Talk:WizERD
Prototüübi retsensioon meeskonnalt "Nimetud"
Retsensiooni kirjutamiseks testisime must have funktsionaalsust, et näha kui palju neist on realiseeritud ning laias laastus võib tõdeda, et mis välja toodi, see on ka tehtud. Kuid testimise käigus jäid ka mõningad asjad silma, mida võiks paremini teha või juurde lisada. Alustades olemi lisamisest, tekkis kohe küsimus, et milleks on võimalik kasutajal joonistada nii suur olem nagu ta ise tahab? Palju parem oleks kui suurus sõltuks sisust. Kui lisada olemile atribuute, siis on millegi pärast on võimalik valida ainult kolme erineva tüübi vahelt (boolean, int, varchar), kuid tõenäoliselt on see ainult prototüübi probleem.
Kui liikuda edasi olemite ja seoste juurde, siis tekib ikka päris korralik segadus. Hetkel on võimalik ainult ühte tüüpi seoseid joonistada, kui nii üldse võib öelda, kuna tegemist on ainult ühe musta joonega, mis ühendab kahte olemit ja nende joontega saab päris naljakaid asju teha hetkel. Vähemasti on lõbus katsetada.
Samuti esineb viperusi faili salvestades ja uuesti avada proovides (näiteks mõnikord uuesti salvestatud faili avades liikus meil esimesena joonistatud olem millegipärast vasakule üles nurka). Paaril juhul esines leida vigu ka skeemilt objekte kustutades – mõnd olemit kustudes võeti joonistusalalt koos olemiga ära ka üks tema külge tõmmatud seos, mõnel juhul mitte ühtegi. Väljale jäänud jooni sai pärast küll eraldi ka kustutada, aga segaseks jäi, miks mõnikord võetakse seos koos olemiga, teinekord mitte.
Vaadates must-have funktsionaalsusi edasi, selgub, et mõnesid neist ei ole veel jõutud realiseerida – näiteks parem-klõpsu suvandid ja menüüd. Pisut segaseks jääb, mida on must-have funktsionaalsuste sekka kirjutatud Shapes all mõeldud.
Omapärane ja huvitav on rakenduse juures asjaolu, et kasutaja saab ise valida olemite värvi. Sellest lisast võib palju kasu olla näiteks skeemi eriosade joonistamisel erinevat värvi. Veel parem oleks muidugi, kui olemi värvi saaks peale klikkides muuta.
Kokkuvõtteks võib öelda, et programmi idee on hea ja lõpptoote osas on suured ootused. Seda muidugi juhul kui kõik vead suudetakse kõrvaldada.
Prototüübi retsensioon meeskonnalt "pöial"
Käes olevas kirjatöös retsenseeritakse meeskonna WizERD projekti esmast väljaannet. Meeskona WizERD projekti eesmärgiks on luua kaasaegsem programm QSEE-SuperLite asendamiseks. QSEE-SuperLite on olemisuhte diagrammi koostamise programm, mida kasutatakse kursuses Andmbebaasi alused. Prototüüp on meestel üsna algeline, kuid põhiline funktsionaalsus olemite lisamine ja eemaldamine on olemas. Koodi silmitsedes jäi puudu dokumentatsioonist, seega mõni asi jäi arusaamatuks. Koodi esitus on üsna viisakalt vormistatud, koodi jupid on loogilised ja klassidesse ära jaotatud. Ilusti on lahendatud salvestamis funktsioon. Kustutamis funktsiooni võiks ümbermuuta selliseks, et peale olemi kustutamist ei peaks uuesti klikkima kustuta nupule. Samuti oleks võinud prototüübis valmis olla suhte tüübi määramine ja olemile atribuutide lisamine. Kindlasti on disaini osa veel arendamisel, kuid salvestamine võiks olla standartne nö file ja dropdown menüüga. Kindlasti võiks veel lisada new page ja exit funktsioonid. Olemite suurust oleks tunduvalt mugavam sättida kui ei peaks täpselt joonte vahelisest nurgast sikutama, ehk võiks lisada mingi nupu taolise asjanduse. Printimise funktsioon on prototüübis kindlasti väga vajalik, kuid asi töötab seega hästi tehtud.
Prototüübi retsensioon meeskonnalt "Ajamasin"
Meeskond WizeERD on eesmärgiks võtnud asendada ITK Andmebaasi aluste aines hetkel kasutusel olev põhitarkvara rakendus qSEE Developer. Ajastus on selleks hea, kuna juba pikemat aega ollakse kasutajasõbralikema lahendustega. Tutvusime nende prototüübiga ning käisime läbi must have funktsionaalsuse.
