Difference between revisions of "System Configuration Tool"

From ICO wiki
(Autor)
 
(36 intermediate revisions by one other user not shown)
Line 1: Line 1:
under construction!!!
 
  
 
== Sissejuhatus ==
 
== Sissejuhatus ==
Ametlikult System Configuration (Windows Vista ja Windows 7) ehk MSConfig pakub võimalust uurida süsteemis olevaid tõrkeid; näha millised programmid jooksevad koos Windowsi tööleminekuga käima; lubada ja keelata erinevaid süsteemi teenuseid ning seadistada käivitusseadeid(boot). Kui probleem kaob ära mingisuguse teenuse väljalülitamisel, saab viga hakata otsima vastavast teenusest.
+
'''System Configuration''' (Windows Vista ja Windows 7) ehk '''msconfig''' pakub võimalust uurida süsteemis olevaid tõrkeid; näha millised programmid jooksevad koos Windowsi tööleminekuga käima; lubada ja keelata erinevaid süsteemi teenuseid ning seadistada käivitusseadeid(''boot''). Kui probleem kaob ära mingisuguse teenuse väljalülitamisel, saab viga hakata otsima vastavast teenusest.
  
System Configuration on mõeldud probleemi leidmiseks ja isoleerimiseks. Jäädavalt saab programmi kustutada Control Panel -> Uninstall abiga.
+
System Configuration on mõeldud probleemi leidmiseks ja isoleerimiseks. Jäädavalt saab programmi kustutada ''Control Panel'''ist
  
Vanemates Windowsi versioonides nimetati MSConfigut ametlikult Microsoft System Configuration Utility.
+
Msconfig on olemas Windowsi versioonidel: Windows 98, Windows ME, Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ja kõikidel Windows Serveritel.
MSConfig on olemas Windowsi versioonidel: Windows 98, Windows XP, Windows Vista ja Windows 7.
 
  
MSConfigut pole varasematel versioonidel kui Windows 98. Windows 95, Windows NT, Windows 2000 töötab eraldi alla laetuna, kuid see pole neile mõeldud.
+
Vanemates Windowsi versioonides nimetati msconfigut ametlikult '''Microsoft System Configuration Utility'''.
 +
Msconfigut pole varasematel versioonidel kui Windows 98.
 +
Windows 95 ja Windows 2000 töötab eraldi alla laetuna, kuid see pole neile standardis mõeldud.
  
== System Configuration Tool-i käivitamine ==
+
== System Configuration'i käivitamine ==
System Configuration Tool-i saab käivitada Windows 7 ja Windows Vista puhul Windowsi logol ("Start" nupul) vajutades ning menüü alla tekkivale reale '''msconfig''' kirjutades ja siis Enterit vajutades.  
+
'''System Configuration''''i saab käivitada Windows 7 ja Windows Vista puhul Windowsi logol ("Start" nupul) vajutades ning menüü alla tekkivale reale '''msconfig''' kirjutades ja siis Enterit vajutades.  
  
 
Vanematel Windowsidel: XP, ME, 98SE, 98 puhul tuleb Start menüüst leida üles "Run ..." see käivitada ja tekkinud aknasse '''msconfig'''
 
Vanematel Windowsidel: XP, ME, 98SE, 98 puhul tuleb Start menüüst leida üles "Run ..." see käivitada ja tekkinud aknasse '''msconfig'''
 
kirjutada ning OK vajutada.
 
kirjutada ning OK vajutada.
  
== System Configuration Tool-i kasutamine ==
+
== System Configuration'i kasutamine ==
  
 
'''General'''
 
'''General'''
  
Esimese sakina on kohe lahti General, mis pakub meile 3 erinevat käivitus võimalust: Normal Startup; Diagnostic Startup ja Selective Startup.
+
Esimese sakina(''tab'') on kohe lahti General, mis pakub meile 3 erinevat käivitus võimalust: Normal Startup; Diagnostic Startup ja Selective Startup.
  
Normal Startup on nagu tavaline käivitus, mingisuguseid diagnostilisi teenuseid ei käivitata. Kui on vaja otsida mingit viga, tuleks kasutada teist või kolmandat käivitusmeetodit. Kui probleem lahendatud tuleks uuesti kasutada esimest ehk Normal Startup käivitust(boot-i).
+
'''Normal Startup''' on nagu tavaline käivitus, mingisuguseid diagnostilisi teenuseid ei käivitata. Kui on vaja otsida mingit viga, tuleks kasutada teist või kolmandat käivitusmeetodit. Kui probleem lahendatud tuleks uuesti kasutada esimest ehk Normal Startup käivitust(boot-i).
  
