E-ITSPEA õpijuhis

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Tagasi kursuse esilehele

MÄRKUS: HETKEL KURSUST EI TOIMU. ALLOLEV JUHIS KEHTIS SENI VIIMASE, 2024. AASTA KEVADSEMESTRI KURSUSE KOHTA.

Kursuse eesmärgid

Käesolev kursus on põhiosas e-vormis variatsioon IT Kolledžis juba traditsiooniliseks saanud päeva-/statsionaarõppe kursusest ning selle eesmärgiks on anda osalejatele laiapõhjalised teadmised IT seostest ümbritseva maailmaga ning mõjust sellele (käsitletavad teemad hõlmavad IT eetilisi ja juriidilisi küsimusi, tehnikaajalugu ja -kultuuri, filosoofiat jm). Sihiks on panna osaleja mõtlema oma tegevuse laiemate tulemuste üle ning kujundada IT-inimesele vajalikke hoiakuid.

Oodatavaks tulemuseks on käsitletavate teemade parem tundmine kursuse läbinute poolt, samuti töökogemus avatud e-kursuselt. Täpsemad õpiväljundid on sõnastatud allpool.

  • Teadmised eriala põhimõistetest - aine läbinu omab ülevaadet IT arenguloost, tarkvara ja võrgusisu õiguslikest regulatsioonivahenditest (autoriõigus, litsentsid jne), tunneb IT-ga seotud eetilisi probleeme ning erialast tehnokultuuri.
  • Uurimis-, arendus- ja loometööoskused - aine läbinu on saanud põhiteadmised ja mõningase kogemuse kirjalike tööde koostamisest ja retsenseerimisest, samuti Web 2.0 vahendite kasutamisest nende tegevuste juures.
  • Oskus töötada avatud keskkonnas - eriti on seda teadvustama hakatud viimastel aastatel turvalisuse ja privaatsuse kontekstis. Käesoleval kursusel toimub suur osa tööst avalikus veebiruumis (ajaveeb, foorum, wiki) ning vaja on leida mõistlik tasakaal seal esitatava info ning privaatsuse säilitamise vahel, samuti valida kohane "digitaalne mina" (alates kasutajanimest ja lõpetades esinemisstiili, sõnavara ja kirjaoskusega).
  • Hoiakud ja väärtushinnangud - aine läbinu teadvustab endale IT ühiskondlikku mõõdet ja eetilisi norme ning suudab näha end erialase kultuuri kontekstis.


Märkusː see kursus on viimastel aastatel teinud läbi erinevaid pöördeid. E-õppevariant on tavaolukorras olnud kavas kevadsemestriti IT süsteemide arendamise ja administreerimise erialade kaug/sessioonõppes (ainekoodiga ICY0004, nagu statsionaarõppes). Lisaks on olemas ka kursuse ingliskeelne versioon (SPEAIT) ainekoodiga ICS0006, mida õpetatakse põhiliselt TTÜ IT kolledži küberturbe tehnoloogiate õppekaval - varem üksnes statsionaarõppes, ent COVID-19 pandeemiast tulenevalt alates 2020. aasta kevadest ka e-õppevormis analoogiliselt käesoleva kursusega. Kursuse õpetamine Infosüsteemide analüüsi ja kavandamise magistriõppekaval ning Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudis on üldiselt lõppenud - tagantjärele "sabatajad" võetakse jutule, kuid peavad kursuse arvesseminekuga seonduvad organisatoorsed küsimused ise ära lahendama (ehk ülikoolidega ise asju ajama).

2024. aasta kevadsemestril toimub see kursus kohustusliku ainena IT süsteemide arenduse (IADB) kaug-/sessioonõppele, lisaks saavad osaleda ka IT süsteemide administreerimise (IAAB) päevaõppe tudengid (kellele see on valikaine ja kes võivad osaleda nii sügise kui kevade voorudes).


Kursusel vajatavad töövahendid

  • ajaveeb ehk blog(i) - võib kasutada olemasolevat (sel juhul tuleks teha kursusele omaette teema või silt) või teha uue, Algajale sobib https://www.wordpress.com või https://www.blogger.com . NB! Ajaveeb peab võimaldama postituste jälgimist RSS-voo abil!
  • Nabble'is asuva [foorumi] (link on ka esilehel) kasutajakonto. NB! Lugege läbi "Mõned korralduslikud märkused" Majapidamise all!
  • e-postiaadress (võib kasutada ülikooli oma, aga ei pea).

