NTFS vs Ext4

From ICO wiki
Revision as of 17:52, 11 April 2011 by Krikko (talk | contribs) (→‎Autor)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

Sissejuhatus

Järgnev tekst räägib NTFS ja Ext4 failisüsteemidest, millest esimene on loodud Windowsi jaoks ja teine Linuxi operatsioonisüsteemile. Ära on toodud nende omadused ja võimalused ning ka väike võrdlus nende erinevate omaduste kohta. Artikkel on sobilik kogenud arvutikasutajale, kes teab lihtsamaid termineid.

NTFS

NTFS ehk New Technology File System on kõrgjõudlusega ja ise paranduv failisüsteem, mida kasutavad Windows NT 3.1 , NT 4.0, 2000, Server 2003, XP, Vista, Server 2008, 7, Server 2008-R2-l, mis toetab faili tasemel turvalisust, pakkimist ja auditeerimist. Samuti toetab see suuri köiteid( volume) ja võimsaid salvestamis lahendusi nt nagu RAID. Kõige tähtsam uuendus NTFSi puhul on võime krüpteerida faile ja kaustu, et kaitsta delikaatseid andmeid.

NTFS kasutab formaatimisel esimest 16 sektorit alglaadimise meta-andmete faili jaoks. Esimene sektor on alglaadimise sektor koos eellaaduri koodiga ja järgmised 15 sektorit on alglaadimise sektorid IPL( initial program loader). Tõstmaks failisüsteemi töökindlust on kõige viimane sektor NTFS partitsioonil koopia alglaadimise sektorist.

NTFS faili atribuudid

NTFS failisüsteem vaatab igat faili või kausta, kui hulka faili atribuute. Elemendid nagu faili nimi, selle turva informatsioon ja isegi andmed on kõik faili atribuudid. Iga atribuut on identifitseeritav atribuudi tüübi koodi ja valikuliselt atribuudi nime järgi.

Kui failide atribuudid sobituvad MFT (Master File Table) faili kirjesse, on nad residentsed atribuudid. Nt informatsioon nagu failinimed ja ajatempel on alati lisatud MFT faili kirjesse. Kui kogu faili informatsioon on liiga pikk, et mahtuda MFT faili kirjesse siis mõned atribuudid, mis pole residentsed on eraldatud ühte või mitmesse ketta ruumi klastrisse mujal köites. Kui kõik atribuudid ei mahu ühte MFT kirjesse, siis NTFS loob lisa MFT kirje ja paneb atribuutide listi atribuudid esimesse MFT faili kirjesse, et kirjeldada kõikide atribuutide kirjete asukohta.

NTFS süsteemi failid

NTFS sisaldab mitut süsteemi faili, mis kõik on peidetud NTFS köite vaatelt. Süsteemi fail on kasutatud failisüsteemi poolt, et salvestada selle meta-andmed ja rakendada failisüsteemi. Süsteemi failid on asetatud köitesse formaatimise vahendi poolt.

NTFSil on tunnused, et tõsta usaldusväärsust nt tehingute logidel, et aidata taastata rikenenud ketast. Kontrollimaks ligipääsu failidele, saad sa sättida paika erinevad ligipääsu load kataloogidele ja või individuaalsetele failidele. NTFS failid pole ligipääsetavad teistelt operatsioonisüsteemidelt nt nagu DOS.

Ext4

Ext4 ehk fourth extended filesystem on failisüsteem linuxile. Kernel 2.6.28, mis sisaldas ext4 failisüsteemi anti välja 25. detsembril 2008. Ext4 on kujundatud tagama paremat jõudlust ja tõstma vastupidavust. Samuti tõstab see maksimaalset failisüsteemi suurust ühele exabyte ile ja vähendab aega, mis kulub fsck(file system check) operatsiooni tegemiseks.

Ext4 tunnused

- Ext4 toetab köiteid suurusega kuni 1 EB ja faile suurusega kuni 16 TB

- Ekstend ehk jada järjestikkuseid plokke, võib võtta kuni 128 MB kettaruumi. Nii saab 50MB faili jaoks välja jagada ainult ühe ekstendi mitemte üksikute plokkide asemel

- Piiramatu hulk alamkatalooge

- Plokid jaotatakse vahetult enne andmete kettale kirjutamist. Selle tõtttu saab plokijaotur optimeerida jagamist ja vältida killustatust, sest saab arvestada faili tegeliku suurusega

- Failisüsteemi päevikul on kontrollsummad, mis tuvastavad rikked juba eos ja parandavad üldist töökindlust.

- Failisüsteemi kontrolli kiirendamiseks on funktsioon, mis jätab kontrollimisel ketta kasutamata osad vahele. Ajavõit on tänu sellele 2-20 kordne

- Ajatemplid on nanosekundi täpsusega

- NFSv4 versiooni id-d puhverdamiseks

- ATA (Advanced Technology bus Attachment) TRIM tugi

- intelligentsem meta-andmete paigutus

Ext4 kasutamiseks

Ext4 kasutamiseks on vaja:

e2fsprogs 1.4.1.4

2.6.27 kernel või uuem

Failisüsteem ühendamiseks

NTFS vs Ext4 tabel

NTFS EXT4
Originaal OS Microsoft Linux
Tutvustatud Juuli 1993 21 oktoober 2008
Partitsioon 0x07(MBR) 0x83(MBR)
Kataloogi sisu B+ puu Lingitud list, paisk B-puu
Maksimaalne faili suurus 16 TiB 16 TiB
Maksimaalne failide arv 4,294,967,295 (2^32-1 4 miljardit
Maksimaalne failinime pikkus 255 tähemärki 255 tähemärki
Maksimaalne köite suurus 256 TiB 1 EiB aga piiratud 16TiBga
Maksimaalne failinime pikkus 255 tähemärki 255 tähemärki
Salvestatud andmed Loomine, muutmine, ligipääs Muutmine, atribuudi muutmine, ligipääs, kustutamine, loomine
Lahendamise aeg 100ns 1ns
Hargmikud jah ei
Failisüsteemi ligipääsud ACLs POSIX
Andmete dublikeerimine jah ei

Kokkuvõte

Raske on neid failisüsteeme omavahel võrrelda, sest nad on mõeldud erinevatele operatsioonisüsteemidele kuna uuemaid failisüsteeme pole veel välja antud ja seega on nad hetkel kõige paremad, mis nendele operatsioonisüsteemidele loodud on.

Kasutatud kirjandus

http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm

http://www.ntfs.com/#ntfs_permiss

http://et.wikipedia.org/wiki/NTFS

http://en.wikipedia.org/wiki/Ext4

https://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page

http://kernelnewbies.org/Ext4

http://www.youtube.com/watch?v=Fhixp2Opomk

Autor

Karet Rikko A21