Windows 8 kasutajaliides: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Mmeos (talk | contribs)
No edit summary
Irokk (talk | contribs)
No edit summary
 
(42 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
Mina teen: Mehis Meos, 6. september 2012.
== Sissejuhatus ==


'''Windows 8 kasutajaliides'''
Microsofti uusimal operatsioonisüsteemil Windows 8-l on palju tunnusjooni, kuigi on veel nii mõndagi mida juurde lisada. Microsoft otsustas lisada rohkem funktsionaalsusi nende uusimale operatsioonisüsteemile. On olemas palju põhitunnusjooni, mis põhinevad tahvelarvutitel, puutetundlikusel, kontroll-paneeli funktsionaalsusel, faili kopeerimisel jne.
Microsofti Windows 8 kasutajaliides on teinud läbi suurema muutuse kui Microsofti kasutajaliidesed varem. Võiks isegi öelda, et kasutajaliides on tundmatuseni muutunud. Windows 8 modernne kasutajaliides ehk kasutajaliides Metro on iseloomulik nutitelefonidele ja tahvelarvutitele, mitte aga lauamasinatele. Seega on tegu liidesega, millel on hea puuteekraanide tugi. Piisab ühest vajutusest või näpuliigutusest, et siseneda uude windows 8 maailma. Metro viitab kiirele liiklusvahendile ning teiseks unifitseeritud op-süsteem maailma levinuimate arm-protsessorite jaoks, lisaks tavapärasele x86 arhitektuurile, mida kasutavad inteli ja amd protsessorid. kuid paar kuud enne windows 8 lõplikku valmimist ja kõikidele kättesaadavaks tegemist, asendas microsoft siiani kasutusel olnud "metro" termini uue "windows store" terminiga, põhjuseks lahkhelid kaubamärgi kasutamisel ühe euroopa partneriga (arvatavasti saksa "metro ag" firmaga). Modernset kasutajaliidest nimetatakse ka kui Windows 8 style UI.


Microsofti uusimas operatsioonisüsteemis Windows 8 on kasutajaliides teinud läbi suurema muutuse kui microsofti operatsioonisüsteemid varem. Võiks isegi öelda, et kasutajaliides on tundmatuseni muutunud. Windows 8 Modern kasutajaliides ehk kasutajaliides Metro on iseloomulik nutitelefonidele ja tahvelarvutitele, mitte aga lauamasinatele. Seega on tegu liidesega, millel on hea puuteekraanide tugi. Piisab ühest vajutusest või näpuliigutusest, et siseneda uude Windows 8 maailma.  Metro viitab kiirele liiklusvahendile ning teiseks unifitseeritud OP-süsteem maailma levinuimate ARM-protsessorite jaoks (lisaks tavapärasele x86 arhitektuurile, mida kasutavad Inteli ja AMD protsessorid).
[[File:WinUI thumb.jpg]]
 
== Modernne kasutajaliides ==
 
Esimene asi, mida pärast Windows 8 esmakordset käivitamist näha võib, on see, et tema graafilist kasutajaliidest on täielikult muudetud, mis on kunstilises mõttes väga kihvt. Nii pärast operatsioonisüsteemi installeerimist kui ka pärast igat sisselogimist jõutakse esmalt alati uude vaikimisi ilmuvasse Metro/Windows 8 kasutajaliidesesse (modernne kasutajaliides), tema uude start ekraani, mis asendab varasemat stardimenüüd. Seega maandutakse otse uue Windows 8 kasutajaliidese uut tüüpi start ekraani. Siin ei ole tavapärast töölauda, aknaid või endisi Windows 7 aegadest pärit start menüüd, ikoone ega tegumiriba. Puuduvad ka harjumuspärased juhtimiselemendid - kõik on täiesti uus ja võõras. Windowsi kasutajatele alates Windows 95 aegadest tuttav ja traditsiooniline stardimenüü ning start nupp on nüüdseks kadunud. Varasem start menüü vahetati välja täiesti uue Windows 8 enda start ekraaniga ja uus 'Start screen' on vana start menüü evolutsiooniline muutus. Windows 8 start screen on uus kasutajaliides (shell), mille ekraanil asuvad metro-stiilis uut tüüpi üleekraani rakendused, kasutades kogu tööpinda. Rakendused, mis omakorda jooksevad reaalajas. See tähendab seda, et rakendused kuvavad infot otseülekandena, sest nad suudavad reaalaja plaate (tile) uuendada ning genereerida, ja täisekraani režiimis - siinkohal kasutatakse uut Windows run time (winrt) keskkonda. On olemas variatsioon plaate mis selgitavad erinevaid asju, näiteks plaat, mis annab ülevaate hetkelisest ilmast ükskõik kuskohast maailmas või plaat, mis kuvab päevaseid uudiseid. Nagu Windows 7-l on ikoonid, on Windows 8-l plaadid. Samuti on olemas puutetundlikukesksed iseloomujooned, puudutades mistahes plaati, plaat avaneb, see uus joon on ülekantud Windows 8-sse.
 
