User:Sprass

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Erialatutvustuse aine arvestustöö

Autor: Sylvia Renate Prass

Rühm 14.

Esitamise kuupäev: 24. oktoober 2013

Essee

Minu arvates oli Õpingukorralduse ja Erialatutvustuse loeng esmakursuslastele väga kasulik. See oli silmaringi arendav ning viis noored oma eriala teemasse sisse, kasutades näiteid elust enesest tutvustades päris IT töö maailma. Aine aitas luua visiooni sellest, millesse me õpilastena ennast mässinud oleme. Kuna isiklikult polnud mul varem IT maailmast väga head ettekujutust, oli see loengu seeria väga silmiavardav ja motiveeriv.

Esimeses loengus anti värsketele tudengitele ülevaade nende õpingute korralduslikust poolest. Räägiti reeglitest ja kohustustest ning sellest, mida tuleks vältida. Loenguseeriast oli see loeng kõige ametlikum. Tutvustati Moodle keskonda ning ainete hindamise plaani, arvutiklasside kasutamist ning raamatukogu süsteemi. Tutvustati ka koolis tegutsevaid klubisid, välismaal õppe võimalusi ja stipendiumeid. Kogu see vajalik info oli põimitud motiveerivate ja õnne soovivate lausetega.

Teises loengus oli põhirõhk motivatsioonil. Toonitati akadeemilise petturluse vältimist ning mitte langemist lihtsamale teele. Tudengeid ärgitati juba varakult õpigruppe looma ning koostööd arendama. Sel teemal toodi ka loengutes häid näiteid ja edulugusid. Propageeriti ka intensiivõppe nädalat, millel osalemine toob suurt kasu eriti õppuritele, kellele mingi oskus varem nõrgaks jäänud on. Arvan, et koos teiste õpilastega õppimine ja enese arendamine sel viisil on väga olulised, sest nagu öeldakse, kaks pead on ikka kaks pead. Lisaks arendab varajane koostöö ka omavahelisi suhteid ning võib olla hiljem aluseks ärilistele partnerlustele. Selles loengus toimusid ka esimesed praktilised ülesanded nagu pangakaardi koodi murdmine ja sumorobotite maksimaalse kiiruse arvutamine. Mõlemad ülesanded olid valitud nii, et esmapilgul oleks justkui tegu väga keeruliste lahenduskäikudega, kuid tegelikult asjale mänguliselt lähenedes leiti lahendused üpris kiiresti.

Kolmandas loengus käsitleti innovatsiooni mõistet. Toimus väike ajujaht üritamaks seletada, millega on tegu. Lõpuks jõuti järeldusele, et innovatsioon ei ole alati miski kõige uudsem maailmale vaid see võib olla ka uudne mõnele väiksemale grupile. Selles loengus pandi kuulajad mõtlema väljas poole kasti ning rõhutati, et läbikukkumine on vaid üks osa edust. Õppureid ärgitati proovima, testima ja katsetama, sest just nii ja nende katsetuste tagasisidest õpitakse kõige rohkem ja kiiremini. Lisaks kõlasid ka õpetussõnad, et ka vanemate ja kogenenute vigadest võib palju õppida. Puudutati ka teemat, kuidas oleks kõige õigem ja parem oma innovaatilisi tooteid turule tuua ning kuidas edasi tegutseda.

Neljas loeng pakkus kuulajatele küberturbe teadmisi ning tutvustas selle maailma ohte. Tavakasutajatele avanev veeb on pealiskaudselt justkui turvaline, kuid see on vaid jäämäe tipp. Suurem ja sügavam osa ulatub kaugele koodide võrku ning salajastesse organisatsioonidesse. Leian et, sellel teemal ei räägita piisavalt ja tihti vajub küberturbe tähtsus justkui unustusse. Tavakasutaja jaoks see tihti nii ongi, kuid veebis tegutsevate tätsate eesmärkidega ettevõtete jaoks on see teema väga oluline. Tavakasutaja satub harva küberkuritegevuse ohvriks, kuid firmad, kellel on midagi pakkuda ja kelle pealt saavad kurjategijad kasumit teenida on pidevalt ohu keskmes.

