Igapäeva liiklemist lihtsustavad mobiilirakendused Eesti näitel

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Liiklemine on üks tähtsamaid inimeste tegevusi, mis on kindlasti lisaks magamisele üks ajakulukamaid. Tänapäeva maailmas on populaarne panna aega rahasse ehk aeg on raha, seega mida rohkem aega me säästame seda rohkem säästame ka raha. Antud säästu saab maksimeerida kasutadest tänapäeva moodsaid tehnoloogiaid. Seetõttu otsustasime rühmatöö raames käsitleda mõningaid mobiilirakendusi, mis võimaldavalt säästa oluliselt aega.

Rakenduste valik põhineb isiklikul kasutuskogemusel ning ka Goolge Play/Apple Strore populaarsusel. Kuna tänapäeva Tallinnas on väga palju teemaks olnud autod linnas ning parkimiskohtade puudus ning seetõttu ka olemasolevate kohtade kallidus, siis võtsime vaatluse alla parkimise korralduse ning sellega seotud rakemdused, millega on võimalik oma aega, raha ja närve säästa.

Lisaks parkimisele võtsime vaatluse alla ka äpid, mis lihtsustavad liiklemist juhul, kui autot pole või pole seda võimalik kasutada. Nendeks rakendusteks on ühistranspordiäpid ning taksoteenused.

Vaatlesime ka rakendusi, mille abil on võimalik aega säästa ka parema teekonna planeerimise tõttu. Liiklemise liik pole antud juhul oluline, vaid oluline on leida kiirem teekond kohale jõudmiseks.

Antud töö koosneb neljast sisulisest peatükist: prakimine, ühistransport, taksod ning kaardirakendused. Iga peatüki all käsitletakse 3-5 rakendust, millega on kas isiklik kokkupuude või äpp on polulaarne kasutajate seas. Rakenduste puhul vaadeldakse nende olemust, plusse, miinuseid, funktsioone ning kasutajate hinnangut ja tagasisidet.


Parkimine

Eesti suurte linnade kesklinna tsoonides parkimine muutus tasuliseks juba mitu aastat tagasi, kuid eriti puudutab see Tallinna linna. Parkimise eest maksmiseks olid parklates paigaldatud parkimisautomaadid.

Parkimisautomaatide kasutamisel on mitu puudust. Esiteks, enamasti võtavad nad ainult sularaha vastu, mida tänapäeval paljudel üldse ei ole. Teiseks, kui aeg saab läbi, aga inimene ei ole veel jõudnud oma asju lõpetada, peab ta kiiresti tagasi jooksma ja uuesti maksma ning kui jääb hiljaks, siis suure tõenäosusega saab trahvi. Kolmandaks, tihti on parkimisautomaat paigaldatud parkla teises otsas ja see jääb lihtsalt märkamata.

Hiljem tuli turule võimalus maksta parkimise eest telefonioperaatori kaudu, mis tegi parkimise eest maksmist palju mugavam. Parkimise alustamiseks on vaja saata sõnum autonumbri ja tsooniga. Parkimise tasu lisandub telefoniarvele ning tavaliselt on kehtestatud ajalimiit, millal parkimine lõpetatakse automaatselt, kui inimene unustab ise lõpetada. Parkimise aega saab ka pikendada helistades telefoninumbrile. Kui inimene pargib harva, siis on see teenus tema jaoks hea lahendus.

Kuid ka sellel viisil on omad puudused:

 • Saab korraga parkida ainult 1 autot.
 • Parkimistasule lisandub mobiilioperaatori poolt kehtestatud teenustasu, mis on tavaliselt 32 senti (mis on tegelikult päris suur summa, arvestades seda, et tunni hind võib olla 1-2 eurot)
 • Tihti võetakse parkimistasu ette, s.t kui alustad parkimist, siis järgneva tunnitasu arvestatakse kohe. Kui ekslikult saata sms-i vale autonumbriga, siis ei saa raha tagasi.


Nutiparkimine

Kõige uuem viis, kuidas saab parkimise eest tasuda on kasutada selleks mobiilirakendust. Hetkel pakuvad sellist rakendust:

 • Telia AS: Pargi.ee, Autlo
 • Ühisteenused AS: Parkimine.ee
 • Icefire OÜ: M-parking
 • Barking OÜ: Barking


PARGI.EE

Telia poolt ametlikult toetatud m-parkimise rakendus, mida saavad kasutada Telia, Elisa ja Tele2 kliendid. [1]

Rakenduse eelised:

 • Rakendus on tasuta
 • kuvab lähimaid parkimistsoone
 • võimaldab lisada kuni 5 auto numbrit
 • kuvab detailset parkimisajalugu koos maksumustega kuni 6 kuud tagasi
 • tuletab meelde aktiivsest parkimisest
 • lubab seada limiite, teavitab limiidi täitumisest ja võimaldab limiiti pikendada.

Rakendus on lihtne kasutada, sobib iOS , Androidi ja Windows platvormile, kuid on konkreetsed tehnilised nõudmised. Näiteks, Androidiga saab rakendust, kui selle versioon on 4.1 või uuem.