Metro/Windows 8 kasutajaliides ise, ja uus start screen ei ole üks- ja seesama asi. Metro lubab paigaldada ja kasutada rakendusi, aga uus start ekraan on vana stardimenüü suur edasiarendus ning asendaja. Põhimõtteliselt paistab Windows 8 olevat jagatud sisuliselt kaheks osaks: uue kujundusega start menüü, otsene laen Windows phone'i keskkonnast. teine pool on endiselt traditsiooniline aero keskkond, milles tehakse igapäevatööd ning kasutatakse traditsioonilisi programme (kontori-, äri-, majandus-, meelelahutustarkvara). Muuseas ka aero kasutajakeskkond on saanud puutetundliku ekraani toe. Windows 8 sees on ka süsteemikomponendina Internet Explorer 10, et tagada kiiremat brausimist ja navigeerimist veebilehtedel. Internet Explorer koos Metro kasutajaliidesega omab nüüdsest ka Adobe Flashi tuge. Enne Windows 8 lõppversiooni väljastamist kavatseb Microsoft parandada veel operatsioonisüsteemi installeerimisprotsessi, turvalisust ning kasutajate privaatsust.
 
Windows 8 Metro start ekraan võib üsna kiirelt üle voolata igasuguste erinevate plaatidega (tile-dega), tehes üsna keeruliseks mingis olukorras soovitud aplikatsiooni leidmise. Igat aplikatsiooni installides, metro või mitte, tekib üks või vahel isegi mitu uut plaati start ekraanile. Kuna Windows 8 on disainitud tahvelarvutite järgi, siis hargneb tohutult suur plaatide rivi pigem horisontaalis, kui et vertikaalis ja kuna Metro ei toeta kaustasid, ei saa ka teatud plaatide gruppi oma individuaalsesse koju paigutada.
Olgugi, et start ekraani käitumist kui sellist muuta ei saa, saab peale üksikute plaatide liigutamise, kustutamise ja nende suuruse muutmise panna neid ka gruppidesse oma maitse järgi, mida saab samuti liigutada ja organiseerida. Start ekraanil asudes ja välja suumides paistavad erinevad grupid kenasti kätte. Hiirega neist üle käies tõusevad grupi plaadid esile, gruppi saab samuti väljasuumitud start ekraanil lohistada ja paigutada sinna kuhu parasjagu meeldib. Näiteks tihedamini kasutatavad rakenduste grupid saab vasakule lohistada, teised paremale. Väljasuumides on samuti võimalus igale grupile oma nimi panna, tehes grupile parem-klikk ja valides Name Group valiku ning sisestada nimi nagu näiteks „Metro Apps“ või „Web Sites“.
 
[[File:Wind8kasutajaliides1.png]]
 
Kedagi eriti ei huvita või siis lihtsalt ei tooda välja fakti et kasutatakse aerot, seda lihtsalt kutsutakse Windows 7-ks. Vahe on aga selles, et seesama aero ongi Windows 7 ja Windows 7 operatsioonisüsteemis on ta omaette ainus. Aerot saab küll blokeerida, ent see ei muuda fundamentaalselt midagi seoses sellega kuidas Windows 7 töötab. Windows 7 arvuti tarkvara jookseb küll Windows 8-s, kuid ta ei jookse Metros, Windows 8 Style UI-s. Traditsiooniline töölaua Windowsi tarkvara läheb tagasi Windows 7 töölaua aegadesse.
 
