*.VHD

From ICO wiki

Sissejuhatus

Tihtipeale kasutatakse IT infrastruktuuris virtuaalmasinaid, viimastega käivad kaasas ka VHD'd ehk virtuaalsed kõvakettad. Siinkohal seletakski lahti kus, kuidas ja miks.

Soovitatavad eelteadmised

Juhendi lugeja peaks omama põhiteadmisi ketaste ettevalmistamisest, kettajaotistest, viimastega manipuleerimisest, partatsioneerimisest, failisüsteemidest ning ketta vormindamisest.

Üldist

VHD ehk Virtual Hard Drive pole midagi muud kui kõigest fail kõvakettal millel on oma ulatuses identne struktuur füüsilise kõvakettada, ehk seal on MRB(master boot record) või GPT(GUID Partition Table) millele järgnevad kettajaotised. Siinkohal tuleks meeles pidada, et kuigi ketas on virtuaalne(üks fail) siis operatsioonid mida tuleb teha enne kui kettale on võimalik andmeid salvestada on kõik samad mis päris ketta puhul(tuleb teha kettajaotised ja formaatida), ketta etevalmistust selles juhendis ei kajastata.

VHD plussid

 • VHD'sid võib olla piiramatult vabal kettapinnal.
 • VHD'd võib teha juba eelnevalt RAID'is olevate seadmete peale.
 • VHD'd on kerge liigutada millisesse masinasse iganes.
 • VHD'l on Dünaamilise suurendamise võimalus.
 • Vajadusel suurendamise/vähendamise võimalus.
 • Ideaalne test keskkond administraatorile.
 • Saab teha diferentseerivaid kettad.

Rakenduspunktid

Virtuaalketastele on juba leitud meeletult palju erinevaid rakendus, siinkohal loeks mõned üles.

 • Testkeskkond administraatorile
Kogu ettevõtte infrastruktuuri saab eelnevalt püsti panna ning veenduda, et projekteeritud süsteem töötab ning pakutavad teenused töötavad veavabalt.
 • VHD Boot + Parent/Child disk(Alates win 7 Enterprise)
Annab eelise tekitada erinevates konfiguratsioonides operatsiooni süsteemi(just nimelt, üks windows aga mitmeid erinevaid konfiguratsioone).
 • Test Drive Program
MS pakub võimalust tasuta proovida nende tarkvara ning pakub seda juba eelnevalt installeeritud ja konfigureeritud staadiumis VHD peal, jooksuta seda või oma sülearvutis
 • Serverites
Saab ääretult lihtsalt tõsta ühest masinast teise kogu virtuaalmasina koos kõikide andmetega.
Serveri ketaste planeerimine on palju dünaamilisem,ei pea muretsema ega mängima eri mõõtudes ketastega, kõik kettad ühte kasti ja VHD'd peale, VHD'd saab teha suuremaks, väiksemaks, milliseks iganes vaja peaks olema.
 • Õppimiseks
Parim koht kus õppida/õpetada ketaste jaotamist ilma töötavat süsteemi kahjustamata
Koolituste läbiviimisel on hea kogu koolituskeskkond kaasa võtta.

VHD Tegemine

Käsuliinilt

Ava käsuliin ning selles programm Diskpart VHD tegemiseks sisesta käsk

Create Vdisk file=[faili loomise koht ja nimi] maximum=[ketta suurus MB] type=[fixed või expandable]

näide:

Create vdisk file=C:\minuVHD.vhd maximum=20000 type=fixed

Seejärel tuleb VHD ära märkida ning ühendada

select vdisk file=[faili asukoht]
attach vdisk

näide:

select vdisk file=c:\minuVHD.vhd
attach vdisk

Virtuaalne kõvaketas on nüüd loodud ja ühendatud, siit edasi saab jätkata ketta ettevalmistamisega.