PARGI.EE rakendus töötab üle andmeside ühenduse, kuid osa funktsionaalsusest on dubleeritud SMS'i ja kõnega.

Lisaks on Telia loonud Autlo äppi, automaatparkimiseks. Auto hakkab süüte välja lülitades ise õiges tsoonis parkima ning lahkudes lõpetab teenuse. Rakendus töötab ainult Androidi ja iOS platvormidel.

Automaatparkimise kasutamiseks tuleb nutitelefoni laadida Autlo äpp ning seadistada kas auto ja telefoni Bluetoothi ühendust jälgima või paigaldada eraldi Autlo seade.

Edaspidi tasulises alas parkides valib Autlo õige parkimisala ning alustab ja lõpetab maksmise iseseisvalt. Parkimise alustamise ja lõpetamise kohta saad äpis teavituse.

Teenustasu lisandub mobiiliarvele, kõnekaardi kasutajad saavad parkimise eest tasuda kaardimaksega.


Kasutajate hinnang ja tagasiside

Vaatama sellele, et rakendus pakub mugavamat viisi parkimise eest tasumiseks, ei ole PARGI.EE tarbijate hinnang väga kõrge: iOS kasutajtelt pole piisavalt hindeid, et reitingut koostada. Google Play andmetel on hinnang 3.6, allalaadimiste arv jääb vahemikusse 50 000 – 100 000. Hindajate arv on 583 ning päris suur osakaal nendest, kes andsid minimaalse hinde (146).

Rakenduse puudused (koostatud kasutajate tagasiside alusel):

 • Valed arved, arvutati suurema tasu parkimise eest.
 • Tehnilised vead: ei tööta korralikult, ei saa koheselt parkimist lõpetada

Auto reiting on veel madalam, negatiivsete hinnete osakaal on suurem, kuid hindajaid on ka üsna vähe.

Rakenduse puudused (koostatud kasutajate tagasiside alusel):

 • Valed arved, arvutati suurema tasu parkimise eest.
 • Ei ole võimalik lisada mitu autot.


Parkimine.ee

Rakendust on arendatud Ühisteenused ASi poolt. Seda toetavad ainult Android telefonid. Väga tagasihoidlikud tehnilised nõudmised, Androidi versioon peab olema 1.6 või vanem. [2]

Nutitelefoni parkimisrakenduse eelised:

 • Parkimisrakendus on tasuta,
 • asukohapõhine kaardilt otsing,
 • sobiva parkimise algusaja valik,
 • parkimislimiidi fikseerimine,
 • detailne ülevaade parkimisajaloost,
 • parkimistsoonide kiirvalik erinevad maksemeetodid,
 • võimaldab mitme auto parkimist sama-aegselt,
 • mitme parkimistsooni sama-aegne kasutamine,
 • võimaldab välismaalasel kasutada esmakordselt mobiilset parkimist Eesti Vabariigis,
 • parkimise eest tasumine toimub järgmise kuu alguses arve alusel, va krediitkaardi ja sms parkimise puhul;
 • saab parkida, skaneerides rakenduses parkla QR-koodi.

Lisaks on tehtud sellised maksmise võimalused nagu erasiku ja ettevõtte krediit. Igakordne parkimise alustamise tasu on 30 senti.


Kasutajate hinnang ja tagasiside

Maksmisviiside suur valik on kindlasti rakenduse suur eelis. Kuid selle kasutamine ei ole soodsam, kui telefonioperaatori kaudu, kuna lisandub parkimise alustamistasu. Teiseks, Google Play andmetel oli rakendus hiljuti uuendatud 25.05.2015, mis tähendab, et selle arendusega (s.h. vigade parandusega) keegi ei tegele. Google play andmetel on rakenduse hinnang 3.2 ning hindajate arv on ainult 53, negatiivse hinnete osakaal on üle 40%. Allalaadimiste arv jääb vähemikusse 10 000- 50 000. Kuna hindajate arv ei ole eriti suur, siis pole võimalik tagasisidet analüüsida.


M-Parking

Icefire poolt arendatud rakendus, mis sobib Android ja Iphone telefonidele. [3]

Rakenduses lubatakse:

 • Eesti parkimistsoonide nimekiri
 • Lemmikud parkimistsoonid
 • Parkimise ajalugu
 • Mitme autode lisamine

Rakendusest ei ole väga palju kirjutada kuna vaatamata sellele, et on veel kasutajatele kättesaadav, saab seda pigem „surnuks“ nimetada. Viimane uuendus oli 7.09.2012, allalaadimiste arv jääb vahemikusse 10 000 - 50 000 ning on päris suur negatiivsete hinnete osakaal (30%).

