DNS serveri paigaldamine ja haldamine Windows Server operatsioonisüsteemis

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Siisejuhatus

DNS ehk (Domain Name System) - Ülesanndeks on ip aadressite tõlkimnie nimedeks, kuna ip aadresse on raskem meels pidada, tuleb abiks DNS. Kui DNS server on maas ei ole võimalik veebilehtedel käia. kui üks DNS server on maas oskab ta otsida teistest severitest, nii kaua kui leiab õige aadessi.

Installimine

Kõigepealt, selleks et DNS serverit saaks installida, tuleb serverile määrata statiline IP aadress. Kui staatilie ip aadress sai määratud, tuleb lahti võtta:

Server Manager


Server manager.jpg


Server Manageri alt valime:

Roles

Sever manger lahti1.jpg


Kui Roles on lahti, tuleb valida:

Add Roles

Roles1.jpg


Avanenud aknas valime next:


Install role.jpg


Edasi avanenud aknas valime installitava Role nime:


DNS

Insatll role2.jpg


Järgmises aknas valime Next:


Install role3.jpg

Viimases aknas valime Install ja Server hakkab DNS-i installima.


Haldamine

Kui DNS sai installitud, tuleb seda seadistama hakkata, tuleb uuesti Server Manger lahti võtta. Server mangeri alt tuleb valida Roles - DNS server ja DNS.

DNS.jpg

Kui see kaustapuu on avatud saame me valida meie serveri nime ja hiire parema klahviga klikates sereri nime peal valime Configure a DNS server.

Dns sever config1.jpg

Forward lookup zone - Enamik päringuid, mis DNS serveri poole saadetakse, on forward query'd. Nad pärivad IP aadressi DNSi nime põhjal. DNS pakub ka tagurpidi otsimise võimalust (ingl reverse lookup). See tähendab, et host saab teha kindlaks teise hosti nime IP aadressi põhja

Meie valime esimese varinadi ja vajutame next.

Dns sever config2.jpg

Järgmises aknas tuleb valida, kas meie server jääeb primaarseks DNS-iks või kasutatakse primaarselt interneti teenusepakkuja DNS-i. Valime esmiese variandi ja vajutame next.

Config dns3.jpg

Edasi valime endale domeeni nime, millele server hakkab vastama näiteks minuweeb.ee ja vajutame next. Edasi küsitakse meie käest uue tsnooi tekitamist või on võimalik ka kasutada olemasolevat valime, et tekitatakse uus ja next.

Config dns4.jpg

Järgmises aknas küsitakse, kas me lubame DNS kirjet uuendamist automaatselt või muudame ise manuaalselt. Valime viimase, et DNS kirjet automaatne uundamine on keelatud ja valime next .

Config dns5.jpg

jägmisest aknast valime, et meie DNS server ei suuna aadresse teistele IP-dele ja vajutame next ja Finish.

Config dns6.jpg

Config dns FINISH.jpg

Nüüd on meie dns server seadistamine lõpule viidud, selleks et panna DNS server tööle lahendama nimesid ka alamdomeenidele näiteks mail.minuweeb.ee tuleb uuesti lahti võtta Server Manager valida Roles, DNS, Forward Lookup zone ja valida õige domeeninimi, meie puhul on see minuweeb.ee, klikata tema peal hiire parema klahviga ja valida New Host(A or AAAA).

Dns a kirjed.jpg

Avanenud aknas paneme alamdomeeni ja IP aadressi mis sellele vastab paika, vajutame Add Host nuppu ja ongi alamdomeen loodud.

Config AAA.jpg

Dns severisse saab lisada veel päris mitu domeeni ja alamdomeeni,kindlasti kui serveris jookseb Microsoft Exchange peab ka Reveres lookup zone ära konfigureeritud olema.


Kasutatud materjal

http://wiki.itcollege.ee/index.php/Microsoft_DNS

Autor

Aleksei Issaikin AK21