User:Talas: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Talas (talk | contribs)
Created page with "==Õpingukorralduse küsimuste vastused== ===Küsimus B=== : Kukkusid arvestusel läbi. Kaua on võimalik arvestust järele teha? Kellega kokkuleppida, et järelarvestust teha? K…"
 
Talas (talk | contribs)
No edit summary
Line 1: Line 1:
==Õpingukorralduse küsimuste vastused==
[[Category:Erialatutvustus 2014 kaugõpe]]
===Küsimus B===
 
: Kukkusid arvestusel läbi. Kaua on võimalik arvestust järele teha? Kellega kokkuleppida, et järelarvestust teha? Kuidas toimub järelarvestusele registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigi finantseeritaval (RF) õppekohalkohal? Palju maksab, kui oled tasulisel (OF) õppekohal kohal?
=Erialatutvustuse aine arvestustöö=
Autor: Tauri Alas
 
Esitamise kuupäev:
 
==Essee==
Esimeses loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/552b549b-da8b-48c4-9047-cf34af6e6188 Õppekorraldus ja sisekord]Vau, I., Ernits, M., Varendi, M.; (27.08.2014 salvestus)</ref>  andis Eesti Infotehnoloogia Kolledži (edaspidi ITK) personal ülevaate kooli edukaks läbimiseks vajalikest protseduuridest – kuidas käib deklareerimine; milline on õppekoormus; mis on ainepunkt ja kuidas neid arvestada jne. Alati tasub meeles pidada, et ükskõik milline mäng algab reeglitest. Süntaks peab selge olema, muidu koodi ei kirjuta! Sarnaselt tuleb ülikoolis arvestada teatud reeglitega, mille vastu eksimine võib viia mittesoovitud tulemuseni. Ilma reegliteta meie maailm ei pruugi toimida ootuspäraselt.
 
Teises loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/4d88020e-ceeb-46cf-a017-a5497a9644a0 Õppimine ja motivatsioon]Ernits, M. (04.09.2014 salvestus)</ref> oli võimalik saada ülevaade motivatsioonist (ja laiskusest) ja selle olemusest ülikoolis. Viidati tudengite ja õppejõu motivatsioonile kui akadeemilisele petturlusele ja spikerdamisele, mis minu meelest vääriks veelgi enam tähelepanu. Ülikoolis õppiv tudeng peab mõistma, et tegelikult õpitakse iseendale (mitte emale), mistõttu spikerdamine ja maha viksimine peaksid jääma parimal juhul põhikooli tasemele. Öeldakse ikka, et spikreid teha võib, kuid nende kasutamine peaks käima vastavalt iga tudengi südametunnistusele – mõne aja pärast on spikerdatud töö sisu meelest ununenud, kuid selgeks tehtud loogika ei unune sisuliselt kunagi!
 
Kolmandas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/df5a30a1-6110-4c8a-a7fa-f6343c8cae65 Robootika ja häkkimine]Ernits, M. (11.09.2014 salvestus)</ref> oli teemakeskmes robootika ja häkkimine.
 
Neljandas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/cc18f732-a0f2-4264-a3b8-d1a281583016 Subjektiivselt programmeerimisest, stereotüüpidest ja kogukonnast]Liiv, J. (18.09.2014 salvestus)</ref> rääkis programmeerija ametit pidav Janika Liiv oma tegemistest IT valdkonnas. Kas programmeerimine võiks olla loov kirjutamine? Kui meil on kindlad süntaksireeglid ees, siis ilmselt mitte? Janika ettekandest kumas välja, et programmeerimine ei ole vaid tuim koodi kirjutamine, vaid see on visiooni loomine, millele koodimisega on võimalik reaalne keha ehitada. Visionäärid võivad olla aga kõik: nii mehed kui naised. Lihtsa ümbermõtestamise tulemusena on võimalik jõuda stereotüüpidest välja ja pakkuda elamusi kõigile. Maailm liigub üha enam suunda, kus sugude vahelised erinevused hägustuvad ning mees ja naine võtavad üksteist võrdsemana. Kuigi inimeste füsioloogilised erinevused seavad klassikalises mõttes piiranguid ette, siis tüüpilised mehe- ja naise tööd on üha vähem sooliselt kategoriseeritavad. Janika pakkus vaatenurka, mida mees oma tavapärase mätta otsast tähele ei paneks.
 
