Automatic Private IP Addressing: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Tsalumet (talk | contribs)
No edit summary
Tsalumet (talk | contribs)
No edit summary
Line 65: Line 65:


'''Märkus''' Kui võrgus, kus tavaliselt määratakse aadressid DHCP-ga, leidub IP aadresse APIPA vahemikust, siis see võib viidata ühenduse probleemidele või DHCP serveri konfiguratsiooni probleemidele.
'''Märkus''' Kui võrgus, kus tavaliselt määratakse aadressid DHCP-ga, leidub IP aadresse APIPA vahemikust, siis see võib viidata ühenduse probleemidele või DHCP serveri konfiguratsiooni probleemidele.
--[[User:Tsalumet|Tsalumet]] 12:50, 26 November 2010 (EET)

Revision as of 12:50, 26 November 2010

Mis on APIPA?

Windowsi põhine arvuti, mis on konfigureeritud kasutama DHCP-d saab endale automaatselt määrata Internet Protocol(IP) aadressi, kui DHCP server pole saadaval. Näiteks võib selline olukord tekkida ilma DHCP serverita võrgus või võrgus, kus DHCP server on ajutiselt maas või hoolduses. Selle funktsiooniga Windowsi arvuti saab endale määrata Internet Protocol(IP) aadressi, juhul kui DHCP server pole saadaval või ei eksisteeri võrgus. See funktsioon teeb väikeste kohalike võrkude, mis jooksevad TCP/IP peal, konfigureerimise ja haldamise vähem keeruliseks. The Internet Assigned Numbers Authority (IANA) on reserveerinud 169.254.0.0-169.254.255.255 Automatic Private IP Addressing (APIPA) jaoks. Selle tulemusena APIPA pakub aadressi, mis on tagatud mitte minema vastuollu routable aadressidega. Pärast seda, kui võrgukaardile on määratud IP aadress, saab arvuti kasutada TCP/IP protkokolli, et suhelda teiste arvutitega samas võrgus, mis on samuti konfigureeritud APIPA-ga või millel on käsitsi seatud 169.254.x.y (kus x.y on kliendi unikaalne tunnus) aadressi vahemikku võrgumaskiga 255.255.0.0 Pange tähele, et arvuti ei saa suhelda teiste arvutitega erinevas subnetis või arvutitega, mis ei kasuta automaatset privaatset IP aadressi. Automaatne privaatne IP adresseerimine on vaikimisi sisse lülitatud.

Kas minu arvuti kasutab praegu APIPA-t?

Windows 98/ME

Windows 98 või Windows 98 SE puhul saad teada kas sinu arvuti kasutab APIPA-t kasutades winipcfg tööriista. Vajuta Start, kliki Run, trüki „winipcfg“ (ilma jutumärkideta) ja vajuta OK. Vajuta More Info. Kui IP Autoconfiguration Address boks sisaldab IP aadressi vahemikus 169.254.x.x, siis on Automatic Private IP Addressing sisse lülitatud. Kui IP aadressi boks on olemas, siis Automatic Private IP Addressing ei ole hetkel aktiivne.

Windows 2000/XP/2003

Windows 2000, Windows XP ja Windows Server 2003 puhul saad teada, kas sinu arvuti kasutab APIPA-t kasutades Ipconfig käsku käsureal: Klõpsa nuppu Start, vajuta Run, trüki „cmd“(ilma jutumärkideta) ja vajuta OK. Avaneb käsurida. Trüki „ipconfig /all“(ilma jutumärkideta) ja vajuta ENTER nuppu. Kui ’Autoconfiguration Enabled’ rida ütleb „Yes“ ja ’Autoconfiguration IP Address’ on 169.254.x.y (kus x.y on kliendi unikaalne tunnus), siis kasutab arvuti APIPA-t. Kui ’Autoconfiguration Enabled’ rida ütleb „No“ siis arvuti ei kasuta hetkel APIPA-t.

Näited, kus APIPA võib kasulik olla

Näide 1: Ei ole ühtegi eelmist IP aadressi ja ei ole DHCP serverit

Kui sinu Windowsi põhine arvuti (konfigureeritud DHCP jaoks) püüab algseid seadeid, siis saadab ta kolm või rohkem „avastamis“ sõnumit. Kui DHCP server ei vasta pärast mitmete avastus sõnumite saatmist, siis Windosi arvuti määrab endale ise Klass B (APIPA) aadressi. Pärast seda Windowsi arvuti kuvab veateate kasutajale, et talle ei ole kunagi määratud IP aadressi DHCP serveri poolt. Pärast seda saadab arvuti välja avastamis teate iga kolme minuti pärast katsetega luua sidet DHCP serveriga.

