Windows juhend: Kuidas piirata rakenduste käivitusõiguseid

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Sissejuhatus

Kui sul tuleb jagada arvutit ka teiste kasutajatega, siis tuleks teada ka mõningaid näpunäiteid, kuidas blokeerida ligipääs näiteks failidele, programmidele ja muudele rakendustele.

Parental Control

Üks kõige tuntum variant, kuidas saab piirata programmide käivitusõigust, on Parental Control. Sellega blokeeritakse tavaliselt laste juurdepääsu rakendustele.

Kõige pealt avame Control Panel-> Parental Controls ning valime Standard Account'i ja lülitame sisse Parental Controls -> On, enforce current settings.

Järgmiseks vajutame valikule "Allow and block specific programs" Jõuate järgmisel pildil olevasse aknasse:

Nüüd valige programmid, mida soovite Standard User'ile keelata. Kui blokeerida vaja minevat programmi nimekirjas ei ole, siis sortige oma arvutist ning lisage listi.

Kui blokeeritavad programmid on valitud, siis nagu tavapäraselt tegevust lõpetades, vajutame OK nupule.

AppLocker

AppLocker on funktsioon Windows 7's ja Windows Server 2008 R2's, mille ülesandeks on määrata, millistel kasutajatel on lubatud käivitada teatud faile. AppLockeriga on võimalik luua reegleid, et keelata või lubada aplikatsioonide kasutamist.

Et AppLockerit kasutada, tuleb olla sisselogitud administraatori õigustega. Avage Start menüü ning kirjutage otsingu reale gpedit.msc.

Järgmiseks tuleb valida AppLockeri funktsioon toimides järgmises järjekorras: Local Computer Policy -> Computer Configuration -> Windows Settings -> Security Settings -> Application Control Policies ja lõpuks -> AppLocker.

Valige Configure rule enforcement ning edasi tehke linnuke AppLocker Properties'i all olevase Configured kasti.

Selles näites blokeerimine arvutis mängud. Overview alt valige Executable Rules. Kuna mina isiklikult kasutan AppLockerit esimest korda, siis tuleb mul funktsioonis luua esimene reegel. Selleks valingi valiku Create New Rule.

Avaneb aken väikese sissejuhatusega, millega saab tutvuda enne reegli alustamist. Kui olete sellega ühelpool, siis vajutage Skip this page by default -> Next

Järgmisena on võimalik valida, kas keelata või lubada programme. Selles näites valime programmide keelamise ehk siis Actions -> Deny Nüüd valige kasutaja, kelle arvutis tegutsemise õigusi soovite piirata. Kui kasutaja on valitud, siis valige Next. Kuna me ei soovi, et kasutaja saaks mänge mängida, siis valike allolevatest variantides Path

Edasi valime Browse käsku kasutades kausta, millele soovime ligipääsu keelata. Hetkel on siis selleks Microsoft Games. Järgnevalt on võimalus reeglit täpsemaks teha ning valida väljaandja või asukoht, mida reeglist eemaldada ning siis Next. Kuna hetkel olevas näites tahame blokeerida kõik mängud, siis jätame selle tegevuse vahele ning valime Skip.

Nimekasti saab kirjutada reegli, millega seda ära tunda. Seejärel valige Create, millele järgneb allpool olev aken tekstiga. See on oluline aspekt ning seepärast valimegi valikust Yes käsu.

Nüüd on näha nii vaikimsi reegleid kui ka äsjakoostatud reeglit, mis keelab ära Microsofti mängud.

Pärast seda tuleb kindlaks teha, kas Application Identification on aktiveeritud ja töötaks automaatselt, muidu reeglid ei tööta.

Kui kõik on õigesti tehtud, siis valitud kasutaja programmi ligipääsu keelamiseks tuleb ette järgneva teade:

AppLockerita ligipääsu keelamine

AppLockerit saavad kasutada need, kellel on Windows 7 Ultimate või Enterprise versioon. Kellel aga on Home või Starter tuleb ilma AppLockerita läbi ajada ning kasutada järgnevat lahendust:

Esimene asi, mida teha tuleb on nagu ikka logida sisse administraatorina. Alustame kõigepealt sellega, et otsime vajaliku faili, millele keelata ligipääs. Valime näiteks Skype'i. Praeguses näites asub programm C:\Program Files\Skype. Klõpsame parema klahviga programmile, mida soovime blokeerida ning valime variantidest Properties. Edasi tuleb Security Tab'ilt -> System ja valida Edit nupp. Seejärel tuleb lisada kasutaja, kellele keelame ligipääsu valitud programmile.

Viited