Office 2013 beta versioon jookseb töölaua töörežiimis ja tal on säilinud üldine väline vaade ja tajuvus nagu kasutajad kogenud on alates Office 2010-st. Sellegipoolest, Microsoft on arendanud välja app-versiooni OneNote-ist mis töötab Windows 8 Style UI-s. OneNote MX omab teistsugust väljanägemist ja tajuvus on samuti teine ning võtab oma jooned mobiili, puutetundliku ekraani Windows 8 elementidest paremini kui töölaua versioon. Uuel kasutajaliidesel on chrome välja lõigatud (piirid, varjundid, tekstuurid) keskendudes rohkem tegelikule informatsioonile.
 
[[File:Win8kasutajaliides2.jpg|left]] [[File:Onenotekusi.jpg|200x|thumb|right|OneNote_MX]]
 
 
== Graafiline kasutajaliides ==
 
Microsofti uue visuaalse stiili inspiratsiooni saab jälitada ajas tagasi minnes 20.sajandi keskpaigani, mil eksisteerisid disainikoolid nagu International Style School, International Swiss School, Bauhausi liikumine, ja liikuv graafika nagu näiteks kino-tiitli disainid Saul Bassi poolt.
Üks ilmutus mis ilmselt eriti Enterprise’i kasutajatele ei meeldi on see et Windows 8 style UI-st mööda hiilida ei saa. Tavaliselt tuleb bootida Windows 8-sse ja kui plaatidega töölaua UI (endine Metro) ette tuli, pidi klikkama ühele kastikestest et Explorer käivitada. Eelnevad Windows 8 väljalasked lubasid kasutajal tekitada shortcut’i nii, et kasutaja sai Metrost mööda otse Exploreri töölauale. Rafael Rivera, „Windows 8 Secrets“i kaasautor on öelnud, et Microsoft on tõepoolest ära blokeerinud võimaluse bootimisrutiinist kõrvalehiilimise eelnevatest väljalasketest.
Liigutades hiirekursori alumisse-paremasse nurka Windows 8 ekraanil, avanevad charm-id. Need sisaldavad endas Start ekraani, otsingut, jagamisvõimalusi, seadeid ja sätteid mida on võimalik süsteemis rakendada. Seadete valik (device) lööb ette nimekirja ühendatud seadmetest. Jagamise valikutes (share) on kasutajal võimalik näha social network  lisasi ja aplikatsioone ning Start ekraan viib arvutikasutaja tagasi Windows 8 lehele. Kasutades otsinguvõimalusi (search) on võimalik otsida mida iganes Windows 8 operatsioonisüsteemis.
 
 
== Store ==
 
Windows Store on platvorm jagamaks Windowsi aplikatsioone, nii metro-stiilis kui ka tavalisi traditsioonilisi aplikatsioone. Store toetab ainult Windows 8-t ja seda mis jääb tulevikku. Kuigi Windowsi arendaja eelvaade lasti avalikult testimiseks välja samal päeval kui loodi Windows Store, ei lastud kasutajatel seda näppida. Nüüdseks on seal mõned kategooriad ja on avatud allalaadimisele Microsofti konto kaudu.
 
[[File:Windows8storepreview2.jpg|left]]
 
 
 
== Tugi nii x86 PC-dele kui ka ARM tahvelarvutitele ==
 
Windows 8 töötab nii ARM-põhineval tahvelarvutil kui ka traditsioonilisel Inteli protsessoril põhineval x86 PC-l. Nagu ta toetab ARM-põhiseid kiipkomplekte, puutetundlikust ja sensoreid, töötab ta paremini seadete spektrumi jaoks. Tahvelarvutid töötavad nagu Smarthphone-id
 
 
== Two Touch Klaviatuur ==
 
Windows 8 koosneb kahest soft-põhisest klaviatuurist mis on tegelikult suurendatud klaviatuur ja uus kobakäppade klaviatuur mitte puutetundliku klaviatuuriga kirjutajaile. Selles tagas Microsoft õigekirja parandamise ja korrigeerimise tunnusjooned sarnaselt  auto-correct-ile, mis parandab valesti kirjutatud sõnade puhul sõnad õigeks automaatselt. Antud tunnus võimaldab väiksemat õigekirja vigade esinemist millegi kirjutamisel. Keelesätted on rakendatud muuseas tervele arvutile, mitte spetsiifilisele aplikatsioonile.
 