Diagnostic Startup käivitab süsteemi ainult koos baasteenustega ja vajalikke draiveritega. Minimaalsete teenuste ja draiverite käivitumisega saab olla kindel, et süsteem ise on korras ning probleemi allikas on kuskil kõrgemal tasemel.
+
'''Diagnostic Startup''' käivitab süsteemi ainult koos baasteenustega ja vajalikke draiveritega. Minimaalsete teenuste ja draiverite käivitumisega saab olla kindel, et süsteem ise on korras ning probleemi allikas on kuskil kõrgemal tasemel.
  
Selective Startup annab võimaluse käivitada süsteem koos baas teenuste ja draiveritega (nagu Diagnostic Startup), kuid lisaks annab võimaluse veel ise sobivaid käivitusega käivituvaid teenuseid ning programme aktiveerida ning niimoodi üks ühe haaval proovides otsida probleemi tekitajat.
+
'''Selective Startup''' annab võimaluse käivitada süsteem koos baas teenuste ja draiveritega (nagu Diagnostic Startup), kuid lisaks annab võimaluse veel ise sobivaid käivitusega käivituvaid teenuseid ning programme aktiveerida ning niimoodi üks ühe haaval proovides otsida probleemi tekitajat.
 
[[File:General.png|450px|thumb|centre|]]
 
[[File:General.png|450px|thumb|centre|]]
  
Line 34: Line 34:
 
Boot-i alt saame valida erinevate käivituste vahel.
 
Boot-i alt saame valida erinevate käivituste vahel.
 
   
 
   
Safe Boot: Minimal annab meile võimaluse boot-ida Windows graafilise liidesega kasutades ainult kriitilisi teenuseid. ühenduvuse teenused on kinni keeratud. Kui süsteem nii käivitub, siis peaks käivitama erinevaid teenuseid, et leida probleem.
+
'''Safe Boot: Minimal''' annab meile võimaluse boot-ida Windows graafilise liidesega kasutades ainult kriitilisi teenuseid. ühenduvuse teenused on kinni keeratud. Kui süsteem nii käivitub, siis peaks käivitama erinevaid teenuseid, et leida probleem.
  
Safe Boot: Boot-ib süsteemi käsureale(command prompt). Kriitilised teenused jooksevad, kuid ühenduvuseks ning graafiliseks vajalikud teenused on välja lülitatud. Saab tegeleda diagnostikaga käsurealt.
+
'''Safe Boot:''' Boot-ib süsteemi käsureale(command prompt). Kriitilised teenused jooksevad, kuid ühenduvuseks ning graafiliseks vajalikud teenused on välja lülitatud. Saab tegeleda diagnostikaga käsurealt.
  
Safe Boot:  Active Directory Repair käivitab Windowsi graafilise liidese ning kriitiliste teenuste ja Active Directory'ga.
+
'''Safe Boot:  Active Directory Repair''' käivitab Windowsi graafilise liidese ning kriitiliste teenuste ja Active Directory'ga.
  
Safe Boot: Network käivitab Windowsi graafilise liidese, kriitiliste teenuste ning ühenduvus teenustega. Juhul kui probleem ei ole seotud ühenduvus teenustega on võimalus ühenduda võrku või interneti ning jätkata diagnostikaga.
+
'''Safe Boot: Network''' käivitab Windowsi graafilise liidese, kriitiliste teenuste ning ühenduvus teenustega. Juhul kui probleem ei ole seotud ühenduvus teenustega on võimalus ühenduda võrku või interneti ning jätkata diagnostikaga.
  
No GUI Boot kasutades eemaldatakse Windowsi käivitamise ajal näidatav tervitus pilt. See on see pilt kus näidatakse Windowsi laadimist.  
+
'''No GUI Boot''' kasutades eemaldatakse Windowsi käivitamise ajal näidatav tervitus pilt. See on see pilt kus näidatakse Windowsi laadimist.  
  
Boot Log Säilitab boot protsessi informatsiooni ja fail asub asukohas %systemroot% nimega ntbtlog.txt.Neid log-e saab mugavalt saata teistele osapooltele, et koos probleemi tuvastada.
+
'''Boot Log''' Säilitab boot protsessi informatsiooni ja fail asub asukohas %systemroot% nimega ntbtlog.txt.Neid log-e saab mugavalt saata teistele osapooltele, et koos probleemi tuvastada.
  
