Clonezilla

From EIK wiki

Sissejuhatus

Clonezilla on avatud lähtekoodiga tasuta tarkvara andmete taasatamiseks, kettatõmmiste tegemiseks ja paigaldamiseks. Clonezilla loojaks on Steven Shaiu ja seda arendab NCHC Free Software Labs Taiwanis.

Clonezilla baseerub DRBL, partclone, Partition Image, ntfsclone ja udpcast rakendustel. Clonezilla salvestab ja taastab sinu kettalt ainult kasutatud plokid, mis võimaldab kokku hoida salvestuspinda, millele tõmmist tehakse ning tõmmise tegemise ja paigaldamise aega.

Funktsioonid:

 • Avatud lähtekoodiga tarkvara (GPL).
 • Toetatud failisüsteemid: ext2, ext3, ext4, reiserfs, xfs, jfs GNU/Linuxi puhul, FAT, NTFS MS Windowsile, HFS+ Mac OS-ile, UFS FreeBSD, NetBSD ja OpenBSD jaoks, VMFS VMWare ESX-ile. Seetõttu on võimalik kloonida järgnevaid operatsioonisüsteeme: GNU/Linux, MS windows, Intelil baseeruv Mac OS, FreeBSD, NetBSD ja OpenBSD. Seejuures pole tähtis, kas tegemist on 32-bit (x86) või 64-bit (x86-64) operatsioonisüsteemiga. Mittetoetatud failisüsteemide puhul sektorist sektorisse kopeerimine tehakse dd abil.
 • LVM2 GNU/Linuxi puhul on toetatud. (NB! LVM esimene versioon ei ole toetatud!)
 • Multiedastus on toetatud Clonezilla Server versioonil.
 • Partitsioone saab kloonida kasutades partclone, Partimage, ntfsclone ja dd tarkvara. Clonezilla sisaldab endas veel teisi tarkvarasid, mille abil saab salvestada mitte ainult partitsioone vaid ka kogu ketta.
 • Kasutades vabatarkvara drbl-winroll saab seadistada masina nime, grupi või domeeni ja SID-i MS Windows masinatel.

Piirangud:

 • Sihtpartiatsioon peab olema samasuur või suurem kui algne.
 • Erinev/Kaasav varundus ei ole veel rakendatud.
 • Online tõmmise loomine/kloonimine ei ole rakendatav. Partiatsioon, mida kloonitakse peab olema lahtiühendatud süsteemist.
 • Tarkvaraline RAID ei ole toetatud. Seda peab tegema eraldi.
 • Tulenevalt tõmmise formaadi piirangutest ei ole võimalik tõmmist seest vaadelda ega ühendada. Ei saa taastada üksikfaili tõmmisest.

Clonezilla Live

Clonezilla Live võimaldab kasutajal teha kettatõmmist üksikarvuti salvestuspinnast või salvestuspinnal olevast partitsioonist eraldiseisvale meediale. Kloonitavaid andmeid on võimalik salvestada tõmmisfaili või admete duplikaadina teisele salvestuspinnale. Andmeid saab salvestada kohalikule kettale, SSH serverisse, Samba serverile või NFS-i jagatud kataloogi. Clonezilla faili saab seejärel kasutada selleks, et taastada algne seis kettal, kui seda vaja peaks minema.

Clonezilla rakkendust saab käitada USB mäluseadmelt või CD/DVD plaadilt. Clonezilla ei vaja muudatuste tegemist arvutil, tarkvara töötab iseenda üleslaetud keskkonnas.

Clonezilla Server

Clonezilla Serverit kasutatakse mitme arvuti üheaegseks kloonimiseks üle võrgu. Seda saab kasutada DRBL serveri abil ja arvutitel peaks olema PXE toega võrgukaardid, mis võimaldavad võrgust alglaadimist.

Kasulikke viiteid

http://robot.itcollege.ee/wiki/index.php/Clonezilla

http://v6sa.itcollege.ee/wiki/?page=Clonezilla

http://www.drbl-winroll.org/

Kasutatud kirjandus

http://www.clonezilla.org/

http://en.wikipedia.org/wiki/Clonezilla

Autor

Kalev Jõgi