Windows juhend: Kuidas ekraanipilti hallata (keeramised, pööramised, lahutusvõime ja lisaekraanid) (ülekirjutatav teema)

From ICO wiki
Revision as of 10:52, 31 October 2011 by Rmarks (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

Töös...

Sissejuhatus

Ekraanipildi keeramine, lahutusvõime (resolution) valimine ja lisaekraanide seadistamine on Windows 7-s lihtne ja mugav, eriti võrreldes Windowsi eelmiste versioonidega. Lihtne seepärast, et tegelikult piisab ainult monitori ühendamisest ja sisselülitamisest (edasi toimetab juba Windows, leides sobiva resolutsiooni ja muu vajaliku) ning mugav seepärast, et asi on võimalik ära korraldada ühes aknas. Lisaks sellele on paljud operatsioonid dubleeritud klahvikombinatsioonidega.

Kui on aga soov kasutada rohkem kui kahte ekraani, tuleb kõigele lisaks hakata tähelepanu pöörama ka videokaartide võimalustele. Näiteks saab sülearvutil, mis on varustatud Inteli integreeritud videokaardiga ja 2-e videopordiga (VGA ja DisplayPort), just videokaardi poolt seatud piirangute tõttu 3-e ekraani asemel (sülearvuti enda ekraan + VGA porti ühendatud monitor + DisplayPorti ühendatud monitor) korraga kasutada ainult 2-e ekraani. Kasutaja saab siiski valida, milliseid monitore ta korraga kasutab. Seega on näiteks antud sülervutile võimalik lisada 2 suurt ja korralikku monitori ning niimoodi tekitada koju igati korralik töökoht.

Kui teame monitoride arvu, mida soovime korraga kasutada, saame hakata kombineerima milliseid ja kui palju videokaarte oleks tarvis. Näiteks, kui tekib soov korraga kasutada 3-e monitori, aga arvutil on ainult emaplaadil olev integreeritud videokaart, siis on võimalik juurde osta 2-e videopordiga videokaart ning see kupatus koos tööle panna. Tõsi, alati see ei õnnestu ning siis tuleks osta kas selline videokaart, mis võimaldab 3-e videopordi korraga tööd või hoopis mitu videokaarti jne.

Hakkame ekraani seadistama

Kõige kiirem tee ekraani(de) seadistamiseks on

  • klikime hiire parempoolse nupuga Windowsi töölaua (desktop) tühjal piirkonnal ja valime tekkinud rippmenüüst Screen Resolution



Seejärel valime monitori, mille ekraani seadeid tahame muuta

  • valime Displey valikribal soovitud monitori



Lahutusvõime

Arvuti ekraanipilti saab vaadata kui korrapärast, ridades ja veergudes asetsevate pildipunktide (e.k. piksel, i.k. pixel) kogumit. Sellise kogumi iseloomustamiseks on kasutusele võetud mõiste lahutusvõime (screen resolution) - ekraanile mahtuvate pikselite arv. Ning seda väljendatakse reas ja veerus asetsevate pikselite arvude korrutisena (näiteks 1240 x 1024, 1440 x 900 jne.). Sellise esitusviisi abil on resolutsiooni mugav sobitada monitori ekraani suhtega (4:3, 16:9 jne.), kui ei soovita mingil põhjusel kasutada monitori soovituslikku resolutsiooni või puudub see hoopis (CRT monitorid). Lisaks võib öelda, et mida rohkem on ekraanipildis pikseleid, seda teravam on pilt.

  • lahutusvõime muutmiseks valime Resolution valikribal sobiva lahutusvõime



Paigutusviis

Kuna ekraanipilt on reeglina ristküliku kujuline, saab ta paigutusviisi (orientation) laias laastus jagada kaheks: horisontaalpaigutus (landscape) ja vertikaalpaigutus (portrait). Vertikaalpaigutuse vajalikkus tuleb esile, kui on võimalik pöörata ka monitori ekraan püstisesse asendisse. Sel juhul on väga mugav töötada näiteks pikkade tekstidega. Lisaks eelpool toodud kahele paigutusels, saab valida ka neile vastupidised (flipped) paigutused.

  • paigutusviisi muutmiseks valime Orientation valikribal sobiva paigutuse


[pilt]

Kuna paigutusviisi valik on dubleeritud ka klahvikombinatsioonidega (Cntr+Alt+nooleklahvid), saab seda toimingut teaostada ilma ülal toodud akent avamata.