NB! Osalejate nimed ja ajaveebiaadressid võiks lisada kasutajate lehele (alternatiiv on saata need e-kirjaga otse õppejõule).

Kuidas töö käib?

Tähelepanuks: seoses muutunud oludega on 2024. aasta kevadsemestril hindamissüsteem natuke teistsugune kui varem!

Loengukonspekt

Iga nädala jaoks on kursuse esilehel üks teematekst, mis tuleks nädala jooksul läbi lugeda. Konspekti lugemine eraldi punkte ei anna, kuid annab infot, mõtteid ja ideid.

Ajaveebiartiklid etteantud teemadel

Iga teema kohta tuleks kirjutada üks ajaveebipostitus (arvestusliku mahuga ca 0,5 - 1 lk) nädala teksti lõpus etteantud teemal. Iga nädala postitus annab kuni 3 punkti, seega kokku on ajaveebi eest võimalik saada kuni 45 punkti.

NB! Et inimesed liiga hilja ei ärkaks, tuleb neid ülesandeid kirjutada iga nädal. Iganädalane tähtaeg on seekord reede keskpäev (kell 12.00).

Ajaveebiartiklid enda valitud teemal (*** UUS ***)

Lisaks eespooltoodule on võimalik kirjutada kuni 5 ajaveebipostitust enda valitud, ent ainega seonduval teemal (näiteks erialased üritused, mingi sündmuse vastukaja, muljed mingi tarkvara kasutamisest/paigaldusest, (täiendav) raamatu- või filmiarvustus jne). Iga postitus selles kategoorias annab kuni 2 punkti ehk täiendavalt kokku kuni 10 punkti.

Nende postituste puhul ei ole nädalatähtaega - need hinnatakse ära valmimisele järgneval nädalatähtajal. Kindlasti ei ole aga soovitav hakata neid viimasel nädalal ühekorraga valmis treima.

Foorumiarutelu

Igaüks peaks endale tegema kasutajakonto Nabble'is asuvasse [kursuse foorumisse] ja postitama iga nädal teistele arutamiseks mõne huvipakkuva küsimuse nädala teema kohta VÕI võtma sõna teiste poolt püstitatud teemades (seega võib nii kirjutada olemasolevatesse teemadesse kui ka luua uue). Iga nädala eest läheb arvesse kuni kaks postitust (1 postitus = 1 punkt; lubatud on kirjutada ka rohkem, aga punkte saab kuni 2 eest) ning võib saada kuni 2 punkti, kokku 2 x 15 = kuni 30 punkti. Nädalatähtaeg on üldiselt sama, mis ajaveebis (reedel kell 12.00), ent foorumis ei järgita seda nii rangelt - lubatud on postitada kuni kaks nädalat tagantjärele ehk kuni üle-eelmise nädala teemadesse. See piirang on vajalik - vastasel juhul hakkavad hilised ärkajad kursuse lõpus foorumimaratone tegema, nende tulemused on aga reeglina kehva kvaliteediga. Erandiks on kaks viimast nädalat - kursuse õppetöö lõpeb viimase nädalaga, seega eelviimasel nädalal on "lisaruumi" vaid üks nädal ja viimase nädala teemasid saab kajastada ainult selsamal viimasel nädalal (10.05-17.05).

Lisaks kursuse teemafoorumile on sealsamas olemas ka muude teemade foorum (mistahes muude arutelude tarbeks - näiteks "Kes laupäeval Tartu poole sõidab?" vms) ning kursuse majapidamise foorum (õppetöö-alasteks teadeteks ning selle korralduse arutamiseks), kuhu postitamine aga eraldi punkte ei anna. NB! Jooksvaid küsimusi õppejõule paluks mitte postitada foorumisse, vaid saata need e-postiga - reageerimine on kiirem (erandina võiks panna foorumisse küsimuse, mille vastus võib eeldatavasti huvitada kogu kursust).

