WAIK

From EIK wiki

Lühitutvustus

WAIK ehk Windows Automated Installation Kit on tööriistakomplekt, mis sisaldab vajalikke programme Windows operatsioonisüsteemi hulgipaigalduseks. Windows AIK võimaldab lisaks kohandada Windows operatsioonisüsteem vastavalt isiklikele või korporatiivsetele nõudmistele (sh spetsiifiliste programmide, draiverite, keelepakkide eelinstallimine jms) ning hallata WIM’e (Windows Installation Format). WAIK sisaldab ka vajalikku dokumentatsiooni.


WAIK'i ajalugu

 • WAIK 1.0 - lasti välja paralleelselt Windows Vistaga. 1.0 versioon sisaldas: Windows System Image Manager (Windows SIM), SysPrep, ImageX ja WinPE v2.0 (Windows Preinstallation Environment).
 • WAIK 1.1 - lasti välja paralleelselt Windows Server 2008, Windows Vista SP1’ga. 1.1 versioon sisaldas lisaks eelmistele: PostReflect, VSP1Cln ning WinPE v2.1 (mida sai v2.0’ist rohkem kohandada).
 • WAIK 2.0 - lasti välja pralleelselt Windows 7 beetaversiooniga. 2.0 versioon sisaldas: WinPE v3.0 AeroSnaps lisa, USMT (User State Migration Tool) ning asendas mitmed eelnevad tööriistad, sh PEImg ja IntlCfg, DISM’iga (Deployment Image Servicing and Management).
 • WAIK 3.0 - on sisuliselt praktiliselt sama mis WAIK 2.0. WAIK’i versiooninumbrit uuendati peamiselt Windows 7 SP1’e väljalaske tõttu.


WAIK’i peamised koostisosad

 • Windows PE (WinPE) – on väga limiteeritud kergversioon Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, Windows 7 või Windows 2008 R2’st, mida peamiselt kasutatakse tööjaamade ja serverite hulgipaigalduseks. WinPE oli algselt mõeldud 32-, või 64-bitiseks asenduseks MS-DOS’ile Windowsi installatsioonifaasis.

WinPE peamised kasutusrollid:

 1. Tööjaamade ja serverite hulgipaigaldus ettevõtetes või süsteemitootjate poolt eelinstalleeritud operatsioonisüsteemidega arvutitesse.
 2. Taastusplatvormina 32-, või 64-bitistele taastusprogrammidele nt Winternals ERD Commander või Windows RE (Windows Recovery Environment).
 3. On platvormiks 32-, või 64-bitistele kolmanda osapoole ketta kloonimise utilliitidele.


WinPE 3.0:

Winpe.jpg


 • SIM (Windows System Image Manager) – on tööriist, mille abil saab luua ja hallata nn vastusefaile Windows Vistale ja uuematele Windows’itele operatsioonisüsteemi installatsiooni automatiseerimiseks. Vastusefail on XML formaadis dokument, kus on ära kirjeldatud operatsioonisüsteemi installatsiooni käigus vajalikud väärtused sh operatsioonisüsteemi keel, kellaaeg, kõvaketaste partitsioonideks jagamine ning muud sätted. Vastusefaili modifitseerides saab operatsioonisüsteemiga koos ka installeerida muud lisatarkvara, draivereid, keelepakette, kommertstarkvara jne. SIM vahetas välja WAIK’is vanema Setup Manager’i kuna Windows XP installatsioon ei toeta XML formaadis vastusefaile.


Vastusefaili loomine Windows System Image Manager'is:

WSIM.jpg


 • Sysprep (System Preparation Tool) – on tööriist, mis valmistab operatsioonisüsteemi ette kloonimiseks. Installeeritud Windows operatsioonisüsteemil on mitmeid unikaalseid teistest installatsioonidest eristavaid parameetreid nt arvuti nimi, tootevõti, domeenikuuluvus, SID (Security ID). Sysprep eemaldab kõik need parameetrid, mis ei ole jagatavad teiste arvutitega.

Sysprep’i käivitamine toimub käsuga:

sysprep /oobe /generalize /reboot

Windows 7 ja Windows Server 2008 R2 operatsioonisüsteemidel on Sysprep vaikimisi installeeritud ning asub kaustas /Windows/System32/Sysprep.


Sysprep graafilisest kasutajaliidesest:

Sysprep.jpg


Sysprep Windowsi käsurealt:

Sysprepcli.jpg


 • ImageX – on Windowsi käsureal põhinev tööriist, millega saab luua, modifitseerida ja paigaldada Windowsi kujutisfaile (WIM - Windows Imaging Format).

ImageX’i abil kettast C WIM’i loomine ketta D kausta „media“ (võti „verify“ kontrollib kujutisfaili loomise lõpus vigade ja/või korduvate failide olemasolu):

imagex /capture C: D:\media\Windows.wim "Windows" /verify 


Näide - kujutisfaili loomise protsess käsurealt:

Imagexcapture.jpg


ImageX’i abil tehtud kujutisfaili paigaldamine D kettalt C kettale („1“ Windows.wim lõpus näitab antud kujutisfailis oleva kettakujutise järjekorranumbrit):

imagex /apply D:\media\Windows.wim 1 C:\ /verify


 • USMT (User State Migration Tool) – on Windowsi käsureal põhinev tööriist, mille abil saab kopeerida arvutikasutajate failid ja sätted ühelt Windowsil põhinevalt arvutilt teisele. USMT on peamiselt mõeldud IT-professionaalidele skripteeritud andmete migratsioonide tarbeks suuremates korporatiivsetes keskkondades. Tavakasutajatele soovitatakse pigem graafilise kasutajaliidesega Windows Easy Transfer’i. USMT migreerib faile ja sätteid Windows 2000, Windows XP, Windows Vista ja Windows 7 vahel. Failide ja sätete migratsioon 32-bitiselt operatsioonisüsteemilt 64-bitisele süsteemile on toetatud, kuid 64-bitiselt 32-bitisele mitte. USMT migreerib peamiselt: kasutajakontosid, Windows’i sätteid, interneti sätteid, programmide/aplikatsioonide sätteid, e-posti sätteid, sõnumeid ja kontakte, erinevaid faile ja kaustu, sh fotod, muusikafailid ja videod.


USMT versioonid:

 1. USMT 2 – Toetatud operatsioonisüsteemid: Windows 98, Windows NT 4.0, Windows 2000 Professional, Windows XP ja Windows XP Professional x64.
 2. USMT 3 – Toetatud operatsioonisüsteemid: Windows 2000 Professional, Windows XP, Windows XP Professional x64, Windows Vista kõik 32- ja 64-bitised versioonid.
 3. USMT 4 – Toetatud operatsioonisüsteemid: Windows XP SP3, Windows XP Professional x64, Windows Vista, Windows Vista SP1 ja Windows 7 kõik 32- ja 64-bitised versioonid.

Kasulikud lingid


Kasutatud materjalid


Autor

Teet Saar A22

Kõik pildid on ise genereeritud.