Näide 2: Eelnevad IP aadressid ja ei ole DHCP serverit

Arvuti kontrollib olemas olevat DHCP serverit ja kui ühtegi ei leita, siis püütakse kontakti luua vaikelüüsiga. Kui vaikelüüs vastab, siis arvuti säilitab varem määratud IP aadressi. Kui aga arvuti ei saa vastust vaikelüüsilt, siis ei säilitata ka varem määratud aadressi ning kasutatakse Automatic Private IP Addressing funktsiooni, et määrata endale IP aadress. Veateade kuvatakse kasutajale ja avastamis teated saadetakse iga kolme minuti tagant. Kui DHCP server muutub kättesaadavaks, siis luuakse teade, mis ütleb, et side DHCP serveriga on taastatud.

Näide 3: Liising aegub ja ei ole DHCP serverit

Windowsi põhine arvuti püüab taastada IP aadressi liisingut. Kui arvuti ei leia DHCP serverit, siis määrab ta endale ise IP aadressi pärast veateate genereerimist. Arvuti saadab avastamis sõnumi iga 3 minuti tagant kuni DHCP server muutub kättesaadavaks. Luuakse teade, mis ütleb, et side DHCP serveriga on taastatud.

Kas ma saan APIPA välja lülitada?

Võite tahta APIPA-t välja lülitada järgmistel juhtudel: Teie võrk kasutab ruutereid Võrk on ühendatud Interneti ilma NAT või proxy serverita. Et automaatset adresseerimise konfiguratsiooni välja lülitada tehke järgmist:

Windows 2000/XP/2003

1. Ava Registry Editor

2. Registry Editoris navigeeri järgmise registri võtmeni: HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ Tcpip \ Parameters \ Interfaces \ adapter_name

3. Loo järgmine sissekanne: IPAutoconfigurationEnabled: REG_DWORD

4. Määra väärtuseks 0, et väljalülitada Automatic Private IP Addressing(APIPA) tugi valitud võrguadapterile.

5. Sulge Registry Editor

Märkus Sa pead olema sisse logitud administraator või Administraatori grupi liige, et lõpetada see protseduur. Kui IPAutoconfigurationEnabled kanne ei ole olemas, siis eeldatakse vaikimisi väärtust 1, mis näitab, et APIPA-t kasutatakse. Kui mitu adapterid on installitud, võite APIPA välja lülitada kõigil paigaldatud adapteritel seades IPAutoconfigurationEnabled kande 0 järgmise registri võtme juures: HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ Tcpip \ Parameters

Windows 98/ME

1. Ava Registry Editor. 2. Registry Editor, navigeeri registri järgmise võtmeni: HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Services \ VXD \ DHCP 3. Loo järgmine kanne: IPAutoconfigurationEnabled: REG_DWORD 4. Määra väärtuseks 0 keelates Automatic Private IP Addressing (APIPA) toetuse valitud võrguadapteril. 5. Sulge Registry Editor.

Kokkuvõtteks

Teadlikkus aadressidest, mida APIPA kasutab on kasulik probleemide lahendamisel. APIPA töötab paljudes väikestes keskkondades, mis koosnevad 100 jaamast või vähemast ja kus pole ruutereid. Tavaliselt ei leidu suuremates võrkudes. Kui IP-aadress selles vahemikus katsetamise ajal suures võrgus ilmub, siis veenduge, et kõnealune host on korralikult ühendatud võrku. Isegi kui kodukasutaja võib kasutada APIPA-t enda võrgus, siis välisel võrguliidesel, mis on ühendatud internetti, ei tohiks olla IP-aadressi APIPA vahemikus, kui just proxyt või Network Address Translation (NAT) seadet ei kasutata Internetti ühendumiseks. Vastavalt IANA reeglite, era-aadresside vahemik, mida APIPA kasutab, ei ole mõeldud kasutamiseks avalikus Internetis.

Märkus Kui võrgus, kus tavaliselt määratakse aadressid DHCP-ga, leidub IP aadresse APIPA vahemikust, siis see võib viidata ühenduse probleemidele või DHCP serveri konfiguratsiooni probleemidele.

--Tsalumet 12:50, 26 November 2010 (EET)