User:Jrooso

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Aine Erialatutvustus arvestustöö

Autor: Jaagup Rooso

Kood: ********2

Esitatud: 07.11.2011



Kui Apple võitleb turuosa eest, kes on kaotajad?

Apple on põhjustanud viimastel kuudel mitmeid esiuudiseid. Mõneti on Apple asutaja Steve Jobsi ametist lahkumine ja sellele järgnenud surm löönud laineid nii tehnika- kui ka aktsiaturul, kuid samas ka varjutanud põhjalikumat analüüsi sellest, kuidas läheb Apple’l oma toodetega turuosa haaramisel. Samuti on huvitav uurida, kes on Apple’i võidu puhul seni olnud kaotajad ja kust on Apple’il võimalust oma turuosa veelgi suurendada.

Rohkem kui kuu tagasi tutvustas Apple’i uus tegevjuht Tim Cook uut nutitelefoni iPhone 4S ning operatsioonisüsteemi mobiilidele iOS 5-te. Sellega jätkab iPhone nutitelefonide turul oma osa eest võitlemist ning on tihedalt kannul teiste nutitelefoni tootjatel. Kuid nagu selgub, on Apple konkureerimas edukalt ka mobiiltelefonide turul üleüldiselt.

Nimelt avaldas mõned päevad tagasi comScore oma viimase uuringu tulemused, kus uuriti mobiiltelefonide kasutamist Ameerika Ühendriikides. Uuringutulemused näitavad , et Apple on jõudnud uue verstapostini, milleks on 10 protsendine osakaal USA mobiiltelefonide turul. Vähe sellest, Apple näitas kõigi teiste peamiste telefonitootjate hulgas ainsana kasvuprotsenti, suurendades oma osakaalu lausa 1,3% võrra. Samsungi tegevus või tegevusetus on märgatav teatavas paigalseismises, jäädes 25,3% osakaaluga muutumatult samale kohale. Suurtootjad nagu LG, Motorola ja RIM peavad leppima aga langusega, andes igaüks oma turuosast ära kuni 0,8 %. Ainsa võitjana üleüldisel mobiiltelefonide turul on seega hetkel vaid Apple. Suured tootjad on pidanud tihedas konkurentsis tunnistama oma allajäämist ja ainsana on suutnud oma turuosast kinni hoida vaid Samsung. Apple’i korralik tõus kogu mobiiltelefonide turul on kindlasti ohumärgiks teistele tootjatele, kes siinkohal peavad võtma kiiresti õppust muutunud turuolukorrast.

Kuid Apple pole turuosa võitnud mobiiltelefonide seas üldiselt, vaid jätkab edukat tegutsemist ka valdkonnas, mis viimastel aastatel talle vast enim tuntust kogunud - nutitelefonide arenduses. Nimelt on hetkel Apple iOS-I käes 27.4 protsenti nutitelefonide turust. Juunikuuga võrreldes tähendab see 0.8 protsendist tõusu. Tuleb siiski märkida, et turuosa kasvatamisel on Google Android olnud isegi edukam, kasvades enda osalust 40,2 protsendilt lausa 44,8 protsendile. Seega on ta olnud Apple’st isegi edukam oma turuosa laiendamisel. Hetke seisuga turuliider olev Google Android on taganud oma edu sellega, et Android on Linuxi kernel baasil üles ehitatud, mille kood oli vaba. Kuni 2011 aasta märtsini, aga siis anti Linuxi kernel muudatused välja GNU teise versiooni litsentsi all ja ülejäänud kood Apache 2.0 litsentsi all. Ehk enam ei olnud kood vabalt kõigile kättesaadav. Enne seda olid konsortsiumis nimega Open Handset Alliance mitmed nimekad mobiili- ja tahvelarvuti tootjad, mobiilioperaatorid, tarkvara kompaniid. Näiteks võib siin välja tuua tuntumad nagu HTC, Google, Sony Ericsson, Samsung Electronics, LG, Intel, jne. Kõik firmad andsid enda panuse Androidi arendamisse. Apple on enda iOS-I arendanud koguaeg üksi ja ainult enda masinatele, mis ei ole just kaasa aidanud selle laiale levikule. Android seevastu on nii HTC, Samsungi, Sony Ericssoni, kui ka paljude muude mobiilitootjate operatsioonisüsteemide valikus. Nokia, kes Euroopas on veel küllaltki populaarne oma Symbianiga, on jäämas USA turul kaotajaseisu, loobudes 0.2 protsendist turuosast. Sama lugu oli ka Microsoftiga, kelle turuosa langes samuti 0.2 protsenti. Kuid näiteks on RIM pidanud loobuma 4.6 protsendist. Sellisest trendist saab järeldada, et nutitelefonide turule jäävadki võistlema kaks suurt, ehk siis Apple ja Google ning teised pisikesed sellest pirukast enam kuigi suuri ampse ei saa. Tulevikku vaadates on pigem huvitav näha, kas Apple kasvatab oma turuosa edaspidi esmalt väiksemate konkurentide arvelt või hakkab koogitükikest ära krabama varsti ka Google Androidilt endalt. See on kindlasti suurem väljakutse kui väiksemate tegijate väljapuksimine ning nõuab Apple’lt veelgi agressiivsemat turu eest võitlemist.

