Photorec

From EIK wiki

Autor

Nimi: Erki Aas
Rühm: A21
Esitamise kuupäev: 25.10.2017

Photorec'i avaaken

Ülevaade

PhotoRec on programm, mis on loodud kadunud piltide ja teiste meediumie taastamiseks erinevalt andmekandjatelt. Photorec võimaldab leida faile isegi katkistest failisüsteemidest, kuna see ei püüa taastada andmekandjalt vaid otsib faile "toorel kujul". Photorec tuleb koos programmiga TestDisk, mis võimaldab taastada katkisi failisüsteeme. PhotoRec töötab praktiliselt igal Windowsil ning UNIX-tüüpi operatsioonisüsteemil.


Toetatud failisüsteemid ja failid

PhotoRec toetab järgmisi failisüsteeme: FAT, NTFS, exFAT, ext2/ext3/ext4, HFS+. PhotoRec on ka võimeline taastama praktiliselt kõiki tuntud faile (lisaks meediafailidele), tundes need ära failiploki alguse järgi. Näiteks JPEG failid algavad tähistega 0xff, 0xd8, 0xff, 0xe0 jne. Ainuke eeldus on, et otsitavad failid ei oleks üle kirjutatud. Võimaliku andmekao avastamisel tuleks andmekandja kasutamine koheselt lõpetada, et vältida failide ülekirjutamist.

Programmi töötamine

Originaalne PhotoRec [1] töötab käsurealt. Internetis leidub ka kellegi teise kui PhotoReci looja CGSecurity poolt loodud graafiline liides QPhotoRec [2]. Mõlemal juhul on PhotoReci äärmiselt lihtne kasutada. Programmi käivitamisel tuleb valida andmekandja, millelt faile otsitakse, kinnitada selle suurus (see on väga vajalik vigade välitimiseks), valida selle failisüsteemi tüüp (kui andmekandja näib vormindamata, tuleks lähtuda selle kasutuskohast: digitaalkaamerate mälukaardid ning mälupulgad kasutavad üldiselt FAT failisüsteemi ning Windowsiga kõvakettad NTFS failisüsteemi) ning lõpuks leitavate failide talletamiskoht. Lisaks lubab programm valida, milliseid faile otsida.


Kokkuvõte

PhotoRec on väärt abimees kõigile arvutikasutajatele, kes soovivad faile taastada.

Märksõnad

failide taastamine, piltide taastamine, videote taaastamine, kustutatud dokumentide taastamine

Allikad

[3] [4]