Viies loeng põhines minu jaoks elaval näitel, kuidas üks inimene IT maailmas hakkama on saanud. Nimelt oli loengupidaja väga võimekas ja nutikas mees, kel on olnud suurel hulgal motivatsiooni õppimiseks ning ärinduse valdkonnas toime tulemiseks. Tema elu näidete põhjal oli arusaada, et tegemist on ideaalse tänapäeva inimese näitega, kes murrab tööd iga hinna eest selles uues ja innovaatilises maailmas, mida tegelikult veel keegi täielikult ei mõista ning kelle ees on katsumus ühendada see maailm meile kõigile tuntud traditsioonilise ja tunnete keskse tegelikkusega. Ma ei väida, et IT maailm ei ole tegelikkus, vaid seda, et seisame kahe maailma kokkupõrke punktis, kus keegi ei tea täpselt kuidas oleks kõige parem toimida, et nimetatud kahte osa ühendada. Kahtlemata seisab meie kõigi ees tulevikus sarnane katsumus, kas pühenduda tööle või perele. Minu arvates peaks leidma nende kahe valkonna vahel tasakaalu, et olla õnnelikud, kuid nii mõnelgi on selle leidmisega raskusi.

Kuuenda loengu teemaks oli Nagios ja Skype monitooringu programm. Loeng oli lühike ja kohati arusaamatu, sest kuigi loengupidajateks olid noored, lähenesid nad teemale kiirelt ja tehniliselt. Sel põhjusel jäi ka loengus mulle palju arusaamatuks, kuna olen selles valdkonnas veel kogenematu, kuid teema tundus põnev ja kindlasti väärt edasi uurimist. Samuti oli esitlus veidi kuiv ning puudusid huvitavamad näited, mis oleks kuulajaid kaasa haaranud. Loeng pakkus ka kiiget Skype köögipoolele, kus hinnatakse sõbralikkust ja enesearendamist ning veel teisigi pehmeid väärtusi põimituna tehnoloogiast ja kõrgel tasemel tehnikast. Loengu põhjal võib järeldada, milline on tegelik töö arenevas ja tipptasemel IT firmas, mis pakub oma töötajatele kõiki mugavusi.

Seitsmes loeng oli nagu järg kuuendale, kuigi nüüd olid esitajad pärit Nortalist. Taaskord räägiti kuulajatele firma sisekliimast ja kõikidest võimalustest, mida asutus oma töötajatele pakub. Toodi välja fakt, et säärased firmas hindavad väga noori ja särtsakaid asja armastajaid, kellel ei oleks vajaka suhtlemisoskusest. Nortali tutvustati ka kui firmat, mis teeb ära kõik projektid, mis neil teha vaja on ning üle tuhandest projektist mis neil praegu lõpetatud on, on jäänud vaid üks täitmata. Nende suhtumine oli, et kui kohustus on võetud, peab tegema kõik, et see saaks ka täidetud. See eesmärk põhjustas minus vastakaid arvamusi, sest mina usun, et kui asjalood ei suju, ei tuleks asju forsseerida, küll aga saab tiheda suhtlemise abil lahendada enamus probleeme. Pikalt räägiti ka Nortali suvisest õppe programmist, mille eesmärk on koolitada ja arendada nii noori kui vanemaid õppureid ja asjaarmastajaid, pakkudes neile laialdast õpet jatuutori tuge ning eduka esinemise puhul ka kindlat töökohta.

