Windows juhend: Kuidas lülitada välja arvuti, mis on tegevusta olnud 30 minutit: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Line 10: Line 10:


===Hibernate===
===Hibernate===
Ehk "talveuni". Nagu „unerežiim“, on ka „talveuni“ energiasäästmise  režiim.  Kuna aga uni tavaliselt salvestab su sätted mällu ning kasutab väga väikest kogust energiat, siis "talveuni" salvestab sinu lahtised programmid ja dokumendid sinu kõvakettale ning alles seejärel lülitab arvuti välja. Kõikidest Windowsi energia säästmise  programmidest kasutab "talveuni" kõige vähem energiat. Sülearvutite puhul  Windows lülitab arvuti automaatselt talveune režiimile, kui arvuti aku jõuab kriitiliselt madala piirini.
Ehk "Hübriidunerežiimi". Nagu „unerežiim“, on ka Hübriidunerežiimi  energiasäästmise  režiim.  Kuna aga „unerežiim“ uni tavaliselt salvestab su sätted mällu ning kasutab väga väikest kogust energiat, siis "Hübriidunerežiimi" salvestab sinu lahtised programmid ja dokumendid sinu kõvakettale ning alles seejärel lülitab arvuti välja. Kõikidest Windowsi energia säästmise  programmidest kasutab "Hübriidunerežiimi" kõige vähem energiat. Sülearvutite puhul  Windows lülitab arvuti automaatselt "Hübriidunerežiimi", kui arvuti aku jõuab kriitiliselt madala piirini.


Sülearvutil tasub kasutada talveune režiimi, kui sa tead, et ei plaani oma arvutit kasutada pikka aega ning sul ei teki sel ajal aku laadimise võimalust.
Sülearvutil tasub kasutada "Hübriidunerežiimi", kui sa tead, et ei plaani oma arvutit kasutada pikka aega ning sul ei teki sel ajal aku laadimise võimalust.
Enamike arvutitega saab taas tööd alustada muljudes sisselülitus nuppu. Kuigi kõik arvutid ei ole ühesugused. Võid äratada oma arvutit ka muljudes mistahes klahvi klaviatuuril, klikates hiire nupul või avades oma sülearvuti kaane. Selle teadasaamiseks saab järele vaadata arvutiga kaasa tulnud dokumentidelt või minnes arvuti tootja kodulehele ja uurida sealt täpsemalt.
Enamike arvutitega saab taas tööd alustada muljudes sisselülitus nuppu. Kuigi kõik arvutid ei ole ühesugused. Võid äratada oma arvutit ka muljudes mistahes klahvi klaviatuuril, klikates hiire nupul või avades oma sülearvuti kaane. Selle teada saamiseks saab järele vaadata arvutiga kaasa tulnud dokumentidelt või minnes arvuti tootja kodulehele ja uurida sealt täpsemalt.


===Mis vahe on "Hübriidunerežiimi" ja "Unerežiim" käskudel===
===Mis vahe on "Hübriidunerežiimi" ja "Unerežiim" käskudel===

Revision as of 23:15, 1 October 2012

Käsud

Shut Down

Ehk väljalülitus

Sleep

"Sleep" ehk unerežiim tuntud ka osade vanemate operatsiooni süsteemide peal kui "Stand by". "Sleep" on energiasäästu režiim. Sleep salvestab kõik avatud dokumendid ja programmid ning võimaldab arvutil kiiresti jätkata täisvõimsusega tööks (tavaliselt mõne sekundi jooksul), kui soovite uuesti tööle asuda. Oma arvuti magama panemine on nagu pausi kasutamine DVD filmil või muusika lool: arvuti peatab kõik kohe, sätestab end säästurežiimi ja on valmis alustama samast kohast uuesti, kui soovite taas tööle asuda.

Tavaliselt saab sülearvutit magama panna kaanesulgemisega. Mõnel arvutil on ka füüsiline unerežiiminupp või klahv.