Diferentseeritud ketas

Diferentseeritud ketas sisaldab ainult muudatusi võrreldes oma vanemliku kettaga. Antud ketta puhul peab olema eelnevalt olemas mõni teine ketas. selleks tuleb VHD tegemisel siduda ta teise kettaga kasutades selleks käsku Parent

Create vdisk file=[loodava faili asukoht ja nimi] maximum=[faili suurus MB] Parent=[vanemliku ketta asukoht]
select vdisk file=[loodud VHD]
attach vdisk

näide

Create vdisk file=c:\minuVHD.vhd maximum=2000 parent=c:\esimene.vhd
select vdisk file=c:\minuVHD.vhd
attach vdisk

Kopeeritud ketas

Virtuaalne kõvaketas on võimalik luua koopiana mõnest teisest VHD'st või kõvakettast kasutades käsku source Sellisel meetodil on võimalik ka oma VHD faili suurust vähendada, eelnevalt on aga vaja teha kopeeritava VHD peal partatsioon väiksemaks ning seejärel sellest koopia teha. Selleks võib ka kasutada kasutajaliidesega tarkvara VHDresizer

Create vdisk file=[loodava faili asukoht ja nimi] maximum=[faili suurus MB] source=[kopeeritava vhd asukoht]
select vdisk file=[loodud VHD]
attach vdisk

näide

Create vdisk file=c:\minuVHD.vhd maximum=20000 source=c:\esimene.vhd
select vdisk file=c:\minuVHD.vhd
attach vdisk

Graafilises keskkonnas

Graafilises keskkonnas tuleb avada Computer Management ning sealt Disk Management. Kui teha Disk Management'i peal parem klik, saame menüüst valida Create VHD. Avanevas aknas küsitakse faili asukohta ja nime, suurust ning kas kindla suurusega ketas või dünaamiliselt laienev.

 • Kindla suurusega ketta puhul reserveeritakse kohesel ära ketta pind ning VHD on staatilise suurusega(Omandab märgitud suuruses kettapinda)
 • Dünaamiliselt suureneva ketta puhul märgitakse ketta suurus maksimaalseks suuruseks, sellest suuremaks ketas enam ise ei laiene. mälu võtab täpselt nii palju kui palju seal peal andmeid on.

Seejärel luuakse virtuaalne ketas, mis asub teie kõvakettal ning esmakordselt ühendatakse kohe ka arvutiga ära, edaspidi tuleb seda teha kas käsitsi, utiliidiga või scriptiga. Esmakordsel kasutamisel tuleb teha ka virtuaalse ketta enda peal(mitte jaotiste jaoks määratud pinna peal) parem klõps ning valida Initialize Disk.

Käsitsi ühendamiseks tuleb avada jälle Computer Management ja Disk Management ning teha parem klõps Disk Management'i peal ja valida Attach VHD, seejärel küsitakse kus VHD asub ja saab teha linnukese, et VHD ühendatakse ainult lugemisõigustega.

Edasi saab alustada ketta ettevalmistamisega.

Kohad kus kukkuda

 • ära kunagi paki kokku ega krüpteeri *.VHD faili kui sul on seal bootiv operatsioonisüsteem peal(ja sa tahad sealt ka bootida)
 • veendu, et sul on piisavalt vaba ruumi kõvakettad just nii suure VHD jaoks kui sa teha tahad
 • Kui installid füüsilisele kettale kus win7 on juba peal, teist win7't VHD pealt boot'ima, valmistu kõikvõimalikeks failiõigus probleemideks füüsilisel kettal(olles VHD pealt boot'inud) Nende vältimiseks on soovitav ACL'ist kõikidele failidele ja kataloogidele kirjutusõigus anda(juhul, kui seda windows'i enam kasutada ei soovita ja pärast profiilide kopeerimist kuulub kustutamisele)

Abivahendid

Kui VHD'de kasutamine on tülikas

 • VHDattach - utiliit mis pakub VHD ühendamist parema hiireklõpsu alt
 • VHDresizer - programmijupp millega saab VHD faile väiksemaks teha.
 • Test Drive Program - proovi valmis VHD'd koos MS tarkvaraga

Lõppsõna

Tundub keeruline??? Mõelge hetkeks mis saab kui otsustate proovida beta staatuses Windows 8't ning see keerab teie kõvaketta MBR'i nässu ning te peate jälle uuesti installeerima OP süsteemi ning kõik oma tarkvara või tuleb nostalgiline tunne meenutada kui ägedaid error'eid Windows 98 pildus, selleks pole vaja enam päevade viisi looma moodi installeerida, seda kõike saab teha ohutult VHD peal ning teie praegune OP süsteem jääb ellu ning te saate oma arvutit kasutada kohe kui tekib vajadus, mitte siis kui reinstallatsioon lõpetab.

Allikad ja lisadAutor: Priit Pung