Kaheksas ja viimane loeng oli loenguseeria jaoks ideaalne lõpupunkt. See ei võtnud küll kokku kõike eelnevat, kuid sidus selle väga tähtsa teemaga- õnnega. Jagan täielikult loengupidaja arvamust, et kõige tähtsam on see, et inimene teeb seda, mis talle meeldib, seal juures teisi haavamata. Karm tõde ongi see, et me pole masinad, meil on tunded ja me vajame positiivseks eneseteostuseks ka pehmeid väärtusi. Arvan et on vale tundetult tööd rügada, mõtlemata maailmale meie ümber ja sees. Loeng õpetas kuidas minna aina kiireneva elutempoga maailma vooluga kaasa harmoonilisel teel mitte sumades läbi jõe. Kõlama jäi ka 3x10 reegel, mis ütleb, et kui midagi ette võtta, tuleb mõelda, kuidas see mõjutab sind kümne päeva, -kuu ja -aasta pärast ning toimida vastavalt sellele. Tuleviku ja paljud tänapäeva innovaatilised ettevõtted väärtustavad koostööd ja suhtlemist, seal hulgas pidevat info jagamist, ning selle juures on väga oluline, et kõik toimiks harmooniliselt.

Kokkuvõttes võib öelda, et tegu oli väga huvitava loengusarjaga ning see andis kindlasti kõigile kuulajatele väga palju selgust juurde. Peale igat loengut oli põnev kaas tudengitega arutada loenguteemade üle ning mõtteid vahetada. Arvan, et selline loengute seerija on väga oluline ning peaks kindlasti alatiseks õppekavasse sisse jääma. Tegu oli tõesti motiveerivate, sügavat huvi tekitavate ja silmi avardavate loengutega.

Õpingukorralduse küsimused

Küsimus A

Kukkusid eksamil läbi. Kaua on võimalik eksamit järele teha?

Kui õppur ei saanud eksamil positiivset tulemust, võib ta sooritada korduseksami kahe semestri jooksul pärast aine õpetamissemestri lõppu [1].

Kellega kokkuleppida, et järeleksamit teha?

Õppejõuga, kes peab kokkuleppe kooskõlastama õppeosakonnas koostatud ajakavaga [1].

Kuidas toimub järeleksamile registreerimine?

Järeleksamitele registreerimine toimub ÕISis [2] .

Mis on tähtajad?

Korduseksamite tähtajad määrab ainet õpetav õppejõud kooskõlas õppeosakonnas koostatud ajakavaga [1].

Palju maksab, kui oled riigi finantseeritaval (RF) õppekohal?

RF kohal õppurile on sooritus tasuta, kuid see peab olema registreeritud [3].

Palju maksab, kui oled tasulisel (OF) õppekohal kohal?

Kordussoorituse tasu OF tudengile on 20 € [3].

Küsimus 4

Sul on olemas varasem töökogemus, mida sa tahad kasutada õppeainete arvestamisel (VÕTA). Millised on tegevused?

Sul on olemas varasem töökogemus, mida sa tahad kasutada õppeainete arvestamisel (VÕTA). Millised on tegevused? Millised on tähtajad? Kas VÕTA kaudu saadud EAPd arvestatakse semestri õppekava täitmisesse ja aasta õppekoormusesse?

Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamist taotlev isik (edaspidi taotleja) esitab ÕIS-is hiljemalt 10-ndal tööpäeval enne punase joone päeva vormikohase taotluse koos vajalike lisadega (sh maksekorralduse koopia vt p IV 3). Immatrikuleerimise semestril esitab taotleja nimetatud dokumendid IT Kolledži õppeosakonda. Taotlus peab olema korrektne ja täielik ning esitatud õigeaegselt. [4] Taotleja lisab taotlusele (ÕIS-is esitatava taotluse korral tuleb lisad vastavasse alajaotusesse üles laadida) oma pädevusi tõendavad materjalid (õpimapi), milleks võivad olla varasemaid õpinguid ja/või töökogemust tõendavad dokumendid (originaal või notariaalne koopia; ÕIS-is taotlemise korral skaneeritud dokument) [5]: a. tunnistus, väljavõte õpisooritustest, akadeemiline õiend, õpingute sisu kirjeldav dokument, töökogemuse olemasolu ja selle olemust kirjeldav dokument;

