Igapäeva liiklemist lihtsustavad mobiilirakendused Eesti näitel

From ICO wiki
Revision as of 16:46, 10 December 2017 by Marcse (talk | contribs) (→‎Parkimine)
Jump to navigationJump to search

Liiklemine on üks tähtsamaid inimeste tegevusi, mis on kindlasti lisaks magamisele üks ajakulukamaid. Tänapäeva maailmas on populaarne panna aega rahasse ehk aeg on raha, seega mida rohkem aega me säästame seda rohkem säästame ka raha. Antud säästu saab maksimeerida kasutadest tänapäeva moodsaid tehnoloogiaid. Seetõttu otsustasime rühmatöö raames käsitleda mõningaid mobiilirakendusi, mis võimaldavalt säästa oluliselt aega.

Rakenduste valik põhineb isiklikul kasutuskogemusel ning ka Goolge Play/Apple Strore populaarsusel. Kuna tänapäeva Tallinnas on väga palju teemaks olnud autod linnas ning parkimiskohtade puudus ning seetõttu ka olemasolevate kohtade kallidus, siis võtsime vaatluse alla parkimise korralduse ning sellega seotud rakemdused, millega on võimalik oma aega, raha ja närve säästa.

Lisaks parkimisele võtsime vaatluse alla ka äpid, mis lihtsustavad liiklemist juhul, kui autot pole või pole seda võimalik kasutada. Nendeks rakendusteks on ühistranspordiäpid ning taksoteenused.

Vaatlesime ka rakendusi, mille abil on võimalik aega säästa ka parema teekonna planeerimise tõttu. Liiklemise liik pole antud juhul oluline, vaid oluline on leida kiirem teekond kohale jõudmiseks.

Antud töö koosneb neljast sisulisest peatükist: prakimine, ühistransport, taksod ning kaardirakendused. Iga peatüki all käsitletakse 3-5 rakendust, millega on kas isiklik kokkupuude või äpp on polulaarne kasutajate seas. Rakenduste puhul vaadeldakse nende olemust, plusse, miinuseid, funktsioone ning kasutajate hinnangut ja tagasisidet.

Parkimine

Eesti suurte linnade kesklinna tsoonides parkimine muutus tasuliseks juba mitu aastat tagasi, kuid eriti puudutab see Tallinna linna. Parkimise eest maksmiseks olid parklates paigaldatud parkimisautomaadid.

Parkimisautomaatide kasutamisel on mitu puudust. Esiteks, enamasti võtavad nad ainult sularaha vastu, mida tänapäeval paljudel üldse ei ole. Teiseks, kui aeg saab läbi, aga inimene ei ole veel jõudnud oma asju lõpetada, peab ta kiiresti tagasi jooksma ja uuesti maksma ning kui jääb hiljaks, siis suure tõenäosusega saab trahvi. Kolmandaks, tihti on parkimisautomaat paigaldatud parkla teises otsas ja see jääb lihtsalt märkamata.

Hiljem tuli turule võimalus maksta parkimise eest telefonioperaatori kaudu, mis tegi parkimise eest maksmist palju mugavam. Parkimise alustamiseks on vaja saata sõnum autonumbri ja tsooniga. Parkimise tasu lisandub telefoniarvele ning tavaliselt on kehtestatud ajalimiit, millal parkimine lõpetatakse automaatselt, kui inimene unustab ise lõpetada. Parkimise aega saab ka pikendada helistades telefoninumbrile. Kui inimene pargib harva, siis on see teenus tema jaoks hea lahendus.

Kuid ka sellel viisil on omad puudused:

  • Saab korraga parkida ainult 1 autot.
  • Parkimistasule lisandub mobiilioperaatori poolt kehtestatud teenustasu, mis on tavaliselt 32 senti (mis on tegelikult päris suur summa, arvestades seda, et tunni hind võib olla 1-2 eurot)
  • Tihti võetakse parkimistasu ette, s.t kui alustad parkimist, siis järgneva tunnitasu arvestatakse kohe. Kui ekslikult saata sms-i vale autonumbriga, siis ei saa raha tagasi.

Nutiparkimine

Kõige uuem viis, kuidas saab parkimise eest tasuda on kasutada selleks mobiilirakendust. Hetkel pakuvad sellist rakendust:

  • Telia AS: Pargi.ee, Autlo
  • Ühisteenused AS: Parkimine.ee
  • Icefire OÜ: M-parking
  • Barking OÜ: Barking

PARGI.EE

Kirjeldus ja mida lubatakse

Telia poolt ametlikult toetatud m-parkimise rakendus, mida saavad kasutada Telia, Elisa ja Tele2 kliendid.

