I026 - Kevad 2017 - Turundusest Facebooki näitel
Turundusest Facebooki näitel
Autorid: Liis Talsi, Jana Kindlam, Tanel Vari
Ajaloost
Maailma enimkasutatava sotsiaalvõrgustiku Facebooki loost lahutamatu on selle kaasasutaja ning tegevjuht Mark Zuckenberg.
Mark Elliot Zuckerberg sündis 14. mail 1984 juudi perekonnas Ameerika Ühendriikides. Tema lapsepõlv möödus väikeses asulas nimega Dobbs Ferry. Marki isa töötas hambaarstina, ema aga psühhiaatrina enne nelja lapse – Randi, Marki, Donna ja Arielle sündi. Mark on pere teine laps ning ainuke poeg. Juba varakult ilmutas ta huvi IT-valdkonna vastu. Umbes 12-aastaselt kirjutas Mark programmi nimega ZuckNet, mis võimaldas omavahel suhelda kõigil arvutitel isa töökoha ja kodu vahel. Zuckerberg programmeeris ZuckNeti Atari BASIC programmeerimiskeelt kasutades. Koos oma sõpradega koostas ta ka arvutimänge, öeldes hiljem, et tegi neid vaid lõbu pärast. Innustamaks Marki huvi programmeerimise vastu, palkasid vanemad talle eraõpetajaks David Newmani. Newman iseloomustas Marki hiljem imelapsena, kellega on raske sammu pidada. [1][2]
Põhikoolis õppides ei olnud Mark tüüpiline arvutinohik – ta oli vehklemismeeskonna kapten ning klassikaliste keelte ja kirjanduse suur austaja. Keskkooli ajal töötas ta firmas nimega Media Group, arendamaks Synapse Media Playerit. Programm kasutas tehisintellekti tabamaks kasutajate kuulamisharjumusi. Kuigi talle pakuti siis ka juba antud alal hästi tasustatud tööd, otsustas Mark õpingutega jätkata.
Kõrgharidust omandama suundus Mark Zuckerberg 2002. aastal Harvardi ülikooli, õppimaks psühholoogiat ja informaatikat. Juba teisel ülikooliaastal lõi ta programmi nimega CourseMatch, mis võimaldas tudengitel märkida, milliseid kursuseid ülikoolis võetakse. Programmi edukus innustas Zuckerbergi julgemalt uusi lahendusi proovima.
Facebooki varaseks eelkäijaks loetakse programmi nimega Facemash, mis võimaldas tudengitel kaasõpilasi välimuse järgi hinnata. Zuckerbergi väitel koostas ta programmi vaid lõbu pärast. Facemash sai väga kiiresti väga populaarseks, kuid suleti juba mõni päev hiljem netiliikluse halvamise ja fotode loata kasutamisest tõusnud pahameeletormi tõttu. Veebisaiti nimetati ebakohaseks ja Zuckerberg vabandas avalikult.
2004. aasta jaanuaris alustas Zuckerberg oma uue idee arendamist, kaasates selleks oma toakaaslasi ja kaasõpilasi Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ja Chris Hughes. Saverin tegeles esialgu finantsküljega, McCollum tegeles kujundamisega, Moskovitz oli programmeerija ning Chris Hughes aitas Zuckerbergil veebilehte reklaamida. 4. veebruaril 2004 lasti esialgu vaid Harvardisisese sotsiaalvõrgustikuna käiku veebileht nimega Thefacebook. Seda kuupäeva loetakse Facebooki sünniks. Thefacebook, hilisem Facebook sai oma nime tõenäoliselt kooli tudengite aastaraamatu „The Photo Address Book“ järgi, mille lihtsustatud nimetus õpilaste poolt oli „The Facebook“. [3]
Esimese kuuga olid end Thefacebooki kasutajateks registreerinud enam kui pooled Harvardi tudengitest. Kiiresti populaarsust kogunud saidi laienemisega oldi siiski ettevaatlik, sest oluline oli eelkõige, et asi toimiks. Tasapisi tehti teenus kasutatavaks ka teistes Ameerika ja Kanada ülikoolides ning seejärel asuti juba üle maailma laienema.
