User:Rsaadi

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Erialatutvustuse aine arvestustöö

Autor: Roomet Saadi Esitamise kuupäev: 26.10 (Vormistamisega tegelesin 29.10) Kood :10150160



Essee

Esinejad järgivaadatavad Eriala tutvustuse wikis [1].

Aine õpingukorraldus ja erialatutvustus ülesehitus oli minu jaoks uus. Esinemas käisid erinevad külalised mitmetelt erivaldkondadest. Leian, et aine peamine eesmärk on anda ülevaade, mis üht IT Kolledži lõpetajat ees võib oodata. Minu jaoks üllatusena ja suure lisandväärtusena anti mitmeid näpunäiteid, kuidas edukamalt õpingutega hakkama saada ning avardati ka mitte infotehnoloogiaga seotud silmaringi. Seega muutsid erinevad esinejad mu eelarvamusi infotehnoloogia maastikul toimuvast. Oma essees püüan ma välja tuua aspektid, mis olid mu jaoks silmi avardavad. Mõistagi kõnetas mind mõni esineja rohkem, kui teine, seega ei puuduta ma kõiki temaatikaid võrdselt.

Hetkel tegelen ma müügitööga ja pean seda väga oluliseks oskuseks. Järjest enam mõistan ma inimestega suhtlemise olulisust ka infotehnoloogia sektoris. Ma õpin küll arendust, ent minu eesmärk ei ole saada tipptasemel arendajaks. Ühelt poolt mõtlesin ma, et kas see on ikka õige mõtteviis? Kui ma õpin programmeerimist, peaksin ehk ainult sellele keskenduma? Tiina Seemani ettekandel sain aru, et mu kahtlustustel ei ole alust. Projektijuhina rõhutas Seeman, kui oluline on tema töös kommunikatsioon. Et olla hea projektijuht, ei ole vaja omada parimad koodikirjutamiseoskust, vaid tuleb mõista programmeerimise aluseid, et edukalt juhtida meeskonda. Tuleb seada lõppeesmärke, vaheeesmärke, luua visioon ja kõige selle juures tagada inimeste kaasatus. Seeman tõi välja peamised põhjused, miks projektid kukuvad läbi ning enim levinud põhjused olid näiteks lõppkasutaja ja tegevjuhtide kaasatus, planeerimine ning selgete eesmärkide puudumine. Kõik need tegurid nõuavad head suhtlemisoskust inimestega. Seega sain kinnitust, et saan infotehnoloogia maastikul rakendada endale südamelähedasemaid külgi ja liigun õiges suunas.

Kui esimene, Tiina Seemani loeng andis enesekindlust, et liigun õiges suunas, siis Elar Langi ettekanne andis vastuse, kuidas liikuda õiges suunas. Tegemist oli ühe kõige inspireerivama kõnega, mida ma oma elus kuulnud olen. Lang loeng „Õppimisest. Omast kogemusest“ keskendus väga palju uskumustele ning tööeetikale. Kõneleja rääkis, kuidas saada võitu negatiivsetest uskumustest nagu näiteks „ma ei saa sellega hakkama“ või „teha on liiga palju“. Vähem oluline ei olnud mõte, et suhtumine on kõige alus. Nii nagu suhtud sa kooli, suhtud ka tulevikus oma töösse. Tuleb luua harjumus olemaks distsiplineeritud ja eesmärgipärane. Erinevalt paljudest motiveerivatest kõnelejatest oli näha, et Lang on ise neid põhimõtteid edu saavutamisel kasutanud. Põnev oli näha bakalaureuse ning magistri õpinguplaani, mis viie aasta jooksul täidetud sai. Kuna esineja ise oli enne ülikooli õpinguid pigem tagasihoidlik ja laisk õpilane, said temaga samastuda ka tudengid, kellel veel suuri õppimisharjumusi kujunenud ei olnud. Seega arvan, et Elar Langi loeng oli äärmiselt oluline kõigile tudengitele, hoolimata sellest, kas ta õpib arendajaks või administraatoriks.

Taavi Tuisk esines ettekandega: „Millega tegeleb süsteemihaldur“. Tegemist oli kõige tehnilisema ja spetsiifilisema ettekandega, kuid kindlasti äärmiselt põnev neile, kes eelkõige soovivad keskenduda võrkude haldamisele. Mina hindasin antud loengu puhul seda, et Tuisk andis äärmiselt hea ning ülevaatliku pildi IT süsteemide haldamisest ning ajaloost. Huvitav oli asjaolu, kui kardinaalselt on valdkond 20 aastaga muutunud, ühelt poolt lihtsamaks, kuna erinevaid süsteem komponente on lihtsam sisse tellida, ei ole vaja enam jalgratast iga kord leiutada, samas vastutus on läinud ajas üha suuremaks. Äriettevõttetele on võrgu maasolek tohutult suure kahjuga, seetõttu on ka halduri positsioon organisatsioonis niivõrd oluline. Lisaks kõnetas mind, kuidas kirjeldas esineja edukat süsteemihaldurit, ta peab olema fanaatik, kes pidevalt soovib uurida ja katsetada, kontrollima pidevalt, kas ehk on kuskil mingi turvaauk. Mulle manas see silmeette koheselt patsiga „itimehe“ stereotüübi. Seega antud ettekanne aitas mul mõista suuremat pilti, millega süsteemihaldur tegeleb.

