Jõudluse jälgimine ja probleemilahendus käsurea utiliitide abil

From ICO wiki
Revision as of 18:33, 25 January 2010 by Hnoorema (talk | contribs) (→‎Iftop)
Jump to navigationJump to search

Versioon

0.6 Palun veel mitte hinnata

Versioonide ajalugu

Versioon Muudatused
0.4 Sissejuhatus, top, atop, htop
0.5 käskude loend asendatud lingiga, lisatud iftop
0.6 lisatud PowerTOP, LatencyTOP

Autor

Heiki Nooremäe

Sissejuhatus

Käsk "top" unixilistes operatsioonisüsteemides on süsteemi jälgimise utiliit, mis näitab sagedasti uuenevat nimekekirja protsessidest. Vaikimisi on protsessid järjestatud protsessori kasutuse protsentide järgi, näha on ainult suurimad CPU kasutajad". Top-käsk näitab kui palju arvutusvõimsust ja mälu kasutatakse, samuti muud infot jooksvate protsesside kohta. Mõned top-i versioonid võimaldavad kuva ulatuslikku kohandamist, saab valida nt. tulpasid või sortimismoodust. Top-käsk on süsteemiadministraatoritele kasulik, sest näitab, millised kasutajad ja protsessid tarbivad enim süsteemi resursse igal antud ajahetkel. Top-i väljundit on võimalik ka tekstifaili suunata.

Eeldused

Siin antud utiliitide paigaldusjuhendid kehtivad Debiani pakihaldust (APT) kasutava Linuxi distributsiooni puhul. Kõik paigaldused tuleb teostada kasutaja "root" õigustes. Utiliite käivitada saab ka tavakasutaja. Kuna "root" õigusi on vaja ainult paigaldamiseks, siis on mõttekam kasutada utiliite tavakasutajana ning millegi installimisel kirjutada käsu ette "sudo."

Lisateave ja kasutamine

Top

Top on linuxis vaikimisi installitud. Kasutamiseks kirjutada käsureale:

 top [valik] 

Programmist väljumiseks vajutada Q.

Valikut top-i käske saab vaadata siit: http://en.wikipedia.org/wiki/Top_(Unix)

Htop

"Htop" on edasiarenenud interaktiivne süsteemijälgija ning protsesside vaatur. See on mõeldud programmi "top" asendamiseks. Htop näitab sagedasti uuenevat nimekirja arvutis jooksvatest protsessidest, mis on järjestatud protsessorikasutuse järgi. Erinevalt "top"-ist näitab "Htop" kõiki jooksvaid protsesse, mitte ainult kõige rohkem ressursse kasutavaid protsesse. Samuti kasutab "Htop" värve ja annab visuaalset infot protsessori, saalefaili ja mälu oleku kohta.

Htop-i kasutatakse tihti juhtudel, kus algne "top" ei anna piisavalt infot süsteemi protsesside kohta, nt. kui üritada rakendustest väikseid mälulekkeid leida. Top-iga võrreldes on sel mugavam, kursorijuhtimisega liides protsesside peatamiseks. Tuleb lihtsalt nooleklahvidega valida protsess ja vajutada F9. Htop-i saab ka ise seadistada, valikute menüü avaneb, vajutades klahvi F2.

Paigaldamine:

 sudo apt-get install htop

Käivitamine:

htop

Väljumiseks vajutada klahvi "Q" või "F10".

Atop

Atop on võimeline näitama kõigi protsesside tegevust, isegi kui protsessid on intervalli jooksul lõppenud. Sellega saab igapäevaselt logida süsteemi ja protsesside tegevust ning teha pikaajalist analüüsi. Ülekoormatud süsteemiressursid tõstetakse esile eri värvidega. Atop näitab regulaarsete intervallidega süsteemitaseme tegevust, mis on seotud CPU, mälu, saalefaili, ketaste ja võrgukihtidega. Iga aktiivse protsessi kohta näitab see CPU hõivatust, mälukasutuse tõusu, prioriteeti, kasutajanime, olekut ja väljumiskoodi.

Paigaldamine:

 sudo apt-get install atop

Käivitamine:

atop

Iftop

Iftop tekitab sagedasti uuendatava loendi võrguühendustest. Vaikimisi on ühendused järjestatud ribakasutuse järgi, näidatakse ainult suurimaid tarbijaid. Iftop teeb võrgukasutusega sama, mis top protsessorikasutusega. See kuulab võrguliiklust nimelisel liidesel ja kuvad praeguse ribakasutuse hostide paaride kaudu.

Paigaldamine:

 sudo apt-get install iftop

Käivitamine:

iftop

Valikut Iftop käske saab vaadata siit: http://en.wikipedia.org/wiki/Iftop

PowerTOP

Arvutiprogrammid võivad panna arvuti rohkem elektrit kasutama. PowerTOP aitab leida programme, mis käituvad valesti, kui arvuti on jõudeolekus. Kõige hullem selline rakendus oli Linuxi kernel. Alates versioonist 2.6.21, sellel siiski enam fikseeritud 1000Hz taimeri tiksu pole. Tulemuseks on suur energiasääst, kuna protsessor jääb jõudeolekus pikemaks ajaks vähese voolu režiimi.

PowerTOPil on 4 põhieesmärki:

Show how well your system is using the various hardware power-saving features Show you the culprit software components that are preventing optimal usage of your hardware power savings Help Linux developers test their application and achieve optimal behavior Provide you with tuning suggestions to achieve low power consumption

Building Just type make and then run the program... tar -zxf powertop-1.9.tar.gz cd powertop-1.9 make make install powertop Distro packages

Currently, PowerTOP is being added by various contributors to the development versions of Debian*, Gentoo and Fedora*. You can use the online package install tool of your distro (apt-get/emerge/yum/etc) to install PowerTOP on those distributions.

Alla laadida saab aadressilt: http://www.lesswatts.org/projects/powertop/download.php

LatencyTOP

LatencyTOP on Linuxi utiliit tarkvaraarendajatele, millega saab tuvastada, kus latentsus süsteemis esineb ning milline toiming või tegevus seda põhjustab. See võimaldab koodi muuta, vältimaks kõige hullemaid latentsusest põhjustatud tõrkeid.

On palju latentsuse tüüpe ja põhjuseid. LatencyTOP keskendub seda tüüpi latentsusele, mis põhjustab helis vahelejätmisi, aeglust arvuti kasutamisel või serveri ülekoormust (isegi kui samal ajal on piisavalt vaba CPU võimsust).

LatencyTOP keskendub juhtudele, kui rakendused tahavad töötada ja kasulikku koodi käivitada, aga mingit ressurssi pole sel hetkel saadaval (ja kernel blokeerib protsessi). Seda tehakse nii süsteemi kui protsessi tasandil, nii et on võimalik näha, mis süsteemiga toimub ja milline protsess kannatab viivituste all ja/või põhjustab neid.

Alla laadida saab aadressilt: http://www.latencytop.org/index.php

Kasutatud kirjandus

http://en.wikipedia.org/wiki/Top_(Unix)
http://en.wikipedia.org/wiki/Htop_(Unix)
http://freshmeat.net/projects/atop/
http://en.wikipedia.org/wiki/Iftop
http://www.lesswatts.org/projects/powertop
http://www.latencytop.org/
http://www.unixguide.net/linux/linuxshortcuts.shtml
http://www.go2linux.org/top-linux-command-line-to-show-running-processes-in-real-time
http://www.cyberciti.biz/tips/top-linux-monitoring-tools.html
http://www.insidesocal.com/click/2009/08/htop-its-like-top-turned-up-to.html