Viiendas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/ff9f663f-f616-4dea-b9b1-85616acfcccc IT süsteemide administraatorilt esmakursulasele]Fischer, C. (25.09.2014 salvestus)</ref>
 
Kuuendas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/75d683be-016f-45e4-916d-d71a8c9c3d43 Testimine ja tarkvara kvaliteet]Karmo, K. (02.10.2014 salvestus)</ref> tuli vaatluse alla testimine ja tarkvara kvaliteet. Kristjan Karmo loengut kuulates jäin ühes suures fundamentaalses küsimuses mõtlema: testija kui läbikukkunud programmeerija. Mina olen testija ametit tihtipeale võrrelnud autokooli sõiduõpetaja ametiga. Programmeerija (ehk autojuht) on valmis kirjutanud mingisuguse programmilõigu ning saadab selle kliendile (autoga tänavale). Kui koodis on vead sees ja selles tekib majanduslik kahju, siis ei erine antud situatsioon kuigivõrd olukorrast, kus sõiduvigasid teinud autojuht avarii tekitab. Küsimus on selles, kas meie tarkvara on majanduslikus mastaabis olulise tähtsusega. Nii nagu autoga võib vaid põllul sõita, on olemas koodijuppe, mis võib kohe anda lõppkasutaja kätte kartmata majandusliku kahju teket. Kui aga viime võrdluse F1 võidusõidu peale, siis seal on eelnev õpetamine-kontroll äärmiselt olulisel kohal (nagu NASA projektid, mis maa pealt välja viiakse). Seega on raske mõista miks tahetakse üheülbalised öelda, et testimine on lihtne või mõtteu ja sobilik vaid algajale (läbikukkunud) programmeerijale.
 
Seitsmendas loengus<ref>[https://echo360.e-ope.ee/ess/echo/presentation/0326c0ae-9a48-4b1f-bbbc-0cfb8b94991c IT tööturust]Septer, A. (09.10.2014 salvestus)</ref> kuulsime mõtteid IT tööturu kohta Andres Septerilt. Kuigi väliselt võib jääda mulje, et IT on külm ja pigem vähesotsiaalne sektor, siis tegelikult asjad päris nii ei ole. Kõik need töökuulutused, mida pakkumisel näha võime, on enamasti järele jäänud kõige nõrgemad pakkumised. Usaldusväärset partnerit infotehnoloogia alale ei otsita tänavalt, vaid omakeskist. Seda loomulikult juhul kui töötajat otsib pigem väikeettevõte, kelle tööjõuvajadus ei ole ülemäära suur. Kui meeskond on komplekteeritud, siis tasub enese ümber vaadata kuhu jõudnud oled - kas mõnda suurde ettevõttesse, riigifirmasse või väikeettevõttesse. Iga ettevõtte profiil, töötaja panus ja edukus on erinevad. Meeles tasub pidada, et ettevõtjad taotlevad kasumit ehk tasuta lõunaid ei ole olemas. Andres suutis ühte pilti kokku panna väga mitmetahulise IT maailma, mille iga tahk on reaalselt väga erinev. Kuhu tahule mina peaksin mahtuma?
 
Kaheksandas loengus<ref>[]</ref>
 
ITK on suurepärane näide ühtehoidvast kogukondlikust inimgrupist, kus väikeseid detaile peetakse oluliseks. Tihtipeale soovitatakse inimesel kastist välja mõelda – pidavat siis maailmatarkus paremini selgeks saama ja kõike ümbritsevat uue, värskema pilguga nägema. ITK õpingukorraldus on üks nendest ainetest, mis tõepoolest loob tudengitele lisaväärtust, tehes võimalikuks erialasse rohkem sisse näha läbi külalisesinejate kogemuse. Endise logistikatudengina meenub mulle mu toonase esimese kursuse aeg, kus sõbrad-tuttavad pärisid, et mida ma siis õigupärast õpin? Logistikat! Aga mis see logistika on? Ega ma ise ka päris hästi ei osanud vastata – keegi ei olnud mulle seda selgitanud. Selline viga on ITK's varakult parandatud.
 