Base Video käivitab süsteemi standartsete videokaardi draiveritega- mitte nendega, mis on spetsiaalselt seotud kasutatava videokaardiga. Seda valikut kasutades on võimalik tuvastada, kas probleem on seotud kasutatava videokaardi draiveritega. Ehk siis VGA mode resolutsioon 640x480 @ 16-bit.
+
'''Base Video''' käivitab süsteemi standartsete videokaardi draiveritega- mitte nendega, mis on spetsiaalselt seotud kasutatava videokaardiga. Seda valikut kasutades on võimalik tuvastada, kas probleem on seotud kasutatava videokaardi draiveritega. Ehk siis VGA mode resolutsioon 640x480 @ 16-bit.
  
OS Boot Information näitab kõiki käivituvaid draivereid sel ajal kui süsteem tööle läheb.
+
'''OS Boot Information''' näitab kõiki käivituvaid draivereid sel ajal kui süsteem tööle läheb.
  
Make All Boot Settings Permanent kui sinna kasti linnuke panna, siis igakord kui mingi muutus teha jääb see meelde ja seda ei saa tagasivõtta lihtsalt General saki alt Normal Startup-i valides. Selle linnukese puhul tuleb kõik muutused pärast ise jälle käsitsi tagasi muuta.
+
'''Make All Boot Settings Permanent'''- kui sinna kasti linnuke panna, siis igakord kui mingi muutus teha jääb see meelde ja seda ei saa tagasivõtta lihtsalt General saki alt Normal Startup-i valides. Selle linnukese puhul tuleb kõik muutused pärast ise jälle käsitsi tagasi muuta.
  
Timeout Settings abil saab seadistada taimereid mitme operatsioonisüsteemiga arvuti käivitamiseks. Number peab jääma vahemikku 3-999 sekundini.
+
'''Timeout Settings''' abil saab seadistada taimereid mitme operatsioonisüsteemiga arvuti käivitamiseks. Number peab jääma vahemikku 3-999 sekundini.
  
Advanced Settings annab võimaluse määrata protsessorite arvu ja mälu kogust ning üldiseid vea otsimisseadeid.  
+
'''Advanced Settings''' annab võimaluse määrata protsessorite arvu ja mälu kogust ning üldiseid vea otsimisseadeid.  
  
 
[[File:boot.png|450px|thumb|centre|]]
 
[[File:boot.png|450px|thumb|centre|]]
Line 60: Line 60:
 
'''Services'''
 
'''Services'''
  
Services saki alt saame vaadata, mis teenused jooksevad meil arvutit käivitades käima. Lisaks vajadusel neid sulgeda või käima panna. Muidugi peab nende seadete muutmisel olema ettevaatlik, sest osad teenused on vajalikud Windowsi enda toimimiseks. Võimalik on ka ära peita Windowsi enda teenused, et näha jäeks ainult kolmanda osapoolte poolt kasutatavad teenused.
+
Services saki(''tab'') alt saame vaadata, mis teenused jooksevad meil arvutit käivitades käima. Lisaks vajadusel neid sulgeda või käima panna. Muidugi peab nende seadete muutmisel olema ettevaatlik, sest osad teenused on vajalikud Windowsi enda toimimiseks. Võimalik on ka ära peita Windowsi enda teenused, et näha jäeks ainult kolmanda osapoolte poolt kasutatavad teenused.
 
[[File:Services.png|450px|thumb|centre|]]
 
[[File:Services.png|450px|thumb|centre|]]
  
 
'''Startup'''
 
'''Startup'''
  
Startup saki alt näeme, mis programmid lähevad koos Windows-i käivitumisega tööle. Antud nimekirjas programmid, millel on linnuke ees jooksevad süsteemi käivitades kohe automaatselt käima. Kui neilt linnuke eemaldada, siis nad koos Windows-i käivitamisega tööle ei jookse. Mida rohkem on seal nimekirjas programme, mis Windowsi käivitamisel käima jooksevad, seda aeglasem on arvuti. Seega on soovitav aeg-ajalt see nimekiri ülevaadata ja eemaldada programmid, mida te peale süsteemi käima jooksutamist ei kasuta. Kuid samas peab olema ettevaatlik, et mitte eemaldada linnukest Windows-ile vajalike programmide eest. Windows 7-s on peaaegu kõik Windowsile endale vajalikud programmid koondatud ühise nime alla "Windows Services."
+
Startup saki(''tab'') alt näeme, mis programmid lähevad koos Windows-i käivitumisega tööle. Antud nimekirjas programmid, millel on linnuke ees jooksevad süsteemi käivitades kohe automaatselt käima. Kui neilt linnuke eemaldada, siis nad koos Windows-i käivitamisega tööle ei jookse. Mida rohkem on seal nimekirjas programme, mis Windowsi käivitamisel käima jooksevad, seda aeglasem on arvuti. Seega on soovitav aeg-ajalt see nimekiri ülevaadata ja eemaldada programmid, mida te peale süsteemi käima jooksutamist ei kasuta. Kuid samas peab olema ettevaatlik, et mitte eemaldada linnukest Windows-ile vajalike programmide eest. Windows 7-s on peaaegu kõik Windowsile endale vajalikud programmid koondatud ühise nime alla "Windows Services."
 
