Partitsioonid
Sissejuhatus
Partitsioon on kõvaketta või muu andmekandja loogiline jagu, mis on eelnevalt kindlaks määratud partitsioonitabelis. Ilma partitsioonita on andmekandja operatsioonisüsteemi kasutamatu - sinna ei saa luua failisüsteemi ja ilma failisüsteemita andmeid. Kõik andmed kirjutatakse partitsioonile loodud failisüsteemile, mitte partitsioonile. Failisüsteemi tüüp kirjutatakse partitsioonitabelisse. Ajaloolistel põhjustel on partitsioone mitut liiki: primaarsed, laiendatud ja loogilised. Primaarseid partitsioone saab olla andmekandjal neli, laiendatud partitsioone üks. Laiendatud partitsioon võib aga sisaldada endas lõpmata hulga loogilisi partitsioone.
Alglaadimissektor
Alglaadimissektor on andmekandja kõige esimene sektor, millel asub partitsioonitabel. Peale partitsioonitabeli võib alglaadimissektoril asuda ka bootloader. Alglaadimissektoreid on mitut tüüpi:
- Master Boot Record (MBR)
- GUID Partition Table (GPT)
- Extended Boot Record (EBT)
Kõige esimene neist on MBR, mille ajalooliste piirangute pärast on andmekandjal maksimaalselt neli primaarset partitsisiooni. Teda asendab uuem alglaadimissektor tüüp GPT.
MBR
MBR loodi aastal 1983 operatsioonisüsteemile PC DOS 2.0.