Wine
Üldist
WINE (Wine Is Not an Emulator) on vabatarkvara, millega saab jooksutada Windows'i tarkvara teistel operatsioonisüsteemidel - Linux'il, Mac OS X'l, FreeBSD'l ja Solaris'el - samamoodi nagu Windows'is. Wine'ga kaasneb ka tarkvarateek Winelib, millega saab kompileerida Windowsi programme, aitamaks neil töötada Unix-tüüpi operatsioonisüsteemides (Winelib).
Umbkaudu pool Wine'i lähtekoodist on kirjutatud vabatahtlike poolt. Ülejäänud on sponsoreeritud kommertslikke huvisid omavate ettevõtete poolt. Wine toetub suuresti enda kasutajate kommuunile, kus on väga palju kasulikku informatsiooni - arutlused probleemide üle, testimiste tulemused, uued versioonid jne.
Ajalugu
Wine'i juured on "jälitatavad" ca 1993nda aastani. Algselt oli analoogne projekt Sun'il - Wabi - sellega sai Solarisel mõnesid Windows'i rakendeid jooksutada, vaja oli aga ikkagi Windows'i ja DOS'i installi, masintasandil emulatsiooni.
1993ndal aastal panid Bob Armstadt (põhiline projektivedaja) ja Eric Youngdale aluse Wine'i projektile, et Windows'i programme saaks jooksutada ka Linuxil. Umbes kuue kuuga jooksutati läbi Wine'i Solitaire'i. 1995ndal aastal lisandus Win32 toetus, samuti mingi üle autokonfiguratsioonile. 1996ndal aastal lisandusid läbi Wine'i töötavate programmide hulka ka Microsoft Word ja Excel ning samuti loodi samal aastal ametlik koduleht: http://www.winehq.org. Alates sellest on areng olnud eriti hüppeline - lisandusid vabatahtlikud arendajad ning koostööd soovivad firmad.
Alates 1994ndast aastast on projekti juhtinud Alexandre Julliard.
Wine'i vajalikkus
Müüte
Installeerimine
Wine'i kasutamine
Kasulikke viiteid
Kasutatud kirjandus
Autor:
Miina Sikk, 16