[[File:Startup.png|450px|thumb|centre|]]
 
[[File:Startup.png|450px|thumb|centre|]]
  
 
'''Tools'''
 
'''Tools'''
  
Tools ehk tööriista saki alla on kokku kogutud igasugused diagnostika ja informatsiooni vahendid. Sealt alt saab neid tööriistu käivitada. Näiteks saab sealt Windows Vista või 7-e puhul mugavalt UAC'd(User Account Center) sisse/välja lülitada.
+
Tools ehk tööriista saki(''tab'') alla on kokku kogutud igasugused diagnostika ja informatsiooni vahendid. Sealt alt saab neid tööriistu käivitada. Näiteks saab sealt Windows Vista või 7-e puhul mugavalt UAC'd(User Account Center) sisse/välja lülitada.
 +
 
 
[[File:Tools.png|450px|thumb|centre|]]
 
[[File:Tools.png|450px|thumb|centre|]]
 +
 +
 +
Nimekiri standard tööriistadest ja nende otstarbest.
 +
 +
'''About Windows''' - Näitab mis versioon Windowsist on hetkel installeeritud.
 +
 +
'''Change UAC Settings''' - ''User Account Control'' võimadab muuta kasutaja kontrolli seadeid.
 +
 +
'''Action Center''' - Saate vaadata tegevusi, mida peaksite enda arvuti paremaks kasutamiseks tegema.
 +
 +
'''Windows Troubleshooting''' - Saate teha tõrkeotsinguid ning vabaneda lihtsamatest probleemidest.
 +
 +
'''Computer Management''' - Arvuti juhtimine- süsteemi muudatused, kõvaketta seadistamised, süsteemi jõudlus.
 +
 +
'''System Information''' - Võimalus vaadata täielikku infot riistvara ja tarkvara kohta.
 +
 +
'''Event Viewer''' - Näitab seire- ja tõrkeotsingu vigasid nii Windowsi- kui teistest programmidest.
 +
 +
'''Programs''' - Kustuta või lisa programme, samuti Windowsi komponente.
 +
 +
'''System Properties''' - Vaata põhilist informatsiooni arvuti süsteemi seadetest.
 +
 +
'''Internet Options''' - ''Internet Exploreri'' seadistused.
 +
 +
'''Internet Protocol Configuration''' - IPCONFIG on ''command-line'' tööriist, et vaadata ja muuta internetiühendusi.
 +
 +
'''Performance Monitor''' - Saab vaadata suutlikust lokaalsest- või kaugarvutist
 +
 +
'''Resource Monitor''' -Saab vaadata suutlikust ja ressursside kasutamist lokaalarvutist.
 +
 +
'''Task Manager''' - Detailne info programmidest ja protsessidest mis töötavad teie arvutis.
 +
 +
'''Command Prompt''' - Avab ''Command Prompt'' akna.
 +
 +
'''Registry Editor''' - Võimalik teha muudatusi Windowsi registris.
 +
 +
'''Remote Assistance''' - Võimalik aidata või saada abi sõbralt läbi Interneti.
 +
 +
'''System Restore''' - Võimalik varasema oleku taastamine süsteemis
 +
 +
== How to: Windows startup programmide eemaldamine ==
 +
Juhend on mõeldud Windows 7 kasutajatele, teiste operatsioonisüsteemidega on tegevused väga sarnased kuid mitte identsed.
 +
 +
Minge Start nupule ja selle ülevalt otsi '''msconfig''' parema hiirevajutusega valige '''Run as administrator'''
 +
 +
Vali Startup sakk.
 +
Seal on kõik Teie programmid, mis lähevad tööle kui arvuti käivitub.
 +
Nüüd saate hakata vaatama milliseid reaalsuses vaja ja milliseid mitte.
 +
Kui Te soovite mõne programmi kohta rohkem infot siis aitab Teid www.processlibrary.com.
 +
Sealse otsingu kasutamiseks vaadake Startup saki Command realt programmi nimi (näiteks: sttray.exe, igfxtray.exe, jusched.exe) ja pange see otsingusse. Vastuseks saate milleks programmi kasutatakse ja kas tegemist on pahavaraga või mitte.
 +
Lõpetades endale vajalike muudatuse tegemise vajutage all olevat '''Apply''' nuppu ja võite akna sulgeda. Järgnevalt vajutage '''OK''' ja valige, kas soovite muudatused kohe rakendada tehes '''Restart''' või lahkudes '''Exit without restart'''
 +
 +
Programmidest loobumine tekitab kiirema operatsioonisüsteemi käivitamise kui ka töötamise.
 +
 +
== How to: Käivitada Windows Diagnostic režiimis ==
 +
 +
Juhend on mõeldud Windows 7 kasutajatele, teiste operatsioonisüsteemidega on tegevused väga sarnased kuid mitte identsed.
 +
 +
Minge Start nupule ja selle ülevalt otsi '''msconfig''' parema hiirevajutusega valige '''Run as administrator'''
 +
 +
Olles General sakil, vajutage Diagnostic startupile, järgnevalt vajutage OK ja siis Restart.
 +
 +
Kui probleem esineb ka antud režiimis on tegemist Windowsi põhifailide või draiveritega.
 +
Kui probleemi antud režiimis ei esine, tuleks kasutada ''Selective startup mode'''i, et aru saada täpsemalt millises teenuses või programmis on viga.
 +
 +
== How to: Käivitada Windows Selective režiimis ==
 +
 +
Juhend on mõeldud Windows 7 kasutajatele, teiste operatsioonisüsteemidega on tegevused väga sarnased kuid mitte identsed.
 +
 +
Minge Start nupule ja selle ülevalt otsi '''msconfig''' parema hiirevajutusega valige '''Run as administrator'''
 +
 +
Olles General sakil, vajutage Selective startup ja võtke linnukesed ära Load system services ja Load startup items'itelt.
 +
 +
Pange linnuke Load system service'ile, vajutage OK ja tehke Restart.
 +
 +
Kui probleem esineb siis edasiseks on 2 võimalust
 +
 +
'''a) Süsteemi teenus tekitab probleemi'''
 +
 +
Services saki alt saab kõik eemaldada ''disable all''
 +
 +
'''b) Startup programm tekitab probleemi'''
 +
 +
General saki alt panna linnuke Load startup items ja siis minna Startup sakile ja kõik eemaldada ''disable all''
 +
ja siis saab ühe kaupa programmid läbi käia mis tekitavad probleemi, lihtsalt panna linnuke sellele programmile mida soovite käivitada. Teha seda seni, kuni olete leidnud programmi mis häirib Windowsi tööd.
  
