Difference between revisions of "Gnome"

From ICO wiki
(Mis on Gnome?)
(Shelli tunnused)
Line 81: Line 81:
  
 
* A new Activities overview, which houses:
 
* A new Activities overview, which houses:
  * A dock (called "Dash") for quickly switching between and launching applications
+
* A dock (called "Dash") for quickly switching between and launching applications
  * A window picker, similar to Mac OS X's Mission Control, also incorporating a workspace switcher/manager
+
* A window picker, similar to Mac OS X's Mission Control, also incorporating a workspace switcher/manager
  * An application picker
+
* An application picker
  * Search
+
* Search
 
* A messaging tray, an area at the bottom of the screen used for housing both interactive and static notifications separately from system status icons
 
* A messaging tray, an area at the bottom of the screen used for housing both interactive and static notifications separately from system status icons
 
* "Snapping" windows to screen borders to make them fill up a half of the screen or the whole screen
 
* "Snapping" windows to screen borders to make them fill up a half of the screen or the whole screen

Revision as of 18:55, 3 January 2013


Mis on Gnome?

Gnome on üks kahest tuntuimast graafilisest kasutajaliidesest (GUI) Linuxile(Teine hästi tuntud liides on KDE). Täpsemalt on tegu integreeritud tarkvaraga varustatud töölaua keskkonnaga, mis on mingilmääral Mac'i ja UNIX'i moodi. Seetõttu kasutavad Gnome paljud, kes on eelnevalt olnud Maci peal ja siis Linuxile üle läinud, sest see on neile tuttavam ja mugavam. Koos Gnome'ga tuleb kaasa omajagu aplikatsioone mida saab kasutada ka teistes keskkondades. See tähendab, et antud programmid kasutavad teatud library funktsioone, mis on antud töölaua keskkonna alustes olemas. Järelikult saab Gnome'i programme avade ka mõne muu Window Manageriga või Töölauaga(desktop). Gnome-based Linuxi distributsioone on peale Ubuntu veel mitmeid, näiteks Fedora, CentOS, Linux Mint, Mandriva.

Window Manager

Window manager(aknahaldaja) on süsteemi tarkvara mis kontrollib akende paigutust ja väljanägemist akende süsteemis graafilises kasutajaliideses. Enamus window manageritest on disainitud aitamaks tagada töölaua keskkonda. Nad töötavad koos aluseks oleva graafilise süsteemiga mis tagab vajaliku funktsionaalsustoe graafilisele riistvarale, juhtseadmetele ja klaviatuurile ning on tihti kirjutatud ja loodud kasutades widget toolkit'i.

Sawfish

Sawfish on pikendatav window manager mis kasutab Lisp'ipõhist skriptimiskeelt. Selle poliis on üsna minimaalne võrreldes paljude teiste window manageridega. Sawfishi eesmärk on hallata aknaid kõige paindlikumal ja atraktiivsemal viisil mis võimalik. Kõik kõrge tasemega window manager funktsioonid on realiseeritud Lispis laiendamiseks ja taasmääratlemiseks tulevikus.

 • Jõuline nupusiduvus - Sawfishi poolt tagatud igat virtuaalset funktsiooni on võimalik piiritleda klavi nuppudega.
 • Sündmuste vastuvõtmine - Paljude sündmuste jaoks (akende liigutamine jms.) on võimalik kustomiseerida kuidas Sawfish käitub.
 • Akende sobivus - Kui aknad on loodud, saab kasutaja neid kokku sobitada oma suva järgi ja automaatselt nende peal tegumeid sooritada.
 • Paindlik teema - Sawfish lubab luua paljusi erinevaid kujundusteemasi ja samas on saadaval variatsioon kolmanda-partei kujundusteemasi.

Metacity

Metacity, Gnome 2 Window Manager, kasutab GTK+ graafilist tööriistakomplekti. GTK+ ehk GIMP Toolkit on rist-platvorm tööriistapagas mille abil luuakse graafiline kasutajakeskkond. Metacity kasutab seda loomaks oma kasutajale kasutajaliidese komponendid, mis teevad selle teemapäraseks ja sulandab selle kokku koos teiste GTK+ aplikatsioonidega. Metacity märksõnadeks on lihtsus ja kasutatavus mitte uudsus nagu Gnome 3 Mutteri puhul.

 • Seansside haldus - Metacity ühendab end session manageriga ja seab end ise uuestitekkeks üles. See teoreetiliselt taastab suurusi/positsioone/tööruumi session-aware aplikatsioonidele
 • Metacity implements much of the EWMH window manager specification

from freedesktop.org, as well as the older ICCCM. Please refer to the COMPLIANCE file for information on metacity compliance with these standards.

 • Uses Pango to render text, so has cool i18n capabilities.

Supports UTF-8 window titles and such.

 • There are simple animations for actions such as minimization,

to help users see what is happening. Should probably have a few more of these and make them nicer.

 • if you have the proper X setup, set the GDK_USE_XFT=1

environment variable to get antialiased window titles.

 • considers the panel when placing windows and maximizing

them.

 • handles the window manager selection from the ICCCM. Will exit if

another WM claims it, and can claim it from another WM if you pass the --replace argument. So if you're running another ICCCM-compliant WM, you can run "metacity --replace" to replace it with Metacity.

 • does basic colormap handling

art.gnome.org.