ComScore’i uuringus pole muidugi arvesse võetud üht tähtsat kuupäeva, mis võib eelnevaid protsendipunkte mõnevõrra muuta. 14. oktoobril tuli välja iPhone 4S, mille esimesed müüginädalad on olnud edukad, juba kolme esimese päevaga, mil ta müüki tuli, on müüdud 4 miljonit eksemplari. Antud nädalavahetusel hüppas Apple’i kasum 62 protsenti, mis saadi 29.6 miljardi dollarilisest müügist, ehk ligi seitse miljardit dollarit. Seega võib järeldada, et nutitelefonide arvestuses on osakaal veelgi enam iOS-i kasuks suurenenud. Välja tuli ka uus iOS 5, mille on endale lisaks sellele neljale miljonile iPhone 4S ostjale, ka alla laadinud rohkem kui kakskümmend üks miljonit klienti, kellel on eelnev operatsioonisüsteem kas iPhone’s või siis tahvelarvutis iPad’is olemas olnud. Samuti aitas kaasa ka iCloud, mis kasutab uut iOS 5-te. See annab iPhone’il, iPadil ja Mac arvutil võimaluse omavahel juhtmevabalt suhelda. iCloud on nagu kõvaketas taevas, nii reklaamib seda Apple. Pilvetehnoloogia salvestab automaatselt ja turvaliselt näiteks iPhone sisu, mis on kohe saadaval ka teistes seadmetes. Samuti on emailid, kontaktid ja kalender ajakohastatud kõikides seadmetes. Klient ei pea ise midagi sünkroniseerima, iCloud teeb kogu juhtimise ise ära.

Kokkuvõtteks võib järeldada, et kuigi Apple osa Ameerika Ühendriikide turuosast on ainult 10 protsenti, siis ta suurendab seda jõuliselt teiste mobiiltelefonitootjate arvelt kindlasti edasi. Nende strateegia - teha parimaid tooteid ja sellele järgneb ka tunnustus, tundub töötavat. Samuti on päris osavalt ära kasutatud endise tegevjuhi, Steve Jobsi, surma. Apple aktsia on tõusnud peale seda sündmust päris korralikult, muidugi oli suurem osa sellest tõusust tingitud ikka uuest iPhonest ja uuest operatsioonisüsteemist ning ka pilvetehnoloogia aitab firmale palju kaasa.



"Õpingukorralduse küsimused"

"Küsimus A"

  • Kukkusid eksamil läbi. Kuidas edasi?

Lähed koju ja õpid uuesti ning paremini. Kuna üliõpilasel on ühes aines õigus teha eksamit kolm korda järgi, tuleb rääkida sellest õppejõuga. Tema võib anda Sulle lisaülesandeid, et asi liiga lihtne ei oleks.

  • Kaua on võimalik eksamit teha?

Eksamit on võimalik järgi teha kahe semestri jooksul peale seda semestrit, kus ainet õpetati. Ehk kui aine oli sügissemestril 2011, siis on võimalik seda järgi teha kevadsemestril 2012 ja sügissemestril 2012.

  • Kellega kokku leppida, et eksamit teha?

Selleks tuleb muidugi läbi rääkida vastava aine õppejõuga.

  • Kuidas toimub järeleksamile registreerimine?

Tuleb minna õppeosakonda ja seal ennast ära registreerida vastavale järeleksamile.

  • Mis on tähtajad?

Korduseksami tähtaja määrab õppejõud, kes kooskõlastab selle õppeosakonna poolt antud soovitusliku ajakavaga. Kui pead tasuma eksami eest, siis selleks tähtajaks on hiljemalt üleeelmise tööpäeva lõpuks arvestatuna eksami toimumise päevast.

  • Palju maksab, kui oled riigieelarvelisel (RE) kohal?

Riigieelarvelisel kohal on korduseksami tegemine tasuta.

  • Palju maksab, kui oled riigieelarvevälisel (REV) kohal?

Praegusel hetkel on see 13 €.



"Küsimus 2"

  • Juhtusid kaotama uksekaardi. Mis on tegevused ja teatamised?

Teatan õppeosakonda õppetehnikule, et kaotasin oma uksekaardi. Kui kaart on kasutusel ka pangakaardina, siis teatan sellest ka panka. Uue kaardi saan tellida lehelt: [1].

  • Juhtusid kaotama kapi võtme. Mis on tegevused ja teatamised?

Teatan sellest samamoodi õppeosakonda õppetehnikule.