Windows juhend: Kuidas lülitada välja arvuti, mis on tegevuseta olnud 30 minutit

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Kuidas lülitada välja arvuti, mis on tegevuseta olnud 30 minutit

Loo energiarežiim

Energiarežiim on kogum riistvara ja süsteemi sätteid, mis määravad, kuidas teie arvuti energiat kasutab ja säästab. Energiarežiimid hoiavad kokku energiat, suurendavad süsteemi jõudlust või tasakaalustavad energiasäästu ja jõudlust. Kolm vaikerežiimi—Tasakaalustatud, Energiasäästja ja Suur jõudlus—vastavad enamiku inimeste vajadustele. Kuid te saate olemasolevaid energiarežiime muuta või luua oma energiarežiim.



Avage Energiarežiimi suvandid, klõpsates nuppu Start , klõpsates nuppu Juhtpaneel, klõpsates nuppu Süsteem ja hooldus ning seejärel klõpsates nuppu Energiarežiimi suvandid.

Windows sisaldab arvuti energiatarbe haldamiseks järgmisi vaikerežiime.

  • Tasakaalustatud. Võimaldab vajaduse korral kasutada kogu jõudlust ning säästab energiat siis, kui arvutiga mitte midagi ei tehta.
  • Energiasäästja. Säästab energiat süsteemi jõudluse vähendamise abil. See režiim võib aidata mobiilarvutikasutajail ühest akulaadimiskorrast võimalikult suurt kasu saada.
  • Suur jõudlus. Annab süsteemile suurima jõudluse ja kiiruse. Mobiilarvutikasutajad võivad märgata, et selle režiimi kasutamisel peab aku vähem vastu.

Arvutitootjad võivad kohandatud energiarežiime lisada.

Lehel Energiarežiimi loomine valige režiim, mis on kõige sarnasem režiimile, mida tahate luua.

Tippige väljale Režiimi nimi oma režiimi nimi, näiteks "My Custom Plan1," ning seejärel klõpsake nuppu Edasi.


Saate määrata, et arvuti aktiveeriks automaatselt unerežiimi, kui sellega kindla aja jooksul mitte midagi ei tehta.

  • Saate reguleerida ekraani heledust.
  • Saate valida, kui pika tegevusetuse perioodi järel ekraan välja lülitatakse.
  • Lehel Muuda režiimi sätteid valige ekraani ja unerežiimi sätted, mida tahate kasutada, kui arvuti töötab akutoitel ja kui see on ühendatud elektrivõrku.
  • Ekraani seeshoidmine esitluste ajal

Muutke Lülita ekraan välja pärast sätteks Mitte kunagi nii Akutoide kui ka Elektrivõrgus korral.

  • Nii püsib mobiilarvuti esitluste ajal ärkvel

Muutke Viige arvuti unerežiimi sätteks Mitte kunagi nii Akutoide kui ka Elektrivõrgus korral.


    • Hetkel on valitud akuga töötaval sülearvutil ise aktiveeruv unerežiim, mis käivitub kui arvuti pole olnud aktiivne 2 tundi. Ja Elektrivõrgu korral Mitte kunagi.

Klõpsake nuppu Loo.

Kui kasutate sülearvutit, ilmub teie režiim loendisse Akumõõturil kuvatavad režiimid. Kui kasutate lauaarvutit, ilmub teie režiim loendisse Eelistatud režiimid. Režiim, mida te kasutasite oma uue režiimi lähtekohana teisaldatakse loendisse Lisarežiimid.

Avage tegumiriba olekualal kuvatud akumõõtur. Klõpsake akuikoonil ja valige üks saadaolevast energiarežiimist.


  • Märkus

Teie poolt viimasena loodud energiarežiim muudetakse automaatselt aktiivseks režiimiks. Mõne teise režiimi jõustamiseks valige see režiim.

Käsud

Shut Down

Ehk väljalülitus. See valik sulgeb kõik avatud programmid (saate oma töö salvestada) ning lülitab Windowsi ja arvuti välja.

Sleep

"Sleep" ehk unerežiim, tuntud ka osade vanemate operatsioonisüsteemide peal kui "Stand by", on energia säästmise režiim. Sleep salvestab kõik avatud dokumendid ja programmid ning võimaldab arvutil kiiresti jätkata täisvõimsusega tööd (tavaliselt mõne sekundi jooksul). Oma arvuti magama panemine on nagu pausi kasutamine DVD filmil või muusika lool: arvuti peatab kõik koheselt, sätestab end säästurežiimi ja on valmis alustama samast kohast uuesti, kui soovite taas töödata.

Tavaliselt saab sülearvutit magama panna kaanesulgemisega. Mõnel arvutil on ka füüsiline unerežiiminupp või klahv.

Kui teie arvuti on unerežiimis, salvestab Windows kõik avatud dokumendid ja programmid mällu. Kui just ei ilmne toitekatkestusi, on teie töö kindlas kohas.

Hibernate

Ehk "Hübriidunerežiim". Nagu „unerežiim“, on ka Hübriidunerežiimi energia säästmise režiim. Kuna aga „unerežiim“ tavaliselt salvestab sätted mällu ning kasutab väga väikest kogust energiat, siis Hübriidunerežiim salvestab sinu lahtised programmid ja dokumendid sinu kõvakettale ning alles seejärel lülitab arvuti välja. Kõikidest Windowsi energia säästmise programmidest kasutab "Hübriidunerežiimi" kõige vähem energiat. Sülearvutite puhul Windows lülitab arvuti automaatselt Hübriidunerežiimi, kui arvuti aku jõuab kriitiliselt madala piirini.

