesmärgiga likvideerida keerulisi arvutusprobleeme. Tänapäeval loetakse HPC arvutite hulka arvuteid, mille suutlikkus sekundis tehteid teha on vähemalt teraFLOPS’i tasemel. (LINK)

Ülevaade

Termin „high-performance computing (HPC)“ on kasutuses kõige enam teaduslikes uurimustöödes või arvutiteaduses. Seotud termineid „high-performance technical computing (HPTC)“ viitab tavaliselt insenerlike klastripõhiliste andmetöötlustega seotud toimingutele (arvutipõhine füüsika (computational fluid dynamics), liiklusõnnetuste simuleerimine ning hoonete projekteerimine ja ehitamine virtuaalsete platvormidena). Tänapäeval on HPC jõudnud kohaneda ka nö juriidilistes kasutusvaldkondades – andmebaasid, ärialased toimingud ning tehingute töötlemised.

Termin HPC tekkis pärast mõistet „supercomputing“. HPC-d vastandatakse mõnikord ka mõistega „supercomputing“, kuid muus kontekstis, „supercomputer“-it kasutatakse rohkem võimsamate isendite kirjeldamisel – „high-performance computers“. Ja termin „supercomputing“ tuleneb mõistest „high-performance computing“. Ehk siis segadus kolme termini vahel on täiesti mõistetav.

Top500

Nimekirja kõige võimekamatest arvutitest leiab TOP500 nimekirjast. Eelnevalt nimetatud nimekiri on koostatud High Performance Linpack (HPL) benchmark tehnoloogia abil. Seal nimekirjas ei kajastu paraku kõik maailma võimekaimad arvutid. Põhjus seisneb selles, et nad on sobimatud (ei ole võimelised jooksutama HPL bencmark-i testi) või nende arvutite omanikud ei ole avaldanud HPL-i tulemust (ei ole soovitud riskida oma arvutite võimekustestide tulemuste avalikustamisega turvalisuse huvides). Samas kui arutleda selle testi objektiivsuses, siis on tulemused vastuolulised, sest mitte ükski test, ka eelnevalt nimetatud test ei ole võimeline hindama 100%-liselt superarvuti võimeid. Selleks, et ületada Linpack testi piiranguid, tellis USA valitsus, eesotsas dr Jack Dongarra Tennessee Ülikoolilt rakendustekomplekti, mis sisaldaks endas Linpack testi ja muuhulgas ka teisi sarnaseid teste, mis saaks nimeks HPC Challenge Benchmark Suite. Eelnevalt nimetatud testi on isegi kasutatud teatud HPC hangete juures, kuid testikogumik ei ole taandatav ühe kindla testi peale, siis seetõttu ei ole see testikogumik suutnud saavutada ametlikku positsiooni superarvuti võimete hindamisel. Top500 nimekirja uuendatakse kaks korda aastas – kõigepealt ISC European Supercomputing Conference üritusel, mis toimub juunis ning siis taaskord US Supercomputing Conference ürituse ajal novembris.