IKT ja keskkonna jalajälje seosed: Difference between revisions
Line 9: | Line 9: | ||
Kui vaadata {{CO2}} emissiooni ühiskondades, kus IKT lahendused on rahvastiku seas levinumad, siis võib täheldada, et IKT mõju on tervikuna positiivne emissiooni vähendamisele. Näiteks Auci ja Becchetti <ref name=auci>Becchetti, L., & Auci, S., "The Stability of the Adjusted and Unadjusted Environmental Kuznets Curve," ''FEEM Working Paper No. 93.05'' (2005). doi: https://dx.doi.org/10.2139/ssrn.771227. Kasutatud: 14.04.2023.</ref> poolt läbi viidud analüüsis vaadeldakse 197 riigi 42 aasta majandusarengu andmeid (ingl k ''World Development Indicators (WDI)'') aastatel 1960-2001 ning tuuakse välja statistiliselt olulisi korrelatsioone {{CO2}} emissiooni ja erinevate ühiskonna jõukust iseloomustavate näitajate vahel. Ühe näitajana võrreldakse riikide raadiohäälingu ja telefoniside leviku ulatust ning leitakse, et sellel on positiivne mõju {{CO2}} emissiooni vähendamisele. See toetab hüpoteesi, et mida rohkem on ühiskonnas levinud IKT lahendused, seda vähem on vaja toota koopiaid nn. mittekonkureerivatest toodetest (ingl k ''non-rivalrous goods'') – näiteks tarkvara, mille ühte eksemplari võib (taas)tarbida kuitahes palju inimesi – ja seega on nendes ühiskondades väiksem {{CO2}} emissioon. | Kui vaadata {{CO2}} emissiooni ühiskondades, kus IKT lahendused on rahvastiku seas levinumad, siis võib täheldada, et IKT mõju on tervikuna positiivne emissiooni vähendamisele. Näiteks Auci ja Becchetti <ref name=auci>Becchetti, L., & Auci, S., "The Stability of the Adjusted and Unadjusted Environmental Kuznets Curve," ''FEEM Working Paper No. 93.05'' (2005). doi: https://dx.doi.org/10.2139/ssrn.771227. Kasutatud: 14.04.2023.</ref> poolt läbi viidud analüüsis vaadeldakse 197 riigi 42 aasta majandusarengu andmeid (ingl k ''World Development Indicators (WDI)'') aastatel 1960-2001 ning tuuakse välja statistiliselt olulisi korrelatsioone {{CO2}} emissiooni ja erinevate ühiskonna jõukust iseloomustavate näitajate vahel. Ühe näitajana võrreldakse riikide raadiohäälingu ja telefoniside leviku ulatust ning leitakse, et sellel on positiivne mõju {{CO2}} emissiooni vähendamisele. See toetab hüpoteesi, et mida rohkem on ühiskonnas levinud IKT lahendused, seda vähem on vaja toota koopiaid nn. mittekonkureerivatest toodetest (ingl k ''non-rivalrous goods'') – näiteks tarkvara, mille ühte eksemplari võib (taas)tarbida kuitahes palju inimesi – ja seega on nendes ühiskondades väiksem {{CO2}} emissioon. | ||
Samas pika perspektiiviga (aastani 2100) tehtud arengustsenaariumite mudeldamine Moyer ja Hughes <ref name=moyer>Moyer, J. D., & Hughes, B. B., "TICTs: do they contribute to increased carbon emissions?" ''Technological Forecasting and Social Change, 79''(5), 919-931 (2012). doi: https://doi.org/10.1016/j.techfore.2011.12.005. Kasutatud: 15.04.2023.</ref> poolt näitab, et kuigi IKT-l on tugev potentsiaal omada positiivset mõju {{CO2}} emissiooni vähendamisele, siis selle mõju püsimist | Samas ei saa IKT-st rääkida ainult kui {{CO2}} emissiooni vähendajast. IKT sektor tervikuna omab ka märkimisväärset keskkonna jalajälge. Erinevatel hinnangutel <ref name=freitag>Freitag, C., Berners-Lee, M., "The climate impact of ICT: A review of estimates, trends and regulations" ''[https://arxiv.org/abs/2102.02622 arXiv:2102.02622] [physics.soc-ph]'', (2020). doi: https://doi.org/10.48550/arXiv.2102.02622. Kasutatud: 15.04.2023.</ref> moodustab IKT sektori kasvuhoonegaaside emissioon 1,8-2,8% või suisa 2,1-3,9% globaalsest emissioonist. | ||
