FAT32

From EIK wiki

FAT32 on FAT failisüsteemi täiendatud versioon, mida esimesena toetas Windows 95B (tuntud ka kui Windows 95 OEM Service Release 2 ). FAT32 väljatoodetud Microsoft’i.

FAT32 – FAT failisüsteemi viimane version ja FAT32 on parem kui eelmine version, tuntud kui FAT16. Peamine põhjus FAT32 loomise taga oli püüd kasutada kettaruumi efektiivsemalt. Nimelt, kettasuuruse kasvades pidi FAT16 failisüsteem kasutama üha suuremaid klastreid(kuna klastrite koguarv oli piiratud), mis muutis kettakasutuse äärmiselt ebaefektiivseks. FAT32 kasutab väiksemaid klastreid (4 KB klastrid kuni 8 GB ketastel), sest võimalik klastrite arv on oluliselt suurem.


Kirjeldus


Kuigi võiks eeldada, et FAT32 kasutab 32-bitist adresseerimist, pole see tegelikkuses päris nii. Kasutusel on vaid esimesed 28 bitti igast 32-bitisest kandest ning 4 bitti on reserveeritud. Seega on kokku 268 435 456 adresseeritud klastrit, millest osad on reserveeritud. Klastrid on suurustega 1 sektor (512 baiti) kuni 64 sektorit (32 KB), lubades maksimaalselt 2 TB suurust ketast.

Sisseehitatud vahendeid Windows 2000, Windows XP, Windows Vista ja Windows 7 ei saa luua FAT32 partitsioone suurem kui 32 GB, kuid, sellideid partitsioone võib töötada, kui nad olid varem loodud teistes operatsioonisüsteemides. Põhjus on selline, et Microsoft’i arvab, et kui FAT32 mahu suurus kasvab suurem kui 32 GB, siis tulemuslikkuse tilgad järsult. Seepärast, Microsoft pakub kasutada NTFS, mis on standartne Windows’i failsüsteemi formaat.

Maksimaalne võimalik failu suurus mahuks on 4 GB – see ob väga oluline tegur, et muuta failisüstemi. FAT32 ei toeta mõned fuktsioonid (FAT32 ei paigalda luua juurdepääsu failidele), mis kasutavad tänapaevade failisüsteemid. Tänapäeval FAT32 ei ole populaarne failisüsteem nendest põhjusest, mis ma kirjutasin üleval, tänaseks kasutatakse rohkem arenenus failisüsteemi, näiteks NTFS ja Ext2/Ext3.


Ühilduvus


Säilitavad suurim võimalik olemasolevaid programme, võrgustikke ja seadmedraivereid, FAT32 oli rakendada olemasoleva Windows'i arhitektuur, sisemiste, rakenduse programmeerimise liidesed (API) ja kettavorming võimalikult vähe muuta. Siiski, kuna 4 baiti on nüüd kohustatud klastri väärtused salvestada, paljud sise- ja ketta andmeedastus struktuur ja avaldatud API on muudetud või laiendatud. Mõnel juhul ei tööta olemaolevate rakendusliideste FAT32-draividel. Enamikes programmides on need muutused ei mõjuta. Olemasolevate vahendite ja juhid peaksid jätkama FAT32-draividel. Siiski MS-DOS'i grupierandi seadmedraivereid (näiteks Aspidisk.sys) ja ketta tööriistad tuleb läbi vaadata, et toetada FAT32-draive.


Kuidas moodustada FAT32 drives


Windows'is (95, 98, 2000 ja ME) oli programm nimega Fdisk. Kui te käivite seda programmi oma kõvakettale, mis on suurem kui 512 MB, siis Fdisk pakkub teil lülitada suuremahuliste ketaste toetust. Kui te vastate "Jah" (lülitada suuremahuliste ketaste toetust), siis edasi iga partitsion, mida te moodustate suurem kui 512 MB, on märgitud kui FAT32 partitsiooni.

Windows'is (98 ja ME) on ka FAT32 konverteerimise vahend, mis aitab teil konverteerida teise failisüsteemi FAT32 failisüsteemis. Kui kasutage FAT32 konverteerimise vahendit, siis järgige neid samme:

1. Vajutage Start>>Programs>>Accessories>>System Tools>>Drive Converter(FAT32)

2. Vajutage Next

3. Vajutage ketast, mida soovite teisendada FAT32 failisüsteem ja seejärel nuppu Next.

4. Edasi tehke nii, kui teil soovitab programmi juhend.


Windows 7’s puudub FAT32 konverteerimise vahendit, seepärast te peate alla ladida seda programmi. Kui te installige seda programmi, siis Windows 7’s järgige neid samme:

1. Vajutage Start ja otsi seal oma programmi.

1 step.jpg

2. Edasi valige mida te tahate konverteerida ja siis vajutage Next.

2 step.jpg

3. Edasi vajutage ketast, mida soovite teisendada FAT32 failisüsteem ja seejärel nuppu Next.

3 step.jpg

4. Edasi kui olete rahul konverteerimise parameetride, siis vajutage Proceed.

4 step.jpg


Format external drive in FAT32 using DOS


1. Avage Start Menu, siis Run ja seal kirjutage cmd või search'is kirjutage cmd.

Com.jpg

2. Kirjutage command windows’is seda:

 format /FS:FAT32 X:

Cmd txt.jpg

Vahetage täht X, kirjutage seal oma ketast, mida te soovite konverteerida. Windows ise alustab konverteerida teie ketast FAT32 formaatil!


Support


Microsoft toetab funktsionaalsust FAT32 failisüsteem vigadeta lugemise ja säästa faile kas Real-mode või Protect-mode. Microsoft toetab Real-mode ja Protect-mode tööriistu, mis sisalduvad teenuses Windows 95's. Sest vanemad programmid, mida ei saa paigaldada FAT32-draivile, või ei ole korralikult salvestada faile või neid lugeda, peate pöörduma tootjate tarkvarapakettile.


USB Flash drivers


FAT32 tagasilükkamisel ning minekul mingi teise failisüsteeemi peale on takistuseks tootlikkus. Lisaks nendele piirangutele on FAT32 rea eeliseid (vähemalt võrdluses NTFS'iga) nagu mälupulga peale ülekanne-kiirus, samuti ka lugemis kopeerimis kiirus. Uuemaid FAT32 versioonid omaavad atribuute (arhiivne, süsteemne, peidetud, ajutine, lugemiseks ainult).

Kuidas konverteerida oma mälupulka?


1. Sisestage oma mälupulka arvutisse, avage My Computer, otsi seal oma mälupulka ja vajutage paremale nuppile ning valige Format.


Form.jpg

2. Punkt nimega File system, seal võib valida sobiva failisüsteemi, selleks et konveeteerida.

System.jpg

Edasi vajutage Start!

Kasutatud materjalid


http://www.online-tech-tips.com/computer-tips/formatting-external-hard-drive-to-fat-32/

http://support.microsoft.com/kb/255867/et

http://support.microsoft.com/kb/154997/ET

http://www.webworldarticles.com/e/a/title/Windows-7-file-system-FAT32-and-NTFS-comparison/


Autor


Jevgeni Pogodin - A21