Rakenduse puudused (koostatud kasutajate tagasiside alusel):

 • Vale informatsioon (nt. info et parkimine on laupäeval tasuta, kuid tegelikult ei ole)
 • Tehnilised vead, ei tööta, jookseb kokku
 • Pole võimalik kasutada välismaalastel


Barking

Barking OÜ tõi turule uue parkimise mobiili äpi 2015 aastal. Rakendus on mõeldud Android ja Iphone telefonidele. Androidi versioon peab olema 4.1 või uuem. Barking pakub parkimise vahendusteenust, mis tähendab, et parkla omanik saab parkimiskoha anda üürile mingiks ajaks omalt poolt valitud hinna eest (tavaliselt on soodsam, kui linnaparklad). [4]

Barking kaudu saavad parkimiskohtade omanikud raha teenida, ning autojuhid saavad parkida soodsamalt. Tänaseks on Barkingu süsteemi lisatud üle 4000 parkimiskoha nii Eestis, Budapestis, Riias, Kiievis kui ka Helsingis. Eesti parkimise kogukäive on hinnanguliselt 15 miljonit eurot aastas. Mais 2017 oli avaldatud, et Barking jõuab ka Hongkongi, kus nõudlus on ülisuur. Hiinas ainuüksi parkla haldamise aastast käibemahtu hinnatakse kuue miljardi suuruseks. [5]

Rakenduses lubatakse:

 • ligipääsu parkimiskohtadele, kuhu varem parkida ei saanud. Turvalised sisehoovid ja eraparklad otse linna südames.
 • Kohta saab ette broneerida
 • On soodsam, kui linnatänaval parkimine. Iga pargitud tunniga saab säästa keskmiselt 1,2€.
 • Erinevad maksmise viisid: mobiiliarvega, krediitkaardiga, ettemaks.

2016. aastal Barking on laiendas oma funktsionaalsust, ning lisaks parkimisele, sellega saab tasuta ka automaatpesulates(Olerex ja Mündipesula).


Kasutajate hinnang

Võrreldes teiste äppidega on hinnang kõrgem: Google Play’s – 4.3, App Store’is on liiga vähe hindeid. Allalaadimiste arv jääb vahemikusse 10 000- 50 000. Põhjalikuma analüüsi pole võimalik teha, kuna Google Play’s põhimõtteliselt puudub tagasiside kasutajatelt.


Ühistransport

Ühistransport ehk ühisveondus on regulaarliinidel põhinev reisijate vedu, mis on mõeldud üldsusele kasutamiseks. [6] Ühistranspordi lahutamatuks elemendiks on sõidugraafik, kindlad marsruudid ning kindlad peatused.

Eestis on ühistranspordi töö korraldamine kohaliku omavalistuse vastutusalaks, seega innovatsioon ning “äpindus” selles valdkonnas on mõistagi veidi vähem arenenud kui näiteks taksode puhul, kus on kasumi teenimise võimalused palju suuremad. Samas aga liiklemise lihtsustamise seisukohalt on ka ühistranspordiga seotud e-teenused äärmiselt olulised.

Antud töö raames vaatleme mõningaid rakendusi, mida kasutatakse Eestis liiklemise lihtsustamiseks ühistranspordi abil.


Moovit

Rakendus on kasutatav nii Android kui ka iOS operatsioonisüsteemidega, arendatud Iisraelis.

Moovit on ülemaailma tuntud rakendus, mis võimaldab koostada liiklemise marsruute, otsida lähimaid peatusi ja vaadata sõidugraafikuid, samuti on Moovit suunatud ka liiklemise analüüsile nign sellest tulenevalt pakub teenuseid ka omavalitsustele, aga need jätame antud töö skoobist välja.

Moovit on loodud Iisraeli arendajate poolt, üks omanikest on seotud ka kuulsa Waze äpiga. Äppi hakati arendama 2012 aastast ning tänaseks on Moovit rakenduse äpp kasutatav 78 riigis ning üle 1500 linnas ning see on tõlgitud 43 keelde. [7]

Äpiga saab ülimugavalt teha kolme asja:

 • Otsida ülese lähimad peatused. Äpp kasutab lokatsiooniteenuseid ning selle kaudu määrab ära kasutaja asukoha ning lähimad ühistranspordipeatused. Peatuste puhul näidatakse sinna kõndimiseks kuluvat aega ning sealt väljuvate sõidukite ajagraafikut.
 • Koostada marsruute, mis arvestavad ümberistumisevajadusi.Positiivne on see, et ei pea teadma peatuse nimetusi, vaid marsruudi koostamine toimub sihtkoha aadressi põhjal. Äpp leiab kõik vajaminevad peatused ise ülesse. Samuti kuvatakse teekonnale kuluv aeg, mille sisse on arvestatud ka aeg, mis kulub jalgsi liikumiseks alguspunktist esimesse peatusesse ning viimasest peatusest kuni sihtkohani. Seetõttu on selle äpiga jube hea oma aega planeerida.
 • Vaadata konkreetsete ühistranspordiliinide sõidugraafikut


Kasutajate hinnang

Google Plays olevad kasutajate kommentaarid on seinast seina. Enamus kommentaare on positiivsed ning jääb mulje, et üldiselt on kasutajad äpiga rahul. Kui vaadata konkreetseid Eesti kohta käivaid kommentaare, siis võib leida ka rahulolematust. On kirjutatud, et transpordi väljasõidu ajad ei vasta tegelikkusele- ehk siin on tegemist Tallinnas kehtiva reegliga, et buss võib peatusest väljuda 3 minutit varem või hiljem? Samuti tuuakse välja, et lennujaama sõitmiseks ei paku äpp trammi, ehk on tegemist sellega, et uued liinid ei lisandi äppi piisavalt kiiresti? Positiivne on aga see, et negatiivseid kommentaare ei jäeta tähelepanuta, vaid palutakse võtta ühendust ja probleemi inglise keeles täpsustada. Valdav enamus on siiski õpiga rahul.