Samuti tuleb meelest pidada, et {{CO2}} emissiooni vähendamine võib kaasa tuua ka tagasilöögiefekte (ingl k ''rebound effect''). Näiteks pika perspektiiviga (aastani 2100) tehtud arengustsenaariumite mudeldamine Moyer ja Hughes <ref name=moyer>Moyer, J. D., & Hughes, B. B., "TICTs: do they contribute to increased carbon emissions?" ''Technological Forecasting and Social Change, 79''(5), 919-931 (2012). doi: https://doi.org/10.1016/j.techfore.2011.12.005. Kasutatud: 15.04.2023.</ref> poolt näitab, et kuigi IKT-l on tugev potentsiaal omada positiivset mõju {{CO2}} emissiooni vähendamisele, siis selle mõju püsimist ohustab energiahindade langusest tulenev tagasilöögiefekt, kuna energiahindade vähenedes hakkab energiatarbimine kasvama ja seeläbi ka {{CO2}} emissioon tõusma. Uuringu autorid leiavad, et ei piisa üksnes IKT lahenduste kasutuselevõtust, mis aitaks taastuvenergia hindu alla tuua, vaid seda tuleb täiendada ka tarbimist vähendava süsiniku hinnaga. | |||
== {{CO2}} emissioone vähendavad IKT süsteemid == | == {{CO2}} emissioone vähendavad IKT süsteemid == |
Revision as of 11:48, 15 April 2023
Sissejuhatus
Laias laastus jagunevad IT ja keskkonnajalajälje omavahelised seosed kaheks: IT mõjub keskkonnale kas positiivselt või siis negatiivselt. Mõjud jagunevad omakorda ka veel kaheks: otsesteks ja kaudseteks mõjudeks. Lisaks on olemas veel kolmanda järgu mõjud, mis on valdavalt ootamatud negatiivsed tagajärjed (ingl k systemic effect või rebound effect) positiivsetele arengutele (nt. energiatarbimise vähenemisest tingitud energiahindade langus omakorda innustab tarbijaid energiatarbimist suurendama). Kolmanda järgu mõjuna võib käsitleda ka elustiili muutusi, mis on positiivse iseloomuga.[1]
IKT mõju CO2 emissioonile
Kuna ühiskonnana oleme me üha rohkem sõltuvad IKT lahendustest, siis on oluline aru saada, milline on IKT mõju CO2 emissioonile, et leida kõige efektiivsemad lahendused võitlemaks kliimamuutustega. Erinevad uuringud näitavad, et IKT lahenduste tootmine, kasutamine ja nende kasutusest kõrvaldamine võib mõjutada CO2 emissioone nii positiivselt kui negatiivselt.
Kui vaadata CO2 emissiooni ühiskondades, kus IKT lahendused on rahvastiku seas levinumad, siis võib täheldada, et IKT mõju on tervikuna positiivne emissiooni vähendamisele. Näiteks Auci ja Becchetti [2] poolt läbi viidud analüüsis vaadeldakse 197 riigi 42 aasta majandusarengu andmeid (ingl k World Development Indicators (WDI)) aastatel 1960-2001 ning tuuakse välja statistiliselt olulisi korrelatsioone CO2 emissiooni ja erinevate ühiskonna jõukust iseloomustavate näitajate vahel. Ühe näitajana võrreldakse riikide raadiohäälingu ja telefoniside leviku ulatust ning leitakse, et sellel on positiivne mõju CO2 emissiooni vähendamisele. See toetab hüpoteesi, et mida rohkem on ühiskonnas levinud IKT lahendused, seda vähem on vaja toota koopiaid nn. mittekonkureerivatest toodetest (ingl k non-rivalrous goods) – näiteks tarkvara, mille ühte eksemplari võib (taas)tarbida kuitahes palju inimesi – ja seega on nendes ühiskondades väiksem CO2 emissioon.
Samas ei saa IKT-st rääkida ainult kui CO2 emissiooni vähendajast. IKT sektor tervikuna omab ka märkimisväärset keskkonna jalajälge. Erinevatel hinnangutel [3] moodustab IKT sektori kasvuhoonegaaside emissioon 1,8-2,8% või suisa 2,1-3,9% globaalsest emissioonist.