 
==Õpingukorralduse küsimused==
 
===Küsimus B===  
Kukkusid arvestusel läbi. Kaua on võimalik arvestust järele teha? Kellega kokkuleppida, et järelarvestust teha? Kuidas toimub järelarvestusele registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigi finantseeritaval (RF) õppekohalkohal? Palju maksab, kui oled tasulisel (OF) õppekohal kohal?


'''Vastus'''
'''Vastus'''
: EIK õppekorralduse eeskirja punkt 5.4.4. sätestab arvestuse järelarvestuse tingimused, millest tulenevalt on järelarvestus ehk kordusarvestuse teostamine võimalik aine õpetamissemestri lõpust kuni ülejärgmise semestri punase joone päevani. Kordusarvestusele tuleb registreerida õppeinfosüsteemis [Õppekorralduse eeskiri 5.2.8.1.].  
Kordusarvestust on õigus teha ülejärgmise semestri punase joone päevani arvates aine õpetamissemestri lõpust (v.a. praktika) <ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri/#arvestused 5.4. ARVESTUSED; punkt 5.4.4.]</ref>. Kokkulepe toimub õppeaine juhendajaga. Kordusarvestusele registreerimine toimub ÕISis <ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri/#eksamitekorraldus 5.2. EKSAMITE JA ARVESTUSTE KORRALDUS; punkt 5.2.8.]</ref>. Eksamid ja arvestused peavad olema sooritatud vastava eksamisessiooni lõpupäevaks.Õppurist mitteolenevatel dokumentaalselt põhjendatud asjaoludel (haigus eksamisessiooni ajal, tööalane välislähetus jms) on prorektoril õigus pikendada konkreetsele õppurile eksami/arvestuse sooritamise tähtaega sügissemestril kuni kevadsemestri esimese poolsemestri eksamisessiooni lõpuni ja kevadsemestril sügissemestri alguspäevani <ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/eeskirjad-ja-juhendid/oppekorraldus-eeskiri/#eksamitekorraldus 5.2. EKSAMITE JA ARVESTUSTE KORRALDUS; punkt 5.2.1.]</ref>. Kordussoorituse tasu (REV ja OF tudeng) - 20 € <ref>[http://www.itcollege.ee/tudengile/finantsinfo/pangarekvisiidid/ Teenuste tasumäärad 2014/2015 õppeaastal; punkt 5]</ref>.


===Küsimus 4===
 
: Sul on olemas varasem töökogemus, mida sa tahad kasutada õppeainete arvestamisel (VÕTA). Millised on tegevused? Millised on tähtajad? Kas VÕTA kaudu saadud EAPd arvestatakse semestri õppekava täitmisesse ja aasta õppekoormusesse?  
 
===Küsimus 4===  
Sul on olemas varasem töökogemus, mida sa tahad kasutada õppeainete arvestamisel (VÕTA). Millised on tegevused? Millised on tähtajad? Kas VÕTA kaudu saadud EAPd arvestatakse semestri õppekava täitmisesse ja aasta õppekoormusesse?


'''Vastus'''
'''Vastus'''
Vajalik on esitada taotlus, mille juurde lisada varasemat õpingut tõendav dokument. Töökogemusele ja iseseisvalt õpitule tuleb esitada vastav kogemusest õpitu analüüs. VÕTA kaudu saadud EAPd arvestatakse õppekoormusesse ning nende eest eraldi tasuma ei pea <ref>[http://www.itcollege.ee/sisseastujale/vota/vota-kord/ VÕTA kord]</ref>. VÕTA taotlemise tähtajaks päeva- ja õhtuõppes 25. august 2014 ning kaugõppes 19. september 2014. Sama õppeaasta kevadsemestri eel on VÕTA taotlemise tähtajaks päeva- ja õhtuõppes 26. jaanuar 2015 ning kaugõppes 6. veebruar 2015 <ref>[http://www.itcollege.ee/sisseastujale/vota/taotlemine/ VÕTA taotlemine]</ref>.