Gert Suvi ettekanne testimisest ning Tanel Undi loeng idufirmadest andsid aimu, millega õigupoolest arvestama peaks, kui soovin tulevikus oma ettevõtet luua. Ühelt poolt on hirmutav, kui palju erinevaid rolle ja funktsioone tuleb juba väikeettevõttes täita, alates müügimeestest kuni raamatupidamiseni. Teisalt kuvas Undi loengust läbi põhimõte, et tuleb lihtsalt esimene samm teha ja alustada ning asjad hakkavad iseenesest õiges suunas liikuma. Sealjuures on oluline võimalikult kaua vältida investorite raha, et säilitada osalus ja sundida olema ökonoomne. Suvi testimise loengust jäi kuvama mõte, et oluline ei ole lihtsalt asi ära teha, vaid teha see ka nii, et see 100 korda suurema kliendibaasiga töötaks. Ehk siis Eestis on testijate olulisus alahinnatud, testimisega tegelevad arendajad, ent seda mitte kõrgel tasemel, kuna paratamatult nõuab testimine täielikku pühendumist.

Targo Tennisbergi ülevaade tarkvaraarenduse maailmast oli kõige mitmekülgsem. See haakus ka Tiina Seemani loenguga, mille sõnum oli, et maailm ei ole tegelikkuses nii lihtne, kui võib paista. Reaalsus on see, et kõikide projektidega tekib tohutult probleeme ja esmatähtis ei ole olla parim programmeerija, vaid tuleb osata nende probleemidega ümber käia. Mida suurem on projekt, seda suurem on tõenäosus, et see kukub läbi, ent mitte suuruse tõttu, vaid inimestevaheliste suhete tõttu. Teise, väga värvika metafoorina läbi viktoriini, selgitas Tennisberg, miks tähtajad tihti üle aja lähevad. Iga uue projektiga on programmeerijad tundmatus vees, luuakse midagi uut ning võimatu on seada alati õigeid tähtaegu. Lisaks olid selged paralleelid Elar Langi loenguga, mis puudutas suhtumist kooli. Võime ja oskus õppida on kõige olulisem oskus, mis koolis saavutame.

Kokkuvõttes täitsid kursuse esinejad kahtlemata eesmärgi, mida ma olin oodanud. Sain kinnitust, et õpin õiget asja ning olen õigel teel. Infotehnoloogia valdkond on niivõrd lai, et seal on koht introvertsele koodikirjutajale kui ka suhtlemisaltile müügiinimesele. Kindlasti said murtud mõned ideaalid, mis mul olid. Natukene hirmutav on teada, kui keerulised ja probleemiderohked IT projektid on, teisalt tekitavad sellised probleemid ka vajadust vastavate inimeste järele, mis on pigem võimalus. Ja et neid probleeme edukalt lahendada, tuleb, nagu Elar Lang ütles, luua juba koolis harjumus probleeme lahendama ja õppima õppima.

Õpingukorralduse küsimused

Küsimus 2 Mis on need tegevused, mis tuleb teha enne punase joone päeva? Panna kirja vähemalt neli (4) võimalikku tegevust. Eksamil on saadud positiivne hinne, kuid on soov seda hinnet parandada. Mitu korda on võimalik hinnet parandada ja milline hinne läheb akadeemilisele õiendile lõpetamisel?

Vastus Koostada endale sobiv õpingukava, valida antud ained ÕIS-is, kinnitada õpingukava jälgides, et õppeaasta lõpuks oleks täiedetud kumulatiivselt vähemalt 75% nominaalkoormusest. Alates teisest aastast võib esitada avalduse akadeemiliseks puhkuseks. Kui on soov akadeemilisteks liikumisteks, tuleb esitada taotlused. Kui on soov valida teiste kõrgkoolide õppekavadest õppeaineid kuni 10% ulatuses, siis tuleb need ära kinnitada. Positiivset eksamihinnet võib parandada ühe korra, siis läheb akadeemilisele õiendile viimane hinne.[2]


Küsimus B Kukkusid arvestusel läbi. Kaua on võimalik arvestust järele teha? Kellega kokkuleppida, et järelarvestust teha? Kuidas toimub järelarvestusele registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigi finantseeritaval (RF) õppekohal? Palju maksab, kui oled tasulisel (OF) õppekohal?