Samuti tuleb meelest pidada, et CO2 emissiooni vähendamine võib kaasa tuua ka tagasilöögiefekte (ingl k rebound effect). Näiteks pika perspektiiviga (aastani 2100) tehtud arengustsenaariumite mudeldamine Moyer ja Hughes [4] poolt näitab, et kuigi IKT-l on tugev potentsiaal omada positiivset mõju CO2 emissiooni vähendamisele, siis selle mõju püsimist ohustab energiahindade langusest tulenev tagasilöögiefekt, kuna energiahindade vähenedes hakkab energiatarbimine kasvama ja seeläbi ka CO2 emissioon tõusma. Uuringu autorid leiavad, et ei piisa üksnes IKT lahenduste kasutuselevõtust, mis aitaks taastuvenergia hindu alla tuua, vaid seda tuleb täiendada ka tarbimist vähendava süsiniku hinnaga.
CO2 emissioone vähendavad IKT süsteemid
Nutikad transpordisüsteemid
Nutikad transpordisüsteemid (ingl k Intelligent Transport Systems (ITS)) võivad vähendada sõidukite poolt tekitavat õhusaastet, muutes juhtide käitumist ning pakkudes teadlikumatele sõidukijuhtidele võimalusi vähem keskkonda saastavaks liiklemiseks. Monzoni jt. ettekandes [5] tutvustatakse Madridis 2013. aasta aprillis tehtud uuringut, milles selgusid mitmed CO2 emissiooni vähendamisele positiivselt mõjuvad IKT lahendused:
- Keskmise kiiruse mõõtmine teelõigul (ingl k Section Speed Control) - tegemist on ennekõike liiklusohutuse meetmega, kuid uuring näitab ka selle positiivset mõju CO2 emissiooni vähendamisele tänu ummikute tekkimise ennetamise võimalusele. Süsteem koosneb teelõigule sisenevatest ja sellelt väljuvatest automaatsetest numbrituvastussüsteemidest, mis mõõdavad sõiduki keskmist kiirust sellel teelõigul. Kiiruseületajaid karistatakse trahviga.
- Muutuvad kiiruspiirangud (ingl k Variable Speed Limits) - kiiruspiirangute haldamise süsteemid, mis võimaldavad ajutiselt muuta mõne teelõigu piirkiirust vastavalt tegelikele liiklusoludele ning vähendada seeläbi ummikute teket.
- Püsikiiruse hoidja (ingl k Cruise Control) - tegemist on sõidukijuhi enda poolt aktiveeritava süsteemiga, mis hoiab sõiduki kiirust püsivalt samal kiirusel ning hoiab seeläbi ära äkilisi kütusekulukaid kiiruse muutumisi. Sellel süsteemil on positiivsed mõjud CO2 emissiooni vähendamisele pikemate teelõikude puhul.
- Rohenavigeerimine (ingl k Green Navigation) - tegemist on lahendusega, kus sõidukijuhid valivad navigatsioonisüsteemi poolt pakutavatest valikutest sellise, mis minimeerib CO2 emissioone.
Üllataval kombel ei kinnitanud uuring säästvaid sõidustiile (ingl k Eco-driving) toetavate süsteemide positiivset mõju CO2 emissioonile - pigem vastupidi, simulatsioonid näitasid, et suurema liiklusega piirkondades säästvaid sõidustiile evivate sõidukijuhtide arvu kasvades mõjub see CO2 emissioonile kasvavalt, kuna see soodustab ummikute teket.
Sõidujagamine ja sõidukite ühiskasutus
Kui nutikad transpordisüsteemid vähendavad juba kasutuses olevate sõidukite poolt tekitatavat õhusaastet, siis sõidujagamine ja sõidukite ühiskasutus võimaldab vähendada õhusaastet seeläbi, et väheneb sõidukite kasutus kui selline. Stewart'i [6] poolt tehtud Šotimaa 2007-2027 aastate liiklusandmete modelleerimine näitab, et mobiilsed sõidujagamise ja sõidukite ühiskasutust võimaldavad IKT lahendused suurendavad sõidukite täituvust tänu millele väheneb üldine sõidukite kasutus, mis toob kaasa CO2 emissiooni vähenemise. Kusjuures samas uuringus modelleeritud andmed ei näidanud olulist CO2 vähenemist tänu rakendustele, mis aitavad vähendada transpordile kuluvat aega läbi erinevate transpordivahendite nutika ristkasutuse.
