IT süsteemide administreerimine

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Helmese külastus 24.oktoobril

24.oktoobril käisime kaasvõitlejatega külas Helmesel, et rohkem teada saada IT administraatori igapäevasest elust. Teooria, mida õpitakse koolis, on küll tore, kuid kuidas siis ikkagi päriselt on?

Administraatori maailm on esiteks väga lai ja see koosneb paljudest erinevatest ametitest. Ühest küljest on ta klienditeenindaja, kes pakub tugiteenust, suhtleb inimestega ja hoiab äri elus. Teisest küljest jälle psühholoog, kes teisi aitab ja vajadusel maha rahustab, kui süsteemiga midagi juhtunud on. Sõpradele ja tuttavatele on ta kui asjatundja, kes alati arvutite seisukohalt head nõu oskab anda. Eelkõige on administraator aga spetsialist, kes tunneb väga spetsiifiliselt masinate elu ning puutub rauaga tihedamini kokku kui teised. Administraatori töö on aja jooksul palju muutunud, sest vanasti ei olnud praktiliselt üldse mingisugust suhtlemist. Tänapäeval on see aga suure tähtsusega, eriti mõistev suhtumine. Enam ei istu ta kuskil serveriruumis peidus, vaid peab oskama teistega koos töötada ja neid hädast välja aitama.

Administraatori erialal on erinevad kompetentse meeletult. Ta võib tegeleda võrgundusega, operatsioonisüsteemidega, SAN võrkudega, erinevate teenustega, andmebaasidega, rakendusserveritega jne. Samuti võib admin peamiselt turvalisuse eest vastutav olla või hiljem isegi arhitektina ise infosüsteeme projekteerida. Elus võib kokku puutuda väga erinevate süsteemidega, seega mida vähem eelarvamusi nende suhtes on, seda kergem elu adminnil. Kindlasti on mõistlik enda jaoks valida meeldivam platvorm, näiteks Linux või Windows, kuid kunagi ei tasu ühessegi kinni jääda. Millest aga kindlasti pääsu pole, on käsurida, mis võimaldab palju efektiivsemalt ja kiiremalt tööd teha, vastupidiselt graafilisele liidesele, kus sa rutiinselt klikkima jääda võidki.

Nagu näha, on võimalusi väga erinevaid ja seepärast on raske täpselt ära defineerida, kes see admin on. Eriti tänapäeval oodatakse talt suurt mitmekülgsust ja mida rohkem teab, seda parem. Administraator peab pidevalt ennast täiendama ja uusi asju õppima, et enda väärtust tõsta. Ta peab oskama ka programmeerida, peamiselt skriptimise juures, ja oskama teha tööstööd arendajatega, kuigi nende vahel on tihti erimeelsusi. Administreerimine on väga väljakutsev, vastutusrikas amet ja toimub pidev keskpunktis olemine. Kasuks tuleb suur kannatlikkus, pingetaluvus ja oma selge joone hoidmine, sest alati keegi nõuab midagi ja harva tubli töö eest kiidetakse. Tegu on igatahes ülipõneva maailmaga, mis pakub pidevalt üllatusi. Kusjuures tööpäev koosnebki rohkem planeerimata töödest ning kindlalt määratuid asju esineb minimaalselt. Seega pakub administraatori elu tohutult enesearengu võimalusi ja aitab kogenumaks saada mitmes eluvaldkonnas.

Madis Mark