Üldiselt on Moovit äpp väga suur avastus ka meie grupi jaoks. Kui siiandi oleme kasutanud Tallinna kodulehel olevat graafikut, siis nüüd aeg see välja vahetada Mooviti vastu. Äpp on väga lihtsasti kasutatav ning mõnusa disainiga. Loodetavasti on busside info ka enam-vähem täpne ning rohkem ei saagi ühelt korralikult ühistranspordi äpilt oodata.


T-Pilet

Lisaks linnasisesele transpordile on suhteliselt iga inimese elus oluline liigelda ka linnade vahel ning erinevate äppide kudu on võimalik seda liiklemist lihtsamaks muuta. Kui varem pidi kaugliini bussi pileti ostmiseks jooksma kassasse või ostma arvuti abiga ning seejärel pileti välja printima, siis praegu saab kõike teha kiiresti ja mugavalt äpist ning juhul kui õigele bussile ei jõua, on võimalik osta kiiresti uus pilet.

T-pileti äpp on T grupp AS arendatav rakendus. Hetkel on tegemist beetaversiooniga ning seetõttu on veel palju vigu, kuid lubatakse, et maksega seonduvad funktsioonid töötavad korrektselt. Rakendusel on allalaadimisi 10 000-50 000 vahel.

Tpileti mobiilirakenduse abil saab osta kaugbussiliinide sõidupiletid kiirelt ja mugavalt. Maksevõimalused on väga laialdased, pileti eest on võimalik maksta puutekrediitkaardiga, mobiilimaksega, pangalinkide ja Tpileti kliendilepinguga. Kõik ostetud piletid talletatakse telefoni ning ei pea midagi välja printima. Eriti hea on see, et pileteid saab ka reisiplaanide muutmisel tagastada.

Rakendus pakub reisijale alati kõige odavamaid kampaaniapileteid. Samuti on võimalik pilet ostmisel saada soodustusi, kui sisestad sooduskoodi või bussifirma kliendikaardi andmed (näit. PINS kaart Lux Expressi liinidel).

Lisaks sõidupiletite ostmisele saab vaadata Eesti maakonnaliinide ja kaugliinide sõiduplaane.


Kasutajate hinnang

Kasutajate tagasisidest selgub, et kohati on äpp veel poolik, näiteks ei näe piletit ostes kõiki peatusi, mida buss läbib. Samuti on mitme pileti ostu puhul olnud mitmeid olukordi, kus äpp ei müü kõrvalolevaid kohti ning ise ei saa kohta bussis valida. Eriti ebamugav on see olukord lapsega reisijatele. Samuti kurdetakse, et äpp on väga aeglane.

Tegu on äärmiselt vajaliku äpiga. Võib isegi öelda, et ilma selle äpita on bussiga liiklemine ja piletite soetamine ebamugav. Eriti seetõttu, et ei saa pileteid jooksvalt tagastada. Samuti on äpi puhul positiivne see, et maksevõimalused on väga erinevad ning seetõttu saavad seda kasutada väga paljud. Nt need, kellel pole krediitkaarti või hetkel ei ole piisavalt raha kontol, saavad kasutada mobiilimakset ning hiljem koos mobiiliarvega oma pileti eest tasuda.

Kuna äpp on arendusjärgus, siis läheb veel palju aega, kuni sellest saab selline rakendus, mis rahuldab kõigi vajadusi, aga väga positiivne,et algus on siiski tehtud.


Kus buss on?

Moovit rakendusega sarnaneb ka kodumaine “Kus buss on?” rakendus. Heaks lisaks on see, et saab bussi, trammi või trolli reaalajas jälgida, ehk äpp kasutab sõidukite gps koordinaate.

Kus buss on? on lihtne app, mis näitab reaalajas kõigi Tallinna busside, trollide ja trammide asukohti kaardil. Vahel ikka juhtub, et buss ei tule ja ei tule või siis trollil libisevad sarved juhtmetelt maha või toimub elektrikatkestus ning sõidukit ei tule. Selle äpiga saab olukorrast väga hea ülevaate ehk näeb, kus sõiduk parasjagu ”kinni on”. Samuti on võimalik hinnata, kas jõutakse punktist A bussipeatusesse õigeks ajaks või mitte ehk kas buss tuleb varem või hiljem ettenähtud ajast.

Programmi kasutamine on imelihtne: 1. Valitakse nimekirjast buss, troll või tramm, mille asukohta soovitakse näha. 2. Programm kuvab kaardil kõigi valitud liinil olevate sõidukite asukohad ja uuendab neid reaalajas.