===Ülesanne===




[[Category:Erialatutvustus 2014 kaugõpe]]
=Viited=
<references />

Revision as of 23:10, 27 October 2014


Erialatutvustuse aine arvestustöö

Autor: Tauri Alas

Esitamise kuupäev:

Essee

Esimeses loengus[1] andis Eesti Infotehnoloogia Kolledži (edaspidi ITK) personal ülevaate kooli edukaks läbimiseks vajalikest protseduuridest – kuidas käib deklareerimine; milline on õppekoormus; mis on ainepunkt ja kuidas neid arvestada jne. Alati tasub meeles pidada, et ükskõik milline mäng algab reeglitest. Süntaks peab selge olema, muidu koodi ei kirjuta! Sarnaselt tuleb ülikoolis arvestada teatud reeglitega, mille vastu eksimine võib viia mittesoovitud tulemuseni. Ilma reegliteta meie maailm ei pruugi toimida ootuspäraselt.

Teises loengus[2] oli võimalik saada ülevaade motivatsioonist (ja laiskusest) ja selle olemusest ülikoolis. Viidati tudengite ja õppejõu motivatsioonile kui akadeemilisele petturlusele ja spikerdamisele, mis minu meelest vääriks veelgi enam tähelepanu. Ülikoolis õppiv tudeng peab mõistma, et tegelikult õpitakse iseendale (mitte emale), mistõttu spikerdamine ja maha viksimine peaksid jääma parimal juhul põhikooli tasemele. Öeldakse ikka, et spikreid teha võib, kuid nende kasutamine peaks käima vastavalt iga tudengi südametunnistusele – mõne aja pärast on spikerdatud töö sisu meelest ununenud, kuid selgeks tehtud loogika ei unune sisuliselt kunagi!

Kolmandas loengus[3] oli teemakeskmes robootika ja häkkimine.

Neljandas loengus[4] rääkis programmeerija ametit pidav Janika Liiv oma tegemistest IT valdkonnas. Kas programmeerimine võiks olla loov kirjutamine? Kui meil on kindlad süntaksireeglid ees, siis ilmselt mitte? Janika ettekandest kumas välja, et programmeerimine ei ole vaid tuim koodi kirjutamine, vaid see on visiooni loomine, millele koodimisega on võimalik reaalne keha ehitada. Visionäärid võivad olla aga kõik: nii mehed kui naised. Lihtsa ümbermõtestamise tulemusena on võimalik jõuda stereotüüpidest välja ja pakkuda elamusi kõigile. Maailm liigub üha enam suunda, kus sugude vahelised erinevused hägustuvad ning mees ja naine võtavad üksteist võrdsemana. Kuigi inimeste füsioloogilised erinevused seavad klassikalises mõttes piiranguid ette, siis tüüpilised mehe- ja naise tööd on üha vähem sooliselt kategoriseeritavad. Janika pakkus vaatenurka, mida mees oma tavapärase mätta otsast tähele ei paneks.

Viiendas loengus[5]

Kuuendas loengus[6] tuli vaatluse alla testimine ja tarkvara kvaliteet. Kristjan Karmo loengut kuulates jäin ühes suures fundamentaalses küsimuses mõtlema: testija kui läbikukkunud programmeerija. Mina olen testija ametit tihtipeale võrrelnud autokooli sõiduõpetaja ametiga. Programmeerija (ehk autojuht) on valmis kirjutanud mingisuguse programmilõigu ning saadab selle kliendile (autoga tänavale). Kui koodis on vead sees ja selles tekib majanduslik kahju, siis ei erine antud situatsioon kuigivõrd olukorrast, kus sõiduvigasid teinud autojuht avarii tekitab. Küsimus on selles, kas meie tarkvara on majanduslikus mastaabis olulise tähtsusega. Nii nagu autoga võib vaid põllul sõita, on olemas koodijuppe, mis võib kohe anda lõppkasutaja kätte kartmata majandusliku kahju teket. Kui aga viime võrdluse F1 võidusõidu peale, siis seal on eelnev õpetamine-kontroll äärmiselt olulisel kohal (nagu NASA projektid, mis maa pealt välja viiakse). Seega on raske mõista miks tahetakse üheülbalised öelda, et testimine on lihtne või mõtteu ja sobilik vaid algajale (läbikukkunud) programmeerijale.

