User:Rluup

From EIK wiki

Erialatutvustuse aine arvestustöö

Autor: Ragnar Luup
Esitamise kuupäev: 1. Oktoober 2012

Essee

Paralella superarvuti

Ajal kus tehnoloogia areneb uskumatult ruttu on tunda siiski väikest auku arengus. Peamiselt tuleb see operatiivmälude aeglasest arengust ja kahjuks ei ole seal valdkonnas midagi uut ja röögatavat näha. Miks mitte siis mõelda ülejäänud asjad mälu ümber ringi. Selles valguses jäi minule silma üks uudis Geek.com-is ja see on uudis Paralella superarvutis mis on projektis „kickstarter“.
Mis on siis Paralella? Paralella on siis üks huvitav projekt millega üritatakse luua 99$ maksvat arvutit. See mõte ja soov on liikunud IT maailmas ringi juba aastaid. Esimene selline edulugu oli Rasberry PI mis esialgses versioonis pakkus sinule 700 MHz clock kiirusega protsessorit ainult 35$ eest ja praeguseks on Rasberry PI grupp hakanud konkreetset protsessorit ülekiirendama nii et ei kaotaks garantiid, kuna geek.com sõnul on võimalik sellel protsessoril võimalik ise voltidega mängida ja niimoodi on võimalik protsessor väga ruttu ära „küpsetada“. Iseenesest väga suurepärane projekt, kuid 1GHz mis momendil on sellest seadmest kätte saadud on siiski vähe ja see ei rahulda siiski väga paljusi. Geek.com sõnul on Paralella projekt kes said inspiratsiooni just Rasperry PI-st ja kus proovitakse panna tööle paralleelselt palju protsessoreid. Sellega nad tahavad lahendada tänaseks tekkinud probleemi, kus operatiivmälude kiirus ei jõua järele protsessoritele. Idee on siis selles et panna tööle üheaegselt palju protsessoreid kus igaüks teeks erinevat ülesannet. Grupp nimega Adapteva proovib seda teha Epiphany RISC protsessoriga mis pakub kuni 45GHz 64bit protsessori võimsust ainult 5 vatti juures. Adapteva ise on suhteliselt värske kiibitootja ettevõtte. Alustasid nad aastal 2008 ja seda Paralella protsessorit toodavad nad ise.

Mida sa siis saaksid 99$ eest? Selle raha sees on siis väike plaadi 16 tuumaga 13GHz võimsusega ja platvormi et asja arendama hakata. Loomulikult kuuluvad siia juurde kõik vajalikud asjad et saada pilti monitori, lisada SD kaart ja USB 2.0 seadmed. Hämmastavalt lubatakse ka kalkulatsioonikiirust kuni 26 terafloppi. Kui nad suudavad koguda kokku piisavalt palju huvilisi ja tellida piisavalt palju kiipe siis nad saavad tuua konkreetse kiibi hinna alla nii palju, et seda väikest ja võimast arvutit saaks soetada alla 99$. Ahvatlevaks teeb sellise projekti see et nad on nõus andma oma lähtekoodi avalikuks ja sellega loodavad leida lahenduse paralleel protsessorite tööle ning hoida hinna madalal ja koodi avatuna.

Momendil on neil probleeme sellega et koguda kokku 750000$ jagu kiipide ostjaid. Ilma selle eesmärgi saavutamiseta ei suuda nad tuua kiibi hinda alla ja iga arvuti hind jääks mitme tuhande dollari juurde, kuna praegused protsessorid on alles prototüübid. Neil on aega jäänud natukese alla kuu aja et selline summa kokku saada ja praegu ei tundu asjad olevat väga head. Lootust loomulikult on et appi tulevad suurfirmad kes investeerivad sellesse projekti, kuid mida toob see kaasa see selle projekti eesmärgile on raske öelda. Oletame et kui see neil õnnestub, siis mida see toob kaasa maailmale? Esimesel päeval tõenäoliselt suurt ei midagi. Kahtlen väga et ta tekitaks Iphone laadse fenomeni. Kogu projekti idee on siiski anda vabad käed kõigile nii koodi kui ka riistvara testimiseks soodsal platvormil. Tänasel päeval on siiski probleem panna tööle paralleelselt palju protsessoreid nii et nad töötaks sujuvalt ja oskaks jagada ülesandeid omavahel. Oletame et kui nad lahendaksid ka selle probleemi siis mis edasi? Vot nüüd läheb põnevaks. Näiteks krediitkaardi suurune arvuti on võimeline tegema seda mida teeb täna meile keskmine arvuti ja rohkemgi veel ja seda kõike väikese voolutarbimise juures. Võimalused on ju piiramatud.

Mis kogu selle asja juures tundub natukese hirmutav on see et, kuna kood on vaba ja võimalused piiramatud siis kes suudaks tagada seda et neid arvuteid ei hakata kasutama kuritahtlikult, kuid see langeb natukese vandenõu teooria valdkonda. Õnneks ma olen sinisilmne ja ei lase ennast sellistest mõtetest hirmutada.

Muud ei oska ma Paralella projektile soovida kui jõudu ja jaksu nende töös. Loodame et see projekt saab lähiaastatel teoks. Arvan et selline edasiminek tooks meile kaasa kiire arengu igas valdkonnas aga eriti infotehnoloogias.

Rohkem lugemist aadressitelt:
http://www.geek.com/articles/chips/99-parallella-supercomputer-appears-on-kickstarter-20120928/
http://www.kickstarter.com/projects/adapteva/parallella-a-supercomputer-for-everyone

Õpingukorralduse küsimused

Küsimus A

Kukkusid arvestusel läbi. Kuidas edasi? Kaua on võimalik arvestust teha? Kellega kokkuleppida, et arvestust teha? Kuidas toimub järelarvestusele registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigieelarvelisel (RE) kohal? Palju maksab, kui oled riigieelarvevälisel (REV) kohal?

Vastus

Arvestust on aega järele teha ülejärgmise semestri punase jooneni. Kokku pead leppima Õppejõuga. Arvestuse kordamine on tasuline väljaarvatud RE kohal ja hinna määrab direktori käskkiri.
Täpsemalt:
http://www.itcollege.ee/tudengile/oppetoo/oppekorraldus-eeskiri/ punktis 5.4

Küsimus 2

Mis on need tegevused, mis tuleb teha enne punase joone päeva? Panna kirja vähemalt neli (4) tegevust. Eksamil on saadud positiivne hinne, kuid on soov seda hinnet parandada. Mitu korda on võimalik hinnet parandada ja milline hinne läheb akadeemilisele õiendile lõpetamisel?

Vastus

Ennem punast joont tuleb siis Kinnitada ja deklareerida õppeained mida soovid läbida, Deklareerida diplomitöö, Kinnitada akadeemiline liikumine ja kui oled akadeemilisel puhkusel siis juhul kui soovid teha aineid tuleb need deklareerida ennem punast joont. Juhul kui soovid parandada eksamil saadud hinnet siis saab seda teha ainult ühe korra ja arvestatakse siis kõrgemat hinnet.
Täpsemalt:
http://www.itcollege.ee/tudengile/oppetoo/oppekorraldus-eeskiri/ erinevates punktides