Draiver

From EIK wiki

Tutvustus

Driver(inglisk.)- Draiver ehk välisseadet operatsioonisüsteemiga liidestav juhtprogramm ; juhtlülitus. Mis asi on draiver? Draiveri on tarkvara mille abil saab väliseid seadmeid liidestada kasutuses oleva operatsioonisüsteemiga kokku sobitada. Ilma draiverita, riistvara ühildumine arvutiga näiteks helikaart või printer ei hakka tööle korralikult. https://wiki.itcollege.ee/skins/common/images/button_hr.png

4faf5bf0-3218-41db-84df-be609bc261e3.png

Seadmedraiveri eesmärk

Seadmedraiveri eesmärgiks on lihtsustada programmeerimist tegutsedes nagu tõlkijana riistvara seadme ja operatsiooni süsteemi- või hoopis rakenduse vahel mis kasutab seda. Programmeerijad saavad sedasi kirjutada kõrgema tasandi rakenduse koodi olenemata sellest mis spetsiifiline riistvara seadet see lõpuks kontrollib. Seda aga see tõttu kuna programmi kood ja seade saavad liidese standartsel viisil, olenemata tarvara pealisehitusest või alusvara riistvarast. Iga versioon teatud seadmest näiteks printerist või skännerist vajab nö. enda tarkvara- spetsiaalseid käske. Vastukaaluks,kasutab enamik rakendusi ära seadmeid ( näiteks fail ), et nende abil kõrgema taseme üldkäske nagu näiteks PRINTLN(prini joon). Selle seadme draiver aktsepteerib kõrgema taseme käske ning paigutab teised spetsiifilised käsud madalama tasemele nagu on nõutud seadme draiveritel. Lisaks võib neile veel anda turvalisuse taseme kui nad panna tööle kerneri-töörežiimis. Seeläbi kaitseks operatsiooni süsteemi alates töötavatest kasutaja liidese rakendustest.


Allkirjastatud draiver

Allkirjastatud draiver ehk seadmedraiver, mille koostises on digiallkiri. Digiallkiri on turvalisuse märk, mis arvatavasti viitab nii tarkvara tootjale kui sellele kas keegi on draiveri algset tarkvarapaketti seadistanud. Juhul kui draiveri on allkirjastanud selle tootja ,kelle identiteet on kinnitatud sertifitseerimisamet, võid olla kindel selles et draiver on kindlasti pärist antud tootjalt ja et seda pole seadistatud. Kui aga draiveritarkvara pole allkirjastatud on seda kas muudetud või pole selle tootja identiteet sertifotseerimisametis kinnitatud.


Draiverid Windowsi Opetasioonisüsteemis

Enamikel juhtudel tulevad draiverid kaasa windowsiga, kuid neid võib ka leida minnes Windowsi Update Control Panel(Juhtpaneel\Süsteem ja turve\Windows Update) ning kontrollida uuendusi. Kui Windowsil pole vastavat draiverit, võid leida selle seadmega kaasas olnud cd- või dvd-lt. Kindlasti võib leida vastavaid draivereid ka tootja kodulehelt otsides.

Viimasel windowsi mudelil (Windows 7) on sisse ehtiatud draiverite automaatne otsing mis ei anna alati tulemust.


Draiverite asukoht Windowsis

Draiverid asuvad üldjuhul Windowsi Operatsioonisüsteemis Windowsi kaustas, system32 alamkataloogis ning omakorda selle draiverite alamkataloogis


Näide

Draiver Neljas.png


Draiver Viies.png


Draiver Kuues.pngWindowsi soovituslik automaatne allalaadimine draiveritele ja ikoonidele

Alati on võimalik järgi vaadata Windowsi uuendused , et kas ta on leidnud uusi draivereid või ikoone riistvarale. Eriti tuleks seda jälgida siis kui olete hiljuti lisanud mõne uue sedame või riistvara. Kui soovite, et Windows uuendusi automaatselt päriks järgi viimaseid uuendusi siis tuleks vaadata järgmist näidet.Näide

Draiver Esimene.jpg


Esimesena ava stardi menüü (Start), sealt vali seadmed ja printerid ( Devices and Printers )Draiver Teine.jpg


Teiseks vajuta parem klik oma arvuti peal ja vali sealt seadme installeerimi seaded (Device installation settings)
Draiver Kolmas.jpg


Kolmandaks vajuta Jah, tee seda automaatselt (Soovituslik) (Yes, do this automaticlly) ning see järel vajuta Salvesta seadistused. Kui teilt küsitakse administraatori parooli või kinnitust siis kirjutage parool või andke kinnitus.

Kui juba on valitud Jah siis vajutage nupule loobu,

Draiveri varasema versiooni taastamine

Kui peale uuendusi ilmned probleeme riistvaraga või seadmetega võib osutuda vajalikuks varasema draiveri versiooni taastamine.

Näide

Draier seitsmes.jpg


Esiteks tuleks avada Start menüü kust tuleks valida Control panel (Juhtpaneel)


Draiver kaheksas.png


Seejärel peaks valima System and Security (Süsteem ja hooldus)


Draiver üheksas.png


kolmandaks tuleks vajutada Systemi alamjaotusele Device manager( Seadmehaldur), Kui teil küsitage kinnitust või parooli siis andke kinnitus või kirjutage parool. Topelt klik seadmedraivert sisaldavas kaustas,kui olete leidnud antud kaustast kus on otsitav taastamist vajav seade ning teha samuti topelt klik. Viimaseks tuleks vajutada vaheaknal draiveri kaustale ja vajutada taasta eelmine draiver.


Kasutatud Materjalid

Eesti Keele Sõnaraamat( ÕS 1999, Eesti keele instituut);

http://windows.microsoft.com;

http://www.wikipedia.org/

Autor

Taavi Toppi A21