Draiverite haldus Windows 7 operatsioonisüsteemis

From ICO wiki

Sissejuhatus

Seadmedraiver (inglise keeles driver – juht, ehk siis antud kontekstis juhtprogramm, ajur, ohjur, tüürel) tähendab informaatikas arvutiprogrammi, mis võimaldab teistel kõrgtasemeprogrammidel riisvarakomponenti kasutada. Tavaliselt suhtleb draiver komponendiga läbi arvutisiini või teise ühenduskanali, mille küljes riistvarakomponent on. Kui kõrgem programm tahab komponendilt midagi, siis ta annab draiverile käsu ja draiver annab komponendile riistvara spetsiifilise käsu. Kui komponent tahab programmile andmeid saata, siis käib see samuti läbi draiveri. Seadmedraiverid on riistvarale loodud ja iga operatsioonisüsteemi jaoks eraldi.

Kõik võimalikud n.ö. süsteemi driveri’d asuvad windowsi keskkonnas system32 kaustas (system32\DriverStore\File Repository). Seal leiab nii 32/64 bitiseid drivereid, mida kasutab windows oma igapäeva töö üleval hoidmiseks. Lisaks windows’i enda asjadele on vaja ka drivereid ka paljudele muudele sisend/väljund seadmete installeerimiseks/ühildumiseks operatsiooni süsteemiga. Lisaks on operatsiooni süsteemil veel olemas programm, millega saab tuvastada tundmatut ühilduvat sisend/väljund seadet(unknown device) ning ka varundada olemasolevaid. (Unknown Device Identifier 7.00).

Graafilise liidesena driverite haldamiseks on loodud Device Manager millega tutvume aljärgnevas punktis.

Device Manageri avamine erinevatel viisidel

1) Ava Device Manager, Control Panel'i abil:

Kliki Start-->Control Panel-->System and Security. System and Security aknas kliki Device Manager

Cp2.jpeg

Next:

Syst.png

Next:

Device manager1.png

Next:

Device2.png
2) Ava Device Manager, Windows 7 Command Prompt kaudu


Kliki Start ja kirjuta otsingulahtrisse devmgmt.msc--> Enter (Klahv)

Avamine3 11.jpeg

Next:

Avamine3 2.png


Driverite uuendamine

Kui Device Manager avaneb siis tuleb leida driver, mida uuendada. Driverite nimekirja saad laiendada/avada kui klikid [>] ikoonile.


Devicemanager +.png


Kui oled leidnud raudvara, mille driveri tahad uuendada siis kliki raudvara tähistaval ikoonil v. nimel ja vali Properties (omadused). Properties aknas kliki Driver lahtrile ning seejärel Update Driver nupule.


5punkt 1.png


Next:


5punkt 2.png


Next:


5punkt 3.pngJärgi Update Driver Software viisardi käsklusi:

How do you want to search for driver software? aknas kliki Browse my computer for driver software.


6 1.png


Browse for driver software on your computer aknas kliki Let me pick from a list of device drivers on my computer või siis vali Have Disc ning lõpuks Browse.


6 2.png


Next:


6 3.png

Next:

6 4.png

Next:

6 5.png

Locate File dialoogiaknas leia kaust kuhu oled allalaetud driveri paigutanud. Kui õiget faili on raske leida siis kliki INF failile ja vali Open.

Nüüd Windows 7 Update Driver Software viisard loeb instruktsiooni INF failist ja installeerib uuendatud driveri.

Kui pärast installeerimist ei nõuta Restart’i siis tee see ikka. Niimoodi saab vajalikud muudatused tehtud ka registris.


Driverite automaatne installeerimine

Windows saab arvutiga ühendatud seadmete jaoks otsida ja alla laadida kahte liiki värskendusi:

Draiverid

Draiver on tarkvara, mis lubab arvutil riistavaraseadmetega suhelda. Draiveriteta ei tööta arvutiga ühendatud seadmed (nt hiir või väline kõvaketas) korralikult. Windows saab automaatselt kontrollida, kas arvutiga ühendatud uute seadmete jaoks on draiverid saadaval või mitte.

