User:Mpetder

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Erialatutvustuse aine arvestustöö

Autor: Martin Petder Esitamise kuupäev: 9. november 2012

Essee

Lenovo kinnitatult suurim personaalarvutitootja, kuid kas see on oluline?

8. novembril avaldatud pressiteates kinnitas Lenovo oma kauaoodatud võitu: Lenovo on nüüd maailma suurim personaalarvutite tootja. Vastupidiselt personaalarvutite tootjate tulemustele suutis Lenovo kasvatada ka rahalist käivet ning seda lausa 13%. Ent uutest toodetest rääkides ei viita Lenovo enam mitte oma saavutustele lauaarvutite kaasajastamisel või sülearvutite tehnoloogiates.. kõige huvitavamaks teemaks on saanud ka selles ettevõttes nutitelefonid.

Gartneri hinnagul saavutas Lenovo personaalarvutite turul viimasel kvartalil turuosaks 15.7%, saades nii viimaks mõõda pikaajalisest rivaalist HP'st (turuosaks 15.5%). Turuosa hinnati müüki saadetud personaalarvuti ühikutes. Nii Gartner kui Lenovo kinnitavad samas, et personaalarvutite turg on vähenemas.. ainuke lootus on värskelt avaldatud Microsofti Windows 8 operatsioonisüsteem, mis võib panna inimesed ja ettevõtted oma arvutiparki uuendama. Samas ei varja ka Microsoft, et Windows 8 särab eelkõige just puutetundliku ekraaniga seadmetel - ehk personaalarvutite uutel konkurentidel tahvelarvutitel ning nutitelefonidel.

Personaalarvutite turg on hääbumas. Nii IDC kui Gartneri andmetel vähenes kolmanda kvartali turumaht üle 8%. Euroopas on turumaht vähenenud lausa 15%. Samas tabletite turumaht tõusis tervelt 50%, toetudes eelkõige Apple tabletitele (turuosa 50%). Windows 8 (koos sõsara Windows 8 Phone operatsioonisüsteemiga) ongi Microsofti püüe toota midagi mõlemasse maailma - ning esimesed toote hinnangud mõlemast maailmast on pigem negatiivsed.

Apple tootearendus populaarse tabletini ei juurdunud mitte nende tuntud personaalarvuti tarkvaras, vaid algas täiesti uuest harust. Esimeseks populaarseks "tabletarvutiks" võiks pidada pigem Ipod Touch seadet, mis oli ka esimene IOS operatsioonisüsteemi kasutav töövahend. Tegemist polnud siiski esimese omalaadsega - puutetundlikke õhemaid raale on erinevad tootjad püüdnud turule paisata juba alates eelmise sajandi kaheksakümnendatest.

Samuti pole Windows 8 esimene Microsofti puutetundlike seadmete sõbralik lahendus - 2000 aastal tõi ta turule Windows 2000 eriväljaande: Microsoft Tablet PC tarkvara. Loodud seadmed aga ei suutnud kauaks püsima jääda - põhjuseks nii tehnoloogia peetus (seadmed olid enamjaolt liiga rasked ja kobakad) kui ka sobiva tarkvara puudus.

Apple Tablet ilmumisest alguse saanud puutetundlike arvutite revolutsioon oli pigem anti-personaalarvuti turuletulek, võimaldades kiiret ja mugavat ligipääsu seni vaid personaalarvutite kaudu jagatavale informatsioonile. Kõik õnnestunud sarnased tooted on samuti võtnud eelduseks põhimõttelise erisuse tüüpilistest personaalarvuti kasutusmudelitest ning kasutajaliidestest.

Lenovo keskendumine nutitelefonide- ja tahvelarvutite turule näitab aga uut ja loodetavasti kasvavat trendi: senised personaalarvutite tootjad kasutavad nii Windows 8 võimalusi kui traditsioonilisi mobiilsete operatsionisüsteeme pigem tootevaliku täiendamiseks, mitte personaalarvutite tootmiseks loobumiseks. Ka Garnter eeldab tahvelarvutite pealetungist küll ostetavate personaalarvutite koguse vähenemist, kuid kindlasti mitte kadumist.

Õpingukorralduse küsimused

Küsimus A

Kukkusid arvestusel läbi. Kuidas edasi? Kaua on võimalik arvestust teha? Kellega kokkuleppida, et arvestust teha? Kuidas toimub järelarvestusele registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigieelarvelisel (RE) kohal? Palju maksab, kui oled riigieelarvevälisel (REV) kohal?

Vastus

Juhul kui tudeng pole nõus arvestuse tulemusena, võib ta appelleerida ühe nädala jooksul pärast tulemuse avaldamist ning õppejõuga sellel teemal kontakteerumist õppeprorektorile. Õppeprorektor vastab samuti hiljemalt ühe nädala jooksul.

Arvestuse uuesti sooritamiseks tuleb kordusarvestusele registreerida õppeosakonnas. Kui tegu pole riigieelarvelisel kohal õppiva tudengiga, siis tuleb tasuda ka korduseksami tasu (kehtestatakse rektori käskkirjaga). Võimalus on kordusarvestust sooritada kahel korral. Kordusarvestusi saab sooritada kuni järgmise semestri "punase joone" päevani.

Küsimus 5

Millised võimalused on minna akadeemilisele puhkusele teisel õppeaastal? Mis tegevused tuleb selleks teha? Kui pikk on maksimaalne puhkuse aeg? Kuidas toimub puhkuse lõpetamine? Kuidas toimub puhkuse varasem lõpetamine? Kas puhkuse ajal saab deklareerida õppeaineid? Kas saab teha järele eksameid ja arvestusi?

Vastus

Akadeemilist puhkust võib Tudang võtta mitmel põhjusel, tüüpiliselt semestriks või pikemaks ajaks. Akadeemilisel puhkusel olles on võimalik puhkuse aega pikendada, esitades sellekohase avalduse rektori nimele. Maksimaalsed akadeemilise puhkuse pikkused on:

  • Kuni lapse kolme aastaseks saamiseni lapse hooldamiseks
  • Kaks aastat tervislikel põhjustel
  • Üks aasta kaitseväes teenimiseks või muudel põhjustel

Tüüpiliselt lõppeb akadeemiline puhkus puhkusele järgneva semestri "punase joone" päevaks, kuid vajadusel võib tudeng esitada avalduse rektori nimele puhkuse lõpetamiseks ka ennetähtaegselt.

Akadeemilise puhkuse ajal saab tudeng sooritada eksameid ja arvestusi, lapse hoolduse puhkusel võib ta ka deklareerida õppeaineid ning osaleda õppetöös. Õppetöös osalemiseks peab esitama avalduse õppekorralduse osakonda hiljemalt "punase joone" päevaks.

Category:Erialatutvustus 2012 kaugõpe