 
== Windows 8 Kontroll-paneel ==
 
Microsoft on samuti lisanud uut iseloomu ka Windows 8 kontrollpaneeli. On võimalik personaliseerida (valik personalize) oma suva järgi Start menüü välimust plaatidega mida kasutaja soovib et operatsioonisüsteem talle kuvaks, näiteks kalender, muusika, e-post.
 
[[File:Control-panel-sitt.jpg]]
 
== Laienenud kopeerimistegumid ==
Windows 8 annab ka võimaluse kopeerida kõik hetkelised andmed üksikusse dialoogi kasti ja saab ka antud hetkel kestvaid kopeerimisprotsesse pausile panna ja tagasi tööle igal ajal oma suva järgi. Kui kopeeritakse ühte failiversiooni mõnda teist tüüpi faili, siis kuvatakse sellekohta ka veateade.
 
 
== Paremad toed ja multi-tasking ==
 
Pärismaine uuele operatsioonisüsteemile olev USB 3.0 tugi näitab et Windows 8 on palju ja ikka palju kiirem kui vanemad operatsioonisüsteemid.
Parem on ka tugi mitme ekraani kasutamisel. Kasutaja saab venitada välja oma soovitud taustapildi üle kahe monitori või siis sättida olukorra selliseks, kus ühel ekraanil asub start ekraan ja vanema liidesega töölaud teisel monitoril, see teeb kahe (või enam) monitoriga töötamise veelgi lihtsamaks.
Microsofti uusim operatsioonisüsteem on varustatud ka uue multi-tasking tunnusjoonega, nii et kaks aplikatsiooni saavad töötada teineteise kõrval ning on võimalik nende suurusi reguleerida ja nendevahel edasi-tagasi hüpelda. Samas on näha ka aplikatsiooni kui plaati Start ekraanil, samamoodi on võimalik muuta aplikatsioonide suurust lohistades neid nagu teisi plaate muutes nende väljanägemist kas suuremaks või väiksemaks.
 
 
== Metro, GUI igale seadmele ==
 
Tarbija operatsioonisüsteemid nagu Windows on eelnevalt kasutatud põhiliselt lauaarvutitel ja sülearvutitel; Siiski on täielik kogemus alles hiljuti alanud minnes mobiiltelefonide, konsoolide ja tahvelarvutite kallale. Peaaegu iga elektrooniline seade on võimeline omama interaktiivsemat operatsioonisüsteemi ja hetkel on ka näha kuidas see jõuab telekate ja autodeni. Microsoft tahab olla kõikjal, ta on juba laua-, süle- ja tahvelarvutites, konsoolides, mobiiltelefonides ja lisaks on olemas ka operatsioonisüsteemid autodele (näiteks Kia Uvo ja Ford Sync). Nagu ettegi kujutada võib, siis võimalused on piiritud. Siinkohal tuleb Metro GUI mängu.
Metro kasutajaliidest kasutades oleks isegi võimalik varustada oma pesumasin operatsioonisüsteemiga. Reaalajas end genereerivad plaadid näitaksid antud juhul kui kaugel pesupesemine omadega on või kui kuum vesi on. Kui pesumasinal ei ole puutetundliku ekraani, siis oleks see võimalik ühendada läbi kasutaja nutitelefoni või tahvelarvuti. Sama on võimalik ka teiste elektrooniliste vahenditega. See on see mille poole Microsoft püüdleb. Mõelda vaid et tulevikus asub Windows perekonna televiisoris, kust on võimalik jälgida oma pesumasina vee temperatuuri või külmkapi temperatuuri ja seda muuta, või näiteks näha mis kõned vastamatuks on jäänud juhul kui telefon kadunud on, ehk isegi võimalus telefoni asukoht kindlaks teha ja kõige selle kõrvalt endiselt vaadata ja salvestada oma lemmikumaid telesaateid.
 
