*.VHD
Sissejuhatus
Tihtipeale kasutatakse IT infrastruktuuris virtuaalmasinaid, viimastega käivad kaasas ka VHD'd ehk virtuaalsed kõvakettad. Siinkohal seletakski lahti kus, kuidas ja miks.
Soovitatavad eelteadmised
Juhendi lugeja peaks omama põhiteadmisi ketaste ettevalmistamisest, kettajaotistest, viimastega manipuleerimisest, partatsioneerimisest, failisüsteemidest ning ketta vormindamisest.
Üldiselt
VHD ehk Virtual Hard Drive pole midagi muud kui kõigest fail kõvakettal millel on oma ulatuses identne struktuur füüsilise kõvakettada, ehk seal on MRB(master boot record) või GPT(GUID Partition Table) millele järgnevad kettajaotised. Siinkohal tuleks meeles pidada, et kuigi ketas on virtuaalne(üks fail) siis operatsioonid mida tuleb teha enne kui kettale on võimalik andmeid salvestada on kõik samad mis päris ketta puhul(tuleb teha kettajaotised ja formaatida), ketta etevalmistust selles juhendis ei kajastata.
VHD plussid
- VHD'sid võib olla piiramatult vabal kettapinnal.
- VHD'd võib teha juba eelnevalt RAID'is olevate seadmete peale.
- VHD'd on kerge liigutada millisesse masinasse iganes.
- VHD'l on Dünaamilise suurendamise võimalus.
- Vajadusel suurendamise/vähendamise võimalus.
- Ideaalne test keskkond administraatorile.
- Saab teha diferentseerivaid kettad.
Rakenduspunktid
Virtuaalketastele on juba leitud meeletult palju erinevaid rakendus, siinkohal loeks mõned üles.
- Testkeskkond administraatorile
- Kogu ettevõtte infrastruktuuri saab eelnevalt püsti panna ning veenduda, et projekteeritud süsteem töötab ning pakutavad teenused töötavad veavabalt.
- VHD Boot + Parent/Child disk(Alates win 7 Enterprise)
- Annab eelise tekitada erinevates konfiguratsioonides operatsiooni süsteemi(just nimelt, üks windows aga mitmeid erinevaid konfiguratsioone).
- Test Drive Program
- MS pakub võimalust tasuta proovida nende tarkvara ning pakub seda juba eelnevalt installeeritud ja konfigureeritud staadiumis VHD peal, jooksuta seda või oma sülearvutis
- Serverites
- Saab ääretult lihtsalt tõsta ühest masinast teise kogu virtuaalmasina koos kõikide andmetega.
- Serveri ketaste planeerimine on palju dünaamilisem,ei pea muretsema ega mängima eri mõõtudes ketastega, kõik kettad ühte kasti ja VHD'd peale, VHD'd saab teha suuremaks, väiksemaks, milliseks iganes vaja peaks olema.
- Õppimine
- Parim koht kus õppida/õpetada ketaste jaotamist ilma töötavat süsteemi kahjustamata
- Koolituste läbiviimisel on hea kogu koolituskeskkond kaasa võtta.
VHD Tegemine
Graafilises keskkonnas
Graafilises keskkonnas tuleb avada Computer Management ning sealt Disk Management. Kui teha Disk Management'i peal parem klik, saame menüüst valida Create VHD. Avanevas aknas küsitakse faili asukohta ja nime, suurust ning kas kindla suurusega ketas või dünaamiliselt laienev.
- Kindla suurusega ketta puhul reserveeritakse kohesel ära ketta pind ning VHD on staatilise suurusega(Omandab märgitud suuruses kettapinda)
- Dünaamiliselt suureneva ketta puhul märgitakse ketta suurus maksimaalseks suuruseks, sellest suuremaks ketas enam ise ei laiene. mälu võtab täpselt nii palju kui palju seal peal andmeid on.
Seejärel luuakse virtuaalne ketas, mis asub teie kõvakettal ning esmakordselt ühendatakse kohe ka arvutiga ära, edaspidi tuleb seda teha kas käsitsi, utiliidiga või scriptiga. Käsitsi ühendamiseks tuleb avada jälle Computer Management ja Disk Management ning teha parem klõps Disk Management'i peal ja valida Attach VHD, seejärel küsitakse kus VHD asub ja saab teha linnukese, et VHD ühendatakse ainult lugemisõigustega.
Edasi saab alustada ketta ettevalmistamisega.