Windows 8 väljaanded ja nende erisused
Autor
- Nimi : Aare Uibomäe
- Rühm : AK21
- Kuupäev :16.10.2012
Tutvustus
Windows 8 eelkäijaks Microsoft Windowsi reas oli Windows 7 ja see oli mõeldud kasutamiseks PC-del. Windows 8 seevastu ei ole loodud toimimaks ainult laua- ja sülearvutites, vaid ka tahvelarvutites. Varasemate Windowsi operatsioonisüsteemidega ei oleks see võimalik olnud, kuna need olid optimeeritud töötama ainult Inteli x86 arhitektuuril, kuid 90% mobiilsetest seadmetest nagu nutitelefonid, tahvelarvutid või pihuarvutid, töötavad aga ARM arhitektuuril. ARM arhitektuur lubab luua kompaktseid seadmeid vähese voolutarbimise ja seda ilma ventilaatoriteta, samuti muudab ARM-protsessorite kasutamine võimalikuks õhukesed ja energiasäästlikud seadmed. Windows 8 kasutajaliides näeb välja nagu Windows Phone 7 „Metro“ disain, mis muudab puutetundliku ekraani kasutamise mugavaks, samas aga ei tasu karta, et järgmise Windowsiga surutakse kõigile peale „Metro“ kastikesed, kuna kasutajad saavad vabalt kasutada ka traditsioonilist tegumiribaga avaekraani ning seda siis ühe nupuvajutusega puutetundlikuks kasutamiseks sõbralikuma „Metro“ keskkonna peale ümber lülitada.
Windows 8 versioonid
Windows 8 baasversioon
Windows 8 baasversioon on Windows 7 Home Premium väljalaske analoogiks, mis sisaldab suurt hulka Windows 8 vahendeid, nende hulgas näiteks ka keelte lennult vahetamise võimalus, mis oli varem kättesaadav ainult Windows 7 Ultimate versiooni kasutajatele.
Windows 8 Pro
Windows 8 Pro on aga orienteeritud rohkem neile kodukasutajatele ja väikefirmadele, kes tahavad oma kompuutriga keerulisemat tööd teha, st kes on "tehnika entusiastid ja äri professionaalid". Windows 8 Pro on Windows 8 superkomplekt, mis pakub peale Windows 8 standardsete võimaluste lisaks ka BitLocker krüptimist, Encrypting File System (EFS) tuge, Hyper-V (client) virtualiseerimist, võimalust buutida virtuaalselt kõvakettalt (VHD), Group Policy tuge, Remote Desktop (host) võimalust jne. Windows 8 Pro versioon lubab sul soovi korral minimaalse tasu eest osta ja installeerida ka Windows Media Center programmi. Ühesõnaga pakutakse neid vahendeid, mis on praegu kättesaadavad ainult Windows 7 Ultimate ja Enterprise versioonides.
Windows 8 Enterprise
Windows 8 Enterprise versioon/väljaanne(organisatsioonidele/suurkompaniidele): See on kättesaadav ainult neile, kes on liitunud nn 'Software Assurance' (Tarkvaratagatise - SA) programmiga/tugiteenusega. See versioon ei ilmu tavalisse jaemüügivõrku ega ka OEM tootjatele vaid ta on ette nähtud ainult organisatsioonidele ja suurkompaniidele 'Software Assurance' lepingu raames. Ühesõnaga teda ei saa jaevõrgust hankida ja teda ei installeerita ka uutesse OEM kompuutritesse, st ta ei ole nendes eelinstalleeritud kujul juba olemas. Windows 8 Enterprise on samaväärne Windows 8 Pro versiooniga + veel mõned vahendid, mida teistes Win 8 väljalasetes ei ole, näiteks Windows To Go, DirectAccess, BranchCache, AppLocker, VDI enhancements, uus Windows 8 App Deployment ja Enhanced RemoteFX.
Windows RT
Windows RT versioon/väljaanne: Ülalnimetatud Windows 8 kahele standardsele versioonile lisandub veel ka Windows RT ("Windows Runtime") väljalase - varem oli tema nimeks "Windows 8 on ARM" (WOA). See Windows RT operatsioonisüsteem paigaldatakse ainult uut tüüpi ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) SoC arhidektuuriga tahvelarvutitele (tablet) ja ka muudele seadmetele. Windows RT on seega Windows 8 spetsiaalne ja täiesti uus ning erinev väljalase - ta ei ole enam "päris" Windows 8. ARM-põhised Windows RT operatsioonisüsteemiga tahvelarvutid on neile tavakasutajatele, kes kasutavad oma seadet rohkem meelelahutuseks, suhtluseks, Internetis surfamiseks, Emailide saatmiseks, Metro appide, mängude jms jooksutamiseks. Siin ei saa kasutada täisfunktsionaalset traditsioonilist Windowsi töölaua kasutajaliidest. Ühesõnaga Sa ei saa Windows RT tahvelarvutiga teha kõike seda, mida Sa võid teha tavalise laua- või sülearvutiga või siis Intelil põhineva Surface Pro (Windows 8 Pro) tahvelarvutiga. Sa ei saa Windows RT tahvlis jooksutada klassikalisi Windows x86 (32-bit) programme. Kuid siin pakutakse spetsiaalselt tahvelarvutite jaoks loodud Office 15 paketi Word, Excel, PowerPoint ja OneNote appisid - need on traditsioonilised puutetundlikud Windowsi töölaua appid, mitte aga Metro-stiilis appid (ehk uue nimega Windows Store appid). (Kui Sa näed poes või Internetis pakutavat tahvelarvutit, mille spetsifikatsioonis on operatsioonisüsteemina näidatud "Windows RT", siis tead, et millega tegu on.) Windows RT on Microsofti vastus Apple iPad tahvelarvutile.