 
== Kasutatud Kirjandus ==
 
1) http://www.elisa.ee/et/Eraklient/Blogi/s/58/windows-8-ulevaade-mida-uut-on-oodata
 
2) http://www.heiki.org/post/2011/09/13/Esimene-pilk-Windows-8.aspx
 
3) http://www.zdnet.com/windows-8-interfaces-design-heritage-7000004196/
 
4) http://www.myce.com/article/putting-the-metro-gui-in-perspective-its-more-than-windows-8-63513/
 
5) http://www.c-sharpcorner.com/UploadFile/c25b6d/new-features-in-window-8-gui/
 
6) http://www.computerweekly.com/photostory/2240110106/Windows-8-A-first-look-at-new-features-for-business-users/1/Touch-User-Interface
 
7)http://www.readwriteweb.com/archives/top-10-windows-8-features-1-the-windows-store.php
 
 
[[Category: Windows-tööjaamade haldamine]]
[[Category: Windows-tööjaamade haldamine 2012]]

Latest revision as of 15:45, 9 September 2013

Sissejuhatus

Microsofti uusimal operatsioonisüsteemil Windows 8-l on palju tunnusjooni, kuigi on veel nii mõndagi mida juurde lisada. Microsoft otsustas lisada rohkem funktsionaalsusi nende uusimale operatsioonisüsteemile. On olemas palju põhitunnusjooni, mis põhinevad tahvelarvutitel, puutetundlikusel, kontroll-paneeli funktsionaalsusel, faili kopeerimisel jne. Microsofti Windows 8 kasutajaliides on teinud läbi suurema muutuse kui Microsofti kasutajaliidesed varem. Võiks isegi öelda, et kasutajaliides on tundmatuseni muutunud. Windows 8 modernne kasutajaliides ehk kasutajaliides Metro on iseloomulik nutitelefonidele ja tahvelarvutitele, mitte aga lauamasinatele. Seega on tegu liidesega, millel on hea puuteekraanide tugi. Piisab ühest vajutusest või näpuliigutusest, et siseneda uude windows 8 maailma. Metro viitab kiirele liiklusvahendile ning teiseks unifitseeritud op-süsteem maailma levinuimate arm-protsessorite jaoks, lisaks tavapärasele x86 arhitektuurile, mida kasutavad inteli ja amd protsessorid. kuid paar kuud enne windows 8 lõplikku valmimist ja kõikidele kättesaadavaks tegemist, asendas microsoft siiani kasutusel olnud "metro" termini uue "windows store" terminiga, põhjuseks lahkhelid kaubamärgi kasutamisel ühe euroopa partneriga (arvatavasti saksa "metro ag" firmaga). Modernset kasutajaliidest nimetatakse ka kui Windows 8 style UI.

Modernne kasutajaliides

Esimene asi, mida pärast Windows 8 esmakordset käivitamist näha võib, on see, et tema graafilist kasutajaliidest on täielikult muudetud, mis on kunstilises mõttes väga kihvt. Nii pärast operatsioonisüsteemi installeerimist kui ka pärast igat sisselogimist jõutakse esmalt alati uude vaikimisi ilmuvasse Metro/Windows 8 kasutajaliidesesse (modernne kasutajaliides), tema uude start ekraani, mis asendab varasemat stardimenüüd. Seega maandutakse otse uue Windows 8 kasutajaliidese uut tüüpi start ekraani. Siin ei ole tavapärast töölauda, aknaid või endisi Windows 7 aegadest pärit start menüüd, ikoone ega tegumiriba. Puuduvad ka harjumuspärased juhtimiselemendid - kõik on täiesti uus ja võõras. Windowsi kasutajatele alates Windows 95 aegadest tuttav ja traditsiooniline stardimenüü ning start nupp on nüüdseks kadunud. Varasem start menüü vahetati välja täiesti uue Windows 8 enda start ekraaniga ja uus 'Start screen' on vana start menüü evolutsiooniline muutus. Windows 8 start screen on uus kasutajaliides (shell), mille ekraanil asuvad metro-stiilis uut tüüpi üleekraani rakendused, kasutades kogu tööpinda. Rakendused, mis omakorda jooksevad reaalajas. See tähendab seda, et rakendused kuvavad infot otseülekandena, sest nad suudavad reaalaja plaate (tile) uuendada ning genereerida, ja täisekraani režiimis - siinkohal kasutatakse uut Windows run time (winrt) keskkonda. On olemas variatsioon plaate mis selgitavad erinevaid asju, näiteks plaat, mis annab ülevaate hetkelisest ilmast ükskõik kuskohast maailmas või plaat, mis kuvab päevaseid uudiseid. Nagu Windows 7-l on ikoonid, on Windows 8-l plaadid. Samuti on olemas puutetundlikukesksed iseloomujooned, puudutades mistahes plaati, plaat avaneb, see uus joon on ülekantud Windows 8-sse.

