NexentaStor

From ICO wiki

Autor

Peeter Oper

AK11

Sissejuhatus

Selle referaadi eesmärk on paigaldada ja seadistada NexentaStor NAS/SAN tarkvara platvorm. Lisaks ka natuke tutvustada NexentaStor platvormi ja tausta. Mul on juba pikalt olnud mõte ehitada ise üks mõistlik ja töökindel NAS lahendus ja ühtlasi ka dokumenteerida kogu süsteemi ülesseadmine. Olen vaadanud mitmeid võimalikke tarkvara platvorme ja hetkel osutus valituks just NexentaStor. Küll aga selle referaadi eesmärk ei ole tutvustada platvormi valikut. Valisin NexentaStor’i sest see on ülesehitatud Oracle Solarise zfs failisüsteemile ja kaasa tulevad võimalused on võrdsed paljude väga kallite lahendustega.

Nexentast

Siinkohal peaks ilmselt ära mainima, et NexentaStor on ikkagi tasuline tarkvara. Kuid on olemas NexentaStor Community versioon millel ka see referaat baseerub. Community versioonil on loomulikult teatud piirangud ja üks nendest on keeld kasutada tarkvara ärilistel eesmärkidel. Üldiselt on Community versioonil kõik põhi funktsioonid olemas mis on minu jaoks ka piisav. Ainuke mis võib-olla tasub ära märkimist on mahu piirang 18TB RAW kettapinda. Nimekiri mingitest erinevustest on toodud nexenta KKK-s [1]. Lisaks peaks Community versioonis olema ka puudu SAN võrkude tugi kuid hetkel ma ei leia selle kohta viidet. Kuna mul puudub ka vastav riistvara siis ma ei saa seda kontrollida.

Nexenta tuumaks on OpenSolarise kernel. Täpsemalt OpenSolarise derivaat Illumos[2]. Illumos on avatud lähtekoodiga OpenSolarisest tuletatud kernel ja kogu baas operatsioonisüsteem. Siit tuleb ka NexentaStor'i kõhus põhilise andmetega seotud töö ära tegev zfs[3].

Minu riistvara platvorm

Kuna ajaliste piirangute tõttu ei olnud mul võimalik kokku panna päris ideaalset platvormi siis selle referaadi jaoks ehitasin test-süsteemi.

Selee test-süsteemi riistvara platvormi oluliseimad osad on:

Protsessor: 1x AMD Athlon 64 3200+
Mälu: 2GB
Kõvakettad: 1x 200GB NexentaStor süsteemile
2x 750GB testimiseks

Sellise konfiguratsiooniga ei teki kahjuks võimalust mitmeid huvitavaid NexentaStor'i võimalusi kasutada kuid annab siiski võimaluse testida üldist stabiilsust ja näha ära kui lihtne ja võimaluste rohkem on konfiguratsioon.

Lõplik plaan on ehitada valmis võimalikult väike ja vaikne riistvara platvorm oma NAS lahenduse jaoks. Hetkel on mul veel pooleli uurimine millistest komponentidest saada võimalikult soodsa ja piisavalt hea platvormi.

Installatsioon

Installatsiooni juhend on tehtud Oracle VirtuaBox versiooni 4.3.2 virtuaalmasina peale kuna sealt oli mul kõige parem ekraanipilte teha. Installatsioon baseerub NexentaStor tarkvara versioonil 3.1.5.

Laadides NexentaStor'i ISO faili ootab meid ees grub'i menüü (Joonis 1).

Joonis 1

Pärast installatsiooni keskkonna laadimist ootab meid ees üks leht lõppkasutaja litsentsilepinguga millega peab nõustuma juhul kui soov on installeerimist jätkata. Lisaks veel üks leht üldise tervitusega. Pärast seda ootab meid ees installatsiooni kõvaketta valik (Joonis 2).

Joonis 2

Näite süsteemile on mul lisatud 10GB virtuaalne ketas NexentaStor tarkvara installeerimiseks ja paar lisa ketast lihtsalt näidiseks. Installeerimiseks piisab kui valida üks ketas aga kui soovite, et tarkvara oleks kaitstud ketta vigade eest on võimalus ka valida mitu ketast ja süsteem tekitab automaatselt valitud ketastele peegli süsteemist. Pärast hoiatus lehte mis teavitab meile, et installer kustutab kõik olemas olevad andmed kettalt/ketastelt algab installatsioon (Joonis 3).

Joonis 3

Pärast mõneaja möödumist on installer oma töö lõpetatud ja kui kõik on läinud plaanipäraselt ootab meid ees leht mõnede andmetega installatsiooni kohta ja edukalt lõppenud installatsioon. Ainuke valik on taaskäivitada server (Joonis 4).