NB! Foorumis võiks esineda enda (vähemalt ees-) nimega (võib lisada perenime algustähe vmm, näiteks KalleK, või tekitada mingi muu erikuju, oluline on aga inimene foorumis ära tunda) - nii on suure rahvaarvu juures seda kõige lihtsam jälgida. Kui aga keegi tahab kindlasti "Püksinööp", "Zorro" vmm loominguline tegelane olla, tuleb enda identiteedist õppejõudu e-kirjaga teavitada.

Raamatuarvustus

Veel üheks võimalusest punkte teenida on lugeda ja retsenseerida mõnd ainekohast raamatut (üks võimalik nimekiri on siin). Esitada võib ühe retsensiooni (s.t. asi on vabatahtlik), mille eest võib saada kuni 5 punkti. Retsensiooni on kõige lihtsam esitada ajaveebis (põhimõtteliselt on lubatud ka e-kirjaga saatmine). Orienteeruv pikkus võiks olla 0,5-1 lk. Esitada saab kuni eelviimase reedeni ehk 10. mai keskpäevani (12.00).

Preemiapunktid

Et panna rahvast natuke ka teiste kirjutisi lugema, on võimalik (ühe tuntud telesaate eeskujul) anda kursuse jooksul ühele kaaslasele 3 lisapunkti (NBǃ see ei ole kohustuslikǃ). Vastav soov tuleb e-kirjaga saata õppejõule - seal tuleks mainida, kellele punktid lähevad, millise kirjutise eest ning paari lausega ka põhjendus, miks preemia antakse. Üks osaleja võib saada kuni 6 preemiapunkti (ehk tüüpiliselt kuni kahelt kaastudengilt) - kui selgub, et adressaadil on juba limiit täis, siis annab õppejõud sellest teada (punktid kaduma ei lähe, need võib sel juhul suunata kellelegi teisele). Preemiapunkte saab anda kuni eelviimase reedeni ehk 10. mai keskpäevani (12.00).

Vältimaks seda, et preemiapunkte annavad ka "surnud hinged" ehk praktiliselt kursusel mitteosalenud inimesed, peab preemia andjal endal olema vähemalt 30 punkti (see on ka praktiline miinimumlävi eksamiga läbisaamiseks) - preemiaid jagatakse nagunii kursuse lõpupoole ning selleks ajaks on aktiivsetel osavõtjatel see summa kuhjaga koos.

Mis sai rühmatööst?

Varem oli siin kursusel võimalik teenida kuni 30 punkti 4-5 inimesega koos rühmatöid kirjutades ja veel 5 punkti neid arvustades.

See ülesanne aga jäi kahjuks tehisarule alla, kuna autorsuse kontrollimine läks liiga keerukaks. Vanade Aegade kirjatööd on aga leitavad ITSPEA wiki-kirjatööde lehelt.

Valik on suur... Ja üks hoiatus ka

Kuna punktiteenimisvariante on palju, siis võib igaüks enda jaoks kaaluda erinevaid kombinatsioone, mida teha. Tõsises ajahädas inimeste jaoks on seega süsteem üsna paindlik, ent siiski oleks tungiv soovitus osaleda kogu õppetöö jooksul (eriti ajaveebi ja/või foorumi näol) - nii on kursusest saadav efekt kõige suurem, kuna inimesi on palju ja kogukonnana õppimine annab reeglina parima tulemuse (erinevalt traditsioonilisest tudengi sündroomist stiilis "kolm päeva enne eksamit hakkan õppima, kolm päeva peale eksamit ei mäleta kogu asjast muhvigi"). ː)

Tähelepanuks veel: punkte saab vaid kursuse toimumise ajal ehk kuni 17. mai keskpäevani (vastavalt tähtaegadele). See tähendab seda, et igaüks võib kirjutada blogi või foorumit edasi ka hiljem, kuid selle kursuse punkte see tegevus enam ei anna - kell kukub 17. mail kell 12.00 ning pärast seda lisanduvad osalejate kontole üksnes eksami punktid (kui see valitakse).

Aga see hoiatus... Ärge tootke plagiaati. Isegi kui kogu Internet ja tehisaru on käeulatuses. Esiteks on see iseenese tagant näppamine - niimoodi kuigivõrd targemaks ei saa (ehk õpite Ctrl-C ja Ctrl-V vajutama, aga neid teadsite nagunii varemgi). Teiseks aga võib igasugune tõestatud plagiaadijuhtum (igasuguse mittetriviaalse infohulga kopipeisti esitamine omaloomingu pähe) lõppeda kursuselt (kurjemal juhul ka ülikoolist) eemaldamisega. Kas on mõtet...?