Hibernate

Ehk "Hübriidunerežiimi". Nagu „unerežiim“, on ka Hübriidunerežiimi energiasäästmise režiim. Kuna aga „unerežiim“ uni tavaliselt salvestab su sätted mällu ning kasutab väga väikest kogust energiat, siis "Hübriidunerežiimi" salvestab sinu lahtised programmid ja dokumendid sinu kõvakettale ning alles seejärel lülitab arvuti välja. Kõikidest Windowsi energia säästmise programmidest kasutab "Hübriidunerežiimi" kõige vähem energiat. Sülearvutite puhul Windows lülitab arvuti automaatselt "Hübriidunerežiimi", kui arvuti aku jõuab kriitiliselt madala piirini.

Sülearvutil tasub kasutada "Hübriidunerežiimi", kui sa tead, et ei plaani oma arvutit kasutada pikka aega ning sul ei teki sel ajal aku laadimise võimalust. Enamike arvutitega saab taas tööd alustada muljudes sisselülitus nuppu. Kuigi kõik arvutid ei ole ühesugused. Võid äratada oma arvutit ka muljudes mistahes klahvi klaviatuuril, klikates hiire nupul või avades oma sülearvuti kaane. Selle teada saamiseks saab järele vaadata arvutiga kaasa tulnud dokumentidelt või minnes arvuti tootja kodulehele ja uurida sealt täpsemalt.

Mis vahe on "Hübriidunerežiimi" ja "Unerežiim" käskudel

Unerežiimis salvestatakse avatud dokumendid ja programmid mällu ning seejärel lülitatakse arvuti madala energiatarbega režiimi. Hübriidunerežiimis salvestatakse avatud dokumendid ja programmid nii mällu kui ka kõvakettale ja seejärel lülitatakse arvuti madala energiatarbega režiimi.

Hübriidunerežiimi eelis on see, et toitekatkestuse korral saab Windows pooleli jäänud töö kõvakettalt taastada. Kui aga toitekatkestus tekib siis, kui teie töö on salvestatud ainult mällu, läheb töö kaotsi.

Kuidas lülitada välja oma arvuti

Et mitte lihtsalt oma arvuti vooluvõrgust välja tõmmata , vajutage Start ja siis vajutake nupule "Shut Down". Arvuti väljalülitamiseks on vaja algatada "Shut down" käsk oma arvuti operatsiooni süsteemis.

Kui te eelistate oma arvutit seisma jätta aga mitte täielikult voolust välja lülitada, siis vajutage noolekesel paremal "Shut Down" nupu kõrval ja valige "Hibernate" (Kasutades laptopi pange lihtsalt kaas kinni). Kui te soovite arvutit taaskäivitada (lülitab ennast välja ja tagasi sisse) valige nupp "Restart".

Kasulik teada/Märkus

1.Näide - Kui lähete arvuti juurest eemale, kuid ei soovi arvutit välja lülitada korraks ja pärast uuesti sisse lülitada, siis valige käsk "Sleep". Seejärel peaks teie arvuti ekraan pimedaks muutuma ja seadmed (va. RAM mälu) ajutiselt seiskuma. Tagasi tulles tuleb arvuti tööle panemiseks vajutada kas hiire nuppu või "Enter" (osadel sülearvutitel töölepanemis "Power" nuppu ). Arvuti jätkab siis tööd täpselt sealt kus varem, avatud peaksid olema ka eelnevalt tööle jäetud programmid või dokumendid.


2.Näide - Kui mingil põhjusel teie arvuti peaks kokkujooksma või tõrkuma , siis on võimalik oma arvutit lülitada välja järgmiselt. Vajutage klaviatuuril Ctrl+Alt+Delete 2 korda järjest või vajuta ja hoia all arvuti toite nuppu "Power" kuni arvuti end välja on lülitanud.

NB!

Ärge kunagi võtke arvutit lihtsalt vooluvõrgust välja. Teie Windows ei pruugi enam järgneval sisselülitamisel korrektselt töödata.