User:Sgorski

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Erialatutvustuse aine arvestustöö

Autor: Stanislav Gorski
Esitamise kuupäev: 30. oktoober 2012

Essee

Kooli lõpetaja jaoks vanuses 18-19 aastat on vahest väga raske otsustada, mida tal on elust vaja ja mida ta tegelikult tahab teha. Tihti kooli lõpetajad valivad eriala, millesse nad said sisse ja eriti ei kujuta ette, mida nad hakkavad õppima järgmiste aastate jooksul ja seda enam kuidas nad kavatsevad rakendada omandatud teadmisi ja oskusi tulevikus.

Lääne Euroopas ja USA-s noored ei kiirusta oma valikutega, võtavad asju rahulikult - lähevad mõneks aastaks reisima või tööle. Ja selle aja jooksul suudavad kaaluda kõik võimalused, vaadata oma prioriteedid üle ja teha põhjendatud otsust. Eestis noored millegi pärast oma otsusega kiirustavad. Mul ka oli kiire. Peale kooli lõpetamist läksin ajakirjandust õppima – lihtsalt selle pärast, et sain tasuta sisse. Sisse astumise hetkel mul ei olnud reaalset ettekujutust, kuidas näeb välja ajakirjaniku igapäevane elu, millega tänapäeval tegeletakse selles valdkonnas ja kuidas asjad üldiselt käivad. Kahe aasta pärast ma kirjutasin alla eksmatrikuleerimise avalduse. Ei saa öelda, et tol hetkel mul oli palju rohkem ettekujutust kõigist sellest, kui mu esimesel päeval ülikoolis. Mitte et ma ei oleks korralikult õppinud, lihtsalt õppeprotsessi käigus mul millegi pärast ei tulnud sellist momendi, kus kõik erinevates ainetes omandatud teadmised seoks kokku ja ühine pilt tuleks silmade ette.

Erialatutvustus aitabki sellega. Ausalt öeldes, minu jaoks oli esimesest päevast väga selge, et ma tahan õppida just arendust, kuna ma lõpetasin kooli viis aastat tagasi ja selle aja jooksul jõudsin oma prioriteedid paika panna. Töö kogemustest sain ka ettekujutust sellest, kuidas IT maailas asjad toimivad. Aga muidu, inimese jaoks, kes on alles koolist tulnud ja ei oma selget ettekujutust oma elu prioriteetidest, ning ei kujuta lõpuni ette, kuidas näeb IT maailm seest, erialatutvustust on väga suureks abiks. Inimesed tulevad väga erinevatest IT valdkondadest ja räägivad reaalsetest asjadest – sellest mis hakkab ka minu elus toimuma, kui ma lõpetan kooli, saan diplom kätte ja hakkan tööle. Arendus, helpdesk, äri pool, QA, projektide juhtimine, freelance – kõigest sai mainitud, lisaks kulla väärt praktilised soovitused tudengile, kes ei oma töökogemust ja õudsalt tahab kiiremini tööle astuda kooli kõrval.

Nüüd paar sõna austatud külalistest, kes ohverdasid oma und ja käisid meiega koos loengutes vara hommikul.

Kui ma tulin Janika Liiv loengule, mul hakkas kahju, et ma jäin hiljaks. Sest jutt käis täpselt sellest, mida ma ootasin ja lootsin kuulda. Kogu info – 100% täppi. Janika töötab veebirakenduste arendajana ja räägis sellest, millest koosneb ja kuidas näeb välja igapäevane programmeerija elu. Väga objektiivselt ja elavalt – kuidas saada hakkama koolis, kuidas ta otsis ja leidis tööd, mida ta teeb tööl, mis loeb tööturul (see on oluline). Võib-olla ma olen siin natuke subjektiivne, kuna jutt käis veebirakenduste programmeerimiseks ja täpselt seda ma tulin õppima. Veebirakendused on mu kirg, nendes ma näen tarkvara tuleviku ja nendega ma kavatsen siduda oma karjääri. Aga ikka, selle põhimõttega ongi see aine tehtud, et tudengid saaks oma küsimusele vastused õppeprotsessi varasemal perioodil. Selles suhtes ma võin kindlalt öelda – eesmärk on saavutatud.

