User:Kaelias
I020 Õpingukorraldus ja erialatutvustus arvestustöö
Autor: Kaido Henrik Elias
Rühm: 15
Esitamise kuupäev: 23.10.2013
Essee
Mulle iseenesest väga meeldis käesolev aine sest see oli väga hea sissejuhatus esmakursuslasele, kes on alles tulnud keskkoolist ja ei tea veel täpselt miks ta just IT valis. Mina isiklikult teadsin juba ammu, et tahan IT-d õppima tulla aga ei teadnud täpselt mida see endast kujutab. Tänu sellele sain palju uusi teadmisi seoses tulevaste võimalustega ja millega ma täpselt arvestama pean kui ma tahan kunagi IT valdkonnas tõeliselt läbi lüüa. Hea ülevaate andis ka aine seoses sellega kuidas IT kolledžis asi käib ja mida teha, et hästi koolis hakkama saada.
Esimene loeng oli esimene kokkupuude sellega kuidas ülikoolis õppimine käib. Esimest korda puutusin kokku auditooriumiga kus oli väga palju uusi inimesi ja kõik kuulasid tähelepanelikult loengupidajat. Selles loengus anti väga hea ülevaade sellest mida järgmised aastad toovad ja millised on reeglid IT kolledžis. Ette astusid mitmed õppejõud ja koolitegelased ning nende juttu oli väga huvitav kuulata, sest kõik tundus nii uus. Hea oli see, et välja toodi need punktid, mis algselt olid segased jäänud ning need selgitati väga täpselt ning põhjalikult läbi, et ühelgi inimesel ei jääks pärast seda enam ühtki küsimust seoses esmaste õpingukorraldustega.
Teises loengus tuli meie ette esmakordselt õppejõud, kes juhib IT kolledžis arenduse õppekava. Ta rääkis väga huvitavalt sellest kuidas loengupidaja ja kuulaja vahel on side, mis paneb kuulajat loengut kuulama. Iseenesest oli ta jutt väga kaasakiskuv arvestades sellega, et olid varased hommikutunnid suutsin ma terve loengu korralikult ära kuulata. Ta selgitas ka seda, kuidas ennast motiveerida kuulama ja õppima, et aine huvitavamaks muuta. Sain targemaks, et aine tuleb endale huvitavaks teha, lugedes lisa ja mõtelda selle üle. Väga lähedalt ta rääkis ka meile akadeemilisest petturlusest ning sellega kaasnevatest halbadest aspektidest. See pani mind mõtlema selle peale, mis juhtub tulevikus kui sa oled proovinud koolis liiga lihtsalt läbi saada. Väga rõhutas ta viitamist, mis on kirjatöödes väga oluline ja isegi ülitähtis. Õppejõud andis õppimiseks paremaid nippe ja soovitusi kuidas häid konspekte teha. Tänu sellele, et õppejõud rõhutas Linuxi tähtsust, laadisin ka endale arvuti peale selle OP süsteemi, mille tõttu olen Linuxiga palju rohkem sinapeale saanud.
Kolmandat loengut oli mul väga raske kuulata, kuna see oli kuidagi igav. Esinejaks oli Linnar Viik ja ta rääkis põhiliselt innovatsioonist, mis see on ja sellest kuidas see on seotud tuleviku ja samas ka igapäevaeluga. Uut infot väga ei omandanud. Üks huvitav teadmine oli see, mida ta rääkis häälsünteesist ja kuidas selle välja töötamiseks kasutati avatud lähtekoodi vabatahtlikke.
Neljas loeng oli huvitav ning andis väga hea ülevaate küberkuritegevusest ja kuidas selle vastu võideldakse. Üllatav oli see, et küberkuritegevus on nii lai ning on nii palju erinevaid küberkuritegevuse valdkondi. Mehe jutust võib järeldada, et küberkuritegevus on nii lihtne ja nii levinud. Tavainimesele see nii hullusti välja ei paista. Loengupidaja tõi välja huvitavaid näiteid päriselust, kuidas tehakse, kes teeb ja kuidas paljastatakse. Suureks paljastamise lihtsustajaks on rahavoolu jälgimine kuid targad küberkurjategijad on sellestki võitu saanud. Väga huvitav oli teada saada millised on täpselt need laialtlevinumad küberkuritegevuse liigid ja kui raske on neid tegelikult jälgida. Väga üllatav oli info, et küberkuritegevuses saadus tulu on ületanud selle rahasumma, mis teenitakse narkoturul. Loengupidaja andis ka head nõu kuidas välistada enda arvuti ära kasutamist.
Andres Käveri elufilosoofia loeng oli väga kaasahaarav. Antud loeng pani mõtlema omaenda firma rajamise peale ning kuidas üldse selleni jõuda. Mul endal on väga suur austus selle mehe vastu. Eriti selle kohta kui palju ta korraga teha jõuab ning mida ta saavutanud on. Huvitav oli kuulata kui raske on tegelikult firmajuhi töö ning see mida ta peab igapäevaselt tegema, et edukas olla. Üllatav on see, kui hästi ta sai hakkama kooliga ja samal ajal õpetamise ning firmajuhtimisega. Ta näitas meile enda päevaplaani ning see pani kohe mõtlema tema eraelu peale. Eelkõige sellele, kas tal see üldse eksisteerib. Tänu temale sain aru sellest miks peaksid firmadel olema firmaautod ja miks nad on selle välja teeninud.
Kuues loeng andis põgusa ülevaate Skype-st ja sellest mida antud loengupidajad seal teevad. Loeng oli suunatud pigem administeerijatele ning selle tõttu oli see minu jaoks natuke ebahuvitav. Samas andis see ülevaate sellest kuidas hoitakse üleval ühte väga suurt teenust. Huvitav oli ka see millised on erinevad probleemid ja kuidas neile lahendused leitakse. Seitsmes loeng oli jällegi väga kaasahaarav kuna loengupidajad olid noored ning nad ei ole meie olukorrast väga kaugel. Tänu nendele sain teada millised on minu tulevased võimalused ning väljavaated. Palju huvi pakkus suveülikooli võimalus ning see, kuidas sellega võivad noored arendajad ja administreerijad endale jalad alla saada. Palju räägiti sellest kui tähtsad on tiimid ning koostöö. Rõhutati veel seda, et arendajana ei saa sotsiaalsusest ja suhtlemisest eemale hoiduda ning, et suhtlemine on ühe hea projekti alustala.
Viimane loeng rääkis iseenda leidmisest ja sellest kes ma ise olen. Palju ei oska sellest kirjutada, sest loeng oli väga üldine ning rääkis sellest kuidas elu käib.
Üldised olid õpingukorralduse ja erialatutvustuse loengud väga huvitavad ja kaasahaaravad. Nendest sai palju infot üleüldiselt eriala kohta ning palju andsid loengud ka iseenda jaoks. Väga suure ülevaate sai IT valdkonna kui ellu suhtumise kohta. Kõik loengud olid omavahel seotud ning iga järgmine täiendas eelmist. Loengutes oli väga palju sellist infot mille kohta mul endal ei olnud aimugi, kuid samas ka seda, mis mind väga ei huvitanud ning oli elementaarne. Kokkuvõtvalt võin väita, et need tunnid ei läinud raisku vaid läksid täielikult asja ette inimesele keda huvitav IT.