Windows 8 väljannete võrdlus
Windows 8 uuendused
- Piltsalasõna:
Uus autentimise meetod võimaldab kasutajatel sisse logimisel parooli asemel visandada pildil kolm punkti.
- USB 3.0:
Windows 8-l saab olema sisseehitatud USB 3.0 tugi, et paremini reguleerida võimsust ning pikendada aku eluiga.
- Windows Store:
Microsoft on veendumusel, et sissejuhatus Windows Store'i Windows 8-s, sarnaselt Mac App Store'ile, võimaldab arendajatel avalikustada nende „Metro“ stiilis rakendusi Windows 8 seadmetele. Windows Store võib samuti arendajatel ka võimaldada avalikustada nende Win32 või „traditsioonilise töölaua“ rakendusi, kuigi Store võimaldab anda ainult viiteid rakenduste veebilehtedele.
- Windows To Go:
Windows 8-l on tulemas uus funktsioon nimega Windows To Go. Windows To Go võimaldab Windows 8-t käima panna ka USB mälupulgalt. See töötab mõlema, nii USB 2.0 kui ka USB 3.0-ga. Lisaks sellele süsteem külmutatakse, kui USB mälupulk eemaldatakse, ning jätkab operatsiooni, kui USB mälupulk sisestatakse 60 sekundi jooksul tagasi.
- Tegumiriba:
Windows 8 hoolitseb konfigureeritava tegumiriba eest traditsionaalses Windowsi töölaual, mis hõlmab mitut monitori. Mitme monitori tegumiriba on kasutusel, et kuvada minimeeritud aknaid ning seda saab nii sisse kui ka välja lülitada. Windows 8 võimaldab kasutajal kuvada erinevaid taustapilte erinevatel monitoridel või siis sama taustapilti, mis on venitatud üle mitme monitori.
- Uus lihtsam taastamine:
The Developer Preview'l on kaasas kaks taastamisfunktsiooni - värskenda ja lähtesta, ning mõlemad taastavad lihtsamini, kui uuesti installimine. Vormija hoiab kõik kasutajaseaded ja failid puutumatuna ning tühistab ainult kõik Windows failide muudatused uute originaalsete vastu, samal ajal kui eemaldab kõik installitud programmid ja rakendused. Viimane kustutab kõik failid ja installib efektiivselt Windows'i uuesti, aga seda ilma igasuguse tavalise kasutaja sisendita, nagu näiteks nõustumine litsentsi lepinguga. Pärast nullistamise lõppu küsitakse kasutaja käest tootekoodi, peale mida jätkub kasutaja loomine.
- Windows Live ID integratsioon:
Üheks suureks muutuseks võib nimetada ka seda, et kasutajakontod ei pea enam olema ainult kohalikud, vaid võivad olla seotud Windows Live ID kaudu. Selle eeliseks on, et kasutajad ei kaota oma sätteid ja faile, kui nad liiguvad oma koduarvutist tööarvutisse või mõnda teise arvutisse, kus on operatsioonisüsteemiks Windows 8.
- Aktiveerimine:
Windows 8 kasutab OEM Activation 2.1, mida kasutati Windows 7-s asemel OEM Activation 3.0, mis arvatavasti muudab Windows 8 raskemini kräkitavaks.
- Virtualiseerimine:
Windows 8 sisaldab ka Microsoft'i Hyper-V virtualiseerimistarkvara. Varasemalt on seda pakutud ainult Windows Server'is, kuid nüüd on Hyper-V saadaval esimest korda ka Windows'i kliendiversioonis. Süsteemi tingimused Hyper-V kohta on 64-bit protsessor, 64-bit versioon Windows 8-st ja minimaalselt 4 GB RAM'i. Hyper-V nõuab veel 64-bit süsteemi, millel on SLAT (tunnus, mis tõhustab mälu haldamist). Paljud Inteli ja AMD praegustest protsessoritest toetavad seda tunnust, sisaldades palju Inteli I-Seeria protsessoreid ja AMD 10h family protsessoreid.