 
== Kokkuvõte ==
 
== Kokkuvõte ==
  
System Configuration Tool on suhteliselt hea ja mugav asi arvuti kiiremaks muutmisel. Tihti topivad installitavad programmid end Startup listi ning muudavad käivitamist aeglasemaks, kuigi me programme ise nii tihti ei kasuta ja ei vaja neid taustal jooksmas. Mõnikord satub sinna nimekirja ka pahavara, mis arvuti käivitudes kohe käima jookseb ning arvuti tegevust koormab.  
+
'''System Configuration''' on suhteliselt hea ja mugav asi arvuti kiiremaks muutmisel. Tihti topivad installitavad programmid end ''startup list'' 'i ning muudavad käivitamist aeglasemaks, kuigi me programme ise nii tihti ei kasuta ja ei vaja neid taustal jooksmas. Mõnikord satub sinna nimekirja ka pahavara, mis arvuti käivitudes kohe käima jookseb ning arvuti tegevust koormab.  
 
Lisaks on võimalus keerata kinni teenuseid mida me ei kasuta.  
 
Lisaks on võimalus keerata kinni teenuseid mida me ei kasuta.  
 
Probleemide tekkimisel on meil võimalus arvuti käivitada minimaalsete tööks vajalike teenuste ja draiveritega ning otsida probleemi põhjustajat.
 
Probleemide tekkimisel on meil võimalus arvuti käivitada minimaalsete tööks vajalike teenuste ja draiveritega ning otsida probleemi põhjustajat.
Seega on msconfig suurepärane vahend administraatoritele arvutite hooldamiseks, kontrollimiseks ning vajadusel ka parandamiseks.
+
Seega on msconfig suurepärane vahend administraatoritele arvutite hooldamiseks, kontrollimiseks ning vajadusel ka parandamiseks. Siinkohal ei tohiks ära unustada seda, et probleem võib olla ka riistvaraline, mitte tarkvaraline.
  
