Microsoft Security Essentials

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Sissejuhatus

Microsoft Security Essentials (MSE) on tasuta viirusetõrjeprogramm[1] Microsoft Windows operatsioonisüsteemidele. Kaitse laieneb erinevat tüüpi pahavarale. MSE on saanud keskmisest paremat kriitikat. 2011 aasta juunis oli tegemist kõige populaaresema viirusetõrjeprogrammiga, nii Põhja-Ameerikas, kui ka terves maailmas.[2] MSEd saab tarvitada kasutaja, kellel on ehtne Windows.

Arendus

2005. aastal omandas Microsoft turvatarkvarafirma Sybari ja natuke aega pärast seda lasi välja serveri turvatarkvara tooteseeria nimega Microsoft Forefront. Pärast seda, 18. novembril, 2008 anti teada, et plaanitakse tasuta kasutajale orienteeritud turvatoodet koodnimega Morro.

23. juunil 2009 avati avalik beeta-versioon 75 000 inimesele Ameerika Ühendriikides, Iisraelis, Hiina rahvavabariigis ja Brasiilias. Lõplik versioon avaldati 29. septembril 2009.

Teine versioon

Microsoft Security Essentials 2.0 lasti ametlikult välja 16. detsembril 2010. Uuenenud varianti saab Internet Exploreriga integreerida, mis aitab kasutajat kaitsta veebipõhiste ohtude eest. Samuti on uus Network Inspection System (töötab Windows Vistal ja Windows 7l), mis aitab tuvastada ja blokeerida pahelist võrguliiklust.

Funktsioonid

MSEl puudub keskse juhtimise võimalused, mis on näiteks Microsoft Forefront Client Securityl. MSE asendab WIndows Live OneCarei, mis on tasuline Windowsi viirusetõrje ja tasuta Windows Defenderit, mis kaitseb vaid adware´i ja spyware´i eest. Microsoft Security Essentials sisaldab sama pahavaravastast mootorit nagu teised Micfrosofti töölaua viirusetõrjeprogrammid. Enne installeerimist kontrollib programm Windowsi ehtsust. Samas ei küsita kusagil isiklikku informatsiooni. MSE lülitab Windows Defenderi välja, sest see täidab sama funktsiooni.

Kiirskaneerimisel kontrollitakse arvuti neid osi, mida viirused kõige tõenäolisemalt võivad rünnata. Skaneerimise aeg sõltub andmete hulgast. Vaikesätteid kasutades, pakitakse arhiveeritud failid lahti ning seejärel skaneeritakse. Viimast tehakse ka e-kirja manustega. Enne kahtlase faili tegelema hakkamist, küsitakse kasutajalt, mida sellega teha. Kui kümne minuti jooksul vastust ei tule, siis tegutseb programm vaikesätete kohaselt. Enne pahavara eemaldamist luuakse süsteemi taastepunkt. Microsoft Security Essentials kontrollib ja installeerib automaatselt uuendusi, mis avaldatakse kolm korda päevas Windows Update kaudu.

Arvustused

PCMagazine kiitis MSE (beeta) väikesemahulist ja kiiret installi. Miinuseks peeti suhteliselt suurt kettaruumi enda alla võtmist (umbes 110 MB). Puhta süsteemi uurimine võttis aega 35 minutit, nakatunud süsteemil aga üle tunni. Üldjuhul beeta-versioon ei esinenud eriti hästi pahavara leidmises.

2009 aasta oktoobris testis AV-test.org programmi valmisversiooni värskeimate uuendustega ning tulemused olid sellised: MSE tuvastas 98.44 % 545,034st arvutiviirusest, ussviirusest ja Trooja hobusest, samuti 90.95 % 14,222st spyware´i ja adware´i näidisest. Microsoft Security Essentials leidis ja eemaldas 25 rootkiti ega tekitanud ühtki valehäiret.

Litsents

MSEd võib piiramatult kodukasutuses olevatesse arvutitesse laadida. Peaasi, et kasutaja raalis on olemas ehtne Windows. Väikeettevõttes võib kuni kümnesse kompuutrisse MSE installeerida. Litsents aga keelab Microsoft Security Essentialsi kasutada suurfirmades, akadeemilistes ja valitsuse asutustes. Samuti on keelatud programmi igasugune muutmine või lahtimuukimine.[3]

Minimaalsed süsteeminõuded

Windows XP SP3 Windows Vista SP1/SP2 Windows 7
CPU 500 MHz 1.0 GHz 1.0 GHz
RAM 256 MB 1 GB 1 GB
VGA resolutsioon 800 × 600 800 × 600 800 × 600
Kettaruum 200 MB 200 MB 200 MB

[4]

Kasutatud materjalid

http://en.wikipedia.org/wiki/Security_Essentials

http://windows.microsoft.com/et-EE/windows/products/security-essentials

http://et.wikipedia.org/wiki/Viiruset%C3%B5rjetarkvara

http://www.opswat.com/sites/default/files/OPSWAT-Market-Share-Report-June-2011.pdf

Autor

Ergo Mägi AK12