I026 - Kevad 2017 - IT ja terrorism

From ICO wiki
Revision as of 15:02, 12 May 2017 by Asaluvee (talk | contribs) (Sissejuhatus)
Jump to navigationJump to search

IT ja terrorism

Koostajad: Madli Mirme, Joonas Rihma, Peeter Stamberg, Ave-Liis Saluveer.

Sissejuhatus

Infotehnoloogia ja internet on kättesaadav järjest suuremale osale inimkonnast. Internet teeb suhtlemise väga lihtsaks säilitades vajadusel suuresti anonüümsuse. Riigipiirid ei oma siin olulist tähtsust ja publikuks võib olla kes tahes üle maakera. See loob piiramatud võimalused, mida saab kasutada ühiskonna ja selle liikmete hüvanguks. Aga mitte kõik ei mõtle ühte moodi ja ei kasuta infotehnoloogiat õilsatel eesmärkidel. IT avab uued uksed samuti terroristidele, kes näevad siin oma šanssi.

Bill Gates kirjutas hiljuti sedasi: “Järgmine epideemia võib saada alguse terroristi arvuti ekraanilt tekitades geenitehnoloogia abil väga kergesti nakkava ja surmaga lõppeda võiva gripitüve või viiruse. Seda sorti terrorism suudaks 30 miljonit inimest siit maailmast ära pühkida lühema ajaga kui aasta. Me ei ole selleks valmis.” [1]

Gates’i artikkel pani mõtlema, et kui suurt ohtu infotehnoloogia võib ikkagi põhjustada? Kui tihedalt on seotud IT ja terrorism ja mida võiksime ette võtta, et ära hoida suuremaid katastroofe? Mis juhtuks siis, kui Facebook ja Google koos kõikide oma teenustega peaks sattuma küberrünnaku alla ja ligipääs nendele lehekülgedele oleks paar nädalat suletud? Millist segadust see kaasa tooks?

Mitte kaua aega tagasi olid osaliselt või täielikult kättesaamatud või tõrkusid näiteks Twitter, Spotify, Netflix, Dropbox, Soundcloud, Github jne. Ulatuslik tõrge tekkis kavalalt sihitud küberrünnakust. Nimelt toimus ettevõtte Dyn vastu teenustõkestusrünnak, tegu on aga nimeserveri (DNS) teenuste pakkujatega. Sisuliselt on tegu aadressiraamatu pakkujaga, mille abil inimeste arvutid ja telefonid oskavad soovitud teenuse – näiteks Twitteri – serverini jõuda.[2]

Rääkides terrorismist seostub selle terminiga paljudel sõna ISIS. Kuidas on nii, et üks rühmitus on saanud omale sellise tagala üle maailma? Terroristid kasutavad tehnoloogia võimalusi üha enam. Küberterrorism ja terrorism üleüldiselt on väga mitmetahuline teema ning seetõttu kõikidest nüanssidest arusaamine raske. Seetõttu hoidume ka oma töös üldistamisest ning tugevate seisukohtade võtmisest ning kirjutame sellest, mis internetis leidub.

Jaotame oma töö neljaks osaks: Infotehnoloogia ning terrorism üldisemalt; Eesti küberrünnaku näide 2007. aastal; Küberrünnakud mujal maailmas ning mida teised riigid on ette võtnud; Religioossed terrorismirühmitused ning propaganda.


2007. aasta küberrünnakud Eesti vastu

Küberrünnakud maailmas

ISIS ja IT