Äpp on ülesehitatud Tallinna Transpordiameti tasuta teenusel http://soiduplaan.tallinn.ee (sõiduplaanid, ühistransport reaalajas).

Kuna sinna lehele jõuavad andmed busside GPS-seadmetest keskmiselt umbes minutipikkuse viitega, tuleks arvestada, et ka appi kaardil kuvatav info võib reaalsusest veidi maas olla.


Kasutajate hinnang

Kasutajad ei ole rakendusega eriti rahul. Äpi tegija lubab, et viivitus GPS koordinaatides on kuni 1 minut. Kuid tundub, et see viivitus on palju suurem ning vahel on vahe lausa 3 km, mis Tallinna mastaabis võib tähendada, et bussi näidatakse linnaosa algpeatuses, aga tegelikult on see juba päris kesklinna piiri peal. Kui see olukord ka nii on, siis on tegemist suhteliselt kasutu äpiga. Samuti häirivad kasutajaid rakenduses kuvatavad reklaamid.

Äpil on kasutajaid 10-50 tuhande vahel. Viimati on äppi uuendatud 2015 aasta mais, seega praegu jääb mulje, et sellega rohkem tööd ei tehta, vaid teenitakse kasumit reklaamide näol nö “vana rasva pealt”. Kokkuvõtteks võib öelda, et ilmselt sellel äpil enam väga pikka iga oodata ei ole, kuna arendajad on selle hüljanud ning kasutjate rahulolematusega keegi ei tegele.


Taksod

Taksonduse punkti alla oleme koondanud ka sõidujagamisteenuse, mida ühistranspordiseadus erinevalt klassikalistest litsentseeritud taksoteenuse osutajatest ei reguleeri kuid tarbija jaoks on need muutunud pigem sünonüümideks. Sõidujagamisteenuse osutajatele on aasta-aastalt nõudeid karmistatud kuid sellest hoolimata käib kestev „taksosõda“ sõidu jagamise teenuse pakkujate ja taksojuhtide

Valisime välja 4 sõidujagamise ja ka traditsioonilisi taksosid vahendavat rakendust, milleks on Eestimaised Taxify, Taxigo ja Taxofon ning maailmas selle valdkonna turuliider Uber.


Taxify

Taxify, algselt mTakso, ametlikult Taxify OÜ on Eesti tarkvaraettevõte, mille põhitegevus on taksotellimistarkvara loomine. Taxify asutati ja alustas oma tegevust Eestis 2013 aastal. Taxify mobiilirakenduse abil saavad kliendid tellida isiklikuks transpordiks sõiduki; Taxify vahendab nii taksosid kui privaatjuhte ehk sõidujagajaid. 2017. aasta mai seisuga tegutseb Taxify 18 riigis ja 25 linnas Euroopas, Aafrikas ja Mehhikos.

Taxify mobiilirakendus on saadaval IOS, Android ja Windows Phone platvormidele. Teenuse kasutamiseks on vajalik rakendus alla laadida, vormistada kasutaja ning valida sobiv maksemeetod. Seejärel tuleb kinnitada sõidu alustamise asukoht ning tellida sõiduk. Pärast valiku kinnitamist jõuab tellimus koos aadressiga otse taksojuhi telefoni ekraanile. Kui juht on tellimuse kinnitanud, näeb klient juhi nime ning sõidukiga seotud detaile. Sõidu lõppedes on võimalik taksojuhi teeninduse kohta tagasisidet jätta. [8]


Kasutajate hinnang ja tagasiside

Google-play store reitingu põhjal on Taxifyl analüüsitavatest rakendustest kõrgeim keskmine hinnang.Aallalaadimiste arv jääb vahemikusse 1 000 000- 5 000 000Kommentarid on pigem rahulolevad ning ka rakendust uuendatakse pidevalt. Rakenduse kasutajate arv jääb küll 1000 korda alla Uberi kasutajatele kuid tegu on pigem Eesti ja baltikumi ettevõttega, et selle võrdlemine globaalse hiiuga ongi natuke kohatu.


Uber

Uber on maailma suurim sõidujagamise teenust osutav firma, mille peakontor asub San Franciscos ning firma tegutseb kokku 633 linnas üle maailma.

 • Uberi app on saadaval 24/7
 • Tea sõidu maksumust juba enne sõidu alustamist
 • Turvalisus on meie prioriteet. Saad sõitu reaalajas jälgida ja seda oma sõpradega jagada
 • Sõidu eest maksmine on lihtne — sae i vaja isegi oma rahakotti [9]


Kasutajate hinnang ja tagasiside

Ei ole võimalik teda saada täpset Eesti kasutajate poolt alla laetud rakenduste hulka või eesti kasutajate hinnangut Uberi rakendusele kuid üle maailma keskmine kasutajate rahulolu sarnaneb eelmise appi hinnanguga (4,2 vs 4,4) Allalaadimiste arv jääb vähemikusse 100 000 000- 500 000 000 ning loomulikult uuendatakse sellise kasutaja hulgaga rakendust ka põhimõtteliselt igapäevaselt.