- Kiiremini käivitumine:
Windows 8 käivitub kiiremini tänu Kerneli mälu talletamisele kõvakettale väljalülitamisel ning laeb selle uuesti arvuti käivitamisel (sarnane olemasolevale talveune võimalusele).
- Buutimise turvalisus:
Windows 8 toetab UEFI buutimise turvalisust. See võimaldab uutel asutustel neutraalset lähenemist programmide ning püsivara kaitsele. See põhineb Public Key Infrastructure (PKI) protsessil, mis kinnitab püsivara kujundeid, enne kui on nende talitlemine lubatud. Kaitstud buutimine aitab vähendada buutimise laadimisel tekkivate ründamiste riske.
- Tegumihaldur:
Uus tegumihaldur asendab varasemat Windows’ i tegumihaldurit (kuigi vana versioon on ka kaasa arvatud). On tehtud järgnevad muudatused:
- Vahekaart on vaikimisi peidetud. Selline vaade näitab ainult rakendusi.
- Allikate kasutamine protsessi aknas on näidatud erinevate kollaste varjunditega, tumedamad värvid esindavad suuremat kasutust.
- Jõudluse aken on jagatud CPU, mälu, ketta, kohtvõrgu ja juhtmeta võrgustiku (kui kasutatav) sektsioonideks. Seal on üleüldine graafika kõigi jaoks ning ühe peale klikkides toob esile selle allika üksikasjad.
- CPU aken ei too enam vaikimisi esile individuaalset graafikat iga loogilise protsessori kohta süsteemis. See näitab nüüd NUMA sõlme andmeid.
- CPU aken näitab nüüd lihtsaid protsente soojust kaardistavate paanidega, et kuvada süsteemi kasutamist paljude (64 või rohkem, kuni 640-i) loogiliste protsessoritega. Kasutatav värv selle jaoks on sinine, tumedamad värvid tähendavad taaskord suuremat kasutust.
- Kursori viimine üle igasuguse loogilise protsessori andmestiku näitab nüüd selle protsessori NUMA sõlme ja tema ID'd.
- Lisatud on uus käivitamise aken, mis loetleb käivitamise rakendusi.
- Protsesside aken loetleb nüüd rakenduste nimesid, rakenduste staatusi ning üleüldist andmestiku kasutamist CPU, mälu, ketta ning võrgustiku allikate kohta iga protsessi jaoks.
- Uus tegumihaldur tunneb ära WinRT rakenduse „kahtlase” staatuse.
- Vanas tegumihalduris asuv normaalse protsessi informatsioon on leitav nüüd uues detailide aknas.
Windows XP, Windows Vista, Windows 7 uuendamine Windows 8`ks
Vastavalt allolevale tabelile lubab Microsoft vanemat versiooni siis vastavaks Windows 8 versiooniks uuendada. Seda muidugi mitte tasuta, vaid hind sõltub millisest algversioonist millisele Windows 8 versioonile soovitakse uuendada.
Saad valida, kas soovid puhast installi või soovid säilitada oma isiklike faile ja programme.
Laadid Microsofti kodulehelt Windows 8 versiooni alla ja oledki valmis oma arvutile Windows 8 installeerima.
Valikud siis, mis moodi sa soovid installeerida Windows 8 oma arvutile. Kas kohe installikast või kirjutades ISO plaadile ja kasutades seda Windows 8 installeerimisel.
Valik, kas soovid kirjutada Windowsi ISOna plaadile või kasutada mälupulka.
Installeerimiseks vajalikud miinimumnõuded
Üldisel on Mircosoft suutnud oma lubadust pidada ja Windows 8 minimaalsed nõuded on identsed Windows 7 nõudmistega.
- 1GHz protsessor 32-bitisele (x86) või 64-bitisele (x64).
- 1GB RAM (32-bit) / 2GB RAM (64-bit).
- 16GB vaba ruumi kõvakettal(32-bit) ja 20GB (64-bit) süsteemi puhul.
- Graafikakaardil ehk videokaardil peab olema DirectX 9 graafikatugi + WDDM 1.0 või kõrgema draiveritugi.
Samuti aitab ka Windows 8 Upgrade Advisor määratleda, kas Windows põhine arvuti saab kasutada Windows 8't.
Kasutatud kirjandus
- http://www.intowindows.com/windows-8-editions-comparison/
- http://landfield.pri.ee/Windows-8/Win8_versioonid.html
- http://www.windows7port.com/1131/windows-8-versions-and-price-comparison/
- http://www.pcworld.com/article/253919/windows_8_will_come_in_four_versions.html
- http://windows.about.com/od/windowsosversions/a/Which-Version-Of-Windows-8-Is-Right-For-You.htm
- http://www.theverge.com/2012/6/28/3124126/microsoft-windows-8-upgrade-paths-xp-vista-7
- http://et.wikipedia.org/wiki/Windows_8
- http://www.thinkdigit.com/Software/Windows-8-installation-guide_10083.html
- http://blogs.windows.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2012/07/02/upgrade-to-windows-8-pro-for-39-99.aspx
- http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_8_editions