Vastus Arvestust on võimalik järele teha ülejärgmise semestri punase joone päevani arvates aine õpetamissemestri lõpust (v.a. praktika), milleks tuleb õppejõuga jõuda kokkuleppele. Järelarvestusele tuleb registreeruda ÕIS-is vähemalt kaks tööpäeva enne sooritust. Olles RF õppekohal, on järelarvestus tasuta, kuid OF kohal kehtestatakse tasu suurus rektori käskkirjaga ja arve kuvatakse ÕISis.[3]

Üleasanne:

25 ja 19 ainepunkti. Kokku 44 ainepunkti. Vajalik on 54. Seega 10 * 50 = 500 tuleb maksta.




Chaos Computer Club

"Chaos" arvutiklubi, ehk eestikeelde tõlgituna Arvutiklubi Kaos(edaspidi CCC) on Euroopa suurim häkkerite ühendus. CCC annab rohkem, kui kolmkümmend aastat infot tehnikat ja sotsiaaküsimusi puudutavatel teemadel nagu näiteks valve, privaatsus, infovabadus, häkkerlus ja andmeturbe. Kuna tegu on Euroopa mõjukaima häkkerite organisatsiooniga, korraldab CCC kampaaniaid, üritusi ning teeb lobitööd, et oma sõnumeid edastada. CCC loodi 1981. aastal, peaasutajaks oli Wau Holland. Tänaseks on see 5500 liikmeline organisatsioon eeskujuks teistele ja alates 1984. aastast toimub igaastane Kommunikatsiooni konverents.[1]

CCC fokusseerib ühiskondlikele probleemidele. Klubi rajaja Wau Hollandi filosoofia oli, et maailm on palju korrapäratum kui me arvata oskame, kõikjal on kaos. Seega klubi eesmärk ei ole tegeleda niivõrd tehnilise häkkimisega, kuivõrd olla poliitiline jõud, kes oma oskustega suudab muuta ühiskonda läbipaistvamaks, eelkõige kaitstes inimeste privaatsust.[2]

CCC pävlis maailma tähelepanu, kui häkiti sisse Saksamaa telekommunikatsiooni ettevõtte kontodele ja võeti ära 134000 saksa marka, mis järgmisel päeval demostratiivselt meedia ees tagastati. Pärast seda on sarnaseid aktsioone korratud, eesmärgiga muuta maailma turvalisemaks. Mõni aasta tagasi, kui tuli välja IPhone 5s biomeetrilise sõrmelugemistehnoloogiaga, häkkis CCC tehnoloogia lahti kaks päeva pärast telefoni turule tulekut ja konverteeriti see üle füüsilisele kujule, mis oli võimeline telefoni avama. CCC sõnum oli, et kui inimesed arvavad, et sõrmejäljelugeja teeb telefonid turvalisemaks, siis tegelikkus on vastupidine.[3]

Viimane suurim skandaal oli seoses Saksamaa valitsusega. Häkkerite kätte jõudis väidetavalt Saksa organite poolt kasutatud pealtkuulamisprogramm, mida oli võimalik lihtsal viisil interneti abil inimeste arvutitesse paigaldada. Lisaks oli see programm ise kaitsmata, mis tähendab, et seda oleks olnud võimalik riigiorganite vastu kasutada. Sellise programmi kasutamine on selgelt Saksa põhiseadusega vastuolus. Valitsus lükkas süüdistused tagasi. [4]

Kokkuvõtvalt võib "Kaose" arvutiklubi iseloomustada, kui kogenud häkkerite organisatsioon, mis püüab oma oskuste abil ühiskonnale midagi tagasi anda. Oma eetikakoodeksiga on vastandutud igasugusele kuritegelikule häkkimisele, seetõttu on organisatsioon eeskujuks paljudele ning au sees.


Kasutatud kirjandus

  1. Chaos Computer Club. 2015 https://www.ccc.de/en/home
  2. Inside the secret world of hackers. 2011.08.24. Heather Brooke. http://www.theguardian.com/technology/2011/aug/24/inside-secret-world-of-hackers
  3. Chaos Computer Club: Hackers Crack Apple's Fingerprint Scanner. 2013 http://www.spiegel.de/international/world/german-hacker-group-ccc-compromises-iphone-fingerprint-sensor-a-923910.html
  4. The World from Berlin: Electronic Surveillance Scandal Hits Germany. 2011 http://www.spiegel.de/international/germany/the-world-from-berlin-electronic-surveillance-scandal-hits-germany-a-790944.html