Mutter

Mutter on window manager millejaoks Gnome Shell on plugin Gnome 3-s asendades Metacity. Nimi ise, mutter on kokkutõmmatud "Metacity Clutter"ist. Mutter kasutab graafika librarit mida nimetatakse Clutteriks. Ta toetab ka veel OpenGL'i Clutteri poolt. Mutter window manager saab toimida kui eraldiseisev window manageri aplikatsioon Gnome-moodi töölaudadel ja ta toimib nagu põhiline aknahaldur Gnome Shell desktopi jaoks, mis on Gnome 3-e integreeritud osa. Mutterile on olemas veel ka pluginad ja lisad ja toetus mitmetele visuaalsetele effektidele. Mutter ongi rohkem nagu ilu kasutaja silmale, paljude arvates on neid visuaalseid effekte ehk et isegi liialt palju. Tänu oma võimsale välimusele neelab ta ka arvuti energiat palju.

Mutter1.png

Installeeri terminali kaudu:

sudo apt-get install mutter

Gnome Shell

Gnome Shell on Gnome'i töölaua keskkonna kasutajaliidese tuum alates kolmandast versioonist, mis toodi lagedale 6. aprill 2011. See tagab algelised funktsioonid nagu akende vahetamine ja aplikatsioonide käivitamine ja asendab Gnome paneeli ja teised tarkvara komponendid Gnome 2-st pakkumaks kasutajakogemust mis on erinev eelmistest mudelitest eelmistest versioonidest. Gnome Shell kasutab Mutterit, window manageri, mis põhineb Metacity window manageril ja Clutter'i toolkitil, tagamaks visuaalsed effektid ja riistvara kiirenduse. Gnome Shell hooldaja Owen Taylori sõnul on see üles seatud nagu Mutteri plugin enamjaolt JavaScriptis kirjutatuna. See võtab eelise modernse graafika riistvara võimetest ja tutvustab innovaatilist kasutajaliidese konseptsioone andes meeldiva ja easy-to-use kasutajakogemuse. Gnome Shell on Gnome 3 kasutajakogemuse tehnoloogia definitsioon.

Shelli tunnused

 • A new Activities overview, which houses:
 • A dock (called "Dash") for quickly switching between and launching applications
 • A window picker, similar to Mac OS X's Mission Control, also incorporating a workspace switcher/manager
 • An application picker
 • Search
 • A messaging tray, an area at the bottom of the screen used for housing both interactive and static notifications separately from system status icons
 • "Snapping" windows to screen borders to make them fill up a half of the screen or the whole screen
 • A single window button by default, Close, instead of three (configurable). Minimization has been removed due to the lack of a panel to minimize to, in favor of workspace window management. Maximization can be accomplished using the afore-mentioned window snapping, or by double-clicking the window title bar.
 • A fallback mode is offered for those without hardware acceleration which offers the GNOME Panel desktop. This mode can also be toggled through the System Settings menu

Shelli moodulite paigaldus

Gnome Shell JHBuild ehitab moodulid mida Gnome Shell vajab, samuti ka gnome-shell mooduli enda.

JHBuild lubab sul käivitada Gnome Shell'i sandbox keskkonnas ja ei installi seda globaalselt tervele süsteemile, niiet pole vajadust käivitada Gnome Shell'i virtuaalmasinas. Et seda teha, oleks vajalik head 3D tuge ja ei ole teada mingist virtuaalsüsteemist mis selle ära händliks(On esitatud probleeme Gnome Shelli ja 3D toe asjus VirtualBoxis)

Alustuseks, lae alla ja käivita setup script:

curl -O http://git.gnome.org/browse/gnome-shell/plain/tools/build/gnome-shell-build-setup.sh

/bin/bash gnome-shell-build-setup.sh

Script loob näite ~/.jhbuildrc-custom koos mõne kommenteeriga asjade kohta mida kasutaja võibolla tahab muuta.

Enne Gnome Shelli ja töölaua paigaldust oleks kasulik installeerida arenduspakette kasutusesolevalt distributsioonilt. Ön vägaväga soovitatav et kasuaja uuendaks oma süsteemi(update). Gnome Shell on peaaegu et koguaeg aktiivse arenduse all ja vajab uusimaid süsteemi librareid.

Teiseks siis, installeeri kõik arenduspaketid mis on Gnom Shelli ehitamiseks vajalikud. Selleks kasuta "jhbuild's sysdeps" käsku:

jhbuild sysdeps --install

Nüüd on võimalik ehitada mooduleid millest Gnome Shell sõltub ja Gnome Shelli moodulit ennast. See võtab ilmselt veidike aega kuna valmistatavaid mooduleid on omajagu palju:

jhbuild build

Kui on juhtunud nii, et moodul on kenasti kunagi paigaldatud, aga järsku lakkab töötamast, proovi järgmist:

jhbuild build -afc

See sunnib taastamise, mis ehitab kõik otsast peale üles.

Arenedes, on näiteks võimalik taastada gnome-shell komponent ilma libsideta praegusest git branch'ist mis ei ole master branch.

jhbuild buildone -n gnome-shell

See peaks ehitama ainsa gnome-shell komponendi ilma git branche vahetamata.

Running

Et Gnome Shell käivitada pärast paigaldust, tuleb siseneda jhbuild shelli ja käivitada installeeritud binaar:

jhbuild shell

gnome-shell --replace

Gnome distributsioonidel

Kasutatud kirjandus

1) http://www.brighthub.com/computing/linux/articles/46636.aspx

2) http://www.brighthub.com/computing/linux/articles/75743.aspx#

3) http://linuxreviews.org/software/desktops/

4) http://git.gnome.org/browse/metacity/plain/README

5) http://sawfish.wikia.com/wiki/Main_Page

6) https://live.gnome.org/GnomeShell/Extensions

7) http://www.dedoimedo.com/computers/gnome-3-fallback.html

8) https://cooldudeshwar.wordpress.com/2011/11/20/gnome-3/