Seitsmendas loengus[7] kuulsime mõtteid IT tööturu kohta Andres Septerilt. Kuigi väliselt võib jääda mulje, et IT on külm ja pigem vähesotsiaalne sektor, siis tegelikult asjad päris nii ei ole. Kõik need töökuulutused, mida pakkumisel näha võime, on enamasti järele jäänud kõige nõrgemad pakkumised. Usaldusväärset partnerit infotehnoloogia alale ei otsita tänavalt, vaid omakeskist. Seda loomulikult juhul kui töötajat otsib pigem väikeettevõte, kelle tööjõuvajadus ei ole ülemäära suur. Kui meeskond on komplekteeritud, siis tasub enese ümber vaadata kuhu jõudnud oled - kas mõnda suurde ettevõttesse, riigifirmasse või väikeettevõttesse. Iga ettevõtte profiil, töötaja panus ja edukus on erinevad. Meeles tasub pidada, et ettevõtjad taotlevad kasumit ehk tasuta lõunaid ei ole olemas. Andres suutis ühte pilti kokku panna väga mitmetahulise IT maailma, mille iga tahk on reaalselt väga erinev. Kuhu tahule mina peaksin mahtuma?

Kaheksandas loengus[8]

ITK on suurepärane näide ühtehoidvast kogukondlikust inimgrupist, kus väikeseid detaile peetakse oluliseks. Tihtipeale soovitatakse inimesel kastist välja mõelda – pidavat siis maailmatarkus paremini selgeks saama ja kõike ümbritsevat uue, värskema pilguga nägema. ITK õpingukorraldus on üks nendest ainetest, mis tõepoolest loob tudengitele lisaväärtust, tehes võimalikuks erialasse rohkem sisse näha läbi külalisesinejate kogemuse. Endise logistikatudengina meenub mulle mu toonase esimese kursuse aeg, kus sõbrad-tuttavad pärisid, et mida ma siis õigupärast õpin? Logistikat! Aga mis see logistika on? Ega ma ise ka päris hästi ei osanud vastata – keegi ei olnud mulle seda selgitanud. Selline viga on ITK's varakult parandatud.


Õpingukorralduse küsimused

Küsimus B

Kukkusid arvestusel läbi. Kaua on võimalik arvestust järele teha? Kellega kokkuleppida, et järelarvestust teha? Kuidas toimub järelarvestusele registreerimine? Mis on tähtajad? Palju maksab, kui oled riigi finantseeritaval (RF) õppekohalkohal? Palju maksab, kui oled tasulisel (OF) õppekohal kohal?

Vastus Kordusarvestust on õigus teha ülejärgmise semestri punase joone päevani arvates aine õpetamissemestri lõpust (v.a. praktika) [9]. Kokkulepe toimub õppeaine juhendajaga. Kordusarvestusele registreerimine toimub ÕISis [10]. Eksamid ja arvestused peavad olema sooritatud vastava eksamisessiooni lõpupäevaks.Õppurist mitteolenevatel dokumentaalselt põhjendatud asjaoludel (haigus eksamisessiooni ajal, tööalane välislähetus jms) on prorektoril õigus pikendada konkreetsele õppurile eksami/arvestuse sooritamise tähtaega sügissemestril kuni kevadsemestri esimese poolsemestri eksamisessiooni lõpuni ja kevadsemestril sügissemestri alguspäevani [11]. Kordussoorituse tasu (REV ja OF tudeng) - 20 € [12].


Küsimus 4

Sul on olemas varasem töökogemus, mida sa tahad kasutada õppeainete arvestamisel (VÕTA). Millised on tegevused? Millised on tähtajad? Kas VÕTA kaudu saadud EAPd arvestatakse semestri õppekava täitmisesse ja aasta õppekoormusesse?

Vastus Vajalik on esitada taotlus, mille juurde lisada varasemat õpingut tõendav dokument. Töökogemusele ja iseseisvalt õpitule tuleb esitada vastav kogemusest õpitu analüüs. VÕTA kaudu saadud EAPd arvestatakse õppekoormusesse ning nende eest eraldi tasuma ei pea [13]. VÕTA taotlemise tähtajaks päeva- ja õhtuõppes 25. august 2014 ning kaugõppes 19. september 2014. Sama õppeaasta kevadsemestri eel on VÕTA taotlemise tähtajaks päeva- ja õhtuõppes 26. jaanuar 2015 ning kaugõppes 6. veebruar 2015 [14].


Ülesanne

Viited