Ignite OÜ. See on teine loeng, mis meeldis mulle kõige rohkem, jällegi suhteliselt subjektiivsel põhjusel. Mõnele võib tuntuda, et loeng oli sellest, mis on Ignite OÜ millega nad tegelevad ja kuidas täpsemalt nad seda teevad. Minu jaoks teema oli hoopis teine. Mul tekkis võimalus näha reaalsel eeskujul, kuidas näeb välja edukas tarkvaraarendus firma ja miks ta on edukas. Kuigi mõned asjad ei olnud päris uued minu jaoks, ikka sain oma teadmisi sel teemal täiendada, midagi tuletasin endale meelde. Väga oluline on õieti ennast müüa. Oma eeskujul meeskond näitas, kuidas seda teha. Toon esile mõned olulised minu jaoks asjad, mida ma jätsin loengust meelde.

• Positiivne elusuhtumine. Esinejad olid aktiivsed, energilised ja väga positiivsed.
• Usk sellesse, mida sa teed. Mul tekkis tunne, et need inimesed teevad parimat tarkvara maailmas ja ma arvan et ma usun seda, sest nad ise usuvad seda. Ja siin absoluutselt ei oma tähtsust, kas see vastab tõele või mitte.
• Kliendiga (auditooriumiga) peab tegelema. Nad võitsid 100% auditooriumi tähelepanust esimesest minutist ja loengu lõpuni. Tekitasid kahepoolset suhtlemist. Kahjuks mul ei õnnestunud tulla loengule ja ma vaatasind videosalvestust järele. Mul tekkis tunne, et ma olin auditooriumi sees ja võtsin täieliku osa protsessist. Naersin kaasa ja tahtsin mängida ka! Kujutame ette, et ma olen klient. Kui minuga niimodi tegeldakse, siis ma olen küll üks väga lojaalne klient.
• Algatus ja motivatsioon. Tekkis tunne, et need inimesed käivad tööl nagu peol ja südamest armastavad mida nad teevad. Sellest on ka tulemused.
• Tugev meeskond on eduka äri vundament. Tõesti, team building mängib kriitiliselt suurt rolli tänapäevase ettevõte edukuses ja produktiivsuses. Mitte ainult IT valdkonnas, aga üldiselt. Üks pool on see, kuidas inimesed ennast meeskonnas tunnevad. Mida parem meel – seda parem tulemus. Ja teine oluline tegur – info peab liikuma meeskonnas vabalt ja operatiivselt. Hierarhiline ühepoolne info liikumine ülest alla enam ei toimi meie dünaamiliselt arenevas maailmas.

Need kaks loengut jäid mulle kõige rohkem meelde ja olid minu jaoks kõige kasulikumad. Nagu sai mainitud varem, kursuse eesmärk on täielikult saavutatud ja eriala sai mulle tutvustatud. Ja kõige olulisem on see, et ma sain vastused küsimustele, mis huvitasid mind kõige rohkem.

Tudengi jaoks, kes ei ole kindel oma karjääri valiku suhtes või ei oma piisavat ettekujutust eriala kohta, see aine on asendamatu ja lahendab need probleemid suurepäraselt ära.

Õpingukorralduse küsimused

Küsimus A

Kukkusid eksamil läbi. Kuidas edasi? Kaua on võimalik eksamit teha? Kellega kokkuleppida, et eksamit teha? Kuidas toimub järeleksamile registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigieelarvelisel (RE) kohal? Palju maksab, kui oled riigieelarvevälisel (REV) kohal?

Vastus

• Mul on võimalus arvestust uuesti sooritada. Selleks pean registreerima õppeosakonnas kordusarvestusele.
• Kordusarvestuste tähtajad määrab ainet õpetav õppejõud kooskõlas õppeosakonnas koostatud soovitusliku ajakavaga.
• Õigus kordusarvestusteks kehtib kuni ülejärgmise semestri punase joone päevani.
• Kordusarvestus on tasuline, v.a riigieelarvelisel õppekohal õppival üliõpilasel. Tasu suurus kehtestatakse rektori käskkirjaga ja maksetähtaeg on 2 päeva enne kordusarvestust.
• Ühe õppeaine piires on õppuril õigus kolmele sooritusele.

Küsimus 4

Sul on olemas varasem töökogemus, mida sa tahad kasutada õppeainete arvestamisel (VÕTA). Millised on tegevused? Millised on tähtajad?

Vastus

• Varasemate kooli- või töökogemuste arvestamiseks VÕTA kaudu peab esitama IT Kolledži õppeosakonda vormikohase avalduse minimaalselt 10 tööpäeva enne ainete deklareerimise tähtaega.
• Avalduses peavad sisalduma ka varasemaid töö- või koolikogemusi kajastavad dokumendid (tunnistus). VÕTA kohast abi on võimalik saada õppekava juhi, õppejõu või VÕTA komisjoni käest. VÕTA kasutamiseks tuleb tasuda ka menetlus- ja ainepunkti tasud.