Linux serveri graafika liidese installimine

From ICO wiki

Sissejuhatus

Linuxi operatsioonisüsteemi serverile paigaldades, paigaldatakse vaikimisi ainult süsteemi administraatorile hädavajalikud abivahendid. Linuxi serveriversiooni funktsionaalsust on võimalik täiendada paigaldades lisasid, nagu näiteks SQL Server, Wordpress jne. Vaikimisi toimub Linux serveri haldamine käsurealt. Kuid soovi korral on võimalik paigaldada ka graafilisi kasutajaliideseid nagu näiteks Gnome, Unity või Lubuntu. Käesolev artikkel räägib graafiliste kasutajaliideste paigaldamis võimalustest. Juhend on mõeldud algajale kasutajale (eeldusega, et kasutajal on Linux baasoskused). Dokumentatsioon on koostatud kasutades Ubuntu-14.04.1-server 64bitist operatsioonisüsteemi.

Paigaldamine

Algselt uuendame Linuxi repositooriumeid minnes üle juurkasutaja õigustesse:

sudo – i
apt-get install update

Peale seda saame juba paigaldada soovitava graafilise liidese tarkvarapaki:
Gnome puhul:
Gnome.png

Joonis 1: Gnome kasutajaliides
/pildi viide: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Gnome3.png/

Käsurealt:

apt-get install ubuntu-gnome-desktop

Unity puhul:
Unity.png

Joonis 2: Unity kasutajaliides
/pildi viide: http://unity-linux.org/wp-content/uploads/2010/01/DE.jpeg /

Käsurealt:

apt-get install ubuntu-desktop

Lubuntu puhul:
Lubuntu.png

Joonis 3: Lubuntu kasutajaliides<br/pildi viide: http://en.wikipedia.org/wiki/Lubuntu#mediaviewer/File:Lubuntu_14.04_LTS_English.png /

Käsurealt:

apt-get install lubuntu-desktop

Grub´i modifitseerimine

Peale graafilise liidese paigaldamist server stardib automaatselt graafilise kasutajaliidesega. Soovi korral võib süsteemi modifitseerida startimaks käsurealt nagu see enne modifitseerimist startis. Selleks on vaja avada grub´i konfiguratsiooni fail tekstiredaktoriga (näiteks NANO) ning muuta rida:

GRUB_CMDLINE_LINUX="" järgmisele kujule GRUB_CMDLINE_LINUX="text".


Käsurealt: nano /etc/default/grub

Grub.png

Peale faili salvestamist klahvikombinatsiooniga CTRL+X tuleb uuendada ka Grub´i Linuxi süsteemi jaoks vastuvõetavaks Käsurealt:

update-grub

Järgmine serveri laadimine algab käsureaga, soovi korral võib graafilist kasutajaliidest käivitada järgmise käsuga. Käsurealt:

startx

Kokkuvõtteks

Graafiline liides võib-olla kasutajasõbralikum kui käsurida serveri administraatorile, kuid administraator ei tohi unustada seda, et mida vähem on paigaldatud lisarakendusi serverile seda väiksem on turvarisk kuna erirakendused võivad sisaldada erinevaid turvaauke, mida serveri ründajad saavad ära kasutada. Mina isiklikult arvan, et kasutajaliides ei ole otseselt serveri administraatorile vajalik.

Viitamine

Kogu ülaltoodud informatsioon on minu poolt omandatud õppevideoid vaadates. Soovitan kõigile vaadata ka interaktiivselt, kuidas käib graafiliste liideste paigaldamine : https://www.youtube.com/watch?v=91E7rhnsyCw

Autor

Autor: Jüri Olevsoo
Rühm: A31
Semester: 2014 sügis