Metro/Windows 8 kasutajaliides ise, ja uus start screen ei ole üks- ja seesama asi. Metro lubab paigaldada ja kasutada rakendusi, aga uus start ekraan on vana stardimenüü suur edasiarendus ning asendaja. Põhimõtteliselt paistab Windows 8 olevat jagatud sisuliselt kaheks osaks: uue kujundusega start menüü, otsene laen Windows phone'i keskkonnast. teine pool on endiselt traditsiooniline aero keskkond, milles tehakse igapäevatööd ning kasutatakse traditsioonilisi programme (kontori-, äri-, majandus-, meelelahutustarkvara). Muuseas ka aero kasutajakeskkond on saanud puutetundliku ekraani toe. Windows 8 sees on ka süsteemikomponendina Internet Explorer 10, et tagada kiiremat brausimist ja navigeerimist veebilehtedel. Internet Explorer koos Metro kasutajaliidesega omab nüüdsest ka Adobe Flashi tuge. Enne Windows 8 lõppversiooni väljastamist kavatseb Microsoft parandada veel operatsioonisüsteemi installeerimisprotsessi, turvalisust ning kasutajate privaatsust.

Windows 8 Metro start ekraan võib üsna kiirelt üle voolata igasuguste erinevate plaatidega (tile-dega), tehes üsna keeruliseks mingis olukorras soovitud aplikatsiooni leidmise. Igat aplikatsiooni installides, metro või mitte, tekib üks või vahel isegi mitu uut plaati start ekraanile. Kuna Windows 8 on disainitud tahvelarvutite järgi, siis hargneb tohutult suur plaatide rivi pigem horisontaalis, kui et vertikaalis ja kuna Metro ei toeta kaustasid, ei saa ka teatud plaatide gruppi oma individuaalsesse koju paigutada. Olgugi, et start ekraani käitumist kui sellist muuta ei saa, saab peale üksikute plaatide liigutamise, kustutamise ja nende suuruse muutmise panna neid ka gruppidesse oma maitse järgi, mida saab samuti liigutada ja organiseerida. Start ekraanil asudes ja välja suumides paistavad erinevad grupid kenasti kätte. Hiirega neist üle käies tõusevad grupi plaadid esile, gruppi saab samuti väljasuumitud start ekraanil lohistada ja paigutada sinna kuhu parasjagu meeldib. Näiteks tihedamini kasutatavad rakenduste grupid saab vasakule lohistada, teised paremale. Väljasuumides on samuti võimalus igale grupile oma nimi panna, tehes grupile parem-klikk ja valides Name Group valiku ning sisestada nimi nagu näiteks „Metro Apps“ või „Web Sites“.

Kedagi eriti ei huvita või siis lihtsalt ei tooda välja fakti et kasutatakse aerot, seda lihtsalt kutsutakse Windows 7-ks. Vahe on aga selles, et seesama aero ongi Windows 7 ja Windows 7 operatsioonisüsteemis on ta omaette ainus. Aerot saab küll blokeerida, ent see ei muuda fundamentaalselt midagi seoses sellega kuidas Windows 7 töötab. Windows 7 arvuti tarkvara jookseb küll Windows 8-s, kuid ta ei jookse Metros, Windows 8 Style UI-s. Traditsiooniline töölaua Windowsi tarkvara läheb tagasi Windows 7 töölaua aegadesse.