ERD: a. Olemeid oli võimalik luua, lisada, kustutada. b. Sidemeid oli võimalik luua c. Atribuute oli võimalik lisada d. Olemi kasti suurust ja kuju oli võimalik muuta e. Olemeid oli võimalik hiirega liigutada
UI: Kasutajaliides on selge ja arusaadav, Mõned kasutajad eelistaksid tõenäoliselt inglisekeelseid nimetusi, kuid see ei ole vast selles versioonis veel oluline. Hea oleks kui olemil oleks standardsuurus mida on võimalik kasutajal soovi korral muuta, siis oleks olemid ühesuurused ja jääks viisakam pilt.
IO: Tehtud olemit on võimalik printida või salvestada pildina või faili, samuti avada failist (txt).
Põhifunktsionaalsus on täiesti olemas ja sooviks väga näha täisversiooni.
Täisversiooni retsensioon meeskonnalt "Nimetud"
Tehes prototüübi jaoks retsensiooni, olid ootused programmi suhtes veidi kõrgemad, kuna lõpptootest puudub elementaarne komponent - nimelt olemite vaheliste seoste tüüpide valik. Kui see väike puudus kõrvale jätta, näeb lõplik rakendus väga meeldiv välja. Eriti just seetõttu, et visuaalse külje peal ei ole vaikimisi määratud Windows'i UI stiil, vaid kasutatud on eraldi library't selle jaoks, et muuta rakenduse välimus atraktiivsemaks. Mis veel pettumust valmistab, on see, et atribuutide tüüpide valik on endiselt kesine.
Positiivseks üllatuseks oli asjaolu, et olemit ringi tirides uueneb ka mõne teise olemiga ühendatud seose asukoht. Andmebaaside aluste aines kasutatud rakenduse suureks miinuseks oli just nimelt see asjaolu, et olemeid ringi tõstes tuli ümberpaigutusi teha ka selle olemi küljes olevate seostega. Peale selle, et rakenduse välimus lihtsalt hea välja näeb, on kindlasti veel kasulik funktsionaalsus, mis laseb olemeid joonistada kasutaja poolt valitud taustavärviga. Nii on võimalik näiteks ühes kavandatavas projektis joonistada põhiolemid ühte värvi ning samal ajal skeemi lugemise lihtsustamise mõttes teha mõnede olulisemate olemite värv eristuvaks põhitoonidest.
Üldiselt võib öelda, et rakendus on sobilik vaid väga lihtsate ERD-skeemide kujutamiseks. Selleks, et muuta programm reaalselt kasutatavaks, tuleks lisada mõned eelpool mainitud funktsionaalsused. Küll aga tuleb tõdeda, et võrreldes kolledžis õppetööks kasutatava tarkvaraga, on WizERD rakenduse kasutamine meeldiv kogemus ja rakendus näeb ka hea välja.
Täisversiooni retsensioon meeskonnalt "Lingviinid"
Meeskonna WizERD eesmärgiks oli luua parem ER diagrammide koostamiseks mõeldud rakendus kui aines Andmebaaside alused kasutusel olev tarkvara QSee Superlite. Eesmärk on päris ambitsioonikas, kuid antud ajapiiride raames on seda kahjuks praktiliselt võimatu saavutada. Seatud eesmärkidest aga on laias laastus saavutatud projekti analüüsis kirjeldatud must have osa.
Valminud rakendus näeb kena välja ning sellel on mitu head omadust, tänu millele on seda mugavam kasutada kui QSee Superlite. Neist tähtsaim on see, et olemite vaheliste seoste kinnistuskohad ei jää olemite ümbertõstmisel jäigalt paigale, vaid tulevad kaasa. Miinuseks on aga see, et neid kinnituskohti ei ole võimalik käsitsi liigutada ning seose joont ei saa murda.
Väga positiivne on see, et olemi suurust on võimalik muuta vastavalt vajadusele. Samas oleks mugavam, kui olemi loomisel tekiks alati mingi ettemääratud (minimaalse võimaliku) suurusega olem, mida saab hiljem teha suuremaks. Kuigi kasutusjuhendis on öeldud, et kasutaja peab vasakut hiirenuppu all hoides tõmbama endale sobiva suurusega olemi, võib ta unustada seda tegemata. See ei takista olemi loomist, kuid sel juhul tekib kriipsu suurune olem, mida ei olegi võimalik suuremaks teha.
Paremat hiirenuppu klikkides olemi peal avaneb menüü, kus valikute juurde on märgitud kiirklahvi kombinatsioonid. Kahjuks need kiirklahvid ei tööta.
Sisulistest funktsionaalsustest on puudu seose tüübi määramine (üks-ühene, üks-mitmene jne). Ilma selleta ei saa aga luua tõsiseltvõetavat ER diagrammi.
Programmi kood on hästi loetav ja korralikult kommenteeritud. Järgitakse Model-View-ViewModel mustrit. Andmete salvestamiseks ei kasutata andmebaasi, vaid serialiseerimist, mis on antud tüüpi programmi puhul küllaltki mõistlik. Loodud diagrammi on võimalik salvestada binaarsel kujul, samuti jpeg formaadis, ning laadida tekstifailist varem salvestatud diagramm programmi. Ka on ilusti realiseeritud printimise võimalus.