Windows juhend: Kuidas luua tagavarakoopiaid ja taastada andmeid tagavarakoopiatest Windows 8 operatsioonisüsteemis

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

NB! TEGEMIST ON JUHENDI MUSTANDIGA

Peamised erinevused võrreldes Windows 7-ga

Üks Windows 8 põhimõttelisi muutusi võrreldes Windows 7-ga seisneb selles, et varundamine on mõeldud peamiselt kasutaja isiklike failide jaoks, asugu need siis kasutajakaustas, töölaual või mujal. Süsteemipildi varundamist, mida kasutati Windows 7-s, saab küll endiselt kasutada, kuid seda ei soovitata. Põhimõte on, et kasutaja loodud failid on unikaalsed, operatsioonisüsteeme ja rakendusi saab aga taastada.

File History

File History on WIndows 8 standardtöövahend, et varundada faile, mis asuvad kasutajakaustades (Libraries), kontaktides, lemmikutes, SkyDrive'is või töölaual, kuid soovi korral saab varundada ka mujal asuvaid faile. File History abil saab taastada faile, mis on millegipärast kahjustatud või kustutatud, kuid samuti võimaldab see taastada failide varasemaid versioone.

File History kasutamine

Varundamisketta seadistamine

Kõigepealt tuleb seadistada ketas, mida File History varundamiseks kasutama hakkab. Soovitatav on kasutada kas välist ketast või mõnd võrguketast/-masinat.

Avage Control Panel -> System and Security -> Save backup copies of your files with File History Valige sobiv väliskettaseade või võrgukoht ja lülitage File History sisse (Turn on). File History alustab failide varundamist. Kui soovite samu seadeid kasutada ka oma kodugrupi teistel arvutitel, saate seda n-ö soovitada ning sel juhul võetakse sisestatud teavet (nt kettavalik) arvesse nende arvutite varukoopiate loomisel.

Varundamise vaikeseaded ja nende muutmine

Edaspidi salvestab File History failide versioone automaatselt. Hoiatus: kui kasutate failiversioonide salvestamiseks välist kõvaketast, siis ärge unustage seda arvutiga ühendada  ;)

Vaikimisi salvestatakse faile iga tunni aja tagant ja failide varukoopiaid ei kustutata kunagi, ent soovi korral saab neid näitajaid muuta. Selleks avage File History -> Advanced settings ja valige, kui sageli tuleks failide varukoopiaid salvestada, kui kaua tuleks salvestatud versioone säilitada ja kui suure osa kettamahust võivad varukoopiad enda alla võtta.

Failide varundamatajätmine

Kui Sa ei soovi varundada kõiki eespool loetletud faile, võid osad varundamisest välja arvata. Selleks ava File History (näiteks kirjuta ekraani paremasse serva ilmuval ribal Search aknasse File History ja kliki tulemusel). Avanenud aknas vasakus servas kliki variandil Exclude folders -> Add ja vali kaustad, mida Sa varundada ei soovi.

File History'ga varundatud failide taastamine

Ava File History-> Restore personal files

Vajaliku faili leidmiseks kirjuta selle nimi otsinguaknasse või liigu nooltega kaustade ja failide vahel kuni leiad õige faili. Vali fail klikkides ning kui soovid ta taastada sinna, kus ta algselt asus, vajuta akna allservas oleval Restore (Taasta) nupul. Kui soovid faili taastada tema algsest asukohast erinevasse kohta, hoia Restore nuppu all või tee nupul hiirega paremklikk, vali Restore To ning vali failile uus asukoht.

Failide taastamine Windowsi varasemates versioonides tehtud varukoopiatest

Faile saab taastada ka mõne Windowsi varasema versiooniga tehtud varukoopiatest.

Selleks avage kontrollpaneelilt Windows 7 File Recovery ja klikkige Restore my files. Valige, kas soovite lehitseda varundatud faile või kaustu (vastavalt "Browse for files" ja "Browse for folders"). NB: kui otsustate lehitseda kaustade kaupa, siis kaustades olevaid faile ei kuvata. Kui teate, millist konkreetset faili, Teil vaja on, siis klikkige Search ja sisestage faili nimi või osa sellest. Otsingut saab täpsemaks muuta, kui täpsustate kausta või kasutajaprofiili, mille all otsitav fail on. (Nt: c:\Users\UserX\JPG otsi üles kõik kasutaja UserX kaustas olevad JPG failid)

Süsteemipildi varundamine

Nagu sissejuhatuses öeldud, ei ole see võimalus Windows 8-s enam soovitatav. Kuid põhimõtteliselt saab seda endiselt kasutada. Selleks avage Control Panel -> Windows 7 File Recovery ning valige, kas soovite varundada süsteemipildi või konkreetseid kaustu.

Kasutatud materjalid

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/hh848073%28v=vs.85%29.aspx

http://windows.microsoft.com/et-EE/windows7/help/system-repair-recovery

http://www.addictivetips.com/windows-tips/the-complete-guide-to-windows-8-file-history-backup/

https://blogs.technet.com/b/keithmayer/archive/2012/08/27/backup-amp-recovery-of-windows-8-windows8-itpro-tipoftheday.aspx?Redirected=true#.UIWrPIaSGh8