Rakenduse eelised:

  • Rakendus on tasuta
  • kuvab lähimaid parkimistsoone
  • võimaldab lisada kuni 5 auto numbrit
  • kuvab detailset parkimisajalugu koos maksumustega kuni 6 kuud tagasi
  • tuletab meelde aktiivsest parkimisest
  • lubab seada limiite, teavitab limiidi täitumisest ja võimaldab limiiti pikendada.

Rakendus on lihtne kasutada, sobib iOS , Androidi ja Windows platvormile, kuid on konkreetsed tehnilised nõudmised. Näiteks, Androidiga saab rakendust, kui selle versioon on 4.1 või uuem.

PARGI.EE rakendus töötab üle andmeside ühenduse, kuid osa funktsionaalsusest on dubleeritud SMS'i ja kõnega.

Lisaks on Telia loonud Autlo äppi, automaatparkimiseks. Auto hakkab süüte välja lülitades ise õiges tsoonis parkima ning lahkudes lõpetab teenuse. Rakendus töötab ainult Androidi ja iOS platvormidel.

Automaatparkimise kasutamiseks tuleb nutitelefoni laadida Autlo äpp ning seadistada kas auto ja telefoni Bluetoothi ühendust jälgima või paigaldada eraldi Autlo seade.

Edaspidi tasulises alas parkides valib Autlo õige parkimisala ning alustab ja lõpetab maksmise iseseisvalt. Parkimise alustamise ja lõpetamise kohta saad äpis teavituse.

Teenustasu lisandub mobiiliarvele, kõnekaardi kasutajad saavad parkimise eest tasuda kaardimaksega.

Kasutajate hinnang ja tagasiside

Vaatama sellele, et rakendus pakub mugavamat viisi parkimise eest tasumiseks, ei ole PARGI.EE tarbijate hinnang väga kõrge: iOS kasutajtelt pole piisavalt hindeid, et reitingut koostada. Google Play andmetel on hinnang 3.6, allalaadimiste arv jääb vahemikusse 50 000 – 100 000. Hindajate arv on 583 ning päris suur osakaal nendest, kes andsid minimaalse hinde (146).

Rakenduse puudused (koostatud kasutajate tagasiside alusel):

  • Valed arved, arvutati suurema tasu parkimise eest.
  • Tehnilised vead: ei tööta korralikult, ei saa koheselt parkimist lõpetada

Auto reiting on veel madalam, negatiivsete hinnete osakaal on suurem, kuid hindajaid on ka üsna vähe.

Rakenduse puudused (koostatud kasutajate tagasiside alusel):

  • Valed arved, arvutati suurema tasu parkimise eest.
  • Ei ole võimalik lisada mitu autot.

Parkimine.ee

Kirjeldus ja mida lubatakse

Rakendust on arendatud Ühisteenused ASi poolt. Seda toetavad ainult Android telefonid. Väga tagasihoidlikud tehnilised nõudmised, Androidi versioon peab olema 1.6 või vanem.

Nutitelefoni parkimisrakenduse eelised:

  • Parkimisrakendus on tasuta,
  • asukohapõhine kaardilt otsing,
  • sobiva parkimise algusaja valik,
  • parkimislimiidi fikseerimine,
  • detailne ülevaade parkimisajaloost,
  • parkimistsoonide kiirvalik erinevad maksemeetodid,
  • võimaldab mitme auto parkimist sama-aegselt,
  • mitme parkimistsooni sama-aegne kasutamine,
  • võimaldab välismaalasel kasutada esmakordselt mobiilset parkimist Eesti Vabariigis,
  • parkimise eest tasumine toimub järgmise kuu alguses arve alusel, va krediitkaardi ja sms parkimise puhul;
  • saab parkida, skaneerides rakenduses parkla QR-koodi.

Lisaks on tehtud sellised maksmise võimalused nagu erasiku ja ettevõtte krediit. Igakordne parkimise alustamise tasu on 30 senti.

Kasutajate hinnang ja tagasiside

Maksmisviiside suur valik on kindlasti rakenduse suur eelis. Kuid selle kasutamine ei ole soodsam, kui telefonioperaatori kaudu, kuna lisandub parkimise alustamistasu. Teiseks, Google Play andmetel oli rakendus hiljuti uuendatud 25.05.2015, mis tähendab, et selle arendusega (s.h. vigade parandusega) keegi ei tegele. Google play andmetel on rakenduse hinnang 3.2 ning hindajate arv on ainult 53, negatiivse hinnete osakaal on üle 40%. Allalaadimiste arv jääb vähemikusse 10 000- 50 000. Kuna hindajate arv ei ole eriti suur, siis pole võimalik tagasisidet analüüsida.

