Igapäeva liiklemist lihtsustavad mobiilirakendused Eesti näitel

From ICO wiki
Revision as of 16:18, 10 December 2017 by Marcse (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

Liiklemine on üks tähtsamaid inimeste tegevusi, mis on kindlasti lisaks magamisele üks ajakulukamaid. Tänapäeva maailmas on populaarne panna aega rahasse ehk aeg on raha, seega mida rohkem aega me säästame seda rohkem säästame ka raha. Antud säästu saab maksimeerida kasutadest tänapäeva moodsaid tehnoloogiaid. Seetõttu otsustasime rühmatöö raames käsitleda mõningaid mobiilirakendusi, mis võimaldavalt säästa oluliselt aega.

Rakenduste valik põhineb isiklikul kasutuskogemusel ning ka Goolge Play/Apple Strore populaarsusel. Kuna tänapäeva Tallinnas on väga palju teemaks olnud autod linnas ning parkimiskohtade puudus ning seetõttu ka olemasolevate kohtade kallidus, siis võtsime vaatluse alla parkimise korralduse ning sellega seotud rakemdused, millega on võimalik oma aega, raha ja närve säästa.

Lisaks parkimisele võtsime vaatluse alla ka äpid, mis lihtsustavad liiklemist juhul, kui autot pole või pole seda võimalik kasutada. Nendeks rakendusteks on ühistranspordiäpid ning taksoteenused.

Vaatlesime ka rakendusi, mille abil on võimalik aega säästa ka parema teekonna planeerimise tõttu. Liiklemise liik pole antud juhul oluline, vaid oluline on leida kiirem teekond kohale jõudmiseks.

Antud töö koosneb neljast sisulisest peatükist: prakimine, ühistransport, taksod ning kaardirakendused. Iga peatüki all käsitletakse 3-5 rakendust, millega on kas isiklik kokkupuude või äpp on polulaarne kasutajate seas. Rakenduste puhul vaadeldakse nende olemust, plusse, miinuseid, funktsioone ning kasutajate hinnangut ja tagasisidet.

Parkimine

Eesti suurte linnade kesklinna tsoonides parkimine muutus tasuliseks juba mitu aastat tagasi, kuid eriti puudutab see Tallinna linna. Parkimise eest maksmiseks olid parklates paigaldatud parkimisautomaadid. Parkimisautomaatide kasutamisel on mitu puudust. Esiteks, enamasti võtavad nad ainult sularaha vastu, mida tänapäeval paljudel üldse ei ole. Teiseks, kui aeg saab läbi, aga inimene ei ole veel jõudnud oma asju lõpetada, peab ta kiiresti tagasi jooksma ja uuesti maksma ning kui jääb hiljaks, siis suure tõenäosusega saab trahvi. Kolmandaks, tihti on parkimisautomaat paigaldatud parkla teises otsas ja see jääb lihtsalt märkamata. Hiljem tuli turule võimalus maksta parkimise eest telefonioperaatori kaudu, mis tegi parkimise eest maksmist palju mugavam. Parkimise alustamiseks on vaja saata sõnum autonumbri ja tsooniga. Parkimise tasu lisandub telefoniarvele ning tavaliselt on kehtestatud ajalimiit, millal parkimine lõpetatakse automaatselt, kui inimene unustab ise lõpetada. Parkimise aega saab ka pikendada helistades telefoninumbrile. Kui inimene pargib harva, siis on see teenus tema jaoks hea lahendus. Kuid ka sellel viisil on omad puudused: Saab korraga parkida ainult 1 autot. Parkimistasule lisandub mobiilioperaatori poolt kehtestatud teenustasu, mis on tavaliselt 32 senti (mis on tegelikult päris suur summa, arvestades seda, et tunni hind võib olla 1-2 eurot) Tihti võetakse parkimistasu ette, s.t kui alustad parkimist, siis järgneva tunnitasu arvestatakse kohe. Kui ekslikult saata sms-i vale autonumbriga, siis ei saa raha tagasi.


Ajalugu

Nutiparkimine

PARGI.EE

Parkimine.ee

M-Parking

Barking

Ühistransport

Moovit

T-Pilet

Kus buss on?

Taksod

Sõidujagamisteenust pakkuvad rakendused

Taxify

Uber

Taxigo

Taxofon

Kaardirakendused ja navigeerimine

Ajalugu

Mobiilirakendused

Google Maps

Waze

Kokkuvõte