Failiserveri conf. Zentyalis
Sissejuhatus
Zentyal on vabavaraline serveri lahendus väikefirmadele mis baseerub populaarsel Ubuntu Linux distributsioonil. Selles on võimalik hallata kõiki võrguteenuseid ühelt ainsalt platvormilt (võrgu turvalisust, infrastruktuuri, resursside jagamist jne.). Zentyali arendus algas aastal 2004 eBox Platform nime all ja tänaseks kasvanud laialdaselt kasutatavaks lahenduseks. Järgnev jutt käib aga ühe Zentyali teenuse kohta milleks on Failiserveri konfigureerimine.
Versioonide ajalugu
v1.0 - 10.11 - paar peatükki wiki väliselt valmis
v1.1 - 16.11 - õpetus valmis notepadis
v1.2 - 20.11 - üle viidud wiki keskkonda + lisatud pildid
v1.3 - 13.12 - tehtud viimansed muudatused
v1.4 - 20.12 - lisatud veel konkreetsemad pealkirjad ning varundamine/taastamine
(lisaks) Stabiilsed Zentyali versioonid tulevad iga aasta septembris 1.0, 1.2, 1.4, 2.0, (2.2 kõige uuem)
Betaversioonidel on teine arv paaritu 1.1, 1.3, 1.5, 2.1.
Nõuded
Esmalt peaks olema muidugi server installitud, selle kohta kiire lühijuhend siin samas wikis olemas:
Failide jagamiseks peab antud moodul aktiivne olema, PDC (Primary Domain Controller) aga mitte.
Failijagamisteenus on ühendatud kasutajate ja gruppidega, kus igal kasutajal on isiklik kataloog ja igale grupile saab määrata jagatud kataloogi(shared directory).
Users & Groups sätted
Alternatiivselt on võimalik luua jagatud kataloog gruppidele kasutades moodulit USERS AND GROUPS > GROUPS > EDIT GROUP. Seal on SHARING DIRECTORY FOR THIS GROUP kus saab lisada/muuta kataloogi, peale mida on kõikidel grupi liikmetel võimalik tegutseda selles kataloogis(avada/lugeda/kirjutada).
Üldised sätted
Et seadistada üldisi jagamise sätteid, tuleb minna FILE SHARING > GENERAL SETTINGS.
Domeen on määratud töötama Windowsi lokaalses võrgus ning NetBIOS nime kaudu tundakse ära Zentyali server. DESCRIPTION lahtrisse on võimalik kirjutada pikalt välja failiserveri kirjeldus. Lisaks on võimalik ka piirata failiserveris mahu kasutamist (Quota limit) või siis see disableda üldse. Kasutades Samba gruppi, on võimalik confida teatud grupp kus kasutajatele on määratud konto failide jagamiseks. Et luua jagatud kataloogi, ava FILE SHARING > SHARES ning vajuta Add new.
Peale seda avaneb järgmine pilt:
Enabled (aktiveeritud) - jäta see määratuks kui tahad seda kausta välja jagada, Disable et peatada jagamine.
Share name - Jagatud kataloogi nimi
Share path - Kausta asukoht mida jagada. Saab ka luua alamkausta Zentyali kausta sisse (/home/samba/shares), või kasutada olemasolevad süsteemi asukohta valides FILESYSTEM PATH.
Comment - Täpsem kirjeldus jagatud kataloogi kohta lihtsustab üldist haldamist serveris.
Guest access - Selle aktiveerimisel on võimalik jagatud kataloogi siseneda ilma audentimiseta. Kõiki muid sisenemis sätteid eiratakse
Kui kataloog on välja jagatud, saab seda muuta kasutades ACCESS CONTROL-i all olevat Add new funktisooni. Seal saab kasutajal või grupile anda kirjutamis/lugemis/admin õigusi. Kui kasutaja on jagatud kataloogi administraator, saab ta lugeda, kirjutada ja kustutada kõigi kasutajate faile selles kataloogis.
Recycle Bin
Kui sa tahad säilitada kustutatud faile kindlas kaustas RECYCLE BIN, siis peab ära märkima checkbox ENABLE RECYCLE BIN mis asub FILE SHARING > RECYCLE BIN. Samuti saab lisada erandeid, grupile/kaustale/kasutaja kodukataloogile, et kustutatud failid ei läheks prügikasti. Teisi selle funktsiooni sätteid (kausta nimi) saab muuta kasutades /etc/samba/smb.conf faili.
AntiVirus
Kui installida käsurealt pakk samba-vscan lisandub FILE SHARING alla uus alam tab ANTIVIRUS. Seal saab viiruse skänni lisada jagatud failidele. Samuti saab määrata erandeid, kus skänni pole vaja teha. Samuti peab olema installitud ja enablitud Zentyal antivirus module
Varundamine & Taastamine
Varukoopia saab teha lokaalsele kettale Zentyali hostis, peale mida on soovitatav see tõsta kuskile välisele süsteemile. Juhul kui server ütleb üles või keegi teeb serveri confi faili vigaseks, siis alati saab kiirel selle taastada Zentyal pilves asuvast reposiitorist(hoidlast). On kaks peamist CLI tööriista (command line interface) mis võimaldavad sul salvestada ja taastada konfiguratsioone:
make-backup
restore-backup
Need asuvad /usr/share/zentyal kaustas.
Andmeid saab varundada Zentyali backup menüüs mis asub System > Backup
Täpsemalt varundamise kohta saab lugeda lehelt:
http://doc.zentyal.org/en/backup.html
Näide kohast kus saab andmete varundamist configureerida
Autor Sten Vaisma