M-Parking

Icefire poolt arendatud rakendus, mis sobib Android ja Iphone telefonidele.

Kirjeldus ja mida lubatakse

  • Eesti parkimistsoonide nimekiri
  • Lemmikud parkimistsoonid
  • Parkimise ajalugu
  • Mitme autode lisamine

Rakendusest ei ole väga palju kirjutada kuna vaatamata sellele, et on veel kasutajatele kättesaadav, saab seda pigem „surnuks“ nimetada. Viimane uuendus oli 7.09.2012, allalaadimiste arv jääb vahemikusse 10 000 - 50 000 ning on päris suur negatiivsete hinnete osakaal (30%).

Rakenduse puudused (koostatud kasutajate tagasiside alusel):

  • Vale informatsioon (nt. info et parkimine on laupäeval tasuta, kuid tegelikult ei ole)
  • Tehnilised vead, ei tööta, jookseb kokku
  • Pole võimalik kasutada välismaalastel

Barking

Barking OÜ tõi turule uue parkimise mobiili äpi 2015 aastal. Rakendus on mõeldud Android ja Iphone telefonidele. Androidi versioon peab olema 4.1 või uuem. Barking pakub parkimise vahendusteenust, mis tähendab, et parkla omanik saab parkimiskoha anda üürile mingiks ajaks omalt poolt valitud hinna eest (tavaliselt on soodsam, kui linnaparklad).

Barking kaudu saavad parkimiskohtade omanikud raha teenida, ning autojuhid saavad parkida soodsamalt. Tänaseks on Barkingu süsteemi lisatud üle 4000 parkimiskoha nii Eestis, Budapestis, Riias, Kiievis kui ka Helsingis. Eesti parkimise kogukäive on hinnanguliselt 15 miljonit eurot aastas. Mais 2017 oli avaldatud, et Barking jõuab ka Hongkongi, kus nõudlus on ülisuur. Hiinas ainuüksi parkla haldamise aastast käibemahtu hinnatakse kuue miljardi suuruseks. 4

Kirjeldus ja mida lubatakse

  • ligipääsu parkimiskohtadele, kuhu varem parkida ei saanud. Turvalised sisehoovid ja eraparklad otse linna südames.
  • Kohta saab ette broneerida
  • On soodsam, kui linnatänaval parkimine. Iga pargitud tunniga saab säästa keskmiselt 1,2€.
  • Erinevad maksmise viisid: mobiiliarvega, krediitkaardiga, ettemaks.

2016. aastal Barking on laiendas oma funktsionaalsust, ning lisaks parkimisele, sellega saab tasuta ka automaatpesulates(Olerex ja Mündipesula).

Kasutajate hinnang

Võrreldes teiste äppidega on hinnang kõrgem: Google Play’s – 4.3, App Store’is on liiga vähe hindeid. Allalaadimiste arv jääb vahemikusse 10 000- 50 000. Põhjalikuma analüüsi pole võimalik teha, kuna Google Play’s põhimõtteliselt puudub tagasiside kasutajatelt.

Kokkuvõte

Selleks, et lihtsustada parkimist, oli Eestis arendatud mitu rakendust erinevate ettevõtete poolt. Parkimisteenus ei ole aga selline teenus, mida kõik kasutavad igapäevaselt ning kui vaadata allalaadimiste arvu, siis ei saanud parkimisrakendused eriti populaarseks. Need rakendused annavad kindlasti lisaväärtust inimestele, kes pargivad linnas tihti, kuid tõenäoliselt nende protsent on üsna väike. Teistele pole eriti mõtet laadida äppi, mis võtab telefoni mälu, aga reaalselt kasutatakse paar korda aastas. Vaatamata kõrgemale hinnale, suurem osa parkimistehingutest tasutakse ikka telefonioperaatori kaudu.

Arendajad peavad samuti tegelema äpiga, ehk täiendama funktsionaalsust, parandama vigu. Ettevõtte, millel on muud eesmärgid ja äri, ei jõua sellega tegeleda ning rakendus jääbki ebapopulaarseks.

Kui rääkida tulevikust, siis on Eesti väga väike ja sellised äpid ei leia siin õigustatud tähelepanu. Kindlasti on suurtes riikides palju suurem huvi selliste rakenduste vastu.

Ühistransport

Moovit

T-Pilet

Kus buss on?

Taksod

Sõidujagamisteenust pakkuvad rakendused

Taxify

Uber

Taxigo

Taxofon

Kaardirakendused ja navigeerimine

Ajalugu

Mobiilirakendused

Google Maps

Waze

Kokkuvõte