Punktide edastamine

Iseseisva IT Kolledži ajal oli selle kursuse punktiseisu jooksev edastamine lihtne - selleks sobis seal kasutatud rakenduskõrgkoolide ühine ÕIS, mis võimaldas õppeaine punktisüsteemi väga paindlikult määrata. TTÜ alla minekuga tekkis siin rida probleeme, mida pole tänini lõplikult lahendatud.

Tagasiside ilmub kursuse foorumisse Majapidamise rubriiki, punktiseisu hakkame selgi korral avaldama parooli alla pandud PDF-tabeli kujul (aadressi ja parooli saab avaloengus või vajadusel hiljem e-kirjaga õppejõu käest). Parooli ja asukoha edastamine "omadele" on lubatud, otsimootorid ja kiibitsejad katsuks eemal hoida.

Iganädalane punktiseis peaks ilmuma hiljemalt 24 tundi peale tähtaega - võimaluse korral varem (sama päeva õhtuks), ent kuna rahvast on kursusel palju ja muid kohustusi võib samuti ette tulla, siis alati ei pruugi töid samal päeval loetud jõuda.


Eksam ja hindamine

(see info on ka eraldi lehel)

Eksamiga (mis positiivse tulemuse saavutamisel eelneva tööga võib põhimõtteliselt ka tegemata jääda) võib teenida kuni 30 punkti.

Ka siin on muudatus - esseevormis eksamit enam kasutada ei ole mõtet, seega toimub eksam üsna traditsioonilisel viisil (suuliselt, tudeng vastamisi õppejõuga).

Arvuti kuvab ekraanile juhuvalikuga 10 konkreetset küsimust, mis pärinevad nädalateemadest. Paar minutit mõtlemiseks ning siis vastab eksamineeritav vabas järjekorras nii paljudele kui suudab. Iga küsimuse täisvastus annab 3 punkti, mittetäielike eest saab vähem. Abimaterjal ei ole lubatud (closed-book).

NB! Eksami punktid lisatakse olemasolevale - ka 0-punktine eksam ei kukuta ainest läbi, kui eelnevalt kogutud punktisumma ületab 51.

Eksamiajad:

  • esmaspäeval, 20. mail algusega kell 10.00 ruumis ICO-409
  • reedel, 24. mail algusega kell 10.00 ruumis ICO-409
  • teisipäeval, 28. mail algusega kell 10.00 ruumis ICO-409

Kuna eksam on vabatahtlik, siis ÕISis ei ole registreerimist nõutud - kuid asjade paremaks korraldamiseks palun neil, kes eksamit tahavad sooritada, siiski sobivale päevale eelnevalt registreeruda.


Hindamissüsteem on tüüpiline:

  • 91 ja enam - 5
  • 81-90 - 4
  • 71-80 - 3
  • 61-70 - 2
  • 51-60 - 1
  • alla 51 - 0

Seega lohutuseks võib öelda, et kursust saab läbida ka muutunud punktisüsteemi juures maksimumhindele ilma eksamita (45 + 10 + 30 + 3 + 5 = 93 punkti). Tuleb ainult kõik muud asjad edukalt ära teha. :)

Kursuse kalender

  • 02.02 - e-variandi avaloeng ja õppetöö algus
  • 09.02 - esimese õppenädala tööde tähtaeg - edasi jätkub igareedene režiim
  • 28.03 - erandina on nädalatähtaeg neljapäeval (Suur Reede, 29.03 on riigipüha).
  • 10.05 - raamaturetsensioonide ja preemiapunktide tähtaeg, eksamile registreerumise orienteeruv algus
  • 17.05 - kursuse põhiosa lõpp
  • igal reedel (09.02 - 17.05) kell 12.00 - nädalatööde (ajaveeb, foorum) tähtaeg.

Tagasi kursuse esilehele


Käesoleva materjali kasutamine ja levitamine on sätestatud Creative Commonsi Autorile viitamine + Jagamine samadel tingimustel 3.0 Eesti litsentsi (inglise keeles CC Attribution-ShareAlike ehk BY-SA) või selle uuema versiooniga.