Alguses nägi Facebook välja kui MySpace 2.0. Lisaks oli [thefacebooki] logo kujunduselemendina kasutusel ka mehe nägu, mis oli ähmastatud nullidest ja ühtedest koosneva filtriga.
Aastal 2005, kui thefacebookist sai Facebook, kadus ka mehe nägu kujunduselemendina. 2009 kinnitati uus ametlik logo. Alguse sai selgem ja minimalistlikum kujundus, mille järgi Facebooki tänaseni tuntakse. 2015. aastal tehti logole facelift.[4]
Facebooki logo on loodud disainer Joe Krali poolt. Algset logo on nüüdseks vaid pisut ümaramaks ning mõnevõrra sõbralikumana tunduvamaks muudetud. Facebooki põhivärvid on sinise vairiatsioonid ning valge, Hex koodidena #3b5998 (RGB 59, 89, 152 ), #6d84b4 (RGB: 109, 132, 180), #afbdd4 (RGB: 175, 189, 212), #d8dfea (RGB: 216, 223, 234), #ffffff (RGB: 255, 255, 255).[5][6]
Facebook on oma disainilt lihtne, sest oli algselt mõeldud vaid ülikooli tudengite poolt kasutamiseks ning eesmärgiks ei olnud raha teenimine. Tagasihoidlik disain laseb särada hoopis teenuse kasutajatel.
2006. aastal katkestab Mark Zuckerberg oma õpingud Harvardi ülikoolis ning pühendub Facebooki arendamisele.
2012. aastal abiellub Mark Priscilla Chaniga ning neil on üks laps. Priscilla on hariduselt lastearst.
Sarnaselt teise maailma muutnud IT-juhi Steve Jobsiga on Zuckerberg teinud ka enda riietumisstiilist omaette kaubamärgi. Nimelt kannab ta enamasti lihtsat halli T-särki, ning jahedama ilma korral selle peal tumehalli kapuutsiga dressipluusi. Erilisematel puhkudel riietub ta küll ülikonda.
2017. aasta mai alguses hinnati Facebooki kasutajateks ligikaudu 2 miljardit inimest üle maailma.
2017. aasta esimese kolme kuuga teenis ettevõte kasumit 8 miljardit dollarit. Samas anti teada, et aasta jooksul palgatakse juurde 3000 töötajat hindama Facebooki postitatavaid videosid, et vägivalda edastav ei pääseks üle maailma levima või jõutaks varakult abivajajateni. Pärast 3000 videomojälgija palkamist kuuluks firma rahvusvahelisse meeskonda 7500 töötajat.
Mark Zuckerbergi sõnul on Facebook vahend, mis aitab inimestel oma elukeskkonda paremini mõista. See aitab maailma ühendada, inimesed saavad lihtsamini ise organiseeruda. Teenus loob sageli inimestevahelisi ootamatuid kontakte, mis põhinevad nende ühistel tuttavatel, huvidel, probleemidel jne. Ühendatakse nii väga väikeseid kui väga suuri inimhulki. Tähelepanuväärne on, et Facebook on polulaarne igas vanuses inimeste seas.
2017. aasta algusest on Facebooki aktsia kallinenud 29 protsenti ning Mark Zuckerbergi vara 14,6 miljardit dollarit. Zuckerberg on jõukuselt maailmas viies inimene, tema vara väärtuseks hinnatakse 64,6 miljardit USD-d.[7] Mark Zuckerberg on lubanud 99 protsenti Facebooki oma firmaosalusest heategevuseks ära anda.
Viited
- ↑ David Kirkpatrick „Sotsiaalvõrgustiku efekt“, FUTU Print 2012
- ↑ http://www.aripaev.ee/uudised/2012/02/06/facebooki-neli-musketari
- ↑ https://alittlescienceaday.wordpress.com/2015/09/24/how-did-the-gafa-tech-giants-get-their-names/
- ↑ https://www.webdesignerdepot.com/2015/07/facebook-reveals-new-logo/
- ↑ http://www.color-hex.com/color-palette/185
- ↑ http://www.imore.com/evolution-social-media-icon
- ↑ http://majandus24.postimees.ee/4107985/miljardaride-selle-aasta-voitjad-ja-kaotajad