 
== Kasutatud allikad ==
 
== Kasutatud allikad ==
Line 87: Line 173:
 
[http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/msconfig_usage.mspx?mfr=true http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/msconfig_usage.mspx?mfr=true]
 
[http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/msconfig_usage.mspx?mfr=true http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/msconfig_usage.mspx?mfr=true]
  
[http://en.wikipedia.org/wiki/MSConfig http://en.wikipedia.org/wiki/MSConfig]
+
[http://support.microsoft.com/KB/906569 http://support.microsoft.com/KB/906569]
  
 
[http://blog.windowsforus.com/2010/02/microsoft-system-configuration-tool-or.html http://blog.windowsforus.com/2010/02/microsoft-system-configuration-tool-or.html]
 
[http://blog.windowsforus.com/2010/02/microsoft-system-configuration-tool-or.html http://blog.windowsforus.com/2010/02/microsoft-system-configuration-tool-or.html]
 +
 +
[http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/Using-System-Configuration http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/Using-System-Configuration]
  
 
== Autor ==
 
== Autor ==
Tarmo Suurmägi A21
+
[mailto:tsuurmag@itcollege.ee Tarmo Suurmägi A21]
 
[[Category: Windows-tööjaamade haldamine]]
 
[[Category: Windows-tööjaamade haldamine]]
 +
[[Category: Windows-tööjaamade haldamine 2012]]

Latest revision as of 16:59, 9 September 2013

Sissejuhatus

System Configuration (Windows Vista ja Windows 7) ehk msconfig pakub võimalust uurida süsteemis olevaid tõrkeid; näha millised programmid jooksevad koos Windowsi tööleminekuga käima; lubada ja keelata erinevaid süsteemi teenuseid ning seadistada käivitusseadeid(boot). Kui probleem kaob ära mingisuguse teenuse väljalülitamisel, saab viga hakata otsima vastavast teenusest.

System Configuration on mõeldud probleemi leidmiseks ja isoleerimiseks. Jäädavalt saab programmi kustutada Control Panel'ist

Msconfig on olemas Windowsi versioonidel: Windows 98, Windows ME, Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ja kõikidel Windows Serveritel.

Vanemates Windowsi versioonides nimetati msconfigut ametlikult Microsoft System Configuration Utility. Msconfigut pole varasematel versioonidel kui Windows 98. Windows 95 ja Windows 2000 töötab eraldi alla laetuna, kuid see pole neile standardis mõeldud.

System Configuration'i käivitamine

System Configuration'i saab käivitada Windows 7 ja Windows Vista puhul Windowsi logol ("Start" nupul) vajutades ning menüü alla tekkivale reale msconfig kirjutades ja siis Enterit vajutades.

Vanematel Windowsidel: XP, ME, 98SE, 98 puhul tuleb Start menüüst leida üles "Run ..." see käivitada ja tekkinud aknasse msconfig kirjutada ning OK vajutada.

System Configuration'i kasutamine

General

Esimese sakina(tab) on kohe lahti General, mis pakub meile 3 erinevat käivitus võimalust: Normal Startup; Diagnostic Startup ja Selective Startup.

Normal Startup on nagu tavaline käivitus, mingisuguseid diagnostilisi teenuseid ei käivitata. Kui on vaja otsida mingit viga, tuleks kasutada teist või kolmandat käivitusmeetodit. Kui probleem lahendatud tuleks uuesti kasutada esimest ehk Normal Startup käivitust(boot-i).

Diagnostic Startup käivitab süsteemi ainult koos baasteenustega ja vajalikke draiveritega. Minimaalsete teenuste ja draiverite käivitumisega saab olla kindel, et süsteem ise on korras ning probleemi allikas on kuskil kõrgemal tasemel.

Selective Startup annab võimaluse käivitada süsteem koos baas teenuste ja draiveritega (nagu Diagnostic Startup), kuid lisaks annab võimaluse veel ise sobivaid käivitusega käivituvaid teenuseid ning programme aktiveerida ning niimoodi üks ühe haaval proovides otsida probleemi tekitajat.

General.png

Boot

Boot-i alt saame valida erinevate käivituste vahel.

Safe Boot: Minimal annab meile võimaluse boot-ida Windows graafilise liidesega kasutades ainult kriitilisi teenuseid. ühenduvuse teenused on kinni keeratud. Kui süsteem nii käivitub, siis peaks käivitama erinevaid teenuseid, et leida probleem.

Safe Boot: Boot-ib süsteemi käsureale(command prompt). Kriitilised teenused jooksevad, kuid ühenduvuseks ning graafiliseks vajalikud teenused on välja lülitatud. Saab tegeleda diagnostikaga käsurealt.

Safe Boot: Active Directory Repair käivitab Windowsi graafilise liidese ning kriitiliste teenuste ja Active Directory'ga.

Safe Boot: Network käivitab Windowsi graafilise liidese, kriitiliste teenuste ning ühenduvus teenustega. Juhul kui probleem ei ole seotud ühenduvus teenustega on võimalus ühenduda võrku või interneti ning jätkata diagnostikaga.

