Failiserveri conf. Zentyalis

From EIK wiki

Miks selline artikkel

Antud artikli mõte on tuua välja Zentyali serverist failide jagamis teenus ning seda põgusalt tutvustada. Järgnev tekst pole lõpmatult põhjalik ning pigem toob lugejale üldise pildi vastavast teenusest. Kuna kasutatud on graafilist kasutajaliidest, siis ei pidanud ma vajalikuks ülemäära detailseks minna. Zentyal põhineb ja on väga sarnane Ubuntu server installile, seega kes viimast kasutanud, omab juba olulisi eeliseid teiste seas.

Sissejuhatus


Zentyal on vabavaraline serveri lahendus väikefirmadele mis baseerub populaarsel Ubuntu Linux distributsioonil. Selles on võimalik hallata kõiki võrguteenuseid ühelt ainsalt platvormilt (võrgu turvalisust, infrastruktuuri, resursside jagamist jne.). Zentyali arendus algas aastal 2004 eBox Platform nime all ja tänaseks kasvanud laialdaselt kasutatavaks lahenduseks. Järgnev jutt käib aga ühe Zentyali teenuse kohta milleks on Failiserveri konfigureerimine.Versioonide ajalugu


v1.0 - 10.11 - paar peatükki wiki väliselt valmis

v1.1 - 16.11 - õpetus valmis notepadis

v1.2 - 20.11 - üle viidud wiki keskkonda + lisatud pildid

v1.3 - 13.12 - tehtud viimansed muudatused

v1.4 - 20.12 - lisatud veel konkreetsemad pealkirjad, varundamine/taastamine, skoop


(lisaks) Stabiilsed Zentyali versioonid tulevad iga aasta septembris 1.0, 1.2, 1.4, 2.0, (2.2 kõige uuem)

Betaversioonidel on teine arv paaritu 1.1, 1.3, 1.5, 2.1.Nõuded

Esmalt peaks olema muidugi server installitud, selle kohta kiire lühijuhend siin samas wikis olemas:

Installime Zentyali


Failide jagamiseks peab antud moodul aktiivne olema, PDC (Primary Domain Controller) aga mitte. Failijagamisteenus on ühendatud kasutajate ja gruppidega, kus igal kasutajal on isiklik kataloog ja igale grupile saab määrata jagatud kataloogi(shared directory).


Users & Groups sätted


Alternatiivselt on võimalik luua jagatud kataloog gruppidele kasutades moodulit USERS AND GROUPS > GROUPS > EDIT GROUP. Seal on SHARING DIRECTORY FOR THIS GROUP kus saab lisada/muuta kataloogi, peale mida on kõikidel grupi liikmetel võimalik tegutseda selles kataloogis(avada/lugeda/kirjutada).


Essa.png

Üldised sätted


Et seadistada üldisi jagamise sätteid, tuleb minna FILE SHARING > GENERAL SETTINGS.

1.png

Domeen on määratud töötama Windowsi lokaalses võrgus ning NetBIOS nime kaudu tundakse ära Zentyali server. DESCRIPTION lahtrisse on võimalik kirjutada pikalt välja failiserveri kirjeldus. Lisaks on võimalik ka piirata failiserveris mahu kasutamist (Quota limit) või siis see disableda üldse. Kasutades Samba gruppi, on võimalik confida teatud grupp kus kasutajatele on määratud konto failide jagamiseks. Et luua jagatud kataloogi, ava FILE SHARING > SHARES ning vajuta Add new.

Peale seda avaneb järgmine pilt:

2.png


Enabled (aktiveeritud) - jäta see määratuks kui tahad seda kausta välja jagada, Disable et peatada jagamine.

Share name - Jagatud kataloogi nimi

Share path - Kausta asukoht mida jagada. Saab ka luua alamkausta Zentyali kausta sisse (/home/samba/shares), või kasutada olemasolevad süsteemi asukohta valides FILESYSTEM PATH.

Comment - Täpsem kirjeldus jagatud kataloogi kohta lihtsustab üldist haldamist serveris.

Guest access - Selle aktiveerimisel on võimalik jagatud kataloogi siseneda ilma audentimiseta. Kõiki muid sisenemis sätteid eiratakse

3.png

Kui kataloog on välja jagatud, saab seda muuta kasutades ACCESS CONTROL-i all olevat Add new funktisooni. Seal saab kasutajal või grupile anda kirjutamis/lugemis/admin õigusi. Kui kasutaja on jagatud kataloogi administraator, saab ta lugeda, kirjutada ja kustutada kõigi kasutajate faile selles kataloogis.

Recycle Bin

4.png

Kui sa tahad säilitada kustutatud faile kindlas kaustas RECYCLE BIN, siis peab ära märkima checkbox ENABLE RECYCLE BIN mis asub FILE SHARING > RECYCLE BIN. Samuti saab lisada erandeid, grupile/kaustale/kasutaja kodukataloogile, et kustutatud failid ei läheks prügikasti. Teisi selle funktsiooni sätteid (kausta nimi) saab muuta kasutades /etc/samba/smb.conf faili.

5.png

AntiVirus

Kui installida käsurealt pakk samba-vscan lisandub FILE SHARING alla uus alam tab ANTIVIRUS. Seal saab viiruse skänni lisada jagatud failidele. Samuti saab määrata erandeid, kus skänni pole vaja teha. Samuti peab olema installitud ja enablitud Zentyal antivirus module

6.png

Varundamine & Taastamine

Varukoopia saab teha lokaalsele kettale Zentyali hostis, peale mida on soovitatav see tõsta kuskile välisele süsteemile. Juhul kui server ütleb üles või keegi teeb serveri confi faili vigaseks, siis alati saab kiirel selle taastada Zentyal pilves asuvast reposiitorist(hoidlast). On kaks peamist CLI tööriista (command line interface) mis võimaldavad sul salvestada ja taastada konfiguratsioone:

make-backup

restore-backup


Need asuvad /usr/share/zentyal kaustas.

Andmeid saab varundada Zentyali backup menüüs mis asub alamtabis Backup

Täpsemalt varundamise kohta saab lugeda lehelt:

http://doc.zentyal.org/en/backup.html


Näide kohast kus saab andmete varundamist configureerida

Ebox ebackup 01.png

Autor

Sten Vaisma A32