b. tehtud tööde näidised

c. kolmandate osapoolte tagasiside jms. Töökogemuse ja iseseisvalt õpitu arvestamise taotlemisel tuleb lisaks muudele tõendusmaterjalidele esitada järgmistele kriteeriumidele vastav kogemusest õpitu analüüs [6]:

a. kirjeldatud kogemus sobib taotletava ainega;

b. kirjeldatud on õpiväljundi aspektist olulisi tööülesandeid;

c. on analüüsitud taotletava aine seisukohalt asjakohaseid pädevusi;

d. on kajastatud kogemusest õpitut;

e. taotleja on analüüsinud oma tõendatavate pädevuste põhise tegevuse õnnestumisi ja nõrgemaid sooritusi ning esitanud olulisema, mida ta nendest olukordadest õppis;

f. analüüsis on selgelt ja üheselt mõistetavalt väljendatud arusaam kogemusest õpitu ning selle mooduli õpiväljunditega seotuse osas. Taotleja tasub taotluse menetlustasu ja ainepunktide arvestamise tasu enne VÕTA komisjoni istungit. VÕTA komisjoni poolt mittearvestatud ainepunktide eest tasutu tagastatakse. [7]

Millised on tähtajad?

Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamist taotlev isik (edaspidi taotleja) esitab ÕIS-is hiljemalt 10-ndal tööpäeval enne punase joone päeva vormikohase taotluse koos vajalike lisadega (sh maksekorralduse koopia vt p IV 3). [4] Taotleja tasub taotluse menetlustasu ja ainepunktide arvestamise tasu enne VÕTA komisjoni istungit. VÕTA komisjoni poolt mittearvestatud ainepunktide eest tasutu tagastatakse. [7]

Kas VÕTA kaudu saadud EAPd arvestatakse semestri õppekava täitmisesse ja aasta õppekoormusesse?

Seoses kõrgharidusreformiga ei arvestata alates 2013/2014 õa.-st IT Kolledžis õpinguid alustanud tudengite puhul VÕTA tulemusi semestripõhisel õppekava täies mahus täitmise kontrollimisel (st. õppeteenustasuta õppimiseks peab täiskoormusega tudeng koguma semestri kohta kumulatiivselt vähemalt 27 EAP IT Kolledži õppesoorituste põhjal). Samas VÕTA kaudu arvestatud õppesooritused täidavad õppekoormust (täis- või osakoormus), mida kontrollitakse õppeaasta lõpus. [8]

Ülesanne (X=27, Y=25)

Kui mitme EAP ulatuses tuleb õppekulud osaliselt hüvitada aasta lõpuks, kui esimese semestri lõpuks on olemas X EAPd ja teise semestri lõpuks Y EAPd?

Aasta lõpuks tuleb hüvitada õppekulud 2 EAP ulatuses. Arvestades, et ma olen REV õppekohal, siis ainepunkti hind on 50 €/EAP, 27 EAP on minimaalne summa, alla selle tuleb maksta ainevõlga. [9].

Kui suur on teile esitatav arve?

Arve on 2 * 50€ = 100€

Kasutatud allikad

[1]http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri/#Eksamid punkt punkt 5.3.6.

[2]http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri/#eksamitearvkorr punkt 5.2.8.1.

[3]http://www.itcollege.ee/tudengile/finantsinfo/pangarekvisiidid/ punkt 5.

[4]http://www.itcollege.ee/sisseastujale/vota/vota-kord/ osa II Taotlus, punkt 1.

[5]http://www.itcollege.ee/sisseastujale/vota/vota-kord/ osa II Taotlus, punkt 3.

[6]http://www.itcollege.ee/sisseastujale/vota/vota-kord/ osa II Taotlus, punkt 4.

[7]http://www.itcollege.ee/sisseastujale/vota/vota-kord/ osa IV Tasu taotluse läbivaatamise eest, punkt 3.

[8]http://www.itcollege.ee/tudengile/kkk/#Mis%20ja%20millal%20tuleb%20esitada%20varasemate%20õppetulemuste/töökogemuse%20arvestamiseks punkt 6.

[9]http://www.itcollege.ee/sisseastujale/oppemaks/