Office 2013 beta versioon jookseb töölaua töörežiimis ja tal on säilinud üldine väline vaade ja tajuvus nagu kasutajad kogenud on alates Office 2010-st. Sellegipoolest, Microsoft on arendanud välja app-versiooni OneNote-ist mis töötab Windows 8 Style UI-s. OneNote MX omab teistsugust väljanägemist ja tajuvus on samuti teine ning võtab oma jooned mobiili, puutetundliku ekraani Windows 8 elementidest paremini kui töölaua versioon. Uuel kasutajaliidesel on chrome välja lõigatud (piirid, varjundid, tekstuurid) keskendudes rohkem tegelikule informatsioonile.

OneNote_MX


Graafiline kasutajaliides

Microsofti uue visuaalse stiili inspiratsiooni saab jälitada ajas tagasi minnes 20.sajandi keskpaigani, mil eksisteerisid disainikoolid nagu International Style School, International Swiss School, Bauhausi liikumine, ja liikuv graafika nagu näiteks kino-tiitli disainid Saul Bassi poolt. Üks ilmutus mis ilmselt eriti Enterprise’i kasutajatele ei meeldi on see et Windows 8 style UI-st mööda hiilida ei saa. Tavaliselt tuleb bootida Windows 8-sse ja kui plaatidega töölaua UI (endine Metro) ette tuli, pidi klikkama ühele kastikestest et Explorer käivitada. Eelnevad Windows 8 väljalasked lubasid kasutajal tekitada shortcut’i nii, et kasutaja sai Metrost mööda otse Exploreri töölauale. Rafael Rivera, „Windows 8 Secrets“i kaasautor on öelnud, et Microsoft on tõepoolest ära blokeerinud võimaluse bootimisrutiinist kõrvalehiilimise eelnevatest väljalasketest. Liigutades hiirekursori alumisse-paremasse nurka Windows 8 ekraanil, avanevad charm-id. Need sisaldavad endas Start ekraani, otsingut, jagamisvõimalusi, seadeid ja sätteid mida on võimalik süsteemis rakendada. Seadete valik (device) lööb ette nimekirja ühendatud seadmetest. Jagamise valikutes (share) on kasutajal võimalik näha social network lisasi ja aplikatsioone ning Start ekraan viib arvutikasutaja tagasi Windows 8 lehele. Kasutades otsinguvõimalusi (search) on võimalik otsida mida iganes Windows 8 operatsioonisüsteemis.


Store

Windows Store on platvorm jagamaks Windowsi aplikatsioone, nii metro-stiilis kui ka tavalisi traditsioonilisi aplikatsioone. Store toetab ainult Windows 8-t ja seda mis jääb tulevikku. Kuigi Windowsi arendaja eelvaade lasti avalikult testimiseks välja samal päeval kui loodi Windows Store, ei lastud kasutajatel seda näppida. Nüüdseks on seal mõned kategooriad ja on avatud allalaadimisele Microsofti konto kaudu.


Tugi nii x86 PC-dele kui ka ARM tahvelarvutitele

Windows 8 töötab nii ARM-põhineval tahvelarvutil kui ka traditsioonilisel Inteli protsessoril põhineval x86 PC-l. Nagu ta toetab ARM-põhiseid kiipkomplekte, puutetundlikust ja sensoreid, töötab ta paremini seadete spektrumi jaoks. Tahvelarvutid töötavad nagu Smarthphone-id


Two Touch Klaviatuur

Windows 8 koosneb kahest soft-põhisest klaviatuurist mis on tegelikult suurendatud klaviatuur ja uus kobakäppade klaviatuur mitte puutetundliku klaviatuuriga kirjutajaile. Selles tagas Microsoft õigekirja parandamise ja korrigeerimise tunnusjooned sarnaselt auto-correct-ile, mis parandab valesti kirjutatud sõnade puhul sõnad õigeks automaatselt. Antud tunnus võimaldab väiksemat õigekirja vigade esinemist millegi kirjutamisel. Keelesätted on rakendatud muuseas tervele arvutile, mitte spetsiifilisele aplikatsioonile.


Windows 8 Kontroll-paneel

Microsoft on samuti lisanud uut iseloomu ka Windows 8 kontrollpaneeli. On võimalik personaliseerida (valik personalize) oma suva järgi Start menüü välimust plaatidega mida kasutaja soovib et operatsioonisüsteem talle kuvaks, näiteks kalender, muusika, e-post.