Sülearvutil tasub kasutada Hübriidunerežiimi, kui sa tead, et ei plaani oma arvutit kasutada pikka aega ning sul ei teki sel ajal aku laadimise võimalust. Enamike arvutitega saab taas tööd alustada muljudes toite nuppu. Kuigi kõik arvutid ei ole ühesugused. Võid äratada oma arvutit ka muljudes mistahes klahvi klaviatuuril, klikates hiire nupul või avades oma sülearvuti kaane. Selle teada saamiseks saab järele vaadata arvutiga kaasa tulnud dokumentidelt või minnes arvuti tootja kodulehele ja uurida sealt täpsemalt.

Mis vahe on "Unerežiim" ja "Hübriidunerežiim" käskudel?

Unerežiimis salvestatakse avatud dokumendid ja programmid mällu ning seejärel lülitatakse arvuti madala energiatarbega režiimi. Hübriidunerežiimis salvestatakse avatud dokumendid ja programmid nii mällu kui ka kõvakettale ja seejärel lülitatakse arvuti madala energiatarbega režiimi.

Hübriidunerežiimi eelis on see, et toitekatkestuse korral saab Windows pooleli jäänud töö kõvakettalt taastada. Kui aga toitekatkestus tekib siis, kui teie töö on salvestatud ainult mällu, läheb töö kaotsi.

Kuidas lülitada välja oma arvuti

Et mitte lihtsalt oma arvuti vooluvõrgust välja tõmmata , vajutage Start ja siis vajutake nupule "Shut Down". Arvuti väljalülitamiseks on vaja algatada "Shut down" käsk oma arvuti operatsiooni süsteemis. Vaikimisi lülitab Windows teie arvuti energiasäästurežiimi (unerežiimi), kui vajutate arvuti toitenuppu.

Kui te eelistate oma arvutit seisma jätta aga mitte täielikult voolust välja lülitada, siis vajutage noolekesel paremal "Shut Down" nupu kõrval ja valige "Hibernate" (Kasutades laptopi pange lihtsalt kaas kinni). Kui te soovite arvutit taaskäivitada (lülitab ennast välja ja tagasi sisse) valige nupp "Restart".

Kasulik teada/Märkus

1.Kui lähete arvuti juurest eemale, kuid ei soovi arvutit välja lülitada korraks ja pärast uuesti sisse lülitada, siis valige käsk "Sleep". Seejärel peaks teie arvuti ekraan pimedaks muutuma ja seadmed (va. RAM mälu) ajutiselt seiskuma. Tagasi tulles tuleb arvuti tööle panemiseks vajutada kas hiire nuppu või "Enter" (osadel sülearvutitel toite nuppu "Power" nuppu ). Arvuti jätkab siis tööd täpselt sealt kus varem, avatud peaksid olema ka eelnevalt tööle jäetud programmid või dokumendid.


2.Kui mingil põhjusel teie arvuti peaks kokkujooksma või tõrkuma , siis on võimalik oma arvutit lülitada välja järgmiselt. Vajutage klaviatuuril Ctrl+Alt+Delete 2 korda järjest või vajuta ja hoia all arvuti toite nuppu "Power" kuni arvuti end välja on lülitanud.


3.Unerežiimil on väljalülitamisega võrreldes mitu eelist.

Kogu teie töö (sh teave programmide kohta, mida te kasutasite, näiteks akende asukoht ja suurus) salvestatakse automaatselt.

Kui äratate arvuti unerežiimist, pole teil tarvis programme taaskäivitada ega faile uuesti avada, nagu peate tegema siis, kui arvuti välja lülitate.

Kuigi Windows tarbib unerežiimis veidi energiat, on see väga väike energiakogus: umbes kümnendik energiakogusest, kui oleksite arvuti tööle jätnud. Sülearvuti kulutab unerežiimis enamasti 1–2% akutoitest.

Kui Windows on unerežiimis, saab see jätkuvalt värskendusi alla laadida ja installida ning muid tavalisi hooldusülesandeid teostada. Seetõttu nõutakse mõnes ettevõttes, et töötajad lülitaksid arvuti õhtul enne töölt lahkumist unerežiimi, mitte täiesti välja.

Samas on siiski olukordi, mil peaksite arvuti täiesti sulgema – näiteks siis, kui soovite lisada rohkem mälu või paigaldada muud riistvara. Võiksite arvuti sulgeda ka siis, kui te ei kavatse seda kasutada mitu päeva.

NB!

  • Ärge kunagi võtke arvutit lihtsalt vooluvõrgust välja. Teie Windows ei pruugi enam järgneval sisselülitamisel korrektselt töötada.
  • Saate määrata, kui kaua arvuti enne unerežiimi või hübriidunerežiimi siirdumist ootab, või keelata iseeneslik väljalülitamine sootuks. Kuid olge ettevaatlik: sülearvutil võib une- või hübriidunerežiimi takistamine põhjustada aku tühjenemisel andmete kaotsimineku.