IKT mõju elektrieneria tarbimisele ja hinnale
PLAAN: “ICT increases energy consumption”. Vaataks aga seda natuke laiemalt jalajälje mõttes. Ehk siis, mitte, et lihtsalt tarbitakse palju ja tulevikus rohkem ja oi mis see kõik hindadega teeb. Vaid veidi ka mõju keskkonnale. Näiteks suured andmekeskused kellel tihti on oma elektrijaamad etc. Ja kas seda saaks ka kuidagi ühiskondlikult kasulikult tööle panna.
IKT sektori seadmete arvu kasv mõjutab tarbimist…
IKT Suurtarbijad (andmekeskused, cloud) nende energiavajadus ja jalajälg keskkonnale
Internetikasutajate hulk on aastast 2010 rohkem kui kahekordistunud ning ülemaailmne internetiliiklus on selle ajaga kasvanud 20 korda. Kasvab nõudlus digitaalsete teenuste järgi ja majandus muutub järjest seotumaks nende teenustega. See kõik on kaasa toonud suurenenud vajaduse uute andmekeskuste rajamiseks üle maailma. Majandus ja IKT sektor sõltuvad andmekeskusetest, samas andmekeskused tarbivad suures koguses elektrienergiat ja aitavad kaasa globaalsele soojenemisele ja saastamisele.[7]
Aastal 2021 tarbisid andmekeskused umbes 1-1,5% kogu maailma elektrienergiast, millega kaasnes 300Mt CO2 kasvuhoonegaaside heitmeid (umber 0,9% energia sektoriga seotud heitmekogustest). Kuigi tänu energiasäästvamate tehnoloogiate ja jahutuseseadmete kasutuselevõtuga on energiatarbimise kasvu suudetud pidurdada, on siiski riike, kus see pole nii hästi õnnestunud. Näiteks Iirimaal on aastast 2015 elektrienergia tarbimine kasvanud kolm korda ning aastaks 2021 ulatus 14% kogu energiatarbimisest. Aastaks 2030 võib see ulatuda juba 24 protsendini. Taanis prognoositakse sarnast kasvu - aastaks 2025 võib see kasutada 7% riigis tarbitavast elektrienergiast. Viimased prognoosid on seotud eelkõige uute pilvetehnoloogiate andmekeskuste rajamisega.[7]
IKT sektori andmekeskuste elektrienergia tarbimise kasv tekitab vastuolu keskkonna ja majanduse eesmärkide vahel. Näiteks Iirimaale on majanduslikult oluline, et rajataks uusi andmekeskuseid, sest see soodustab tehnoloogiasektori arengut. Samas kaasnevad andmekeskuste arvu kasvuga raskused energiaeesmärkide täitmisel. Iirimaa on juba nüüd üks Euroopa suurimaid süsinikdioksiidi heitkoguste põhjustajaid ja selle eest võivad teda oodata trahvid üle 250 miljoni euro. [8]
Lisaks tekitab andmekeskuste elektrienergia tarbimise kasv Iirimaal energia nappuse ja tõstab energiahinda tavatarbija jaoks. Riigifirma EirGrid väitel tarbisid Iiri andmekeskused viimase nelja aasta jooksul sama palju energiat kui ligi pool miljonit kodumajapidamist. Positiivse poole pealt on energianappus toonud kaasa vajaduse andmekeskuse operaatoritel otsida säästvamaid ja keskkonnasõbralikemaid lahendusi. Tulevikus võivad andmekeskused kasutada rohkem taastuvenergiat, energiasalvestust, mikrovõrke ja teisi tehnoloogiaid, et vähendada koormust kohalikele võrkudele.[9][10]
Elektrienergia nappuse tekitamine andmekeskuste poolt ei ole ainult Iirimaa probleem. Sarnase probleemiga on kokku puutunud ka teised riigid. Näiteks Norras on andmekeskuste tarbimine hakanud pärssima muu tööstuse arengut. Euroopa suure laskemoona tootja Nammo laienemine sattus 2023. aastal ohtu, kuna TikToki andmekeskusele Norras oli lubatud ära kasutada kogu piirkonda planeeritud elektrienergia. See on tekitanud küsimuse, kas valitsus peaks sekkuma, et jaotada energiat tööstusharude vahel vastavalt riiklikele prioriteetidele.[11]
Ligikaudu kolm neljandikku kogu inimkonna poolt toodetud energiast raisatakse jääksoojusena. Andmekeskustes töötavad seadmed eraldavad samuti oma töö käigus soojust. Seadmete tööshoidmise tagamiseks on vaja soojus ära juhtida või jahutada. See kõik tarbib omakorda energiat. [12]
