Windows juhend: Kuidas seadistada tarkvaralist RAID-i

From ICO wiki
Revision as of 19:29, 24 September 2012 by Ttuur (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

Esimeseks sammuks peaks olema oma andmete varundamine kuhugile. Kas siis mälupulgale, välisele kõvakettale, kõvakettale, mida RAIDis ei hakata kasutama või DVD plaatidele (mis on üsna aeganõudev).Varundamine tuleb läbi viia, kuna osade RAID variantide puhul nõutakse kõvaketastel andmete täielikku kustutamist.

Kui andmed on salvestatud, siis avage start menüü ning parema klõpsuga "Computer" peale ning sealt "manage".

Kui "manage" on avatud siis vasakult poolt valige "disk managment". Iga kõvaketas mida te soovite RAIDis kasutada, peate ära kustutama "disk managment"-ist.


Niipea kui te olete kõvakettad ära kustutanud näiliselt, peaksid sinna jääma ainult kõvakettad, mida te ei soovi RAIDis kasutada. Teised kõvakettad jäävad siiski sinna, kuid nad väljenduvad all pool ning nende peal on kirjas "unallocated"(määramata).


Windowsis ei kasutata RAIDi nimetamisel traditsoonilist 0, 1, 5, 10 jne. Nende asemel hoopis kutsutakse neid kas siis "spanned", "striped" või "mirrored".


Striped=RAID0

RAID-0 defineeritakse tavaliselt kui hargsalvestusega ketaste gruppi, mis ei sisalda liiasusi ega paarsust. RAID-0 massiivide konfigureerimisel jagatakse kõvakettad tavaliselt suurtesse stripe`desse, s.t. sobivad I/O intensiivsete rakenduste jaoks. Kuid neid kettamassiive võib konfigureerida ka nii, et stripe'd oleks vaid sektorite suurused ning ketaste pöörlemine sünkroniseeritud. Kuna RAID-0 ei sisalda liiasusi, siis hävivad andmed kogu massiivis, kui ühe kettaga midagi juhtub. Samas on RAID-0 kõigist ketaste arhitektuuritüüpidest kõige kiirem ning salvestab kõige efektiivsemalt.

Mirrored=RAID1

RAID-1, rohkem tuntud kui “peegelsalvestus”, on lihtsalt paar kettaid, mis teineteist dubleerivad, kuid paistavad arvutile ühe kettana. Hargsalvestust ei kasutata, kuigi mitu RAID-1 massiivi võib selle salvestusmeetodi abil liita, nii et nad paistaksid ühe suure massiivina, mis koosneb peegeldatud ketaste paaridest. Tavaliselt nimetatakse seda “Dual-level array” (“kahe taseme massiiviks”). Kirjutatud andmed peavad minema mõlemale kettale peegeldatud paarina, nii et mõlemal kettal oleks sama informatsioon. Kõik kettad saavad siiski samaaegselt lugemisoperatsioone teostada. Niisiis kahekordistab peegeldamine lugemiskiirust ning jätab kirjutamiskiiruse samaks. RAID-1 tööjõudlus on kõigist paarsust toetavatest RAID arhitektuuridest kõige parem, eriti mitme kasutaja keskkonnas.