No GUI Boot kasutades eemaldatakse Windowsi käivitamise ajal näidatav tervitus pilt. See on see pilt kus näidatakse Windowsi laadimist.

Boot Log Säilitab boot protsessi informatsiooni ja fail asub asukohas %systemroot% nimega ntbtlog.txt.Neid log-e saab mugavalt saata teistele osapooltele, et koos probleemi tuvastada.

Base Video käivitab süsteemi standartsete videokaardi draiveritega- mitte nendega, mis on spetsiaalselt seotud kasutatava videokaardiga. Seda valikut kasutades on võimalik tuvastada, kas probleem on seotud kasutatava videokaardi draiveritega. Ehk siis VGA mode resolutsioon 640x480 @ 16-bit.

OS Boot Information näitab kõiki käivituvaid draivereid sel ajal kui süsteem tööle läheb.

Make All Boot Settings Permanent- kui sinna kasti linnuke panna, siis igakord kui mingi muutus teha jääb see meelde ja seda ei saa tagasivõtta lihtsalt General saki alt Normal Startup-i valides. Selle linnukese puhul tuleb kõik muutused pärast ise jälle käsitsi tagasi muuta.

Timeout Settings abil saab seadistada taimereid mitme operatsioonisüsteemiga arvuti käivitamiseks. Number peab jääma vahemikku 3-999 sekundini.

Advanced Settings annab võimaluse määrata protsessorite arvu ja mälu kogust ning üldiseid vea otsimisseadeid.

Boot.png

Services

Services saki(tab) alt saame vaadata, mis teenused jooksevad meil arvutit käivitades käima. Lisaks vajadusel neid sulgeda või käima panna. Muidugi peab nende seadete muutmisel olema ettevaatlik, sest osad teenused on vajalikud Windowsi enda toimimiseks. Võimalik on ka ära peita Windowsi enda teenused, et näha jäeks ainult kolmanda osapoolte poolt kasutatavad teenused.

Services.png

Startup

Startup saki(tab) alt näeme, mis programmid lähevad koos Windows-i käivitumisega tööle. Antud nimekirjas programmid, millel on linnuke ees jooksevad süsteemi käivitades kohe automaatselt käima. Kui neilt linnuke eemaldada, siis nad koos Windows-i käivitamisega tööle ei jookse. Mida rohkem on seal nimekirjas programme, mis Windowsi käivitamisel käima jooksevad, seda aeglasem on arvuti. Seega on soovitav aeg-ajalt see nimekiri ülevaadata ja eemaldada programmid, mida te peale süsteemi käima jooksutamist ei kasuta. Kuid samas peab olema ettevaatlik, et mitte eemaldada linnukest Windows-ile vajalike programmide eest. Windows 7-s on peaaegu kõik Windowsile endale vajalikud programmid koondatud ühise nime alla "Windows Services."

Startup.png

Tools

Tools ehk tööriista saki(tab) alla on kokku kogutud igasugused diagnostika ja informatsiooni vahendid. Sealt alt saab neid tööriistu käivitada. Näiteks saab sealt Windows Vista või 7-e puhul mugavalt UAC'd(User Account Center) sisse/välja lülitada.

Tools.png


Nimekiri standard tööriistadest ja nende otstarbest.

About Windows - Näitab mis versioon Windowsist on hetkel installeeritud.
Change UAC Settings - User Account Control võimadab muuta kasutaja kontrolli seadeid.
Action Center - Saate vaadata tegevusi, mida peaksite enda arvuti paremaks kasutamiseks tegema.
Windows Troubleshooting - Saate teha tõrkeotsinguid ning vabaneda lihtsamatest probleemidest.
Computer Management - Arvuti juhtimine- süsteemi muudatused, kõvaketta seadistamised, süsteemi jõudlus.
System Information - Võimalus vaadata täielikku infot riistvara ja tarkvara kohta.
Event Viewer - Näitab seire- ja tõrkeotsingu vigasid nii Windowsi- kui teistest programmidest.
Programs - Kustuta või lisa programme, samuti Windowsi komponente.
System Properties - Vaata põhilist informatsiooni arvuti süsteemi seadetest.
Internet Options - Internet Exploreri seadistused.
Internet Protocol Configuration - IPCONFIG on command-line tööriist, et vaadata ja muuta internetiühendusi.
Performance Monitor - Saab vaadata suutlikust lokaalsest- või kaugarvutist
Resource Monitor -Saab vaadata suutlikust ja ressursside kasutamist lokaalarvutist.
Task Manager - Detailne info programmidest ja protsessidest mis töötavad teie arvutis.
Command Prompt - Avab Command Prompt akna.
Registry Editor - Võimalik teha muudatusi Windowsi registris.
Remote Assistance - Võimalik aidata või saada abi sõbralt läbi Interneti.
System Restore - Võimalik varasema oleku taastamine süsteemis

How to: Windows startup programmide eemaldamine

Juhend on mõeldud Windows 7 kasutajatele, teiste operatsioonisüsteemidega on tegevused väga sarnased kuid mitte identsed.