Taxigo

Taxigo on 2014 aastal asutatud Eesti ettevõte mille esialgne eesmärk oli pakkuda traditsioonilistele taksofirmadele mugavat nuti seadmega takso tellimise võimalust, et need suudaksid kiiret populaarsust tõstva sõidujagamisteenuste pakkujatega võistelda.

Rakenduses lubatakse:

 • Ei ole vaja meeles pidada mitmeid takso numbreid.
 • Võimalus valida soodsate taksode või paremate autode vahel. Või valida sootuks oma lemmik taksofirma.
 • Lisavalikud: Autotüüp, makseviis jne.
 • Nutikas süsteem leiab ise lähima takso vastavalt valitud hinnaklassile.
 • Takso jälgimine reaalajas.
 • 24/7 klienditugi või takso tellimine telefonil 1665.
 • TAXIGO töötab vaid litsentseeritud taksodega, pakkudes kliendile alati ausat ja parimat teenust. [10]

Rakendust uuendatakse pidevalt ning viimane uuendus toimus just loetud päevad tagasi, allalaadimiste arv jääb vahemikusse 10 000 - 50 000 ning hinnangud on valdavalt positiivsed, nii et appi keskmine hinnang Google-plays on 4,2.

Rakenduse puudused (koostatud kasutajate tagasiside alusel):

 • Vale informatsioon, et app ei suuda vabasid taksosid kuvada kuigi reaalselt on selles piirkonnas vaba antud firma takso.
 • Tehnilised vead, ei tööta, jookseb kokku
 • Lisaks mitte appi puudutavad kaebused, et saadi umbkeelne taksojuht, takso haises jne…


Taxofon

Taxofon on 2015 aastal Tallinki ja Tulika Takso firmade poolt loodud app, et pakkuda konkurentsi selle aja turuliidrile taxifyle. Reaalselt Taxofonil endale teisi suuremaid taksofirmasid koostöö partneriteks meelitada ei õnnestunud ning kuigi rakendus tegutseb ka veel tänapäeval ei ole selle populaarsus ja kasutajate hulk võrreldav teiste töös analüüsitud rakenduste omadega.

Rakenduses lubatakse, et tegu on kõige mugavama viisiga tellida kvaliteetne takso:

 • Sisesta oma aadress või lase rakendusel määrata oma asukoht
 • Vali kas soovid autot või bussi
 • Vali vabade taksode hulgast endale meeldivaim
 • Naudi sõitu!

Taksod on saadaval:

 • Eestis: Tallinn, Tartu, Rakvere, Jõhvi, Pärnu
 • Läti: Riia [11]


Kasutajate hinnang

Võrreldes teiste äppidega on Taxofoni hinnang: Google Play’s madalam. Nii väga kõrgeid kui ka väga madalaid hindeid on praktiliselt võrdselt, mis tähendab, et keskmine hinne on täpselt 3.0. Allalaadimiste arv jääb vahemikusse 10 000- 50 000. Appi küll uuendatakse kuid mitte nii tihti kui eelpool käsitletud appe, et keskmiselt viiakse uuendusi läbi kord kuus.


Kaardirakendused ja navigeerimine

Sukeldudes minevikku, siis esimene autod jõudis Eestisse 5. septembril 1896. Just siis kutsus Johannes Schümann tolle aegse Telliskopli tänavale (tänane Kopli tänav) inimesed uudistama uut lahendust, kuidas liikuda punktist a punkti b.[12] Tänaseks on mootorsõidukid meie elu igapäeva osaks muutunud. Iga tuhande eestlase kohta on keskmiselt 512 sõiduautot, selgub Eurostati andmetel. See tähendab, et Eesti teedel liigub kokku ligi 665 000 sõiduautot.[13] Neile lisanduvad veel bussid, trammid, trollid, veoautod, mootorrattad jm mootorsõidukid.

Esimesed paberkaardid ilmusid aastatel 1850-1860. Esimeseks reaalseks paberkaardiks loetakse Dr. John Snow kaarti aastast 1854, kus kujutatis koolerapuhangut Londonis.[14]

Tänapäeval kasutatakse paberkujul asukohakaarte vähe. Enamus kaarte on digitaalsed ning kättesaadavad internetist. Eesti Maa-ametil on kasutusel Geoportaal[15], mille kaudu on võimalik juurde pääseda erineva ajastu kaartidele, erinevat tüüpi kaartidele (mulla kaardid, merekaardid jne) ning Maa-ameti põhikaardile, kus on leitavad kaardikihtide kaupa infot teatud kinnistu või maa-ala kohta.

Kahjuks autojuhtidele on Maa-ameti kaardist vähe. Geoportaal on mõeldud siiski vaid kasutamiseks arvutist ning kaardi mõte onleida infot kinnistu või maa-ala kohta.