Laienenud kopeerimistegumid

Windows 8 annab ka võimaluse kopeerida kõik hetkelised andmed üksikusse dialoogi kasti ja saab ka antud hetkel kestvaid kopeerimisprotsesse pausile panna ja tagasi tööle igal ajal oma suva järgi. Kui kopeeritakse ühte failiversiooni mõnda teist tüüpi faili, siis kuvatakse sellekohta ka veateade.


Paremad toed ja multi-tasking

Pärismaine uuele operatsioonisüsteemile olev USB 3.0 tugi näitab et Windows 8 on palju ja ikka palju kiirem kui vanemad operatsioonisüsteemid. Parem on ka tugi mitme ekraani kasutamisel. Kasutaja saab venitada välja oma soovitud taustapildi üle kahe monitori või siis sättida olukorra selliseks, kus ühel ekraanil asub start ekraan ja vanema liidesega töölaud teisel monitoril, see teeb kahe (või enam) monitoriga töötamise veelgi lihtsamaks. Microsofti uusim operatsioonisüsteem on varustatud ka uue multi-tasking tunnusjoonega, nii et kaks aplikatsiooni saavad töötada teineteise kõrval ning on võimalik nende suurusi reguleerida ja nendevahel edasi-tagasi hüpelda. Samas on näha ka aplikatsiooni kui plaati Start ekraanil, samamoodi on võimalik muuta aplikatsioonide suurust lohistades neid nagu teisi plaate muutes nende väljanägemist kas suuremaks või väiksemaks.


Metro, GUI igale seadmele

Tarbija operatsioonisüsteemid nagu Windows on eelnevalt kasutatud põhiliselt lauaarvutitel ja sülearvutitel; Siiski on täielik kogemus alles hiljuti alanud minnes mobiiltelefonide, konsoolide ja tahvelarvutite kallale. Peaaegu iga elektrooniline seade on võimeline omama interaktiivsemat operatsioonisüsteemi ja hetkel on ka näha kuidas see jõuab telekate ja autodeni. Microsoft tahab olla kõikjal, ta on juba laua-, süle- ja tahvelarvutites, konsoolides, mobiiltelefonides ja lisaks on olemas ka operatsioonisüsteemid autodele (näiteks Kia Uvo ja Ford Sync). Nagu ettegi kujutada võib, siis võimalused on piiritud. Siinkohal tuleb Metro GUI mängu. Metro kasutajaliidest kasutades oleks isegi võimalik varustada oma pesumasin operatsioonisüsteemiga. Reaalajas end genereerivad plaadid näitaksid antud juhul kui kaugel pesupesemine omadega on või kui kuum vesi on. Kui pesumasinal ei ole puutetundliku ekraani, siis oleks see võimalik ühendada läbi kasutaja nutitelefoni või tahvelarvuti. Sama on võimalik ka teiste elektrooniliste vahenditega. See on see mille poole Microsoft püüdleb. Mõelda vaid et tulevikus asub Windows perekonna televiisoris, kust on võimalik jälgida oma pesumasina vee temperatuuri või külmkapi temperatuuri ja seda muuta, või näiteks näha mis kõned vastamatuks on jäänud juhul kui telefon kadunud on, ehk isegi võimalus telefoni asukoht kindlaks teha ja kõige selle kõrvalt endiselt vaadata ja salvestada oma lemmikumaid telesaateid.


Kasutatud Kirjandus

1) http://www.elisa.ee/et/Eraklient/Blogi/s/58/windows-8-ulevaade-mida-uut-on-oodata

2) http://www.heiki.org/post/2011/09/13/Esimene-pilk-Windows-8.aspx

3) http://www.zdnet.com/windows-8-interfaces-design-heritage-7000004196/

4) http://www.myce.com/article/putting-the-metro-gui-in-perspective-its-more-than-windows-8-63513/

5) http://www.c-sharpcorner.com/UploadFile/c25b6d/new-features-in-window-8-gui/

6) http://www.computerweekly.com/photostory/2240110106/Windows-8-A-first-look-at-new-features-for-business-users/1/Touch-User-Interface

7)http://www.readwriteweb.com/archives/top-10-windows-8-features-1-the-windows-store.php