Ettevõtted otsivad uuenduslikke tehnoloogiaid, et tekkivat jääksoojust saaks taaskasutada energiaallikana. Näiteks on hakanud andmekeskused pakkuma jääksoojust lähedal asuvatele kogukondadele elamu- ja kommertskütte eesmärgil. Facebooki andmekeskus Taanis peaks jääksoojust kasutades aitama soojana hoida umbes 7000 kodu. [12]
Üks näide jääksoojuse kasutuse potentsiaalist on ka Ühendkuningriigist, kus pesumasina suuruse andmekeskuse tekitatud jääksoojust kasutatakse Devonis asuva avaliku ujula soojendamiseks. Süsteemis püütakse kinni jääksoojus, mida on piisavalt, et soojendada basseini umbes 30°C-ni 60% ajast. Säärane lahendus võimaldab basseini soojendamiseks säästa tuhandeid naelu (soojusenergia antakse ujulale tasuta).[13]
Andmekeskustega kaasnevate keskkonnamõjudega tegelemiseks on algatatud liikumine Kliimaneutraalsed andmekeskused. Kliimaneutraalsete andmekeskuste pakt on algatus, mille eesmärgiks on muuta andmekeskused keskkonnasõbralikumaks ja kliimaneutraalsemaks. Sellega on plaanis aidata kaasa Euroopa Liidu roheleppe eesmärkide saavutamisele ning vähendada IKT sektori keskkonnamõju. Paktiga võtavad andmekeskused omale kohustuse vähendada süsinikdioksiidi heitkoguseid, kasutada puhtaid ja taastuvaid energiaallikaid ning jääksoojuse taaskasutust.[14]
IKT seadmete tootmise ja tarbimisega tekkivad jäätmed
IKT positiivne mõju: kasutamine keskkonnaseire läbiviimisel
Elustiili ja harjumuste mõju keskkonna jalajäljele IT alal
Inimese harjumuste mõju tervisele osatakse päris hästi endale teadvustada - naljalt ei leidu vist inimest, kes ei teaks, et ainult rasvase ja magusa toidu dieedil olles ning end harva liigutades raudset tervist ilmselt oodata ei ole. Üha rohkem on ka inimesi, kes saavad aru mitte ainult enda mõjust keskkonnale jäätmeid sorteerides või seda mitte tehes, vaid ka mõjust, mida avaldavad keskkonnale valikud ostlemisel. Keskkonnaministeeriumi tellitud ja 2022. aastal Turu-uuringute AS poolt läbi viidud keskkonnateadlikkuse uuringust selgub, et 81% elanikest peab end keskkonnateadlikuks ja vaid 14% elanikest arvab, et nad pole keskkonnateadlikud [15]. Igapäevaste keskkonda hoidvate tegevustena osataksegi nimetada prügi ja jäätmete sorteerimist, aga üha sagedamini ka keskkonnasäästliku transpordi kasutamist ja tarbimise piiramist, taaskasutust ja loodushoidu [15]. Märksa vähem teadvustatakse aga igapäevaselt nende harjumuste mõju keskkonnale, mille mõju on keerulisem või mitte nii otsene, sealhulgas nende harjumuste mõju, mida evitakse digimaailmas. Eelmainitud uuringust selgus ka, et vaid harva osati internetist videote vaatamist bioloogilise mitmekesisuse vähenemisega seostada [15].
Lihtsustatult vaadelduna veedab täiskohaga töötav inimene kolmandiku ööpäevast töökeskkonnas, umbes kolmandiku magades ja veel kolmandiku vaba aega veetes, mis võib sisaldada mitmesuguseid tegevusi. Kuidas mõjutavad tööalased, vaba aja veetmise või isegi magamisharjumused keskkonda infotehnoloogia kaudu?
IT harjumused tööl ja keskkonna jalajälg
Tööl (see tähendab tööajal või töökohas või tööajal töökohas) IT alaste harjumuste, mis keskkonnale mõju avaldavad, vaatlemisel ei tohi ära unustada, et tööl on inimestel laias laastus kahesuguseid harjumusi sõltuvalt sellest, kas nad on rohkem tööandja või töötaja rollis. Inimesed, kes on ettevõtetes või asutustes juhtivatel kohtadel, harjumused võivad suuresti erineda teiste töötajate omadest, sest nemad peavad käituma mitte üksnes enda vajadustest ja harjumustest lähtuvalt, vadi sageli terve organisatsiooni huvide ja harjumustega kooskõlas ja protsessid, mida juhtivatel tasanditel kujundatakse võivad nii soodustada kui pärssida harjumuste teket ülejäänud organisatsioonis ning need võivad mõju avaldada paljude teiste inimeste harjumustele.