Joonis 4

Üles seadmine

Esimesel käivitamisel tuleb toode aktiveerida. Kuna NexentaStor on ikkagi tasuline toode siis ka Community versiooni jaoks on vajalik registreerimine. Selle jaoks on eraldi veebileht [4]. Lisaks enda andmetele tuleb sellele lehele sisestada oma masina signatuur (Machine Signature). See on siis üks unikaalne tähtede ja numbrite kombinatsioon mis tekitati sinu masinale installi käigus (Joonis 5).

Joonis 5

Pärast registreerimisvormi täitmist ja saatmist saadetakse sulle e-kiri milles sisaldub sinu registreerimisvõti. See tuleb sisestada sul sisestada masina konsooli ja üles seadmine saab jätkuda (Joonis 6).

Joonis 6

Järgnevalt tuleb veel masina konsoolis seadistada võrk ja veebiliides. Peale seda on NexentaStor installitud ja põhimõtteliselt kasutamiseks valmis. Kõik edasine seadistamine käib läbi veebiliidese ja ideepoolest ei ole masinal vaja enam monitori ega klaviatuuri või hiirt.

Üldine seadistamine

Siit edasi on kõik konfiguratsiooni näidised eelpool mainitud test-süsteemil. Esimsele korral veebiliidest avades ootab meid ees paar viisardit mõningaste seadistuste tegemiseks. Esiteks masina nimi ja ajaserveri seaded (Joonis 7).

Joonis 7

Erinevate kasutajate paroolide seadistamine (Joonis 8).

Joonis 8

Erinevate teavituste seadistamine. Siin saad seadistada serveri saatma igapäevase seisukorra, vigade või statistika teateid (Joonis 9).

Joonis 9

Ketaste konfigureerimine

Nüüd oleme jõudnud kohta kus saame hakata kettaruumi konfigureerima. Nagu eespool mainitud on test-süsteemis sees 2x 750GB ketast. Selleks, et hakata kettapind jagama tööjaamadele on kõigepealt vaja tekitada köide (Volume) (Joonis 10 ja 11).

Joonis 10
Joonis 11

Tegu on veebiliidese kaudu zfs-i köite loomisega. See loob aluse kuhu peale saame hakata tegema CIFS'i või iSCSI'ga jagatud kettapinda. Kuna mul on valikus ainult 2 ketast on mul võimalik teha peegeldatud (mirror) või RAID-Z1 köide. RAID-Z1 on oma olemuselt RAID5. See on huvitav, et lubatakse 2 kettaga luua seda. Ilmselt on see eeldusel, et lisatakse mingil hetkel ka vähemalt kolmas ketas.

Ühiskasutatavad kataloogid

Põhiline kasutus NAS serverile on luua ühiskasutatavaid kauste. Neid kaustasid saavad kõik samas võrgus olevad inimesed kasutada paralleelselt. Ühiskasutatava kausta loomise vaade on järgmine (Joonis 12).

Joonis 12

Lisaks nimele saab siin kohal seadistada kaustale mitmeid parameetreid. Pärast loomist on kausta suurus maksimaalne vaba ruum. Et piirata vastava kausta suurust saab seadistada kaustale mahupiirangu (quota). Lisaks saab ka seadistada kaustale garanteeritud mahu (Joonis 13).

Joonis 13

Kausta kasutamiseks näiteks Windows 8 põhises arvutis tuleb kõigepealt kaustal lülitada sisse CIFS'ga jagamine (Joonis 14).

Joonis 14

Windows 8 põhises masinas kausta avamiseks tuleb sisestada windows explorer'i aknas aadressi reale serveri ip ja köite ning kausta nimi kujul:

\\ip\köide_kaust
näide: \\192.168.0.17\test_kaust

Juhul kui sult küsitakse kasutajanime ja parooli siis vaikimis on need vastavalt smb ja nexenta. NexentaStor'i seadetest saab neid loomulikult muuta.

Kokkuvõte

Esmasmulje NexentaStor'st on täitsa hea. Lihtsa installatsiooni tegemiseks ei ole vaja väga põhjalikke teadmisi ja sellega peaks saama hakkama üpris algtasemel teadmistega administrator või tehnik. Kuid vajadusel saab minna kõik võimalike seadistustega väga peeneks ja ka nõudlikum kasutaja leiab palju võimalusi kuidas NexentaStor'i tarkvara seadistada enda vajadustele vastavaks.

Mõisted

NAS (Network-Attached Storage) - Üle kohtvõrgu tööjaamadele kettapinda serveeriv kettaseade.

SAN (Storage Area Network) - Andmesalvestusvõrk - Kettaseadme ja serverite vaheline võrk.

iSCSI (internet SCSI) - Standardiseeritud protokoll, mis võimaldab kasutata SCSI protokolli TCP/IP võrkudes.

CIFS (Common Internet File System) - üldine interneti-failisüsteem: Windows'is kasutatav failide ühiskasutuse protokoll.