Ühiskonna eluviis on muutunud mobiilsemaks. Käiakse rohkem ringi ning paikseid lahendusi on vähe. Üheks meie igapäevaseks kaaslaseks on nutitelefon ning sellega annab tänapäeval juba praktiliselt kõike teha. Noorel inimesel ning autojuhil polegi navigeerimiseks paberkaarte vaja.


Google Maps

Kõige tuntum kaardirakendus on kindlasti Google Maps. Rakendus on tasuta ning sobib enamikele nutiseadmete tuntumatele operatsioonisüsteemidele (Android, iOS). Google Mapsi installimine Google PlayStore’i andmetel jääb vahemikku 1 000 000 000 - 5 000 000 000. [16] Enamikele Androidi operatsioonisüsteemi kasutavatel telefonidel on Google Maps juba sees. Google Maps ja navigeerimine on saadaval ka eesti keeles.

Rakendus kasutab kaartide kuvamisel andmesidet (wifi või mobiilne internett). Kaardi detailid laetakse kasutaja telefonisse sel hetkel, kui kasutaja kaardil kindla koha avab. Võimalus on ka salvestada kaarte telefonisse varem – juhuks, kui pole võimalik andmeside kasutada. Näiteks kesk Hollandi kaart, millel on Amsterdam, Den Haag, Rotterdam ja Eindhoven, võtab telefonis ruumi 531 MB.

Rakenduse funktsioonid Google Play Store’i andmetel:

 • Põhjalikud ja täpsed kaardid rohkem kui 220 riigi kohta
 • Hääljuhistega GPS-navigeerimine auto- ja jalgrattasõidu ning kõndimise jaoks
 • Üle 15 000 linna ühistranspordijuhised ja -kaardid
 • Reaalajas liiklusteave, liiklusavariide teave ja dünaamiline marsruudi muutmine
 • Üksikasjalikud andmed üle 100 miljoni koha kohta
 • Tänavavaate ja siseruumide pildimaterjal restoranide, muuseumide ja muu kohta


Kasutajate tagasiside

Google Maps avalikustati peaaegu 13 aastat tagasi, 8. veebruaril 2005. Seniks on oma tagasiside jätnud Google Play Store’i 8,5 miljonit inimest. Keskmine hinne on 4,3.

Üldiselt ollakse arvustustes rahul. Öeldakse, et rakendus on hea, juhatab hästi, kuid vahel on ebatäpne. Samuti ei ole mõeldud rakendus siiski päris kutselisele autojuhile, kes sõidab terve päev autoga. Soovitatakse teist kaardirakendust – Waze’i.


Waze

Tänaste autojuhid kasutavad tõenäoliselt kõige enam just Waze’i. Waze on kaardirakendus, mida uuendavad just kasutajad ise. Kasutajad annavad reaalajas tagasiside rakendusele, mis teedel ja tänavatel toimub. Näiteks kus on ummikud, kus on mõni auto peatunud, kus on politsei jne. Rakendus mõõdab ka ise autode kiirusi ning vastavalt sellele tunneb ära, kus võivad ummikud olla, kannab need kaardile ning järgmistel kasutajatel palub neid tänavaid vältida.

Rakendus on tasuta kättesaadav ja mõeldud tuntumatele nutiseadmete operatsioonisüsteemidele (Android ja iOS) ning Google PlayStore’i andmetel jääb rakenduse alla laadinute arv vahemikku 100 000 000 - 500 000 000. [17] Hiljuti arendas Waze ka eesti keelse kuva ning navigeerimisfunktsiooni.

Waze kasutab kaartide ja kaardiinfo kuvamisel andmesidet (wifi või mobiilne internet). Kogu info kaartidel uueneb reaalajas ning kui andmesideühendust poleks, ei suudaks Waze pakkuda terviklikku lahendust ning seda nad ei tee.

Rakenduse võimalused Google Play Store’i andmetel:

 • Reaalajas navigeerimine, mis põhineb kogukonna värskel liikluse ja tee infol.
 • Kogukonna teavitused hõlmavad õnnetusi, ohte, politseipatrulle, tee sulgemisi ja palju muudki
 • Pööre-pöörde haaval hääljuhised
 • Reaalajas kaardid, pidevalt uuenevad tänu Waze'i kogukonna kaardiredigeerijatele
 • Automaatne ümbersuunamine liiklusolude muutudes
 • Saada oma sõidu andmeid reaalajas ja pidevalt uuenevat saabumisaega
 • Õpib sinu sagedasi sihtpunkte, sõitmise aegu ja eelistatud teekondi
 • Leiab odavaimad tanklad sinu teekonnal
 • Lisa informatsiooni kohtade ja ettevõtete kohta
 • Lisa Facebooki sõpru ja sünkroniseeri kontakte
 • Samasse kohta sõites näed sõbra saabumisaega
 • Ühe puudutusega navigeerimine Facebooki ja kalendri üritustele
 • Teeni sõites punkte ja roni kogukonna edetabelis ülespoole


Kasutajate tagasiside

Waze avalikustati 11 aastat tagasi ja tänaseks on Google PlayStore’i vahendusel andnud rakendusele tagasiside 6,9 miljonit inimest. Rakendust keskmine hinne on 4,6, mis on kõrgem, kui Google Mapsi hinne. Waze on oma kasutajate seas väga soojalt vastu võetud ning arvustused on väga head.

