NetworkManager
Sissejuhatus
NetworkManager on kõigil unixi laadsetel operatsioonisüsteemidel töötav programm, mis on mõeldud erinevate võrguühenduste haldamise ja ühendamise kergendamiseks. Seda võib kasutada nii traadiga kui ka traadita võrkude jaoks. NetworkManager toetab lisaks erinevatele modemi ühendustele ka VPN ühendust.
NetworkManager eelistab traadiga võrke (näiteks ethernet) traadita võrkudele(näiteks wifi) ning samuti parema leviga / kiiremaid traadita võrke aeglasemate ees. Selle tulemusena proovib programm alati kasutajale valida kiiremat ja kvaliteetsemat saadaolevat võrguühendust.
Programm on välja arendatud Red Hati poolt ja hetkel haldab seda GNOME projekt.
Viide: Kasutatud materjal NR: 2
Paigaldamine
Antud programmi paigaldades peaksid olema baasteadmised linuxi keskkonnas pakkide paigaldamisest ning töötav unixi laadne operatsioonisüsteem töölaua versioon. NetoworkManager ei ole (veel) mõeldud kasutamiseks serveri versioonidel.
NetworkManager on saadaval avalikus repositooriumis ning seda on võimalik paigalda ainult juurkasutaja õigustes järgneva käsuga
apt-get install networkmanager
NetworkManager koosneb kahest osast:
- a Deemon, mis seadistab ühendusi ja raporteerib võrgu muudatuste kohta
- a Graafiline kasutajaliides töölaual, mille kaudu saab kasutaja võrguseadistusi muuta. nmcli pakub samu võimalusi käsurealt.
Kergeks seadistamiseks ja juurdepääsuks NetworkManagerile soovivad kindlasti suuremosa kasutajatest graafilist kasutajaliidest. Neid on mitmed erinevaid olenevalt töölaua tüübist ning siin on mõned võimalused välja toodud. Käsurea liides on juba paki paigaldamisel kaasas.
Viide: Kasutatud materjal NR: 1
GNOME
GNOME's network-manager-applet on piisavalt pisike ja nõub väheseid resursse, et töötada erinevates keskkondades.
Paigaldada saab seda käsuga
apt-get install network-manager-applet
Viide: Kasutatud materjal NR: 4
KDE
Plasma-nm kasutajaliides on saadaval ametlikes repositooriumites pakina kdeplasma-applets-plasma-nm.
Paigaldada saab seda käsuga
apt-get install kdeplasma-applets-plasma-nm
Viide: Kasutatud materjal NR: 4
Sõltuvused
NetworkManager sõltub (vajab töötamiseks) järgnevaid pakke
dbus-glib dhcp-client (dhcpcd, dhclient) iproute2 libnl libsoup modemmanager nss polkit systemd udev (systemd) wpa_supplicant bluez (optional) - Bluetooth tugi dhclient (optional) - DHCPv6 tugi dnsmasq (optional) - Ühenduse jagamine openresolv (optional) - resolvconf tugi ppp (optional) - Dialup ühenduste tugi dhclient (make) dhcpcd (make) git (make) gobject-introspection (make) gtk-doc (make) intltool (make) iptables (make)
Viide: Kasutatud materjal NR: 4
Seadistamine
Enne NetworkManageri kasutusele võtmist vajab see enne natuke seadistamist. Tee kindlaks, kas /etc/hosts asuv fail on korrektne enne jätkamist. Korrektne fail peaks välja nägema selline:
127.0.0.1 localhost
::1 localhost
Kindlasti peab veenduma ka selles, et ei oleks kasutusel teisi programme, mis seadistavad võrguühendusi, sest vastasel juhul läheksid need NetworkManageriga konflikti.
Viide: Kasutatud materjal NR: 4
Käivitamine
Kohe kui NetworkManageri deemon on käivitatud, ühendab see ennast kõikidesse "süsteemi ühendustesse" mis on juba eelnevalt seadistatud. NetworkManageri saab käima panna süsteemi käivitamisel käsuga
systemctl enable NetworkManager
NetworkManageri deemoni saab koheselt käivitada käsuga
systemctl start NetworkManager
Viide: Kasutatud materjal NR: 4
Veateadete peitmine
NetworkManager võib väljastada erinevaid mitte-olulisi veateateid kui ei ole käivitatud NetworkManager-dispatcher.service ja ModemManager.service Neid saab käivitada, isegi kui Teie süsteemil neid vaja ei ole, järgnevate käskudega
systemctl enable NetworkManager-dispatcher.service && systemctl enable ModemManager.service
systemctl start NetworkManager-dispatcher.service && systemctl start ModemManager.service
Viide: Kasutatud materjal NR: 4
Kokkuvõte
NetworkManager on hea programm millega hallata võrguühendusi. Kasutaja jaoks on suureks plussiks alati automaatselt kiireima saadaval oleva ühenduse valimine. Lihtne paigaldus ning saadavus avalikes repositooriumites teeb paigaldamise lihtsaks ning erinevad kasutajaliidesed kasutamise mugavaks. Lisaks on ka mitmeid erinevaid seadistusvõimalusi, näiteks VPNi kasutamine.
Referaadi eesmärk oli anda ülevaade programmi NetworkManager paigaldamisest, seadistamisest ja kasutusvõimalustest.
Kasulikke viiteid
- NetworkManageri koduleht - https://projects.gnome.org/NetworkManager/
- Palju infot kasutamise kohta - https://wiki.archlinux.org/index.php/NetworkManager
Kasutatud kirjandus
3. NetworkManageri käsurea käsud
Autor
Karl-Martin Karlson A21
29.11.2013