Arvutiga varem ühendatud riistvara jaoks võidakse värskendatud draiverid hiljem saadavaks teha, kuid neid draivereid automaatselt ei installita. Nende valikuliste värskenduste installimiseks avage juhtpaneelil Windows Update ja otsige värskendusi. Seejärel vaadake, millised värskendused on saadaval teie arvuti jaoks ja installige need.

Automatic.jpg


Teave

Windows saab paljude arvutiga ühendatud riistvaraseadmete jaoks alla laadida suure eraldusvõimega ikoone koos üksikasjaliku teabega (nt toote nimi, tootja ja mudeli number ning isegi üksikasjalikku teavet seadme sünkroonimisvõimaluste kohta). Need andmed hõlbustavad erinevate arvutiga ühendatud seadmete (nt mobiiltelefonide) eristamist.

Driverite taastamine (tagasikerimine)

Juhul kui driverite uuendamisel kaasnesid mingid probleemid siis saad driverite uuenduse n.ö. tagasi võtta (roll back the driver).

Ava Device Manager ja leia sealt driver mille soovid tagasi võtta.


Tee parem-klõps driveri nimel v. ikoonil ja vali Properties.

7 2.png

Properties aknas kliki Driver lahtrile ja Driver lahtris kliki Roll Back Driver.

7 3.png

Next:

7 4.png

NB! Juhul kui Roll Back Driver nuppu pole võimalik kasutada siis s.t. et Windows 7'l puudub eelmine driver, mille juurde tagasi minna.

Nähes küsimust Are you sure you would like to roll back to the previously installed driver software? kliki Yes.

7 5.png

Nüüd varem installeeritud driver taastakse. Pärast seda protseduuri ei saa Roll Back Driver nuppu kasutada.

Sulge device properties aken ja tee "Restart"


Mõned näpunäited

Enne kui driverit uuendad, peavad need olema arvutisse allalaetud. Probleemiks on leida õige koht, kust neid allalaadida. Seega on kõige targem minna vastava raudvara tootja veebilehele. Eelnevalt on vaja teada vastava raudvara mudelit. Kui driver on leitud siis lae see alla oma arvutisse (faili asukoha võid ise valida).

Paljud driverid installeruvad automaatselt ja pole muud vaja kui vastav fail käivitada ning edaspidi uuendatakse driver samuti automaatselt.

Teisel juhul saad sa faili mis on kokku pakitud (ZIP, RAR) või siis self-extrakting (faili käivitamisel pakib ise ennast lahti). Nüüd saad Device Manager abil driveri uuendada.

Kahtlemata on parim moodus drivereid allalaadida otse raudvara tootjalt. Näiteks kui sa ostad terve kompuutri siis saad driverid selle kompuutri tootja veebilehelt. Kui sa ostad mingi raudvara eraldi siis saad driverid just selle raudvara tootja veebilehelt.

Mõned enam kasutatavad saidid:

Download.com on üks populaarsemaid kohti Internetis kust saab allalaadida tarkvara ja samuti drivereid. Miinuseks on ehk see, et pakutakse uuemat tarkvara ja vanemat kraami ei pruugi sealt alati leida. DriverGuide.com on üks vanemaid driverite allalaadimise kohti ning valik on väga suur. Eriti tasub sealt otsida n.ö. haruldasi drivereid. Puuduseks on kohustuslik registreerumine mis nõuab omakorda igasugu sponsorite poolt esitatud küsimustele vastamist.

TechSpot: Drivers

DriversBay.com

Soft32.com: Drivers

Softpedia.com: Drivers


Kasutatud Kirjandus

http://pyramdesign.angelfire.com/win7/ajurid.html

http://windows.microsoft.com/et-EE/windows7/Automatically-get-recommended-drivers-and-updates-for-your-hardware