Waze on autokasutajale nagu telefonimäng, mis juhatab sind läbi päris liikluse punktist A punkti B. Teekonnal saad märkida kaardile, mis liikluses toimub ning koguda sellega punkte.

Waze reaalajas liiklusinfot kasutab SkyPlus FM raadio, et teavitada raadiokuulajaid, mis liikluses toimub.


Kokkuvõte

Käesolevas töös on vaadeldatud mobiilirakenduseid, mis lihtsustavad inimeste igapäeva liiklemist Eesti näitel. Töö raames oli võetud parkimise, ühistranspordi, taksode ja kaardirakendused, nende funktsionaalsus ja inimeste hinnangud Google Play’st ja Apple Store’st.

Selleks, et lihtsustada liiklemist, oli Eestis arendatud mitu kohalikku rakendust erinevate ettevõtete poolt, kuid Eestis ka aktiivselt kasutatakse rakendusi, mis on pärit välismaalt.

Parkimise rakendused ei leidnud Eestis eriti populaarsust, kuna alalaadimiste arv on väga tagasihoidlik isegi arvestades riigi suurust ja elanike arvu. Teiseks, oli peatatud uuendused rakendustel, mis oli suunatud kasutamiseks ainult Eesti. See kutsub erinevaid probleeme uute telefonidega ning ei paranda olemasolevaid vigu. Põhimõtteliselt Eestis on jäänud ainult kaks rakendust, millega tegeletakse: Barking ja Pargi.ee, kuigi alguses, neid oli palju rohkem. Kui rääkida tulevikust, siis on Eesti väga väike ja sellised äpid ei leia siin õigustatud tähelepanu. Kindlasti on suurtes riikides palju suurem huvi selliste rakenduste vastu.

Ühistranspordi äppide puhul on samuti väga oluline see, et nad omaksid kõige värskemat seisu. Selgus, et päris palju on selliseid probleeme, mis on seotud graafikute muudatustega, gps signaali ebatäpsusega jne. Seega oluline, et äppidel oleks taga suur tiim, kes on võimaline pidevaid muudatusi ning leitud vigu haldama. Ühistranspordi äpid kui sellised väga kasulikud, eriti head muljet on avaldanud Moovit, kuna see on veidikene isegi laiema ampluaaga äpp. Sellega lisaks saab kogu teekonnale kuluvat aega välja arvutada ning seetõttu oma käike paremini planeerida.

Viimastel aastatel on Eestis püüdnud kanda kinnitada mitmeid taksode või sõidujagamise teenuste pakkumist vahendavaid appe kuid kahe suure, see on Uberi ja Taxifyga ei ole teised suutnud edukalt konkureerida. Eesti on ses suhtes natuke unikaalses seisus, et kodumaine Taxify on väga tõsiselt suutnud maailmakuulsale Uberile vastu hakata.

Paljuski on appide edukus sõltunud sellest, et kas ja millised takso firmad nad omale koostöö partneriteks suudavad leida. Ka seadusandlikult tasandil käivad võitlused on oma jälje jätnud taksonduse ning sõidujagamise turule, nii et uue Ühistranspordi seaduse vastuvõtmise järel on ka Taxigo lubanud privaatjuhtide teenuseid vahendama hakata kallutades “taksosõja” kaalukaussi veelgi privaatjuhtide poole.

Tehnoloogia arenedes ning uute appide ja muude võimaluste turule tulekul traditsioonilise taksoteenuste või dispetšeri poolt vahendatavate taksode osakaal järjest väheneb, mis on tõenäoliselt paratamatu, sest appide kasutamine on tarbijale mugavam ning selles suunas liigub ka kogu muu maailm.

Kaardirakendused on tänapäeval meie telefonidesse sisse ehitatud ning paberkaarte kasutatakse navigeerimiseks või asukoha leidmiseks vähe. Pigem kasutavad kaardirakendusi just autojuhid, kes sõidavad igapäevaselt autodega ning soovivad reaalajas liiklusinfot. Google Maps suudab juhatada lisaks autojuhile ka jalgratturi ja jalakäija mööda lühemat või kiiremat teed sihtkohta. Waze on siiski mõeldud autojuhtidele, mitte jalakäijatele või ratturitele.

Eestis on tõepoolest kõik võimalused, et rakendust luua, proovida, testida, kuna inimeste arv on üsna väike ning kasutajad on nõudlikud. Seega, võimalused oma igapäevaelu lihtsustada Eestis levivad üsna kiiresti ja palju teenuseid on mugavam kasutada võrreldes suurte riikidega. Teiselt poolt, vähese tarbimise pärast päris palju rakendusi ei leia õigustatud tähelepanu ning arendajatel kaob huvi sellega edasi tegeleda. Palju sõltub ettevõtte finantsvõimalustest, reklaamist ja muidugi perspektiivist. Tõenäoliselt, see ongi rakenduste looduslik valik.


Viited