IT harjumused kodus ja vaba aega veetes ning keskkonna jalajälg
IT harjumused magades ja keskkonna jalajälg
Kasutatud materjal
- ↑ OECD, "Impacts of Information and Communication Technologies on Environmental Sustainability: Speculations and Evidence", Report to the OECD. [www] https://www.oecd.org/sti/inno/1897156.pdf. Kasutatud: 24.02.2023.
- ↑ Becchetti, L., & Auci, S., "The Stability of the Adjusted and Unadjusted Environmental Kuznets Curve," FEEM Working Paper No. 93.05 (2005). doi: https://dx.doi.org/10.2139/ssrn.771227. Kasutatud: 14.04.2023.
- ↑ Freitag, C., Berners-Lee, M., "The climate impact of ICT: A review of estimates, trends and regulations" arXiv:2102.02622 [physics.soc-ph], (2020). doi: https://doi.org/10.48550/arXiv.2102.02622. Kasutatud: 15.04.2023.
- ↑ Moyer, J. D., & Hughes, B. B., "TICTs: do they contribute to increased carbon emissions?" Technological Forecasting and Social Change, 79(5), 919-931 (2012). doi: https://doi.org/10.1016/j.techfore.2011.12.005. Kasutatud: 15.04.2023.
- ↑ Monzón, A., Garcia-Castro, Á. ja Valdes, C, "Methodology to Assess the Effects of ICT-measures on Emissions. The Case Study of Madrid," Procedia Engineering, 178 (2017), 13-23. doi: https://doi.org/10.1016/j.proeng.2017.01.054. Kasutatud: 14.04.2023.
- ↑ Stewart, K, "Assessing the Carbon Impact of ICT Measures: A Case Study Investigation Using Latis Model", International Journal of Transportation Science and Technology, 4(3), 277-294 (2015). doi: https://doi.org/10.1260/2046-0430.4.3.277. Kasutatud: 14.04.2023.
- ↑ 7.0 7.1 IEA, "https://www.iea.org/reports/data-centres-and-data-transmission-networks", Report. [www] https://www.iea.org/reports/data-centres-and-data-transmission-networks. Kasutatud: 14.04.2023.
- ↑ The Guardian, "Why Irish data centre boom is complicating climate efforts". [www] https://www.theguardian.com/environment/2020/jan/06/why-irish-data-centre-boom-complicating-climate-efforts. Kasutatud: 17.03.2023.
- ↑ Denis Naughten, "Data centres pushing up electricity costs for families". [www] https://denisnaughten.ie/2022/03/28/data-centres-pushing-up-electricity-costs-for-families-naughten/. Kasutatud:17.03.2023.
- ↑ EnergyTech, "Ireland's Data Center Power Crunch: Dublin Grapples With Cloud Growth, Utility Constraints". [www] https://www.energytech.com/microgrids/article/21247649/data-center-power-crunch-dublin-grapples-with-cloud-growth-utility-constraints. Kasutatud: 17.03.2023.
- ↑ Financial Times, "European ammunition maker says plant expansion hit by energy-guzzling TikTok site". [www] https://www.ft.com/content/f85aa254-d453-4542-a50e-fa1171971ab0. Kasutatud: 14.04.2023.
- ↑ 12.0 12.1 Yale, "Waste Heat: Innovators Turn to an Overlooked Renewable Resource", Published at the Yale School of the Environment. [www] https://e360.yale.edu/features/waste-heat-innovators-turn-to-an-overlooked-renewable-resource. Kasutatud: 12.03.2023.
- ↑ BBC, "Tiny data centre used to heat public swimming pool" [www] https://www.bbc.com/news/technology-64939558. Kasutatud: 23.03.2023.
- ↑ Climate Neutral Data Centre Pact [www] https://www.climateneutraldatacentre.net. Kasutatud: 14.04.2023.
- ↑ 15.0 15.1 15.2 Turu-uuringute AS, "Eesti elanike keskkonnateadlikkuse uuring." [PDF] 2022. [www] https://envir.ee/kaasamine-keskkonnateadlikkus/keskkonnateadlikkus/uuringud. Kasutatud: 07.04.2023.