Minge Start nupule ja selle ülevalt otsi msconfig parema hiirevajutusega valige Run as administrator

Vali Startup sakk. Seal on kõik Teie programmid, mis lähevad tööle kui arvuti käivitub. Nüüd saate hakata vaatama milliseid reaalsuses vaja ja milliseid mitte. Kui Te soovite mõne programmi kohta rohkem infot siis aitab Teid www.processlibrary.com. Sealse otsingu kasutamiseks vaadake Startup saki Command realt programmi nimi (näiteks: sttray.exe, igfxtray.exe, jusched.exe) ja pange see otsingusse. Vastuseks saate milleks programmi kasutatakse ja kas tegemist on pahavaraga või mitte. Lõpetades endale vajalike muudatuse tegemise vajutage all olevat Apply nuppu ja võite akna sulgeda. Järgnevalt vajutage OK ja valige, kas soovite muudatused kohe rakendada tehes Restart või lahkudes Exit without restart

Programmidest loobumine tekitab kiirema operatsioonisüsteemi käivitamise kui ka töötamise.

How to: Käivitada Windows Diagnostic režiimis

Juhend on mõeldud Windows 7 kasutajatele, teiste operatsioonisüsteemidega on tegevused väga sarnased kuid mitte identsed.

Minge Start nupule ja selle ülevalt otsi msconfig parema hiirevajutusega valige Run as administrator

Olles General sakil, vajutage Diagnostic startupile, järgnevalt vajutage OK ja siis Restart.

Kui probleem esineb ka antud režiimis on tegemist Windowsi põhifailide või draiveritega. Kui probleemi antud režiimis ei esine, tuleks kasutada Selective startup mode'i, et aru saada täpsemalt millises teenuses või programmis on viga.

How to: Käivitada Windows Selective režiimis

Juhend on mõeldud Windows 7 kasutajatele, teiste operatsioonisüsteemidega on tegevused väga sarnased kuid mitte identsed.

Minge Start nupule ja selle ülevalt otsi msconfig parema hiirevajutusega valige Run as administrator

Olles General sakil, vajutage Selective startup ja võtke linnukesed ära Load system services ja Load startup items'itelt.

Pange linnuke Load system service'ile, vajutage OK ja tehke Restart.

Kui probleem esineb siis edasiseks on 2 võimalust

a) Süsteemi teenus tekitab probleemi

Services saki alt saab kõik eemaldada disable all

b) Startup programm tekitab probleemi

General saki alt panna linnuke Load startup items ja siis minna Startup sakile ja kõik eemaldada disable all ja siis saab ühe kaupa programmid läbi käia mis tekitavad probleemi, lihtsalt panna linnuke sellele programmile mida soovite käivitada. Teha seda seni, kuni olete leidnud programmi mis häirib Windowsi tööd.

Kokkuvõte

System Configuration on suhteliselt hea ja mugav asi arvuti kiiremaks muutmisel. Tihti topivad installitavad programmid end startup list 'i ning muudavad käivitamist aeglasemaks, kuigi me programme ise nii tihti ei kasuta ja ei vaja neid taustal jooksmas. Mõnikord satub sinna nimekirja ka pahavara, mis arvuti käivitudes kohe käima jookseb ning arvuti tegevust koormab. Lisaks on võimalus keerata kinni teenuseid mida me ei kasuta. Probleemide tekkimisel on meil võimalus arvuti käivitada minimaalsete tööks vajalike teenuste ja draiveritega ning otsida probleemi põhjustajat. Seega on msconfig suurepärane vahend administraatoritele arvutite hooldamiseks, kontrollimiseks ning vajadusel ka parandamiseks. Siinkohal ei tohiks ära unustada seda, et probleem võib olla ka riistvaraline, mitte tarkvaraline.

Kasutatud allikad

http://netsquirrel.com/msconfig/index.html

http://forum.thewindowsclub.com/windows-tips-tutorials-articles/26970-msconfig-system-configuration-tool.html

http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/msconfig_usage.mspx?mfr=true

http://support.microsoft.com/KB/906569

http://blog.windowsforus.com/2010/02/microsoft-system-configuration-tool-or.html

http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/Using-System-Configuration

Autor

Tarmo Suurmägi A21